LEYDSCHE COURANT. N°. 1848. WOENSDAG, 19 APRIL. fM Wv BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagW oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. it&rSi f. De Prijs der Courant is f 13 *n het jaaï; 'y f t de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 April. De Staats-Courant van Zondag en Maandag 11. deelt het ontwerp van eene gewijzigde Grondwet benevens de door de Commissie aan Z. M. daarbij aan gebodene toelichtende memorie in hun geheel mede. In ons vorig nommer hebben wij het hoofdzakelijke van dit ontwerp reeds medegedeeld, en laten het voorloopig kiesreglement en de inleiding dier memorie, waartoe ons toen tijd en plaats ontbrak volgens onze toezegging thans alhier volgen VOORLOOPIG KIESREGLEMENT. Art. 4. der additionele bepalingen.) Art. 1. Bij afkondiging der veranderingen in de Grondwet houden beide Kamers der Staten-Generaal van regtswege op te beslaan. 2. De leden der nieuwe Kamers zullen worden gekozen, ten getale van 68 voor de Tweede, en van 34 voor de Eerste Kamer, door kiezersvergaderin gen, bestaande uit hen, die, volgens de reglementen voor de Stedelijke Be sturen en op de zamenstelling der Provinciale Staten, de vereischten bezit ten om tot kiezers te worden benoemd. 3. Terstond na de afkondiging bovengemeld, houden de Plaatselijke Be sturen zich met herziening der laatst vastgestelde lijsten van verkiesbaren bezig. Zij doen die, herzien, vóór denter inzage van het publiek leggen. 4. Binnen vijf dagen na de kennisgeving, dat de lijsten ter visie zijn ge legd, dienen de ingezetenen hunne bezwaren, bij geschrift, vrij van zegel, aan het plaatselijk bestuur in. 5. Over deze bezwaren en de juistheid der lijsten in het algemeen wordt door den Stedelijkcn of Gemeenteraad ten spoedigste beslistzoodat de lijsten vóór denkunnen zijn gesloten, en op nieuw ter algemeene kennisneming gelegd. 6. De Gemeentebesturen ten platten lande zenden onmiddelijk afschrift der geslotene lijsten aan het bestuur der hoofdplaats van het kiesdistrict, waarin hunne gemeenten zijn vervat. 7. De kiezersvergaderingen wordenna voorafgaande oproeping der kie zers, gehouden, in de steden, en ten platten lande in de hoofdplaatsen der tegenwoordige kiesdistricten op den Elk kiezer ontvangt, nevens zijn brief van oproeping, twee slembriefjes ter invulling. 8. De Burgemeester der stad of plaatsof die hem volgens de reglemen ten bij ontstentenis vervangt, is Voorzitter dor vergadering; de twee jongste leden van den Stedelijken of Gemeenteraad zijn slemopnemerscén der laat- sten teekent de namen van eiken kiezer, die een stembiljet in de bus komt doende anderbij het ledigen der busde uilgebragte stemmen op. 9. Na afloop der stemopneming wordt het procesverbaal, staande de ver gadering, opgemaakt, en, na voorlezing, door den Voorzitter met de twee stemopnemers geteekend. Het behelst 1°. de namen der kiezers, die gestemd hebben; 2°, de namen der personen, op wie stemmen zijn uitgebragten het ge tal der op ieder uitgebragte stemmen. De kiesvergadering kan besluiten, dat alleen het tweede gedeelte zal wor den voorgelezen. 10. Alschrift van het procesverbaal wordt aanstonds ter visie gelegd van elk ingezetenaan de Gedeputeerde Staten gezondenen hetzij in een open baar nieuwspapier, hetzij afzonderlijk, gedrukt. 11. Er zijn twee stembussenééne voor de verkiezing van leden der Tweede, de andere voor die van leden der Eerste Kamer. 12. Elk kiezer benoemt twee Afgevaardigden ter Tweede, en éénen ter Eerste Kamer. 13. Elke provincie wordt verdeeld in zooveel hoofdkicsdislrictenals de bevolking het getal van 90,000 malen bevat. Te weten Noord-Braband in 5, Gelderland in 4, Zuid-Holland in 6, Noord-Holland in 5, Zeeland in 2, Utrecht in 2, Vriesland in 3, Overijssel in 2, Gro ningen in 2, Drenthe in 1, Limburg in 2. Te zamen 34. 14. De namen van hen, op wie binnen elk hoofdkiesdistrict stemmen zijn uitgebragt, en het getal dier stemmen, worden door de Gedeputeerde Stalen vergaderdenbij afzonderlijk procesverbaal voor elk hoofdkies districtzoo spoedig mogelijk openbaar gemaakt. 15. Hij, d ie in elk hoofdkiesdistrict de meeste stemmen heeft, is tot af gevaardigde benoemd. llij, die in elk hoofddistrict, voor het lidmaatschap der Tweede Kaner, na den eersthenoemde de meeste stemmen heeft, is de tweede benoemde Afge vaardigde. Bij gelijkheid van stemmen is de oudste in jaren benoemd. 16. llij, die volgens het voorgaande artikel is gekozen, ontvangt van de Gedeputeerde Staten een door den Voorzitter geteekend uittreksel van het in art 14 bedoelde proces-verbaal, waaruit blijkt, hoe de stemmen verdeeld zijn geweest. Dit uittreksel is de geloofsbrief van den Afgevaardigde, waarnevens hij aan de Kamer overlegt 1°. een uittreksel uit de registers van geboorte of, bij gemis, eene acte van bekendheid, waaruit tijd en plaats zijner geboorte blijken; 2°. eene verklaring van het hoofd van het bestuur zijner woonplaats, ten blijke dat hij ingezeten is van het rijk; 3°. eene door hem zeiven af te geven verklaring, vermeldende alle open bare betrekkingen, die hij bekleedt. 17. De gekozene, niet genegen om de benoeming aan te nemen, geeft daarvan ten spoedigste kennis aan de Gedeputeerde Stalen, welke de plaatse lijke besturen van het hoofd-kicsdistrict gelasten, binnen den kortst moge lijken tijd eene nieuwe verkiezing te doen plaats hebben. 18 Mogt iemand in meer dan één boofd-kicsdistrikt, of te gelijk voor de Tweede en Eerste Kamer zijn gekozen, dan verklaart hij, dadelijk na ont vangst van het in art. 13 bedoelde uittreksel, schriftelijk aan de Gedepu teerde Stalen, welke dier benoemingen bij aanneemt. De Gedeputeerde Sta ten nemen hierop, voor de andere plaats, gelijken maatregel, als in het geval van het voorgaande artikel. 19. Om tot lid der 'Tweede Kamer verkiesbaar te zijri, wordt geene andere voorwaarde gevorderd, dan dat men Nederlander, ingezeten van het Rijk, in het volle genot der burgerlijke en burgcrschaps-regten zij, en den ouder dom van dertig jaren hebbe vervuld. De schatpligtigheid van den kiezer wordt tot de verkiesbaarheid p.iet ge vorderd. 20. Verkiesbaarheid tot lid der Eerste Kamer onderstelt het bezit derzelfde voorwaarden, behalve dat men den ouderdom van veertig jaren hebbe ver vuld, en in de directe belastingen, met uitzondering van het patentregt, ten minste tusschen 800 en ƒ1,200 drage, naar de provinciale onder scheiding in bijgevoegde tabel aangewezen. Namelijk in Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Vriesland ƒ1,200. Overijssel- 1,100. Groningen-- 1,000. Noord-Braband en Drenthe - 900. Gelderland en Limburg- 800. 21. In elke provincie houden de Gedeputeerde Staten zich terstond na afkondiging der veranderingen in de Grondwet, bezig met de opmaking van de lijst van hendienaar het voorgaande artikel tot Afgevaardigden der Eerste Kamer verkiesbaar zijn. Deze lijst vermeldt bij eiken naam het ge boorte-jaar van den verkiesbare, en de plaatsen, waar hij zijne belastingen betaalt. 22. De lijst wordt, bij afschrift, in alle steden en hoofdplaatsen van kiesdistricten der provincie gedurende dagen ter visie gelegd. 23. Bezwaren tegen de lijst moeten binnen dagen, bij geschrift, vrij van zegel, aan de Gedeputeerde Staten zijn ingediend. 24. De Gedeputeerde Staten de lijstna onderzoek der bezwarenzoo als zij zullen vinden te behooren, hebbende verbeterd, sluiten die vóór den Zij brengen de gesloten lijst terstond door middel van het provinciale blad of een openbaar nieuwspapier ter kennis van het publiek. 25. Aan de kiezers wordt herinnerd, dat men, om tot lid van eene der Kamers verkiesbaar te wezen, niet behoeft ingezeten der provincie, waar inen wordt gekozen te zijn. Den bestaanden vorm volgende, zal het ontwerp in den Raad van Minis-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1