BCJITEJNLAJNUSCH£ BKK1GTEJN. gelegenheid had aangetrokken, was een geschenk van den Heer v. d. Cappellc. Hij de gehechtheid van de bevolkingen dier eilanden, aan den Ncderland- sche Regering blijft ook die aan den eernaam van Christen. Het is voorzeker wel niet meer dan de naam, hetwelk van het Christendom, dat de oude Nederlanders hun predikten, nadat zij zoo vele jaren ook in dit opzigt aan zich zclven waren overgelaten, is overgebleven, maar de schande daarvan koint over ons, die het werk onzer voorvaderen zoo achteloos hebben laten te loor gaan, en bij de laakbare onverschilligheid omtrent de voortplanting van het Christendom, ook moedwillig den hechten hand veronachtzamen, waar mede de godsdienst die volken aan ons verbindt. Dagbl. Overijss. MAASTRICHT, 24 Maart. Mevrouw de Gravin van Nassau, geboren Gravin van Oultremont, weduwe van Z. M. Koning Willem Iheeft sedert cene dagen dagen in onze stad haar verblijf genomen. Zij bewoonde een landgoed bij Aken, doch heelt zich hier terug getrokken, uit vrees voor de onlusten in hare nabuurschap. CHINA. CANTON, 28 Januarij. Sedert het begin dezer inaand hebben verscheidene Engclsche huizen zich vari hier verwijderd, hunne goederen en meubelen met zich voerende. Ver schillende redenen hebben tot dien stap gevoerd. De voortdurende oorlogs- I toerustingen van het Hongkongs gouvernementde waarschuwingen van het zelve door den Consul aan alle Engelschcn, om zich tot vertrek gereed te houden en de vrees voor het gepeupel van Canton, hetwelk den vreemdelin gen indien mogelijk nog vijandiger is en nog meer baat toedraagt dan vroe ger heeft lien lot dien stap genoopt. Het Hollandschc huis der Heeren Reijnvaan en C°. heeft echter gemeend haar etablissement nog niet te moeten verlaten als zijnde onze landgenooten niet onmiddelijk met de kwestien gemoeid. (IV. Rolt. Cour.) R1ISLA1ÜS. PETERSBURG, 15 Maart. Men is hier niet zonder ongerustheid omtrent de erkenning van het voor schot van 50 millioen francs, die in het voorjaar van 1847 aan de Franschc Regering zijn gedaante meer daar deze som de waarde vertegenwoordigde van het in omloop zijnde crediet-papier. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 21 Maart. Z. M. heeft het Ministerie ontslagen en een ander benoemd. De oorzaak van die verandering schijnt daarin gelegen te zijn dat het volk met alle ge weld wil, dat Sleeswijk en Holstein aan Denemarken verbonden blijven, en het afgetreden Ministerie en den Koning gezind waren om aan die landen cene eigene constitutie te geven. Er worden onstuimige volksvergaderingen gehouden, waarin onder anderen wordt beweerddat de Koning onbevoegd isom aan Sleeswijk en Holstein cene staatsregeling te geven. JHOESTEIN. KIEL, 24 Maart. Holstein en Sleeswijk hebben zich onafhankelijk verklaard en van Denemar ken afgescheiden. Den 21slCD is de beweging begonnen en heden is in deze stad cene voorloopige Regering zamengesteld bestaande uit vier leden, onder welke Prins Frederik van Sleeswijk Holstein. Er is eene deputatie benoemd om het besluit der bevolking aan den Koning van Denemarken bekend te maken. Alles is in de beste orde toegegaan. ITALIË. ROME, 14 Maart. De Romeinsche constitutie is eindelijk afgekondigd en bestaat uit 69 arti kelen. Zij is gedagtcekend 14 Maart. De vreugde was grenzenloos. De hoofdbeginselen zijn de volgende: Het collegie van Kardinalen blijft een van den persoon des Pausen onafscheidelijke Senaat. Twee wetgevende Kamers de eene, Hooge Raad genaamd, bestaat uit de leden die door den Paus voor hun leven benoemd worden; de andere uit Afgevaardigdenwelke het volk benoemt. De Paus roept bijeen, verdaagt en sluit beide. De Zittingen duren jaarlijks niet meer dan drie maanden. De Zittingen zijn openlijk en de ver handelingen worden gedrukt. Kiezers zijn behalve de leden der plaatselijke Overheid, alle persorieu, die jaarlijks 12 scudi belasting betalen. Oin ver kozen te wordeninoet men bezitter zijn van een kapitaal van 3000 scudi en 100 scudi belasting betalen. De kiezers moeten den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben om verkozen te worden wordt de ouderdom van 30 jaar gevorderd. Alle wetten en voordragten moeten door beide Kamers be discussieerd eu beslist worden. Kerkelijke aangelegenheden behooren niet tot de bevoegdheid der Kamersnoch ook de diplomatieke kerkelijke aangelegen heden van den 11. Stoel. Directe belastingen worden voor een jaar, indirecte voor verscheidene jaren toegestaan. Ieder meerderjarig burger heeft het regt van petitie. De Pauselijke civile lijst is op 600,000 scudi bepaald. De reg- terlijke magt is onafhankelijk, de persoonlijke vrijheid gewaarborgd. Er be slaat eene nationale garde. De censuur wordt, ten opzigte van staatkundige aangelegenheden afgeschaft; de kerkelijke duurt echter voort; ook de schouw burgen zijn er aan ondei werpen. De Jesuiten waren tot den aftogt gereed; doch het arme volk, dat door hen, bijzonder ten tijde der cholera, zeer bewcldadigd werd, zag het niet gaarne en zoo mogen zij blijven. MILAAN, 18 Maart. Ook hier is een opstand uitgebarsten. Men heeft het paleis overweldigd de Onder-Koning, Aartshertog Reinier, was reeds des nachts met 500 huza ren gevlugtis te Brescia weer aangehouden. Tegen den nacht waren de straten versperd en bulderde het geschut, waarvan het volk, door eenig tot hetzelve overgegaan Hongaarsch krijgsvolk ondersteund, zich meester had ge maakt door de straten. De troepen hadden zich naar de poorten terugge trokken om het landvolk uit de stad te houden, dat almede is opgestaan. De inwoners zijn meester van het gezag, en hebben den volksleider Casali tot Voorzitter benoemd. Latere berigten melden dat de te Brescia aangehouden Aartshertog Reynicr, gevankelijk te Milaan binnengebragt is. Den 19llcl> ten 3 ure was er aldaar nog geen bloed vergoten. De troepen waren in het slot terugge trokken. Het bestuur der stad was in handen der municipaliteit. De troe pen leggen de wapenen neder. Men verzamelt geld onder burgersom aan de Duitsche soldaten een reispenning te geven. Te Coino hebben de troepen zich bereid verklaard om af te trekken. De burgerwacht is georganiseerd en bezet de wachtposten. De diligence kon wegens de barricaden niet uit Milaan komen. Ook te Genua was een opstand uitgebroken. Men wilde zich daar af scheiden van het Koningrijk Sardinië, en als vrije stad tot het Italiaansche bondgenootschap behooren. NAPELS. Den 12de" is in de hoofdstad cene tegenomwenteling beproefd, welke be gonnen was door bet verspreiden van het gerucht, dat de monniken van den berg Karmel zouden verdreven worden. Toen schoolden omstreeks 1200 lazzaronis zamen en trokken met steenen en messen gewapend naar Boledo en het koninklijk paleis. Zij droegen een wit vaandel en riepen Leve Ferdinand! Leve de H. Maagd del CarmeliVegmetde Constitutie! De schrik in de stad was vrij grootdaar er ook eenige winkels geplunderd werden maar de nationale garde heeft zich uitmuntend gedragen. In het gevecht, dat zij tegen de rustverstoorders geleverd heeft, heeft zij 3 ge kwetsten gehad, maar heeft 8 lazzaroni gedood, 15 gekwetst en 85 gevangen. Ten 6 ure des achtermiddags was de rust hersteld. Den volgenden dag heb ben er weder ernstige onlusten plaats gehad; de Jesuiten zijn met geweld verdreven en 's Konings biechtvader Cocle is gevlugt. OOSTENRIJK. WEENEN21 Maart. Ons dagblad behelst een Keizerlijk palent, volgens hetwelk alle bestaande wetten tot hunne wettige intrekking, zoo als dit bij de censuur geschied is, van kracht zullen blijven. Verder behelst dit dagblad een verslag der Oos- tenrijksche financiën, waaruit blijkt, dat in het jaar 1847 een deficit van 5 mill. 600,000 gl. bestaat. Uit cene goede bron verneemt mendat Pruissen en Oostenrijk hunne Poolsche landen zullen teruggeven. PRUISSEN. BERLIJN, 25 Maart. De deputatie uit Pozen is hier reeds aangekomen en bij den Koning toege laten die haar te kennen heeft gegeven, dat hij dadelijk mede zou werken aan de organisatie van het Hertogdom en bewilligde in het benoemen eener Commissie van mannen, die het vertronwen des lands bezaten, tot het op maken van punten van voordragt. Den 22slcn heeft de begrafenis der slagtoffers van de jongste gebeurte nissen met gepaste waardigheid en in de volste rnst plaats gehad. Van het kasteelde verdere publieke gebouwen en ook de meeste particuliere huizen waaiden, nevens de Duitsche zwarte rouwvlaggen. De mannen waren allen in het zwart gekleed of droegen rouwbanden om den arm, de dames ver toonden zich in zwart gewaad op de balcons of voor de ramen der huizen. Voor de nieuwe kerk, in welke de begrafenis zou plaats hebben, was eene met rouwfloers en bloemen versierde estrade opgeslagen, op welke de lijkkis ten stonden. Tegen den middag kwamen de afdcelingen der burgerwacht de studenten, de ambachtslieden en corporatiën, op de aangewezen loop plaatsen bijeen. Het schuttersgildhetwelk de eereschoten op de graven zou doen, de magistraat en het stadsbestuur, waarvan de leden hunne gou den kettingen droegen, en de geestelijke geloofsbelijdenissen voegden zich mede bij den. trein. In de kerk zelve, aan het altaar, stonden, met den Bisschop Neander aan hun hoofd, de Evangelische leeraren, ten einde den lijkstoet te ontvangen. De togt heeft over de drie uren geduurdtoen de trein tot het tweede slot-portaal genaderd was, is de Koning, van zijne Ministers omgeven, op het balkon verschenen en zijn er rouwvaandels uitgedeeld. De Koning ont blootte zich het hoofd en bleef in gebogen houding staantot dat al de lijk kisten voorbij waren. Na de begrafenis is door den Predikant Sydow eene lijkrede gehouden waarna de zegen door den Bisschop Neander uitgesproken is, voorts de vanen neergebogenen ten slotte de eereschoten door het schuttersgild gedaan zijn. De Koning en de Koningin zijn gisteren doch afzonderlijk uitgeredenom zich in de stad te vertoonen, en zijn overal op het eerbiedigst ontvangen. De Koning laat op zijn paleis een groot gedeelte gewonde strijders verple gen. De Koningin bezoekt ze bijna dagelijks. De Koning bezoekt ook de

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2