hotel des Pays Pa?zijn lieden morgen met eene stoomboot naar St. Srhas- tian in Spanje vertrokken. AMSTERDAM, 29 Maart. Naar men verneemt hebben Heeren Burgemeester en Wethouderen dezer ■stad, in aanmerking nemende de moeijelijke tijdsomstandigheden en de be zwaren, welke daaruit voor de stads kas zullen ontstaan, besloten, voor dit jaar van het genot van tractement aan deze hunne betrekkingen verbonden, ten behoeve van de Stads kas, afstand te doen. Bij den Heer Burgemeester zijn door geachte liedendie persoonlijk geen dienst tot rnstbewaring kunnen bewijzeningekomen tien giften waar onder twee van 1000, te zamen 3,830. Gelijk de Turfdragers en Turf bevers hebben zich ook thans naar men verneemt, de Stads geadmitteerde Korenmeters en Steenzetters, des vereischt, beschikbaar gesteld, tot bewaring van rust en orde, hetgeen wij met genoe gen vermelden. De lieer J. Henderson heeft aan onzen Gezant te Madrid de volgende missive gezonden »Ik heb het genoegen Uwe Exc. kennis te geven, dat in eene zamenkomst, welke de Graaf de Hamal en ik met den Minister van Finantiën hadden, deze ons bepaaldelijk verzekerd heeft, dat niet slechts onverwijld eene mag- tiging tot regeling van de schuld van de Cortes zal verkregen wordenmaar dat de Regering zelve thans overtuigd is, dat het belang van Spanje vereischt om onmiddelijk tot de best mogelijke schikking over te gaan. Op mijne vraag aan den Minister of ik deze voldoende verzekering van zijne zijde aan de Regeringen en fondsenhouders mogt medcdeelenantwoordde hij zonder aarzeling, dat ik dit doen mogt, wiet de stellige verzekering, dat het be loofde zal worden volbragt." UTRECHT, 27 Maart. Heden is de Dies nalalis van onze Hoogeschool plegtig gevierd. De aftre dende Rector, de Hoogleeraar Suerman, hield in de groote gehoorzaal eene redevoeringside emendatida artis salutaris institulione academica legis medienein patria nostra ferendaefundamento praecipuo." dat is: Over de verbetering van het geneeskundig hooger onderwijs, als den voor- naamsten grond, waarop de in ons vaderland in te voeren geneeskundige wetgeving behoort te rusten." Hij herdacht daarna de lotgevallen van de Hoogeschool in het afgeloopen academie-jaar, en schetste hel leven en de ver diensten van de beide ontslapene Hoogleeraren Mulder en de Brueijs. Hij verklaarde vervolgens den Hooglecraar de Fremery, krachtens 's Konings besluit, te zijn Rector magnificus voor het aanstaande academie-jaaren voleindigde de plegtigheid met het uitreiken van de gouden medaille aan de studenten D. J. Coster van Amsterdam, en van de zilveren aan M. J. Baart de la Faille van Groningendie beide de natuurkundige prijsvraag hadden beantwoord, (terwijl het lot beslist had aan wien de gouden en aan wien de zilveren medaille zoude worden toegewezen), en met het uitreiken van de gouden medailles aan de studenten W. L. Voorduin van de Utrechtsche, en J. Pols van de Leydsche Hoogeschool, wegens hunne antwoorden op de regts- geleerde prijsvraag. Eene hartelijke zamenkomstin het Hótel de Nederlandenwaaraan Ilceren Curatoren, de Staatsraad, Gouverneur der Provincie, de Hoogleeraren en de Bekroonden deel namen, besloot den avond van den plegtigen dag. BOITEjNLAjNDSCHE BEfiiETE.V SARDINIË. TURYN, 21 Maart. Heden ontvangen wij de tijding dat Parma en Piaccnza in opstand zijn. Beide die steden zijn in de magt des volks. Die tijding is hier met uitbun dige blijdschap vernomen. Omstreeks 2 ure des achtermiddags zijn zes com- pagniën op weg gegaan, om op verscheiden punten der grenzen naar den Tesino post te vatten. Alhier liep het gerucht, dat Reggio en Modena mede tegen de Duitschers waren opgestaan. Volgens de laatste bcrigtcn van den 23slcn, hebben de Milanczcn, na een' hectcn strijd van 5 dagende overwinning op de Oostenrijkers behaald die uit alle hunne stellingen verdreven zijn. Vele honderde ingezetenen zijn gesneuveld. De driekleurige Italiaansche vlag woei van alle torens van Milaan. SICILIË. PALERMO, 22 Maart. De bevolking van het eiland heeft al de voorstellen van den Koning van Napels van de hand gewezen, en vordert thans, dat hij afstand van zijne roglen doen zal. Het Siciliaansch Parlement zal den 28stcn bijeenkomenen men meent dat het besluiten zalvoortaan zelf alle aangelegenheden des lands te regelenzonder zich verder om den Koning te bekommeren. In eenige sleden heeft de bevolking zich reeds voor eene republiek verklaard. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 Maart. De Keizer heeft bij Patent van den 22stcn eene algcineene amnestie uitge vaardigd voor alle in Gallicië, LodomiriëKrakau en Lombardye, wegens staatkundige misdaden veroordeelden, en de thans nog aanhangige processen onverwijld doen staken. Ofschoon de Hongaarsche Rijksdag de vrijverklaring der Israëlieten beeft aangenomen, zijn deze echter in onderscheiden steden nog aan de ver volgingen van het gemeen blootgesteld. PRUISSEX. BERLIJN, 27 Maart. De Regering heeft wegens het gebeurde te Kiel gemeend maatregelen te moeten nemen tegen ccnen gevreesden aanval van Denemarken op de Hertog dommen Holstein en Sleeswijk en daarom bevel gegeven aan verschillende corpsen om naar dc grenzen van Holstein op te rukken en elke geweldadige aanranding van het gebied eener Duitsche natie te keer te gaan. De Koning heeft aan den Hertog van Augustenhurg, die aan het hoofd van de beweging in Holstein en Sleeswijk staat, de verzekering doen toeko men, dat hij het zijne wilde bijdragen, om te bewerken dat die Hertogdom men in het Duitsche verbond als constitutionnele Staten wierden opgenomen. De Proclamatie van den Koning, waarin hij zegt zich aan het hoofd der Duitsche beweging te stellen, is in de Zuid-Duitsche Stalen zeer ongun- stig opgenomen; die proclamatie is te Karlsruhe opentlijk verbrand, en in Munchen heeft een groote volkshoop een met eene sabel omhangen stroopop verbrand, onder den kreet: dat is de goede Koning van Pruissen! De Russische Gezant heeft met zijn geheel gezin Berlijn verlaten. Er had gisteren eene volksvergadering plaats van ongeveer 20,000 men- schenwaarin besloten werd tot het inleveren van eene petitiewaarin aan gedrongen werd op de oprigting van een ministerie voor werklieden, bestaande uit arbeiders en hunne meesters vermindering van het staande legeropvoe ding van kinderen ten koste van den Staatinrigtingen waarin oude en gebrekkige werklieden verzorgd wordeneene goedkoope regering. Eene deputatie van dc Poolsche uitgeweken te Parijs is hier aangekomen, om voor 10,000 Polen, die zich in Frankrijk bevinden en zich tot een corps organiseren, vrijen doortogt door Pruissen te verzoeken. Van de Poolsche grenzen wordt gemeld, dat de Keizer van Rusland 30,000 man van het Kaukasischc leger heeft teruggeroepenen er in het binnenste des Hijks nog 80,000 man onder de wapenen worden gebragt, zoodat met andere beschikbare magt binnen kort 150,000 man aan dc grenzen zul len staan. BEIJEREN. MUNCHEN, 24 Maart. De Koning heeft, ten einde zijne Regering met een verzoenenden maatregel aan te vangen, eene amnestie voor alle staatkundige misdaden toegezegd. Voorts heeft hij den 22sten dezer de zitting der Stenden vergadering geopend, en bij die gelegenheid wetsvoordragten toegezegd, omtrent de verantwoordelijk heid der Ministers, de vrijheid van drukpers, het kiesstelsel voor afgevaar digden nieuwe wetboekenenz. ENGELAND. LONDEN, 28 Maart. De Prins van Pruissen is gisteren over Hamburg en Huil hier aangekomen en heeft een bezoek bij Prins Albert gebragt. Hij zou met eene vertrouwe lijke zending van zijnen broeder, den Koning van Pruissen, hij dc Koningin belast zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Maart. Bij besluit der Regering zijn de protest- en registratiekosten aanmerkelijk verminderd. Op last van het voorloopig bewind was ter beurze een berigt van den Commissaris te Lyon aangeplakt, meldende, dat Savoye en het gebied van Genua zich met Frankrijk willen vereenigen. Het voorloopig bewind heeft thans besloten dat de algemecne verkiezin gen voor de nationale vergadering tot den 23sten April worden uitgesteld en de bijeenkomst der vergadering tot 4 Mei. De Moniteur zegt, dat de vervaardiging van vijf-francsstukken met den stempel der Republiek, in" de Munt, van 17 Maart tol heden onafge broken is voortgezet, zonder dat die arbeid een enkelen dag is gestaakt. Zestien paren stempelsen niet één enkel paarzoo als van sommige zij den verzekerd was, hebben hiertoe gediend. Eergisteren heeft Prcvost, de Kamerdienaar van Lodewijk Philips, uit naam van zijnen meester, het linnengoed en de kleedcren der Koninklijke familie komen terugvorderen. Dc Commandant der Tuileriën heeft last ge kregen om alles wat van dien aard nog overig is, mede te geven, en naar Londen te verzenden. Het Poolsch Commitlé heeft een oproeping aan het Franschc volk gedaan, om gelden te geven tot wapening der Polen. De woelingen der Poolsche en andere uitgewekenen hebben de vreemde Mogendheden nola's hij het voorloopig bewind daartegen doen indienendie door den Heer Lamartinc in dier voege beantwoord zijn: dat het voorloopig bewind ten opzigtc van uitgewekenen van andere natiën zich onzijdig verklaart, doch hunne vereenigingen niet zou beletten maar dat Polen regt heeft om te vragen dat Frankrijk van zijne bevrijding werk make en dat het stelsel van een Poolschcn Staat een bolwerk voor Europa tegen Rusland zou zijn. In hoe verre het waar is, dat de Heer Lamartine dergelijke verklaring heeft afgelegd is niet zeker bekendmaar wel dat gisteren morgen eene (jezen- ding dier uitgewekenen, die ondersteuning en wapens vroeg, van den Heer Lamartine een weigerend antwoord heeft bekomenverklarende hij dat het Bestuur getrouw bleef aan het beginsel, van geen onlusten in andere staten te zullen begunstigen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3