Bij decreet is een crcdiet van 29,000 francs geopendvoor de ver- eischte werkzaamheden ter plcgtige overbografenis van de Februarijstrijdcrs onder de Jnlijkoloin. Het hesluit der voorloopige Regering, waarhij de stedelijke belasting op het geslagt is afgeschaft, heeft het doel 'twelk men zich daarvan had voor gesteld, namelijk de ontheffing der behoeftige en arbeidende klasse, geens zins getroffen. De voordeelen van dien maatregel worden hoofdzakelijk geno ten door den slagter en den verkooper, welke beiden nu te zamcn de winst deelen. De prijs van het vleeseh is volstrekt niet afgeslagen, en de werk man is genoodzaakt om zich met dezelfde soort van spijzen, welke hij vroe ger kon bekomen, te blijven voeden. Voorts heeft het voorloopig Bewind besloten een gewigtig werk ten uit voer te doen brengen, namelijk de voltooijing van het paleis der Louvre, dat voorlaan den naam van Palais du Peuple dragen en bestemd zal zijn voor tentoonstellingen van schilderkuust en nijverheid en voor de nationale biblio theek. Ook de straat Rivoli zal worden verlengd en eene commissie zal door de Ministers van Finantiën en van Openbare Werken, en door den Maire van Parijs benoemd worden, ten einde de middelen tot uitvoering van het plan te regelen. De Presse verklaart zich met klem van redenen tegen de buitenge wone krijgstoerustingen, die men in Frankrijk maakt. Verblinden! luidt het in dat artikel, ziet gij dan niet, dat met eene openbare schulddie reeds 390,699,000 frs. verslindt, gij niet rijk genoeg zijt om jaarlijksin geval van oorlog, 500 millioen francs op te brengen. Verblinden ziet gij dan niet, dat de groote vraag van het tegenwoordige en de toekomst, die van den arbeid is; dat de oorlog moet gerangschikt worden bij de inquisitie en zoo vele andere zaken die reeds tot de geschie denis behooren. Waarom oorlog Zijn de godsdienst-oorlogen niet voor altijd in Europa afgeschaft? Zijn successie-oorlogen te duchten, wanneer de Vorsten vallen? Behooren de oorlogen op grond van grensbepalingen, onder de mogelijk- ludzn, thans, nu Europa in alle rigtingen door spoorwegen is doorsneden, nu alle slagboomen tusschen de volken worden afgebroken, nu de rug van alle stroomen bedekt is door stoomschepen, van welke vreedzame vlaggen wapperen Verblinden ziet gij dan niet dat de oode wereld sedert 30 jaren plaats heeft gemaakt voor eene nieuwe, dat het strijdperk niet meer hetzelfde is? Op het nieuwe slagveld regeren niet meer de geweren en kanonnen maar belasting en crediet; het woord handelsverkeer heeft het woord overwinning vervangen De overwinning was de zegepraal van den oorlog, het handelsverkeer is die van den vrede, 't Is niet meer het bloed van den soldaatmaar het zweet van den werkman dat vloeit Onder het Keizerrijk, in 1807 en 1808, toen geheel Europa ons ge wapend tegenover stondhadden wij 500,000 soldalenen de begrooting beliep slechts 600 mill. frs.de ambtenaren aan het ministerie van oorlog waren ten getale van slechts 125. Thans hebben wij 300,000 soldaten, de begrooting bedraagt de ontzagge lijke som van 1,700 mill, frs., met het bijna, ongeloofelijke personeel van 900 ambtenarenalleen bij het mintsterie van oorlog. [Het verschil tusschen die begrootingen laat zich echter gemakkelijk ver klaren, als men bedenkt in welk een aanzienlijk gedeelte van het onderhoud des Franschen legers ten koste van het buitenland werd voorzien.] Men maakt groote toebereidselen voor een feest, te vieren op den 4dcn Mei, den dag der eerste bijeenkomst van de nationale vergadering, ter ver nieuwde verbroedering tusschen de nationale garde en de troepen niets zal daarbij worden verzuimd om op den geest der menigte te werken. Het zal worden gehouden op het veld van Mars. Daarbij zal een kolossaal standbeeld, de Republiek voorstellende, worden onthuld. Men spreekt van het aanrig- ten van tafels, waaraan vele duizenden (sommigen meenendat er plaats zal zijn voor 80,000 personen) zullen worden gespijzigd, en over welke tafels zeilen gespannen moeten worden, tegen regenachtig weder. Men leest in de dagbladen van bestellingen van wijn, ham en brood. Langs de boulevards zullen tenten worden opgeslagen, in welke allerlei voortbrengselen van den arbeid worden ten toon gesteld, en rondom welke jeugdige meisjes geschaard zijn. De optogt, welke zal worden gehouden, wordt geopend door de Af gevaardigden der nationale garde te paard daarop volgen de leden der voor loopige Regering, de Vertegenwoordigers der constituerende vergadering, de Afgevaardigden der departementen de Bezendingen van de leeraren der ver schillende godsdiensten de Afgevaardigden der werklieden de geleerde In- rigtingenen de Geregtshoven. Op het Magdalena-plein zal men een wagen zienbespannen met vier paar ossen met vergulden horens en op allerlei wijs versierd. Op dezen wagen zullen een eikenboom, een laurierboom en een olijfboom prijken, als zinne beelden van kracht, eer en overvloedbenevens een ploeg te midden van ko renaren, vruchten en bloemen. Door jeugdige meisjes, leerlingen van het conservatoire, en door de orpheonistendie den wagen begeleiden, zullen benrtelings liederen worden aangeheven. Op de voetstukken van de brug van Jcna zullen standbeelden worden ge plaatst, welke den landbouw, de nijverheid, de marine en het leger voor stellen. Aan den ingang van bet veld van Mars zullen twee kolommen of pyramiden prijken met de nationale kleuren der volken welke de vrijheid hebben verwonnen. Op de kolom ter regterzijde zullen de namen geschreven zijn der revolutionaire steden van Duitschland en Italië; aan den voet zul len drie beelden, Frankrijk, Duitschland en Italië, elkander de band ge vende, zich verheffen, terwijl aan den voet der andere kolom de allegorische beelden van vrijheid, gelijkheid en broederschap elkander de hand zullen rei ken, en op die kolom de namen der 86 departementen zullen zijn geschreven. De club der revolutie heeft twee petitiën ingediend 1°. om voortaan nooit meer garnizoen in de hoofdstad te leggen 2". dat de Opperbevelhebber der nationale garde bij stemming benoemd worde. Onlangs was er sprake van een huwelijk tusschen den Heer Guizot en de Prinses de Lieven. Men zegt thans, dat dit huwelijk reeds driejaren ge leden te Londen heeft plaats gehad tijdens het verblijf aldaar van den Heer Guizot met Lodevvijk Philips. Om staatkundige redenen was het geheim gehouden. De lijst der verkozene Afgevaardigden voor het departement is heden op de groote zaal van het stadhuis opgemaakt. Na afloop der eind-optelling van de uitgebragte stemmen door den Heer Vée, den Maire van het lsle ar rondissement bijgestaan door de Heeren Marrast en Flottard den laatsten als Secretaris-Generaal van den Maire van Parijs, heeft de Heer Marrast, de na volgende namen opgelezen, als de 34 Afgevaardigden voor het departement, geplaatst in rang volgens het aantal der op elk uitgebragte stemmen: La- martine, Dupont, Arago, Garnier-PagèsMarrast, Marie, Crémieux, allen leden van het voorloopige Regering, Béranger, liederen-dichter, Carnot en Belhmont, Ministers, de Generaal-Commandant der nationale garde Duvivier, de Lasteyrie en Vavinvoormalige Gedeputeerdende Gouverneur-Generaal van Algeria, Cavaignac, Berger, voormalige Gedeputeerde, Pagnerre, Secre taris-Generaal van het voorloopige Regering, Buchez, ambtenaar bij de Mairie van Parijs, CormeninVoorzitter van den Staatsraad, Corhon arbeider-hout graveur, CaussidièrePrefect van politie, Albert, lid der voort. Regering, de Hoogleeraar Wolowski, PeupinhorologiemakerLedru-Rollinlid der voor!. Regering, Schmidt, werkman, Flocon en Blanc, leden der voorl. Re gering, Recurt, ambtenaar bij de Mairie, Agricol Perdiguier, schrijnwerker, Jules Bastide, ambtenaar bij het depart, van Builenl. Zaken, Coquerelpro- testanlsch Predikant, Garnonvoormalige Gedeputeerde, Guiriard, Hoofd officier der nat. garde, en de Abt de Lamennais. De Heer Lamartine, »elke de lste op de lijst voorkomt, heeft in het ge heel 259,800 stemmen erlangd; de Heer Cormenin, die de 18de in rang is geplaatst, heeft 135,050 stemmen bekomen; de Heer Coquerel 109,934, en de Heer de Lamennais 104,871 stemmen. De Heer Albert heeft 133,041 Ledru-Rollin 131,587, Flocon 121,865 en Blanc 121,140 stemmen bekomen. Voor het stadhuis waren de gezamenlijke tambours der nationale garde ge plaatst. In den laten avond heeft een langdurige roffel de menigte doen we ten dat de uitslag der verkiezing bekend was. De fleer Marrast heeft van op het bordes van het raadhuis deze lijst voorgelezen. Het volk heeft deze afkondiging met de grootste stilte aangehoorden daarna den kreet van •srleve de Republiekaangeheven. Het stadhuis is geïllumineerd geweest. De uitslag der verkiezingen in de departementen is nog niet officieel bekend. ROUAAN30 April. Alhier zijn den 27stc" weder onlusten voorgevallen. Het is begonnen met straatjongens die de posten der burgerwacht uittartten, en die, toen de bel hamels gegrepen werden, de stad rondliepen, schreeuwende: te wapen, ver raad! men vermoordt ons! Op dit voorwendsel werden door de onruststokers hier en daar versperringen opgeworpendie door de burgerwacht en troe pen zijn ingenomenwaarhij 7 man der burgerwacht is omgekomen. Den 28sten is het oproer op nieuw uitgebarsten en heeft men de versperringen met gesehut moeten vernielen, daarbij zouden 22 personen omgekomen en zeer vele gewond zijn. De rust is hersteld, doch de stad in staat van oorlog ver klaard. Ook te Nismes, te Elbeuf, te Rochefort, Montaign, Riom, Champeix, Issoire, Saint-RetnyChateauroux, Castel-Sarrasin en op verscheiden dorpen, hebben ongeregeldheden plaats gehad, ofschoon van minder ernstigen aard. Te Rochefort zijn de verkiezingen met geweld geschorst. Het regeringsblad behelst het hesluit der voorloopige Regering, waarbij de Banken van Rouaan, LyonHavre, RijsselToulouze, Orleans en Mar seille vereenigd worden met de Bank van Parijs, die voortaan slechts als on dergeschikte kantoren werkzaam zullen zijn. De houders van aandeelen zul len daarvoor aandeden in de Fransche bank bekomen en voorts die Banken met de Fransche bank worden ineengesmolten. Voorts wordt de Bank getnagtigd, om 17,200 nieuwe aandeden uit te ge ven, waardoor het gemeenschappelijke kapitaal op 85,000 aandeden, elk van 1000 fr. wordt gehragf, en zullen de bankbiljetten, welke door de genoemde Banken zijn uitgegeven, wettig betaalmiddel zijn. BERLIJN, 29 April. Wegens verschillen in de drukkerijen over arbeidsloon zullen de Berlijnsche dagbladen heden en misschien morgen nog uitblijven. De rust is niet gestoord. Er zijn eenige gedrukte regelen van bet Pruissisehc Regeringsblad uitgeko men, houdende het volgende: »De verstoorde betrekkingen tusschen de boekdrukkers-principalen en ge zellen, hebben het voor onze drukkerij onmogelijk gemaakt, het noramer van heden der Ally. Preuss. Zeitte doen verschijnen. De gezellen hebben, in het belang van hunne makkers in eenige andere drukkerijengemeend zich niet van eene demonstratie te moeten weêrhoudenwaartoe hun op gee nerlei wijs eenige bijzondere aanleiding is gegeven.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2