LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 12 APRIL. B1NNEN L A i\ DSC HE BE RIG TEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN, 11 April. Men vermeent dat de Staats-Commissie, belast met het vervaardigen van het ontwerp eener gewijzigde Grondwet, hare taak heeft volbragt en dat dit ontwerp, vergezeld van eene memorie tot toelichting, aan den Koning is of onverwijld zal worden aangeboden. De Directeur van het Kabinets des Koningsheeft herinnerd dat alle verzoekschriften, zelfs in den vorm van memoriën of brieven, volgens de wet aan bet zegelregt onderhevig zijn, en daarvan alleen zijn vrijgesteld de verzoekschriften van onvermogende personen, mits van hun onvermogen blijke door eene verklaring van het Bestuur hunner woonplaats, en die verklaring aan het request worde gehecht. Verzoekschriften, bij welke gemelde wetsbe paling niet zijn in acht genomen, moeten, krachtens die wet, buiten gevolg worden gelaten. De StaatsraadAdministrateur van de particuliere domeinen des Ko nings, heeft den belanghebbenden herinnerd, dat de tiendpligtigheid bij dit domeinbeheer steeds afkoopbaar blijft in de verhouding tot een kapitaal in schrijvingen op het 2J pCts. Grootboek der Nationale Scbuldwaarvan de rente gelijk is aan de gemiddelde opbrengst van ieder licndblok over de laatste 15 jaren, met doorhaling van de twee hoogste en de twee laagste jaren volgens art. 799 van het burgerlijk wetboek, zoodat het oogenblik tot vrij making hunner bezittingen zeer gunstig moet geacht worden, volgens de te genwoordige prijzen dier inschrijvingen en het minder geldelijke bedrag aldus voor het gevraagde kapitaal benoodigd. 'sGRAVENHAGE, 11 April. Bij Koninklijk Besluit van den 23ste" Maart jl., zijn tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd: de Luit. Kolonel A. Meis, Adjunct- Directeur van het wapen der Artillerie in Oost-Indiëde Luit. Kolonel A. H. Dihbetz, en de Majoor H. A. L. Bousquet, beiden van de Genie in Oost-Indië, en de gepensioneerde Majoor der Genie in Oost-Indië J. W. Muller; en tot Broeders dier Orde: de Opzigtcrs der eerste klasse bij de Genie in Oost-Indië, A. van Houten en A. Tbyssen. Bij besluit van den lsteD dezer, is Mr. S. van AValcheren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslagen als Regler in de Arrond, Uegtb. te Amersfoort. Bij Besluit van den 6den April jl., heeft Z. M. tot Voorzitter van den Raad van Bestuur der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam benoemd den fleer D. D. Buchlcr, Lid van de Vierde Klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut en tegenwoordig Vice-President van ge noemden Raad. Z. M. heeft aan de nieuwgebouwde Casernen, die tot hiertoe de Willems- Casernen heettenden naam van Alexandcrs-Casernen gegeven en het daarvoor gelegen veld dien van Alexanders-plein. In den loop dezer week zal Z. Exc. de Baron Mollerus, Nederl. Minister aan het Russische Hof, die ecnigen tijd alhier heeft doorgebragt, naar Pe tersburg terugkeerenom zijne betrekking te hervatten. H. M. de Koningin heeft ƒ25 gegeven ter oprigting van een bewaar school te Alkmaar. Men verneemt dat H. M. de Koninginvan Hare zijde in de tegenwoor dige omstandighedenmede aan de arbeidende klassen werk wenschende te verschaffenthans op het Buitenverblijf Buitenrustonderscheiden soort van werkzaamheden doet verrigtenen ook het getal der werkliedendat daar dagelijks in de tuinen arbeidt, heeft doen vermeerderen. Daar II. M. vernomen had, dat er, uit hoofde der tijdsomstandigheden bestellingen waren afgezegd, zoo heeft de Koningin om de werkzaamheden van Fromburg te Amsterdam te verlevendigenaldaar eene bestelling gedaan. Het is aange naam te ontwaren dat onze Koningin die aan de Vercenigingen van Moeder lijke Weldadigheiden vele andere menschlievende inrigtingen zoo veel on- steuning verleentthans ook bedacht is om het lot van nijvere werklieden die door buitengewone omstandigheden zonder arbeid mogten zijn, te lenigen. Men verneemt dat door de werklieden, hoofden van behoeftige huis gezinnen, aan wie gedurende den afgeloopen winter van stadswege werk in het naburige Zeeduin verschaft is, aldaar ruim twee bunders, 67 roeden duingronden ontgonnentot bouwland gelijk gekrooijen en met dijken ter voorkoming van verstuiving, omgeven zijn, en dat dit teelland reed Vrij dag 11. in het openbaar voor drie en een half jaar verhuurd is voor de som 186 in het jaar. Bovendien zijn gedurende dezen winter door dezelfde werklieden nog andere afkruijingen en werken nabij het Badhuis en elders verrigt, en is door hen tot beplanting met hout bekwaam gemaakt eene lange strook gronds, die tevens tot dekking voor den wind van den nieuwen straat weg naar het Badhuis zal dienen. Men verneemt, dat de stedelijke Regering besloten heeft de procedures, wegens het herstel van kaden niet verder voort te zettenin de laatste uit spraak van het Prov. Hof in Zuid-Holland te berusten en zich daartegen niet in cassatie te voorzien. In de tegenwoordige omstandigheden mag die handelwijze met lof vermeld worden. Aan de eene zijde wordt er afgezien van langdurige en kostbare reglsgedingcnterwijl aan den anderen kant tevens schijnt besloten te zijn de kaden, voor zoo veel noodig, ten koste der stad te doen herstellen, met het prijzenswaardig doelom ook langs dien weg aan een aantal personen werk en brood te verschaffen. De Districts-Commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning der gewapende dienst in de Nederlanden, heeft bekend gemaakt, dat de collecte, op den 4dcn dezer, binnen deze residentie ten behoeve van het fonds gedaan, eene som van ƒ1,160.25 heeft opgebragt. De Prins von Metternich bevindt zich steeds alhier en ontvangt vele be zoeken van binnen- en buitenlandsche staatslieden. Zoowel ten gevolge van de vermoeijende reis, die de Vorst heeft afgelegd, als uit hoofde van de staatkundige omstandigheden die haar hebben voorafgegaan en gevolgd zijn moet de gezondheid van den Prins veel geleden hebben en bij zich thans in eenen eenigzins ziekelijkcn toestand bevinden. Zijne gemalin legt intusschen vele bezoeken bij hooge personen af. Het verdient vermelding, dat de Vorst von Metternich voor ongeveer 50 jaren zijne diplomatique loopbaan in deze residentie geopend beeft. AMSTERDAM, 10 April. De Raad dezer stad heeft in de vergadering van den 7dCD dezertot Arciii- varius of Chartermeester dezer stad benoemd den Heer P. ScheltcmaDoctor in de Letteren en Lid van onderscheiden geleerde Genootschappen. Bij den Burgemeester is voor de stadskas, ten einde werk te kunnen verschaffen, nog ontvangen 1,300. Thans zijn hier van 3 tot 8 April 146 kinderen geboren en slechts 139 personen overleden. Echter bedraagt het getal der overledenen sedert 1° Ja- nuarij 2981 en dat der geborenen 2,092. De vele ingezetenen dezer stad welke zich dezer dagen vrijwillig aan de stedelijke schutterij hadden aangesloten om de dienst te doen, zijn gisteren door het Stedelijk Bestuur daarvoor bedankt bij wijze van dagorder, die aan de op het beursplein bijeengeroepene vrijwillige schutters werd voorgelezen. Hun is tevens aangezegd dat men voor het oogenblik geene verdere diensten van hen vorderde, doch bij onverhoopte noodzakelijkheid op hen meende te mogen rekenen. Tot dat einde zijn hun dan ook de wapenen voorloopig in handen gelaten. In de heden gehouden algemeene vergadering der Overijsselsche Spoor weg-Maatschappij is besloten, de zaken te liquiderenzoodat van dezen weg niets komen zal. UTRECHT, 10 April. Heden in den vroegen morgen overleed op zijn Buitenverblijf Vollenlioven nabij deze stad, G. A. G. P. Baron van der Capellen ven Berkenwoudc, Oud- Gouverneur-Generaal van Neêrlands Indien, Curator onzer HoogesclioolGroot kruis der orde van den Nederl. Leeuw enz. enz. Te Berlijn bestaat sinds eenigen tijd eene navolgingswaardige inrigling ten behoeve der arbeidende klasse, welke men het best spaarkas kan noemen. Zij heeft ten doel den arbeidsman te nopen, om in den zomer of in dagen van goede verdiensteeen gedeelte der verdiende penningen ter zijde te leg genten einde in tijden van minder werk, of in den winter, beter in zijne dagelijksche behoeften te kunnen voorzien. Deze inrigling is wel te onder scheiden van de spaarbanken die de oplegging en verzameling van een ka- j> pitaal op het oog hebben. I De spaarkas is eene onderlinge verbindtenis van handwerkslieden om

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1