•waclilplaatsen der studenten cn kunstenaars, die onder de bnrgcrij de wach ten hebben betrokken. Gedurig komen uit verscheiden steden afgevaardigden aanom de burgers van Berlijn hunne hulde te brengen. Heden morgen is eene burgerwacht te paard opgerigt. In weerwil dat alle, zelfs de geringste nieuwsbladen in Rusland en in Polen verboden zijn, weet men aldaar toch zeer goed wat er in naburige rijken voorvalt. Onder de bevolking, sedert eenwen om strijd door heersch- ruclit en hebzucht van adel en Jesuilen, door tweedragt, en onderdrukking van vreemde overmagt, verarmd, uitgeput en naar den geest verwaarloosd, is slechts een vonk noodig om het smeulend vuur van een' opstand in ligte laaije vlam te doen uitbarsten, een opstand die waarschijnlijk nog veel meer dan eldersvreeselijk door stroomen bloeds zal kunnen gekleurd zijn. Ter verschaffing van arbeid aan de werklieden zullen, zoo men zegt, ecnigc groote werken worden ondernomen. Het nieuw Berlijner kanaal wordt reeds ijverig voortgezet. Met stedelijk bestuur en de commissie der bouw kundige vereeniging heeft die werken bekend gemaakt. Te Breslau zijn vele winkels geplunderd en velerlei buitensporigheden bedreven, daar in het eerst de gewapende burgermagt en studenten tegen den baldadigen en deels gewapenden Itoop te kort schoten. Het stedelijk be stuur heeft beden, (21 Maart) maatregelen genomen om door uitgebreider volkswapening verregaande wanorde en onrust te stnitcn. POSEN, 21 Maart. Ilet berigt van de omwenteling te Berlijn heeft teweeggebragt dat zich bier dadelijk een Poolsch Commilté heeft gevormd tot liet regelen der zaken hel handhaven der orde en het verklaren van het regt van alle Poolsche bur gers, om zich in bijeenkomsten te vereenigen. Eene deputatie werd benoemd om zich naar den Opper-President te begeven, cn hein de wenschen de bur gerij mede te deelen. Na lang wachten voor het Regeringsgebouw en het dreigen der soldaten om vuur te geven, zoo de deputatie, die door duizende burgers vergezeld was, zich niet verwijderde, is zij eindelijk toegelaten. In haar aanzoek, om de nationale kleuren te mogen dragen, tot het instellen van het comité, cn het nemen van verdere veiligheidsmaatregelen, alsmede om eene proclamatie in den nationalen geest aan de inwoners van het Hertog dom te rigtenwerd dadelijk bewilligd; cn in een oogenblik zag men witte cn roode linten, bij wijze van kokardes op duizende hoeden prijken. De massa's begaven zich naar het Bazar, do militairen bleven de orde handha ven en slechts verdedigendcrwijze te werk gaan, cn er werden renboden naar alle punten van het Groothertogdom gezonden, om van het voorgevallene kennis te geven. Heden vertrekt eene deputatie naar Berlijn. BEIJERË1V. MUNCHEN, 22 Maart. Hot is nader gebleken dat het vermoeden also! de Koning door de oude partij tot afstand was gedwongen, van allen grond ontbloot is. Z. M. heeft de vol gende toespraak aan zijn volk doen bekend maken Lodewijk door Gods genade Koning van Beijcrenenz. Wij hebben ons lewogen gevonden om ten gunste van onzen geliefden zoonden Kroonprins Maximiliaan, van onze kroon afstand te doen; terwijl wij tevens bij deze ver- kondigendat wij van heden af den titelKoning Lodewijkcn onze veelge liefde Koninklijke gemalin den titelKoningin Therese zullen voeren. Gegeven te Munchen, 20 Maart 1848. LODEWIJK." Koning Maximiliaan II heeft daarna de volgende proclamatie uitgevaardigd: n Beijeren I Het heeft mijnen veelgeliefden vader en Koning behaagd de kroon aan mij over te dragen. Diep getroffen gevoel ik het volle gewigt der verpligtingen die hij mij heeft opgelegd. Ik beklim den troon in eenen tijd, die inet zijne gewigtige vorderingen het binnen- en buitenland in hevige be weging brengt. Op Gods almagtige bescherming vertrouw ik en op mijnen opregten wil om de cischen van dezen tijd te verstaan en te vervullen. Waarheid wil ik in alles, regt en op de wet gegronde vrijheid op het gebied van Kerk zoowel als van Staat. Op de trouw der Beijeren reken ik en op hunne sedert eenwen aan den dag gelegde liefde jegens hunne vorsten. Beijeren! ondersteunt mij bij het volbrengen van mijn vaste voornemen om u tot den rang te verheffen, waartoe gij als een vrij volk geroepen zijt, tot een ontzaggebiedenden Staat in het eensgezinde Duitsche Vaderland. Munchen, 20 Maart 1848. MAXIMILIAAN." In den morgen van den 21sten heeft de Koning den eed op de staatsregeling afgelegd, terwijl terstond daarna de troepen en de gewapende burgerwacht den eed aan den Koning gezworen hebben. Er is een nieuw Ministerie aan gesteld en Z. AI. heeft de Stenden met eene aanspraak geopend die veel ge noegen heeft gegeven. LITXEIHBVRCi. 22 Maart. De Regering heeft eene proclamatie afgevaardigdwaarin wordt medege deeld dat aan de wensehen der Luxemburgers voldaanen buiten de vcr- leening van de vrijheid der persook eene nieuwe wet voor de regterlijke organisatie, en eene wet op het hooger en lager onderwijs tot stand is geko men; dat er onderhandelingen met den Paus over de geestelijke aangelegen heden zouden geopend wordenen dat er ook gegronde hoop bestond op de onverwijlde invoering der openbaarheid van de Stendenvergaderingen en op eene wijziging van de constitutie naar de zedelijke en stoffelijke behoeften des lands. De proclamatie eindigt met eene aanmaning tot orde en eensgezind heid, en tot vertrouwen op den Vorst, die in zijne Nederlandsche Staten uit eigen beweging ruime constitutionele hervormingen heeft toegestemd. De Regeringsraad heeft aan den Koning-Groothertog verzocht, om dien Bisschop Laurent dadelijk te verwijderen, in tegenovergesteld geval zou de Raad in massa zijn ontslag nemen. ENGELAXD, LONDEN, 25 Maart. De Prins en Prinses de Joinville cn de Hertog en Hertogin van Aumale zijn Woensdag morgen, aan boord der Fransche Regeringsstoomboot Solon, die Lissabon den 15deo dezer verlaten had, te Dartmouth aangeland, en hebben terstond de reis naar Claremont voortgezet. Heden hadden de Prinsen eene audiëntie bij Prins Albert, op het Paleis van Buckingham. Zij en de Prin sessen hebben gisteren ook bezoeken bij den Hertog en de Hertogin van Cam bridge en bij de Hertogin van Gloucester afgelegd. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Maart. Bij besluit der voorloopige Regering wordt de arbeid in de gevangenissen gestaakt. Het voorloopig Bewind laat een soort van ongewapende rustbewaarders oprigten. Ieder wachter zal met de bewaking van 60 tot 100 huizen belast zijn en bezoldigd worden ten koste dier bewoners wier huur boven de 100 fr. is. Door den raad van defensie is bepaald, dat er drie legerkampen zullen gevestigd worden doch wegens de noodzakelijkheid om de schatkist niet te bezwaren, zal het volvoeren van het plan tot nader order worden uitgesteld. Eene menigte werklieden, naar het stadhuis getrokken, hebben aan het voorloopig Bewind verzocht, dat de troepen, die uit Parijs verwijderd warende stad weer zouden binnentrekkenopdat de burgers zich met da soldaten zouden kunnen verbroederen. Het bewind heeft hun verzoek toe gestaan. Odilon-Barrot is op eene voorloopige bijeenkomst van kiezers te Laon met algemeen stemmen als Candidaat voor de nationale Vergadering benoemd. Door de veiligheidspolitie worden steeds wapenen in beslag genomen, die men zich den 23 en 24stcn Februarij had weten aan te schaffen cn nog niet aan de mairiën waren terugbezorgd. Meer dan 200 Duitschers, hij welke zich ruim 300 Fianschen en Polen gevoegd hebben, zijn naar Straatsburg vertrokken, om zich van daar naar Zuid-Duitschland te hegeven en er de Bcpubliek uitteroepen. Te I.yon heeft men in den nacht tusschen 21 en 22 Maart jl., een rijtuig in beslag genomen beladen met een 25-tal kisten die ieder in pak ken welke koopgoederen moesten voorstelleneene som van ongeveer 250,000 fr., zoo in goud als in zilver inhield. Het geld is naar het stadhuis ovcr- gebragt. Uit de departementen luiden de berigten niet meer zoo gunstig. Te Bordeaux, I.yon, Nantes, Périgeux en in meer andere plaatsen hebben wan ordelijkheden plaats gehad. In eerstgemelde stad dwong men den Commis saris der Voorloopige Regering, Latrademet geweld, tot vertrekken. Deze on lusten worden hoofdzakelijk toegeschreven aan de slechte kens der Afgevaar digden door Ledru-Rollin naar de 86 Departementen. De Courtier de Valenciennes van den 25sleD Maart deelt mede dat bij schikking, die wearsehijnlijk met het voorloopig Bewind is genomen, twee treinen deze nacht gratis 1200 Belgen van Parijs naar Misseron zouden over brengen om naar hun land te gaan. BELGIE. BRUSSEL, 26 Maart. Het bevestigt zich dat eene bende uit Frankrijk, grootendeels uit Belgen bestaande en eenige honderd man sterkgemeend bad ons land binnen te komen en er eene omwenteling te bewerken doch door den Commissaris van de Fransche republiek in bet Noorderdepartement daarvan verwittigd, had de Regering de noodigc maatregelen genomen, zoodat toen een deel dier bende te Quievrain aankwamvelen van ben omsingeld en aangehouden werden de overigen verstrooiden zich. Een ander deel der bende te Valenciennes aankomende, vernam het gebeurde en trok toen niet verder, maar besloot nog versterking af te wachten. Ook in het Belgisch gedeelte van Luxemburg beerscht onrust. Te Arlon onder anderen waren er vrij ernstige onlusten uitgebarsten, die echter tot hiertoe nog beteugeld waren. In Antwerpen blijft het rustig, waartoe veel bijbrengt, dat de werk bazen aan hunne werklieden arbeid hebben kunnen verschaffen. AKAPEMIE-NIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 17den Maart de Heer C. A. de Vassy, van Middelburg, in de Rcgten met Theses. Den 18dcn Maart de Heeren J. van der Feen yan Middelburg, en F. de Haan Yz., van de Lemmer, heide in de Reg ten, met Theses. 2Q4dï KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. K lsle Trekking. N°. 15192 een prijs van ƒ1,500. N°. 17277 een prijs van ƒ1,000. 2de Nos. 1981 4710, 4714, 18074 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3