Dezelfde? dagbladen geven een berigt uit Hotzen van den 13den dezer, vol gens hetwelk op twee plaatsen in het Italiaansch Tyrol rcvolutionnaire ben den waren binnengerukt600 man geregelde troepen en 2,000 man vrijwil ligers zonden tot Tione zijn doorgedrongen, en een vrijcorps van ongeveer 400 man zou meer noordwaarts bij Glnrens verschenen zijn. Van alle kanten waren uit Duitsch Tyrol vrijwilligers in aantogt, om het verder doordringen van den vijand te beletten. De Koning van Napels heeft besloten Lombardye te hulp te komen. PARMA, 15 April. De Hertog heeft andermaal afstand van zijnen troon gedaan de benoeming van een voorloopig bestuur aan de Senaat overgelatende bescherming van den Staat aan Koning Karei Albert en de veiligheid van zijn persoon en gezin aan de burgerij toevertrouwd. Daarop heeft het regentschap eene proclamatie uitgevaardigd ter vermaning tot rust en eensgezindheid. PRUISSEK. BERLIJN, 18 April. Volgens eene Koninklijke verklaring heeft Z. M. het verlangen te kennen gegeven, dat dadelijk de noorlige stappen zouden gedaan worden, om het Hertogdom Posen in het Duitsche Verbond in te lijven. De berigten uit Pozen loopende tot den 17don, zijn treurig. Alle po gingen om de regeringloosheid te bestrijden hebben slechts gediendom ze algerneener te maken. Te Pleschcn rijn de grofste buitensporigheden gepleegd, vooral op de Joodsche bevolking. Ook te Wreschcn heeft men de schande lijkste wanorden te betreuren. De verwarring is onbeschrijfelijk. Duitschers en Polen, Evangelischen en Katholieken, boeren en heerenzcisraannen en soldaten, staan vijandig tegenover elkander. Alleen ccnc scheiding van die districten, waar de Duitschers de overhand hebben, van die, waarin de Polen de meerderheid uitmakenzal cenigermate een eind aan deze verwar ringen kunnen maken. Het nationale comité heeft ook in dien zin geoordeeld. Onderscheiden gepensioneerde ambtenaren, die vermogen bezitten, heb ben bij de bestaande geldelijke ongelegenheid van den Staataangeboden afstand van hun pensioen te doen. SI AD IV. 17 April. In de zitting der Kamer van heden is eene proclamatie in omvraag gebragt, en met algemeene stemmen goedgekeurd, in welke de inwo ners vermaand worden om zich aan de besluiten der binnen weinige weken bijeenkomende nationale vergadering te onderwerpenen haar hunne wen- schen en plannen ten offer te brengen, om het vaderland niet door inwendige veten in naamloozc ongelukken te storten. Men vertrouwt dat zij die in verblinding de vaan des oproers hebben geplant, zullen inzien welke diepe wonden zij hun vaderland zouden toebrengen, en uit dien hoofde hunne plan nen laten varen. De gehcele gestrengheid der wetten zal hen treffen die met overmoedige hand hunne plannen met geweld trachten te verwe- zent lijken. In het zuiden van het Groothertogdom blijft de republikeinschc partij nog voort woelen, en rekent op de hulp van Duitsche werklieden uit Parijs, welke zich op dc grenzen verzamelen. Te Manheim hebben den 10den weder ongeregeldheden plaats gehaden hebben eenigen gepoogd de republiek uit te roepen. Onderscheiden balda digheden zijn bedrevendoch de welgezinde burgers hebben eindelijk de onruststokers in bedwang kunnen houden en zes der raddraaijers in hechtenis genomen. De Wurtembergsche Generaal von Miller is Donaueschinger binnenge rukt. Hij sommeerde de oproerlingen zich te onderwerpen; Slriive verlangde tijd van beraad. De Generaal verklaarde daaropdat hij met geene rebellen onderhandelen wilde, en trok met zijne manschappen op. Striive was in dien tijd gevlugt. De Burgemeester werd in hechtenis genomen. Ilecker bevindt zich met zijn gewapend corps, naar men zegt 800 man sterk, tus- schcn Bondorf en Freiburg. Hij noemt zich President der voorloopige Rege ring; doch 't zal waarschijnlijk weldra met hem gedaan zijn. HOLSTEI1V. RENDSBURG, 16 April. De Afgezant der voorloopige Regering, Schleiden, is heden uit Frankfort teruggekomen, met het Bondsbesluit van den 12dcn dezer, dat het Bonds- legcr de Deenen met geweld zal noodzaken het Hertogdom Sleeswijk te ont ruimen en dat de opneming van hel Hertogdom Sleeswijk in het Duitsche verbond aan de zorg des Konings van Pruissen is opgedragen. Er is een courier afgezondenom den Deenschen koning van dit besluit kennis te geven. De Deenen hebben aan de Sclilei onafgebroken aan de verschansingen gearbeid. De stad Sleeswijk is door 12,000 man Decnsche troepen bezeten heeft veel van hen te lijden. Men vermoedt dat het binnen eenige dagen tot een beslissenden slag zal komen. De Deensche krijgsmagl in het Hertog dom Sleeswijk wordt op 21,000 man begroot. De Deensche Zeekapitein Baron Dirkinck von Holmfeld is op het eiland Femernwaar hij gekomen was om eenige Deensche ambtenaren af te halen door de boeren krijgsgevangen gemaakt. OOIT£NR I.ï K. WEENEN, 17 April. De Ministerraad heeft de noodzakelijkheid erkend, om, ten gevolge der vorming van een verantwoordelijk Ministerie in Hongarije en eene afscheiding van het bestuur, ongeveer een vierde deel der landsschuldenten bedrage van 10 millioenen gulden rente 'sjaars, op het Koningrijk Hongarije over te dragen. Het Keizerlijk besluit hierover is reeds uitgevaardigd. ZWITSERLAND. Den l3deD heeft de Groote Raad van Lucern met 64 tegen 28 stemmen besloten, dat al de kloosters zullen opgeheven worden en wel twee dadelijk, doch de overige bij uitsterving. Dit besluit moet nu aan de goedkeuring van het volk worden onderworpen. Zoo het wordt goedgekeurd, zal uit de opbrengst der kloostergoederen de oorlogsbelasting betaald worden, anders zal dit door middel van volkbelasting moeten geschieden. 58 weide: IV. STOKIIOLM, 11 April. Al dc Ministers hebben hun ontslag aan den Koning gevraagd en verkregen. Er is reeds weder een nieuw Ministerie gevormd, dat wel uit achtenswaardige mannen is zaamgesteld maar welke gcenen waarborg opleverendat zij zul len overgaan om eene zoo dringend verlangde verandering van staatsregeling in te voeren. RUILAND. De grondeigenaars in Polen hebben den last hekomen om al hun graan ten behoeve der Regering te leveren, waarvoor zij contante betaling zullen erlangen, gedeeltelijk in bankbiljettengedeeltelijk in bons op de schatkist. Volgens de laatste berigten uit den Kaukasus waren de Russische troe penna gedurende Februarij nog onderscheiden versterkte dorpen der berg bewoners verwoest te hebbenden lslen Maart uit de Tschetschna in hunno standplaatsen teruggekeerd en had alzoo de door den Luitenant-Generaal Freytag op den lstt'n December begonnen winler-expedilie een einde genomen. Aangaande de uitkomsten dier expeditie wordt door de Russische bladen het volgende berigt In weerwil van de diepe sneeuw en de dikwerf buitengemeen hevige koude hebben onze dappere en onvermoeide soldaten den vijand op alle punten terug geslagenen in de bosschen zulke breede openingen gehakt, dat voor het vervolg eene veilige en zelfs voor kleine afdcelingen ongehinderde gemeenschap langs de linie van de Tschetschna is daargesteld. De Tschetschenzen hoopten te vergeefs hulp van Schamyl te ontvangen. De aanlegger van den opstand hield zich in zijn sluiphoek verborgen en liet hen aan hen zeiven over. Vele bergbewoners, die aan zijne beloften geen geloof meer hechten, zoeken be scherming bij ons, en zoo zijn reeds in de nabijheid der uiterste forten ver scheidene dorpen ontstaanwier getal dagelijks toeneemten wier inwoners een ijverig deel nemen aan onze ondernemingen die de geheele onderwerping van het land ten doel hebben. Op den regter vleugel der linie van den Kaukasus gaat de Generaal-Majoor Kowaleski voort de trouwelooze Abadsechen te tuchtigen. Op den 22slen Fe bruarij heeft hij wederom een strooptogt naar de overzijde van de Belaja onder nomeneen aantal woningen des vijands vernield, en 28 gevangenen en on geveer 6000 stuks vee weggevoerd. Bij die ontmoeting heeft de vijand veel volk verloren. Van onzen kant werden 2 Staf-Ollieieren en 9 soldaten gewond. In Daghestan en op den oever van de Zwarte zee heerscht de volmaakste rust. AHADERIE-NIE ÜWS. GRONINGSCHE IIOOGESCHOOL. PROGRAMMA CERTAMINIS LITTERARII, IN ACADEMIA GRONINGANA DIE XV MENSIS APRUIS a. MDCCCXLVIII indicti. Academiarum atque Athenacorum in patria civibus, qui hoc anno Acade- mico tertium curriculi literarii annum ingressi sunt, hae ponuntur quaes- tiones: Ab ordine Theologico. Disquiraturnum JEZUS ejusque ApostoliPAULUS praeserlimprae- destinationem Divinam vel eliam hominis a Deo dependentiam ita do- cuerintut moralem hominis libertatem tollerent? Sin minusnum utramque rem simpliciter statuerintan vero etiam utriusque conjunc- tionem declaraverint aut certe significaverint Ab ordine Philosophise Theoreticae et Literarum Huraaniorum. I. Exponalurquid cicero cum de Diis universeturn de Deo principe et liumana menie atque animi inmortalitate ipse statuerit Quibusnam usus sit argumentis Unde haec ducta sint quomodoque inter se cohaereant II. Exposito HEERENI consilio in scribendo opere: Idecn iiber die Politikden Vcrkehr und den Handel der vornehrnsten Volker der alten Welt, inquiritor in hujus operis rationem et momentum. Ab ordine Jnridico. Ea naturam juris explicandi ratioquam tiostra aetate principes in Germania Jureconsulti et ipsi secuti sunt et aliis unice commendare-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3