schen vergezeldzich naar hem zou begevenom eerie petitie voor de Ko ningin aan te bieden doen weten dat die optogt niet mogt plaats hebben en dat op dien dag alle zaïnenscboolingen van volk zouden belet worden. Die optogt heeft dan ook geen plaats gehad maar Cochrane is alleen naar den Minister geredenop een wagen waarop zijne petitie gepakt was. De policie heeft gezorgd, dat ongeveer een 1000-tal personen, die hem wilden volgen, verstrooid werden. De Standard rigt ecne vermaning aan de natie, bij gelegenheid, dat het jongste door de Regering bevolen gebed ten gevolge der tegenwoordige omstandigheden in twaalf duizend kerkgebouwen werd uitgestort. De Stan dard haalt Job XXXI. vers 24 en 25 aan: Zoo ik het goud tot mijne lioop gezet heb of tot het fine goud gezegd heb: gij zijt mijn vertrouwen! Zoo ik blijde ben geweestomdat mijn vermogen groot was en omdat mijne hand geweldig veel had verkregen. En laat daarop volgen «Dit is onze nationale zonde geweest en maar al te dikwijls onze indivi- duëele zonde ter zelfJer lijd, dat is de zonde, die ons ten laatste ten toon gesteld heeft. Hij die het minst in de Godsprakcn der waarheid gelooft, moet bekennen, dat het de zonde van gierigheid is, de begeerte van opeenstape ling, liet vertrouwen in rijkdommen, die de wereld in haren tegpnwoordigen staat van onrust en verwarring gehragt heeft; die de rijken met schrik, de armen met wanhoop, toorn en wraak vervult. Ten gunste van hetgeen de regten des kapitaals genoemd wordt, hebben wij de regten der armen veracht en in onze aanbidding van den rijkdom, hebben wij niet alleen de armen opgewekt, om naar verandering te wenschenten gevolge van onze ver drukking; doch leerden hun die heilige wet te verachten, die verbiedt ver andering te zoekenlangs gewelddadige wegenGodsdienstige waarheid (dus besluit de Standard) is het eenige antwoord aan Socialisten, Commu- j nisten Chartisten en de andere gelijk makende vereenigingen doch in onze goudvereering hebben wij Godsdienstige waarheden in den wind gestrooid, en ondervinden nu de verschrikkelijke gevolgen daarvan." In de vorige week zijn onder anderen uitgevoerd naar Rotterdam 351 en naar Amsterdam 216 oneen gemunt goud; aan zilver in staven naar Rot terdam 104,600 en aan gemunt zilver 11,000 oneen. Uit Dublin wordt van den 20stcn gemeld dat aldaar groote gisting hcerschte. De verklaringendoor den Markies van Lansdowne en Lord Rus sell in de beide Huizen afgelegd, dat de Regering in geen geval tot de in trekking der unie tnsschen Engeland en Ierland besluiten zou, hadden de ontevredenheid in eene hooge mate opgewekt. De toon der dagbladen werd van dag tot dag heviger, en men hield eene uitbarsting voor onvermijdelijk. Ook uit verscheidene provinciën en met name uit de steden Newry en Relfast, had men te Dublin de tijding ontvangendat aldaar verscheidene pogingen werden aangewend om het volk aan te sporen zich tegen de bestaande orde van zaken te verklaren en op te staan. Tot dusverre waren de overheden er in geslaagd de rust te bewaren. Volgens hier ontvangen brieven uit Rusland heerschte door het gan- sche rijk groote geestdrift voor de staatkunde des Keizersde dagbladen uit Europa werden vrijelijk toegelatenmet oogmerk om den geschokten staat der j landenwaar zij verschijnen te doen ziende stad Moskou had 50 millioen roebels aan de staatskas aangeboden; de gezindheid der bevolking was zoo goed dat alle steden gernstelijk van de garnizoenen konden worden ontbloot, om elders gebezigd te worden. BELGIE. BRUSSEL, 25 April. De inkomsten over het viercndeeljaarsgeëindigd met 1° April hebben, in i vergelijking met dat van 1847, 552,404 Ir. meer opgebragtde meerdere opbrengst was vooral in de accijnsen. Den 23sten zijn weder vele Polen nit Frankrijk hier doorgetrokken; zij begeven zich met den spoortrein naar Keulenom van daar hunne reis naar Posen voort te zetten. I FRANKRIJK. PARIJS, 25 April. Men verneemt dat het voorloopig Bewind eene belastingwet op de snccessie in gereedheid brengt, volgens welke in de regte lijn 10, van collaterale 25 en van vreemde 50 pCt. zon worden geheven. De Assemblee Nationale bevat heden eene bepaalde aanklagt tegen de Hceren Ledru-Rollin, Louis Blanc, Albert en Floccon. Het blad noemt hen de hoofden cener wezentlijke zamenzweringom de Regering van het stadhuis te vervangen, door de 34 vertegenwoordigerswaarvan de club van Blanqui de lijst heeft bekend gemaakt. Het beschuldigt hen van 1". De verkiezingen in de departementen te willen verdagen; 2°. De magistratuur in massa te schorsen; 3°. Alle officieren des legers buiten dienst te stellen, en de chefs door de soldaten en onderofficieren te doen benoemen; 4°.Tiet stelsel te wil len aannemen van progressive belasting, van verdeeling van alle erfenissen met den Staaten van gedwongen associatie van de arbeiders en hunne pa tronen. De verkiezingen worden heden even rustig als gisteren voortgezet. Ook de ijver der kiezers om hun stembriefje te komen deponeren, is niet groot. Heden hadden de helft der kiezers en in de meeste der sectiënnog geen derde hunne stemmen uitgebragt. Het is dus bijna waarschijnlijk, dat slechts de helft der kiezers zal stemmen. Aan alle barrières zijn agenten van Ledru- Rollin en Blanc geplaatst, welke allen aanhouden, en hen bijna met ge weld naar hnnne sectie voeren, ten einde hunne stemmen uit te brengen. In het uitdeden der stembriefjes aan kiezers hebben vele bedriegerijen, vooral in het 12de arrondissement, plaats gehad. Zekere personen hebben zes dergelijke briefjes gekregen en kunnen dus, indien het hun behaagt, zes malen hunne stem uitbrengen. In eene enkele sectie van het 12dc arron dissement, waar slechts 750 kiezers zijn ingeschreven, zijn meer dan 1500 stembriefjes uitgegeven. Men meldt dat het Bewind op voorstel van den niaire, de kies-operatiën van het 12dc arrondissement heeft vernietigd. Te Lyon is de staat van gisting zoo groot, dat de troepen er steeds onder de wapenen staan. Er bestaan meer dan 100 clubs, waarin meeren- deels de meest buitengewone leerstellingen worden verkondigd, die doorgaans met elkander in strijd zijn; maar de meeste schrik wordt in die ongelukkige stad verspreiddoor vier volmaakt georganiseerde bendendie stipt aan hunne opperhoofden gehoorzamen. Hunne handelingen zijn onbegrijpelijknu eens gaan de clubbisteri ten getale van 3 a 4000, met de trom aan de spits, een charivari brengen aan den meest vreedzamen man der stad dan weder trekken zij naar de woning van den Regerings-Commissaris Arago, ten einde hem verlof te vragen om een paar uurtjes te mogen plunderenonlangs wilden zij zich meester maken van het arsenaal, waar de troepen gekazerneerd zijn, die dit beletten. Den 15dcn heeft het smaldeel van de Middellandsche zee, onder den Admiraal ltaudin, de Hyerische eilanden verlaten en is naar Italië ges'tcvend. Het bestaat uit 6 groote oorlogschepen en 3 gewapende stoombooten. De 12,000 man. onlangs uit Algerië overgekomen zullen bij het leger corps van de Alpen worden gevoegd. Te Algiers is zekere Heer Couput aan wal gestapt; hij noemt zich Com missaris, voorzien van onbeperkte volmagt, door den Minister van Binnen). Zaken, om over te gaan tot alle veranderingen, hervormingen, enz. in het personeel der burgerlijke en militaire administratiën van Algerië, en oin het toezigt te houden over de verkiezingen. De tijding was zoo onverwacht, dat aanvankelijk niemand er geloof aan sloeg. Men kon niet begrijpen, dat de Minister eenen Commissaris met vol magt van dien aard in een land zond dat onder de onmiddelijke bevelen van den Minister van Oorlog staat. Men zegt dat de Gouverneur-Generaal niet minder verbaasd stond dan de bevolkinghij vond er zulk een gebrek aan achting, zulk een blijk van wantrouwen in, dat hij onmiddelijk heeft ge schreven, om een opvolger te verzoeken. De Directeur der burgerlijke zaken heeft hetzelfde besluit genomen. Het geld is daar zeer schaarschde troepen ontvangen geene soldij meer de landbouwers vinden geene lieden meer om te werken, en het gebrek is er ten hoogsten top gerezen. ITALIË. MILAAN18 April. De van deze dagteekening ontvangen berigtcn zijn voor den toestand van Italië niet gunstig. Indien men aan dezelve geloof mag hechten, dan is er oneenigheid tnsschen Koning Karei Albert en de voorloopige Regering van Milaan ontstaan, over het toekomstige lot van Lombardye; de Koning zou het gevoelen voorstaan om van dit land een constitutioneel rijk te vormen; de voorloopige Regering daarentegen voor eene meer volledige democratie gezind zijn. Van welke gevolgen deze twist zijn kan, is moeijrlijk te bepalen zeker intusschen is het, dat, indien de Koning niet van zijn voornemen afziet, om Lombardye aan zijn lot over te laten, Italië zonder andere vreemde hulp niet tegen Oostenrijk zal bestand zijn. Van den anderen kant be gint het meer en meer te blijken dat Engeland niet zeer ter gunste van Italië gezind is, maar veeleer van zijnen invloed zoekt gebruik te maken om de Lombarden te bewegen van hunnen krijg tegen Oostenrijk ofte zien, dat voortgaat talrijke troepen naar Italië te zenden. In Italiaansch Tyrol maken de vrijcorpsen gewigtige vorderingen, en wordt de toestand van Oostenrijk daar dag aan dag moeijelijker en gevaarvoller. In Duitsch Tyrol daarentegen is de geestdrift voor Oostenrijk onbeschrijfelijk. Uit Triëst wordt geschreven, dat 24 opstandelingen, met de wapenen in de hand gevat, daar zijn doodgeschoten, en dat de stad zelve in staat van beleg is verklaard. Volgens de Augsb. Zeit. heeft het Parlement den Koning van Napels van den troon vervallen verklaard. Het zal tot de keuze van eenen anderen Vorst overgaan. RUSLAN». Op aansporing van den Vorst-Stedehouder van Polen zal eene bezending van vier eerste Poolsche magnaten met den Vorst Krasinski aan het hoofd, naar Petersburg vertrekken, om van den Keizer de herstelling van het voormalige Koningrijk, zoo als dit vóór de omwenteling van 1830 bestond, te vragen, en tevens de verecniging van al de deelen van het voormalig Koningrijk waar onder men Gallicië en Posen verstaat, onder Russischen sehepter. HOLSTEIN. RENDSBURG, 21 April. Heden heeft er gedurende 5 uren een hevig gevecht plaats gehad. De Deenen, welke zich bij Eckernforde verschanst hadden, wierpen zich op onze voorposten, ten einde deze, door eene snelle beweging, te overrompelen; zij bestonden uit 560 man vrijwilligers uit Kiel, AltonaHamburg, Ber lijn, Keulen en Bonn. De Deenen waren 2000 man sterk en openden het ge vecht met geweervuur de stndenten streden met moed doch hadden noch geschut, noch ruiterij. De tirailleurs streden met afwisselend geluk. Ein-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2