eene samenspraak over <le vereering van heelden en reliqciiëndoor Thomas Moore, 31J en een fraai exemplaar van al de werken van Clirysoslomus in het Griekseh en Latijn, 221 Bij deze gelegenheid wordt een gelukkige koop vermeld, onlangs door iemand op eene openbare auctie gedaan. Hij kocht namelijk cene oude uit gave der Fabelen van Esopus, voor niet meer dan 3J Engelschen Schelling, en ontdekte naderhand dat het Erasmus eigen exemplaar was geweest, en verscheiden eigenhandige aanteekeningen van dien beroemden geleerde bevat, zoodat het nu door gegoede liefhebbers tegen veel hoogeren prijs betaald zou worden. Tot hiertoe had zich het aandringen op de herroeping der Unie in Ier land bijna uilsluitend tot de Roomsch-Kalolijken bepaald. Thans echter be gint zich het verlangen naar die herroeping ook meer en meer onder de Pro testanten aldaar te openbaren. In het Graafschap Loulh zou zich bereids cene Protestanlsche herroepings-associalie gevormd hebbendie reeds eenige duizenden leden teil. FRANKRIJK. PARIJS, 2 0 April. Door den iMoniteur is eene proclamatie openhaar gemaakt, die het voor- ioopig Bestuur den 17dc" dezer heeft uitgevaardigd, waarbij gezegd wordt: dat even als de 17dc Maart, zoo ook de 16l,c April heeft doen zien hoe onwrikbaar de grondslagen der republiek zijn dat over drie dagen een groot nationaal feest het volk nogmaals zou bijeen doen komen; waar het volk ook die volks kinderen zal vinden welke het leger zullen vertegenwoordigen en terwijl zij de nieuwe vaandels ontvangen, zweren zullen, dat zij de republiek nim mer ten gronde zullen laten gaan. «Ja, de republiek is gevestigd; zij wordt geschraagd door de ondersteuning van al de burgers, onderling broederlijk vereenigd; de omwenteling is onover winnelijk." Hetzelfde blad deelt nog een besluit van het voorloopig bestuur van den 17de" mede, van den volgenden inhoud; liet. beginsel van de onafzetbaarheid der rcgterlijke magistraatspersonen onvereenigbaar zijnde met den republikeinschen regeringsvorm, (?)is met het charter van 1830 vervallen. Voorloopig en tot dat de nationale vergadering zich omtrent de rcgterlijke organisatie verklaard zal hebben, zal de schorsing of het ontslag van de rcgterlijke magistraatspersonen door den Minister van Justitie, daartoe bij deze door het voorloopig bestuur gemagtigduitgespro ken kunnen worden als maatregel van openbaar belang. De schorsing of het ontslag der leden van de Rekenkamer kan door den Minister van Finantiën, daartoe bij deze door het voorloopig bestuur gemag tigd evenzeer uitgesproken worden. Krachtens dit besluit beeft de Minister van Justitie, Crémieoxbij een besluit van denzelfden dag, de eerste Voorzitters van de Hoven van Appel te Aix, Pau Montpellier en Nancy in hunne functiëu geschorst, en de Minister van Finantiën, Garnier-Pagèsmede bij een besluit van dien dag, ten aan zien van den eersten Voorzitter van de Rekenkamer, den Heer Barthe, een gelijken maatregel genomen. Nog vindt men in het officiële blad een besluit van het voorloopig Be stuur, waarbij, in overweging dat de staf van het leger te talrijk is, aan 38 Divisie-Generaals, 27 Brigade-Generaals, 4 Colonels en 5 Luitenant- Colonels van den Staf ontslag uit de dienst verleend wordt. Ook heeft het voorloopig bewind nog andere besluiten uitgevaardigd. Bij een derzelve wordt te Parijs de stedelijke belasting op het geslagt ingetrokken zij zal vervangen worden door eene bijzondere en trapsgewijs opklimmende belasting op de huiseigenaars en de huurders, die eene huur van 800 fr. en daarboven verwonen, en verder door eene belasting op de rijtuigen van weelde de honden en de mannelijke bedienden, wanneer namelijk van deze laatsten cr meer dan een in een en hetzelfde huisgezin gehouden wordt. Een ander besluit gelast den Minister van Finantiën en den Maire van Parijs, oin zoodra mogelijk een concept-reglement voor te dragenten doel hebbende om de wijnen van mindere hoedanigheid, welke het werkvolk gebruikt, grootendeels van belasting te ontheffen en die op de betere soorten over te brengen. Een considerans van dit besluit zegt, dat de geringere wijnsoorten thans 100 pCt. van de oorspronkelijke waarde betalen terwijl de betere slechts 5 of 10 pCt. van den verkoopprijs opbrengen. Iets, waarover men zich verwondert, is dat de Regering het besluit heeft aangekondigdoin gecne troepen in Parijs toe te laten dan na alloop der verkiezingen. Bij velen bestaat eenige bezorgdheid omtrent den afloop der plegtigheid welke den 20stcn moest plaats hebben daar uit alles bleek dat de bewegings partijwel verre van zich door het mislukken van hare plannen op den 16den en 18den te hebben laten afschrikken, hare pogingen voortzette om ha ren aanhang te versterken en de menigte tot eene beweging tegen het voor loopig bestuur op te zetten. Dat bestuur heeft den 18dcD de volgende pro clamatie uitgevaardigd «Burgers «In naam van dat groote beginsel van broederschap hetwelk door de repu bliek zoo roemrijk is aangenomen, in naam der te handhaven vrijheid, in naam der naast de vrijheid te vestigen ordenoodigt het voorloopig Bewind dat voor uwe veiligheid waaktu uit eendragtig te blijven. «Met het volste regt kan het die eensgezindheid van u vorderen, omdat bet zelf daarvan het voorbeeld geeft. Zijn vurigste wensch is zich voor de nationale vergadering te kunnen vertoonen, zonder Jat het eenige geweldda digheid heeft behoeven te betreuren of te straffen. «Overtuigd dat de regten van het menschelijk geweten heilig en onschend baar zijn, dat er tusschen ware republikeinen geen andere strijd kan bestaan dan de discussie, de welwillende en vrije discussie; dat de eensgezindheid der hoofden ligt te bereiken is wanneer zij is voorbereid door de eensgezind heid der hartendat alleen de vijanden der republiek er belang bij hebben wantrouwen te verspreiden en tot verschil van denkwijze aan te sporen door het bezigen van partijnamendie aldra tot vijandige kreten tegen de perso nen aanleiding geven. «Verklaart het voorloopig Bewind alle uitdagende kreten, alle pogingen om de burgers onder elkander te verdeelen, elke inbreuk op do onafhankelijk heid der vredelievende gevoelens, op het nadrukkelijkst af te keuren. «Het bestuur, dat het woord broederschap op de vanen van het vader land heett doen nederschrijven, kan niet anders dan een beschermd en bevre digend gezag zijn. «De kreet, dien het wenscht te hooren aanheffen, en waartoe het altijd bereid zal zijn het teeken te geven, is een kreet van edelmoedige overwinning, een vrijheidskreet, een kreet van hoop, de heilkreet: Leve de Republiek! Den 18dcn heeft eene nieuwe beweging plaats gehad, die echter even als die van den 16deo, zonder ernstige verstoring der rust is afgeloopen. Ten vijf ure des morgens werd appel geslagen en binnen een uur waren 120,000 rnan nationale garde op de been en begaven zich naar de voornaamste punten der stad. Gedurende den nacht was het zeer onrustig geweest en de regering droeg kennis van misdadige ondernemingen. Den vorigen avond waren ver scheidene clubs vergaderd geweest, en was het bij die bijeenkomsten zeer hevig toegegaan. De club van Blanqui had eene geheime bijeenkomst gehou denen zendelingen naar alle wijken algezonden om de werklieden aan te zetten tot eene manifestatie tegen het voorloopig Bestuur. Voorts waren eenige benden, onder het aanheffen van oproerige kreten door de stad getrok ken en hadden in het negende arrondissement twee wachtposten der nationale garde aangetast en ontwapend terwijl ook andere posten waren aangevallen. Ook hadden in den vroegen morgen twee officieren van de nationale garde aan de barrière de la Vilette een voertuig met eenige bonderden geweren aan gehouden, die men heimelijk binnen de stad wilde brengen. Ten 6 ure vertoonden zich eenige duizenden personen aan de mairie van het 6dc arrondissement en eischten wapenen, doch werden weldra door de nationale garde uiteengedreven, die tot omstreeks 11 ure in sterke afdcelin- gen de stad doorkruist heeft en vervolgens ontslagen is, met bevel om op het eerste sein weder onder de wapenen te komen. Verscheidene inhechtenisnemingen moeten in den loop van den morgen heb ben plaats gehad. De werklieden der nationale werkplaatsen hebben zich ter beschikking van het voorloopig Bestuur gesteld, Er is ook gesproken van gevarendie sommige leden der provisionele Regering (vooral de Ileeren de Lamartine en Marrast) bedreigenalsmede van een aanslag die zou gedaan zijn op eenige der rondom Parijs liggende forten. Aanzienlijke hoeveelheden goud worden thans van Rusland naar Frank rijk verzonden. Twee duizend Ned. in baren, zijn voor Parijsche rekening aan een buis te Havre afgezonden. Deze afzendingen worden begunstigd, door dat de scheepvaart in het noorden thans reeds geopend is. ITALIË. MILAAN, 15 April. Eene in het hoofdkwartier te Volta gedane bekendmaking hield het berigt in dat het aanzienlijke dorp Castelnuovo in den nacht van den lld"> op den 12<ten (Joor de vlammen vernield was. Volgens die bekendmaking zou een corps Croatcn, na het dorp in brand te hebben gestoken, hetzelve hebben omsingeld en de twee duizend inwoners aan de vlammen ten prooi gegeven. De Duitsche dagbladen doelen eene te Botzen ontvangen bekendmaking mede van den Maarschalk Radetzky, van den 12de» uit Verona gedagtee- kend. De inhoud van dit stuk wijkt geheel af van dien der even mede gedeelde berigten omtrent Castelnuovo. De Maarschalk Radetzky had een detachement troepen met artillerie derwaarts gezonden, met het doel om de gemeenschap met Peschiera open te houden. Deze troepen hadden de plaats zeer versterkt gevonden en haar eerst, na de versperringen door geschutvuur vernield te hebbenkunnen vermeesteren. Het geschutvuur had brand doen ontstaan, en de opstandelingen waren naar Lazise gevlugt. Eenige cornpagnien vrijcorpsen te Salo, vernomen hebbende dat het kruidhuis bij Peschiera aan de zijde van Verona slechls door 65 man be waakt werd, hadden deze in den nacht overvallen en gevangen genomen, en eene groote hoeveelheid kruid naar Salo gevoerd. De vesting zelve is echter nog in Oostenrijksche magt. Wel hebben de Piemontesche troepen eenige buitenwerken vermeesterddoch de bevelhebber heeft de overgave der vesting geweigerden bij gebrek aan genoegzaam zwaar geschut is de aanval niet verder voortgezet. Een corps van 1,200 Venetianen was te Montebello, nabij Verona, door 6,000 Oostenrijkers overvallen en met achterlating van verscheidene dooden op de vlugt gedreven. In den nacht van den 8ste11 op den 9den was door de Italianen eene lading oorlogsbehoeftendoor den Hertog van Parma aan de Oostenrijkers te Mantua afgezonden, op den Po aangehouden.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2