AMSTERDAM, 20 April. Sedert den 14den dezer is nog alhier bij de Commissie voor de droogmaking van den Buikslootcr Ham ingekomen ƒ8,847.11), bedragende alzoo de gcza- mentlijke giften tot heden de som van 44,520.15. De Tweede Klasse van het Koninklijk Nederl. Instituut zal op Dings- dag den 25ste" dezer weder eene openbare zitting houden. De Heer Mr. II. W. Tydeman Hoogleeraar te Lcyden zal als spreker optreden en de Heer Mr. I. da Costa eene dichterlijke bijdrage leveren. De toegang-kaarten tot deze zitting zullen te verkrijgen zijn aan de huizinge des Instituutsop den Klo veniersburgwal (Trippenhuis), alhier. De Vierde Klasse dierzell'de Inrigting zal op Donderdag den 27steD daaraan volgende mede hare Openbare Vergadering houden in het Hotel des Instituuts. Men verzekert ons, dat de Heer J. B. van Bree alsdan eene korte voordragt zal doen omtrent de verdiensten van den beroemden voor eenigen tijd overle den Toonkunstenaar Felix Mendelssohn Barthohly, beschouwd met opzigt tot den invloed, welken men mag achten, dat hij heeft gehad op de mnziekale ontwikkeling hier te lande. De toegang zalschoon zonder bewijzenvrij zijn voor het beschaafd publiek. UTRECHT, 18 April. Daar de Heer Mr. J. C. de Jongh van Hedikhuizen, Regter in de Arrond.- Rcgtbank alhier, tot Raadsheer is benoemd heeft de Regtbank de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: de HH, Mrs. P. A. M. van Ooslhuyze van PiijckevorselRegter-PlaatsvervangerP. C. Walland, Plaatsvervangend Kan tonregtcr, en P. J. IV. Baron van BoetselaerRegter-Plaatsvervanger. En voor de betrekking van Regter-Plaatsvervanger in plaats van wijlen den Heer Mr. IV. van Goudoever, de HH. Mrs. S. J. van Lier, J. J. B. de Muralt en J. des Tombe. IUilTK> LA JNDSCHE BE li IG TE jN FR IS HUUR. PARIJS, 18 April. Den 15den 's avonds en den 16dcn 's morgens onderhield inen elkander met angst over twee demonstratiën die moesten plaats hebben, en waarvan de eene door Cabet, de andere door Blanqui zou worden aangevoerd. Men sprak er vandat zij van plan waren het voorloopig Bestuur omver te werpen en zich van het bewind meester tc makenof ten minste Lamartine en Garnier-Pagès te vervangen. Intusschen hadden die voorstellen overal eenen hevigen tegen- Stand ontmoet of waren met stilzwijgen beantwoord, welke tegenstand en gebrek aan belangstelling de oproerige minderheid des te meer bad ver bitterd. Intusschen is de nacht zonder eenige ernstige poging om onrust te verwek ken voorbijgegaan, wclligt omdat men van de bijeenkomsten die heden plaats hebben partij wilde trekken. Men wist dat de algevaardigden der verschil lende ambachten zich buiten de poort de l'Etoile moesten begeven, om hunne candidaten aan te wijzen voor de vervulling der vier of vijf officiers-plaatsen in den Generalen Staf der Nationale Gardewelke de Generaal Courtais voor werklieden liad opengehouden. Tevens waren andere werklieden in het Champ-de-Mars bijeengeroepen, en de politie was gewaarschuwd, dat de com munisten van bet houden dier verschillende vergaderingen wilden gebruik makenom zich onder de menigte te mengen en haar tot eene manifestatie tegen de regering te verleiden. Heden morgen verkeerde men in groote ongerustheid over de aanplakbil jetten die op sómmige plaatsen voorhanden waren, ofschoon men er des nachts reeds eenige had weggenomen maar bovenal was men verlangend om te zien hoe de nationale garde de eerste oproeping van hare nieuwe opperhoofden zou beantwoorden. Gelukkig is deze bij den eersten trommelslag, die ten 12) ure gehoord werd, opgekomen. Ook de werklieden zijn met geestdrift toe geschoten, en vooral in de voorsteden S'. Antoine en Sb Marcean. Ten 1 ure heeft het 9de legioen der nationale garde in den tuin van het stadhuis post gerat en het lstc en 2lle legioen der mobile garde hebben bijna te gelijker tijd de zaal Saint-Jean en de vertrekken die op de straat Labau uitzien, bezet. Tevens hebben de kweekelingen van al de scholen zich naar het stadhuis begeven, alwaar zij wapenen en patronen hebben ontvangen, even als de legioenen die het stadhuis en het plein bezet hielden. Ten twee ure waren 50,000 nationale gardes op het plein in orde hijeen. De Kolonel Rey Gouverneur van het stadhuis, had dat gebouw van boven tot beneden in staat van tegenweer gesteld. Elke buitendeur werd door een stuk geschut verdedigd. De leden van het genootschap voor volksmuzijk, ten getale van 250, die eene repetitie hielden hebben zich voor het hotel bege ven, en de Marseillaise en het lied der Girondins aangeheven, welke liederen door de 50,000 man werden herhaald onder de kreten Leve het voorloopig Bestuur 1 Leve de Republiek 1 Op de kaden tot aan de brug Saint-Michel hadden insgelijks 50,000 natio nale gardes post gevat, en al de straten die op het stadhuis uitloopen, waren door nationale gardes en door 20,000 man mobile gardemet den Generaal Duvivier aan net hoofdbezet. De Communisten hebben zich nergens in grooten getale vertoonden werden waar zij werklieden ontmoetten persoonlijk mishandeld en uitgejouwd. Zelfs zegt men dat sommigen in de Seine zijn geworpen. De nationale garde is tusschen beide moeten komen om er eenigen te redden men hoorde het ge roep: Weg met de Communisten Inmiddels waren de werklieden, die zichzoo men zegt, ten gevolge eener oproeping van de Heeren Louis Blanc en Albert, op het Champ-de-Mars vcr- I zamelil hadden, te twee ure in orde, ten getale van 7 of 8000, naar het stadhuis getrokken met driekleurige vanen, ten opschrift hebbende: Abolition de I'exploitation de l'homme par l'homme. Organisation du travail par I'association." Echter werd de kreetLeve Louis Blancslechts zelden ge hoord. Toen de stoet na gedurende anderhalf uur in rijen te zijn rondgetrokken, voor het stadhuis aankwam, heeft die zich met het volk en de nationale garde vercenigd onder het geroep van: Leve de republiek!" Ten vier ure is de Heer Lamartine met al de overige leden van het bestuur op het balcon verschenen en met de grootste geestdrift begroet. Intusschen betreurt men, dat de Heeren Louis Blanc en Albert, zonder vari hun plan aan hunne ainbtgenooten te hebben kennis gegeven, de mani festatie van het Champs-de-Mars hebben bewerkt. De revue over de nationale garde, welke in den avond van gisteren moest plaals hebben, is rustig afgeloopen zij heeft van 8 tot over 10 ure geduurd. Uit de onderscheiden rangen hoorde men de kreten: Weg niet de Communisten! weg met Cabet! weg met de leegloopersleve de Re publiek leve de provisionele Regeringleve LamartineHet voorloo pig Bewind heeft eerie aanspraak gehouden; de gehecle stad was verlicht, Verscheiden kloosters en godsdienstige gestichten te Saint Elienne zijrt door het volk geplunderd dewijl eenige fabriekanten daar werk verschaften terwijl de werklieden zonder werk waren. De groote componist Adolphe Adam is alhier in den ouderdom van 90 jaren overleden. j PORTUGAL. LISSABON, 9 April. De Koningin is voor de regtbank gedagvaard wegens loon dat zij sedert maanden aan de bedienden van het paleis schuldig is. Tot nu toe is het hier rustig gebleven, doch onderscheiden dagbladen beginnen meer en meer op hervormingen in het staatsbestuur aan te dringen; zoodat men meent, dat het niet lang kan duren, of de Koningin zal moeten toegev en. Een oude veteraande Generaal Tolqueis den 6den dezer in den hoo- gen ouderdom van 102 jaren overleden. ITALIË. ROME, 8 April. Er heerscht thans alhier veel verdeeldheid onder de hooge geestelijkheid en den adel ten aanzien der geestelijke aangelegenhedendaar velen overtuigd zijn, dat hetgeen thans gebeurt, op den duur tot groot nadeel der kerkelijke belangen zal strekken. Den 9dea dezer is wederom een gevecht tusschen de Piëmontesehe en Oostenrijksche troepen geleverd, waarbij de laatslen wederom de nederlaag hebben geleden. Het Piëmontesehe leger nadert nu deu driehoek, welke door Peschiëra, Verdna en Mantua gevormd wordt, en men verwacht eenen beslissenden slag onder de muren van Verona. Bij een besluit van het voorloopig Bewind van Milaan, zijn 15 Jesuiten- kloosters van Lotnbardye gesloten en hunne goederen onder beslag gelegd. Nog heeft het voorloopig Bewind bepaald, dat alle voorloopige plaat selijke Gouvernementen die in de eerste dagen van den opstand waren opge- rigt, ontbonden zijn. Zij zullen elk één tot drie hunner leden moeten be noemen, om het voorloopig centraal van Lombardyc te vormen. De Aartsbisschop van Milaan heeft aan zijne ondeihoorige geestelijken gelast, otn al bunnen invloed aan te wenden hij de geloovigen, om alle mogelijke opofferingen te doen, ten nutte van de heilige italiaansche zaak. De beroemde componist Donizetti is te Bergamo overleden. SICILIË. De Kamer der Pairs had den 26sleD beslotendat alle praerogativen der Kroon, in de constitutie van 1812 omschreven, aan een Regent zouden toevertrouwd worden. Echter zou die constitutie nog worden herzien. In het geheel zou, volgens de aan te nemen staatsregeling, het bestuur bij het Parlement berusten. PI&UÏSSEK. Na de plaats gehad hebbende onlusten te Aken in den avond van denl5den, tusschen de burgerij en de soldaten van de reserve, werd-den 16den bij pu blicatie der Regering afgekondigd, dat het gedrag der reserve ten strengste zon onderzocht worden waarom de burgersdie bewijzen van schuld hadden bij te brengen, verzócht werden die in te leveren. Deze publicatie evenwel was onvoldoende om de gemoederen tot bedaren te brengen, zoodat kort daarop eene nadere aankondiging volgde dat de reserve onverwijld de stad verlaten zou ook zelfs dit hielp nietde massa was niet geneigd dien aftogt ongestoord te gedogen, en deed herhaalde aanvallen op de aftrekkende mi litairen die eindelijk genoodzaakt waren vuur te gevenwaarop eenige dooden en verwonden vielen. Intusschen kwam er ruiterij aanrennendie de straten schoonveegde, en de zoo in den haat zijnde reserve gelegenheid gaf de stad uit te geraken. In den avond is het schieten, bij tusschenpoozentot 'snachts 11 ure herhaald gewordenmen spreekt van 6 dooden. In den namiddag van den 17dcn heeft de Regering eene proclamatie uitge vaardigd waarbij alle vereeniging op staat van ineer dan 5 personen ver boden wordt, en de soldaten gelast, om, wanneer op hunne aanmaning om uiteen te gaangeen gehoor wordt gegevendadelijk van hunne wapenen gebruik te inaken. De nacht was zonder verdere rustverstoring voorbij gegaan.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2