LEYDSCHE COURAN 1848. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 29 MAART. vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Maart. Zoowel hier als te 's Gravenhage, Haarlem en andere steden, rigt men eene burgerwacht op, om zoo onverhoopt de orde mogt worden verstoord tot handhaving der openbare rust krachtdadig mede te werken. De inschrijving voor jongelingen, welke wenschen aangenomen te worden in de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, tot opleiding zoowel voor de koopvaardij hier te lande, als voor de burgerlijke koloniale marine-koopvaart in Oost-Indië, zal plaats hebben op Donderdag den 303ten Maart 1848, des mor gens ten negen ure, aan genoemd gesticht of ten huize van Commissarissen buiten deze stad. De inname geschiedt eens in het jaar, omstreeks Septem ber, na af te nemen examen in Augustus. Voor die der koopvaardij hier te lande, die geboren zijn tusschcn 1° September 1834 ën uit» Augustus 1837: die voor Oost-Indiën worden een jaar ouder toegelaten en moeten zich voor 5 jaren tot die dienst aldaar verbinden. Aan het hoofd van het Journal de la llage leest inen heden avond het volgende: »Te rekenen van heden hebben de staatkundige betrekkingen tus schcn de Regering en het Journal de la Haye opgehouden te bestaan." 's GRAVENHAGE, 28 Maart. Bij besluit van den 23stcn Maart jl., n°. 101heeft Z. M. goedgevonden aan Mr. P. S. P. Ferrand, overeenkomstig zijn verlangen, een eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van Referendaris bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, en zulks mot dankbetuiging voor de veeljarige ijverige en getrouwe diensten door hem bewezen. Heden is de Raad van Ministers langdurig vergaderd geweest. De Minister van Marine en Koloniën, ad interim, heeft, ter voorko ming van misverstand in de bezorging van requesten of andere stukken elk belanghebbende uitgenoodigd om het adres der stukken en requesten, aan hein toe te zenden, op de volgende wijze in te rigten: Aan het Depar tement van MarineOF Aan het Departement van Koloniënnaar gelang de inhoud der stukken de Administratie der Marine dan wel die van Koloniën betreft. En heeft voorts ter kennis van het algemeen gebragldat zijne audentie zal plaats hebben telken Vrijdagdes middags om twaalf ureaan het locaal van het departement van Marine in het lange Voorhout in 's Gra venliage, en zulks zoo wel voor Maritime als Koloniale aangelegenheden. Bij besluit van den 26stcn dezer, heeft Z. M. aan den Minister van Staat Mr. 11. J. Baron van Doorn van Westcapelle eervol ontslag verleend als Secretaris van Staat, Vice-President van dcu Raad van State. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren, zijn door de Commis sion van Rapporteurs algemeene verslagen uitgebragt1°. omtrent het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk VIII der staatshegrooting voor 1848; 2°. omtrent dat tot verhooging van Hoofdst. X derzelfde staatsbcgrooting, en 3°. omtrent dat tot verhooging van Hoofdst. IV der staatsbcgrooting voor 1847. In de zitting van de Tweede Kamer van lieden zijn, na langdurige be raadslagingen aangenomen I. Het ontwerp van wet tot verhooging van de Staatsbcgrooting voor 1848, voor zooveel aangaat het VIIIste Hoofdstuk (Marine). Het werd met alge meene stemmen goedgekeurd. II. Dat tot verhooging dier bcgrooting voor 1848, voor zooveel betreft Hoofdstuk X (Oorlof). Het werd aangenomen met 46 tegen 1 stemmen {die van den Heer Corvcr Hooft). III. Dat tot verhooging der begrooting voor 1847, ten opzigte van Hoofd stuk IV (Juêtitie)voor zoo ver betreft de kosten der gevangenissen. Ook dit ontwerp is met algemeene stemmen aangenomen. Na afloop dier beraadslagingen, die zeer belangrijk zijn geweest, heeft de President van den Raad, namens het Ministerie, verklaard; De spoedwaarmede UEd. Mog. de beraadslagingen over de beide wets ontwerpen, in de zitting van lieden door de Kamer aangenomen, hebben voorbereid en ten einde gebragt, kan der Regering niet dan zeer aangenaam zijn. Van hare zijde beijvert zij zich, met allen ernst te overwegen, op welke •doelmatige wijze zij verligting zal kunnen aanbrengen in die belastingen, waarvan de zwaarte op ccnc onevenredige wijze die klasse van ingezetenen van den Staat druktdie de meeste moeite ondervindt om in hare dagelijk- sche behoeften te voorzien. Dat de Accijns-wetten op het gemaal en het geslagt in de aller eerste plaats hier in aanmerking komen, zal bij UEd. Mog. gewis gercedcn ingang vinden en wij durven aanvankelijk reeds op de ondersteuning van UEd. Mog. rekenen, wanneer wij, zoo als wij hopen, uwe medewerking eer lang zullen komen inroepen op wets-ontwerpenwaarbij de genoemde belas tingen zoo al niet zullen wegvallen, zeker zoodanige vermindering en wijzi ging zullen ondergaandie haren knellenden druk voor alle ingezetenen van Nederland zullen doen ophouden. AMSTERDAM, 27 Maart. De rust blijft voortduren. Vele personen worden nog in hechtenis genomen. Zaturdag nacht zijn er weder oproerige uitnoodigingen uitgestrooid, doch zijn op de goede gezindheid der bevolking afgestuit. Heden avond is hel gaz in een der voor de beurs staande kandclabres ontploft en deze daardoor zwaar beschadigd, dat, eer men het wist wat er gebeurd was, een oploop gaf, die echter spoedig uiteenging. Alhier is dezer dagen overleden de Heer J. J. de Koning, Pracccptor aan het Gymnasium te dezer stede. UTRECHT, 25 Maart. Wij zijn verzocht te berigten dat de opentlijke viering van den Dies na- talis op den 27sten Maart, en derhalve ook de Serenade, door Hil. Studenten voorloopig is uitgesteld. ZWOLLE, 25 Maart. In de Vergadering der Overijsselsche Vereeniging van Vrijdag j!„ werd het woord gevoerd door den Heer de Serrière, Oud-Gouverneur der Molukken. Met krachtige trekken werd het onregtvaardigeonmenschelijke en onver standige geschetst van de afzondering, waarin het monopolie deze schoone ge westen reeds twee eeuwen besloten houdt, en alle ontwikkeling van land bouw en nijverheid, zoowel als van de zedelijke vermogens der inboorlingen verstikt. Niettegenstaande de verlichte Gouverneur-Generaal van der Capelle, de edele Merkus en de redenaar zelf zoo menige poging hadden aangewend tot opheffing bleef de regering het monopolie nog handhaven. Vervolgens wer den de voordeden in het licht gesteld, die een vrij verkeer dezer gewesten met de overige wereld zou opleverencn hoeveel ruimer de baten ook voor Nederland zijn zouden, in het bijzonder, welk een voordeeligen werkkring zij zoo velen, die hier zonder bestemming en zonder voornitzigt het jeugdige le ven kommerlijk doorbrengenzouden aanbieden. IIoc groot is het aantal jongelingen, die in Nederland leeg loopen, eu na jaren solliciterens of zockens naar een bedrijf, vaak zich nog verheugen moeten eindelijk een sober bestaan te vinden, en die op de talrijke eilanden der Moluksche wateren met een ma tigen arbeid door het handelsbedrijf een ruim bestaan zouden kunnen vinden, terwijl zij tevens nijverheidwelvaart cn beschaving onder de inwoners zou den uitbreiden. De Zuidooster cn Zuidwester eilandenreeds vroeg aan de Oost-Indische Compagnie onderworpen, zijn thans door de Regering verlaten, cn slechts nu en dan verschijnt er een Nedcrlandsch vaartuig om te laten zien, dat de onde vlag nog bestaat. Heeft dit plaats, dan wordt die vlag roet de levendigste blijdschap begroet, dan blijkt het hoezeer de bevolking nog gehecht is aan het land, waaraan zij zich nog altijd onderhoorig rekent. De redenaar deelde ter bevestiging hiervan, ccnige bijzonderheden mede uit het verslag van den togt van een fregat, hetwelk hij om de vlag te toonen derwaarts gezon den had. Zoodra het schip voor anker kwam, spoedde zich het opperhoofdde orang- kaya, naar boord, om de Nederlandschc gezaghebbers te verwelkomen. Pot sierlijk was zijne uitrustingde gouvcrncmcntsstok, die door de bewindheb bers der compagnie aan een zijner voorouders geschonkenen als het dier baarste heiligdom van vader op zoon overervende, in de familie bewaard werd, in de hand, een predikantssteek op het hoofd, een Spaansche gebor duurde rok cn een witte zijden broek over het bloote zwarte lijf. Maar vrij van spot bleef de naauwelijks te weerhouden lach door de gulhartige vreugde, waarmede hij op den gezaghebbers toetraden hem de hand bood onder het uitroepen der eenige Hollandsche woorden die hem nog wel bekend mogten zijn: tvelkomHolland! hoezee! De staatsieklccdingwelke hij voor deze

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1