LEYDSGHE COURANT. 1848. N°. 4 fWo' MAANDAG, 10 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. i<W.< De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 April. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de 24stc verjaardag gevierd van H. K. H. Prinses Sophia, Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, Dochter van Z. M. den Koning. In onze vorige meldden wij dat II. K. H. de Prinses van Oranje met de beide jonge Prinsen Willem en Maurits, 's Rijks Maseum van Natuurlijke Historie hadden bezocht, wij vernamen later, dat ook het Maseum van Oud heden door deze Leden van het Vorstelijk gezin is bczigtigd. De Hertog en Hertogin van Montpensier zijn den 2,lc" met het stoom schip de Batavier te San Sebastian aangekomen en hebben dadelijk de reis naar Madrid voortgezet. Het Provinciaal klad bevat een opgave van de bevolking der steden en gemeenten vari de provincie Zuid-Holland op den 31s,en December 1837. Die van Leyden is 38,939 zielen waaronder begrepen zijn 592 militairen en 66 gevangenen; van 'sGravenhage en Schcveningeri 69,492van Rotterdam 83,033. Het totaal der bevolking van al de steden in Zuid-llolland bedraagt 288,926 zielen en ten platten lande 268,948, te zamen 557,874 zielen. Onder dit bedrag is begrepen 5004 militairen, 335 verpleegden in de krank zinnigen-gestichten en 2090 gevangenen. Uit de laatste berigten omtrent den staat der Koloniën in de Maat schappij van Weldadigheidopgemaakt op den IS116® Januarij 11.ontleenen wij het volgende Door wijlen den Heer Mr. P. J. J. Ram, te Utrecht, is aan de Maatschappij geschonken 100. Voorts ƒ352.98 door de Leden der Commissie, dc I1H. E. van der Ouder- meulen, Jhr. Mr. P. H. van de Wall en Jhr. II. Hoeufft van Velsen, welke in 1847 belast zijn geweest met het onderzoek naar den staat der Koloniën. De bevolking is sedert 1 October jl. meer dan 500 personen verminderd, zoo door sterfte en desertie, als voornamelijk door het buitengewoon ontslag van bedelaars-kolonistendat door het Departement van Binnenl. Zaken tot bijna 850 gebragt is. De tuinbouw is verleden jaar allergunstigst geweest, hebbende opgeleverd aan onderscheidene groenten voor 8,256, behalve de gewone koloniën, alwaar, tegen f 15 voor eiken tuin, waarvan de vruchten door iederen kolonist zeiven genoten wor den over 399 hoevenbuiten de vrijboereneene opbrengst ver kregen ister waarde van- 5,985, te zamen hetgeen nagenoeg 1000 meer bedraagt dan in 1846. Bij voortduring blijft ook bijzonder dc aandacht gevestigd op de uitbreiding cn verbetering van de houtcultuur. De fabriekmatige werkzaamheden, zoo voor eigene behoeften als in de eerste uitrusting van ongeveer 4,000 nieuw opgenomenen en het verschaffen van nieuwe liggingstukken en gereedschappen voor de nieuwe localenhebben bet gcheele jaar door, zoo druk mogelijk, moeten worden voortgezet. Dc deken- en baai-weverij blijft aan den gang. De kuipverwerij laat tegenwoordig niets te wenschcn overig. Bonte doeken, boezelaars en andere bonten, worden geweven; kousen, klompen, schoenen, petten, al de kleedingstukken worden door de kolonisten zelve gemaakt. De wagenmakerijen, timmerijen, smederijen, kuiperijen en vele andere kleine ambachten worden zorgvuldig op de vereischte hoogte gehouden waardoor tevens de gelegenheid gevonden wordt om vele handswerkslieden cn fabriekwerkers bij hun eigenlijk handwerk te houden en daarvoor nog meer der te bekwamenen onderscheidene jongelieden daarin op te leiden. De katoenspinnerij cn weverij is met kracht doorgezetde koffijzakweverij niet zoo sterk door minder bestellingen. Ruim 400,000 kolïijzakken en ongeveer 40,000 stukken katoen zijn er geweven, tot welk laatste het garen zelf gesponnen is, het geheele jaar door. Om de groote bevolking dadelijk dienstbaar te maken, aan de uitbreiding van den landbouw is, om de ongeschiktheid der meestal zwakke nieuwe lingen, ondoenlijk; terwijl dc mest, welke voor de nieuwe gronden gevor derd wordt, hoe langer hoe bezwaarlijker te bekomen is. Het gebrek aan ƒ14,241, genoegzaam vaarwater in het verleden jaar, heeft den aanvoer ook zeer ver traagd. Intusschen zullen er dit jaar 3 nieuwe boeren-woningen te Ommerschans op nagenoeg 150 Bunders laatst ontgonnen grond worden gezet; de Maat schappij heeft overigens nog over eene aanzienlijke uitgestrektheid velds te beschikken, om de koloniën bestendig uit te breiden, waardoor zij inden werkeloozcn toestand van velen zou kunnen voorzien. Het school- en godsdienstig onderwijs is ongestoord voortgezet. Indien in bet gebrek aan kerkgebouwen voor de Protestanten in de gewone koloniënen voor de Roomsch-Kalholijken te Ommerschans konde worden voorzienzouden de uitkomsten in opvoeding en zedelijke ontwikkeling nog gunstiger zijn. Over het gedrag van de kolonisten valt tegenwoordig in gecnen deele te klagen, de geregeldheid in het besuur en de goede verzorging der behoeftigen heeft daartoe bijgedragen. De vele bezoekers hebben zich van de goede orde kunnen overtuigen. Dat het afgeloopen jaar uitkomsten heeft opgeleverd, die het nut, ja de onmisbaarheid dezer instelling zoo baarblijkelijk bevestigen, zal gewis de al- gemeene belangstelling opwekken, en de verflaauwde deelneming tot het lid maatschap verlevendigen. 'SGRAVENHAGE, 8 April. Z. M. heeft den gepensionneerden Schout-bij-Nacht Arriens weder hersteld in de betrekking van zijnen buitengewonen Adjudant. Dezer dagen heeft er eene nog al uitgebreide promotie enz. bij het leger plaats gehad. Uit aanmerking van de tijdsomstandighedenwaardoor vele ambachts lieden buiten werk zijn geraaktzullen ook voor rekening van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden belangrijke werken worden uitgevoerd, onder anderen noemt men den opbouw van eene prachtige manége, ter plaatse, waar thans de stalling staat', op den hoek van den Boschkant en Casuarie- straat, alsmede verbouwingen aan het huis van wijlen den Heer Meerman, sedert cenen geruimen tijd reeds het eigendom van Z. K. II. Men verneemt dat de aankomst van het lijk van Z. K. II. Prins Alexan der der Nederlanden, dagelijks, waarschijnlijk heden of morgen, te Rotterdam wordt te gemoet gezien. Ten gevolge van het overlijden van Z. K. H. Prins Alexanderwordt de verjaardag van II. K. H. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, eenige Dochter van HH. MM. den Koning en de Koninginheden in deze residentie in stilte zonder bijzondere plegtigheid gevierd. Bijkans dagelijks heeft in de afgcloopene week de Raad van Ministers drukke en langdurige zittingen gehouden. Z. D. H. de Vorst van Metternich heeft gisteren verschillende bezoeken ontvangen, onder anderen van den Engelschen Minister bij het Ned. Hof, en van den Minister van Staat, Baron van Doorn. Men verzekert dat het verblijf van den Vorst in deze hoofdstad van langer duur zijn zaldan het zich gisteren liet voorzien. Z. D. H. schijnt thans eenigen tijd alhier te zul len verblijven. AMSTERDAM, 7 April. Bij Koninklijk besluit van den 5lIen dezer, is de Heer J. Staals Boonen, Luitenant-Colonel der Dienstdoende Schutterij alhier, benoemd tot Zr. Ms. Adjudant in Buitengewone Dienst. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning dezer dagen den Heer Mr. II. Provó Kluit, Directeur van Policie alhier, benoemd tot Commandeur der orde van de Eikenkroon, en tot Ridders dier orde de Commissarissen van Policie C. de Bie en G. G. Ruschmann. Men verwacht dat de Koning en Koningin na de Paaschdagen het ge wone jaarlijksche bezoek aan deze hoofdstad zullen brengen. Wij vernemen dat Z. M. de Koning dezer dagen voor het stedelijk Be stuur ƒ10,000 uit Zr. Ms. bijzondere fondsen heeft beschikbaar gesteld, voor eenige werken van openbaar nut. Zoo wij wel onderrigt zijn(zegt de Amst. Cour.) bestaat het plan om een werk te ondernemen dat zich niet alleen aanbeveelt door belangrijkheid voor het oogenblikomdat het aan een aantal handen werk zal verschaffenmaar dat ook blijvend en voor latere tijden belangrijke voordeelen belooft. Dit

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1