ken af, schrijven hunne ambtmannen de wet voor, en vinden aanmoediging tot deze handelingen in eeriige te Wiesbaden cn elders uitkomende dagbladen, terwijl betergezinden vergeelsclie pogingen aanwenden, oin hun de punten te verklaren welke de Hertog heelt toegestaan. iIlI©¥EK. 17 Maart. lieden is door duizendc burgers eene deputatie naar het paleis begeleid welke een adres aan den Koning moest overhandingenwaarin dringend om hervormingen gevraagd werd. De Koning liet de deputatie aanzeggen, dat 11'j ziek was; doch toen ging een woest geschreeuw van de menigte uit: antwoord op onze eiscJien! De Kabinetsraad von Münehhausen verscheen toen na verloop van een half uur en bragt een antwoord dat eerst de bur gers te vreden steldedoch bij het nader inzien daarvan mishaagde. De rust echter is tot hiertoe niet gestoord. HAMBURG. 16 Maart. De ongeregeldheden in de voorstad S'. Pauli duren nog voort. Het aantal der gekwetsten is zeer aanzienlijk. Men is voornemens de bevelvoerende offi cieren uithoofde hunner handelingen, in staat van beschuldiging te stellen, lederen avond doorkruissen sterke patrouilles de stad. Dewijl de dienst thans voor de burgerwacht zeer moeijelijk is, heeft de senaat die leden van de burgerwacht weder opgeroepen, die hunnen diensttijd volbragt hadden; maar, naar men zegt, heeft geen hunner aan deze oproeping voldaan. Ook gebruikt men de nachtwachts als policie-agcntendaar deze laatste zich ter naauwer- nood op straat durven vertoonen. ENGELAW9. LONDEN, 18 Maart. Heden morgen is II. M. bevallen van eene Dochter, welke zich met de mccder welvarend bevindt. Gedurende deze week is onder anderen 4838 oneen gemunt goud naar Rotterdam en 380 oneen naar Amsterdam gezonden. De Globe spreekt het door eenige dagbladen gegeven berigt tegen als zou de Hertog van Montpensier op bevel der Piegering Engeland verlaten hebben. De overheid te Dublin ontwikkelt eene ontzagwekkende magter zijn over de 10,000 man zoo ruiterij als voetvolk en artillerie aanwezig. Het Chinesche schip Key-ing is van Boston den 15dcn dezer rnet avarij te Jersey binnengeloopen en zal door een stoomboot deze stad worden gesleept. PARIJS, 19 Maart. Het voorloopig Bewind heeft het volgend besluit genomen Overwegende dat het noodzakelijk is, dat de industriëlen hunne werk lieden blijven bezig houdenwordt er eene som van 60 millioen Ier beschik king gesteld van den Minister van Financiënten einde de verlamming in de financiële zaken zooveel mogelijk te doen verdwijnen. Het voorloopig bewind heeft de opheffing gelast van het bestuur over de hospitalen en verplegings-gestiehten door mannen huilen het vak. In de plaats der afgetreden leeken zijn door het provisioneel bewind benoemd Dr. Thierry, als Directeur-General des höpitaux el hospices, en de Doctoren Du- mont en Woillemier ter organisatie der openbare ondersteuning. Het voorloopig bewind heeft de keurcompagniën (de grenadiers cn volti- geurs) der nationale garde willen ontbindenen de leden daarvan onder de overige verdeden. De nationale garden hebben hiertegen geprotesteerd wel niet tegen den maatregel op zich zeiven, maar tegen het tijdstip, waarop die genomen is. Zij hebben aangevoerddat men door henop het oogen- blik der verkiezingen, onder andere compagniën te willen verstrooijenhun in de daad alle middel ontnamom met kennis van zaken te stemmen. Er hebben zich uit de 14 legioenen van Parijs en den omtrek com pagniën naar het stadhuis begeven. De menigtedie op het plein voor dat gebouw was zaamgcschoold, heelt zich als een muur aau de nationale garden, die ongewapend waren, tegenovergesteld, roepende: Leve Ledru-Rollin Weg met de Aristocraten! De nationale garden zijn heen gegaan. Aan eene deputatie uit liet 10t,c legioen is verzekerd, dat de oude cadres gehandhaafd zullen worden. Op het stadhuis is een heftig tooneel voorgevallen, De meerderheid der leden van het voorloopig bewind, heeft den Heer Ledru-Rollin gesommeerd zijn afscheid te nemen. Deze, ondersteund door Louis Blanc en Albert, heeft geweigerd en gedreigddat hijingeval men hem afzetteberoep zou doen op het volk. Daar de Heer Ledru-Rollin Minister van Einnenlandsche zaken isonder bestuur van welk ministerie de nationalp garde zich geplaatst bevindt, was de maatregel tot verstrooijing der keur-compagniën van hem uitgegaan cn waarschijnlijk juist met het oogmerk genomen, om datgeen te bewerken, waarvoor de nationale garden gevreesd hebben. Het voorloopig bewind heeft ter gelegenheid der algemeene aanstaande verkiezingen, een manifest aan liet volk gerigt, waarin aan hetzelve grootcn lof toegezwaaid cn gezegd, dat het voorloopig bewind niet die regeringen wil navolgenwelke zich het regt aanmatigdendat het volk toekwam die de kiezers cn de gewetens der inwoners tegen eencn schandelijken prijs omkoch ten. Verder zegt men, dat de bedoeling van dat bewind veiligheid, vrij heid, eerbied voor het geweien van alle kiezers is. Do vrede wordt mogelijk verklaard en dat de nieuwe denkbeelden in Europa zich eenen weg kunnen hanen, zonder dat iets anders verstoord worde, dan de vooroordeelcnwelke men tegen de Republiek had opgevatnadat men daarin nog zegtdat de vijanden van de Republiek in hun eigen belang en uit voorzigtigheid de vreed zame grondslagen der volksconstitutie niet zullen storen. Verder spoort men I het volk aan, om nog ccnige dagen geduld te hebben, tot dat de Dationale ver gadering hijeen zal zijn en zegt vervolgens, dat dan alles gered zal wezen. Deze circulaire, denkelijk door Lamartine opgesteld, heeft in het algemeen een gunstigen indruk te weeg gehragt. Hoe wel het volk daarin zeer bewierookt wordt, zoo ir zij evenwel in haar geheel zeer geschikt, orn het wantrou wen door eenige vroegere daden van het nieuwe bestuur opgewektte doen verdwijnen. De Minister van Oorlog heeft eene instructie aan de opperhoofden van legerkorpsen gezondenbevattende de maatregelen om de stemmen der solda ten voor de aanstaande verkiezingen te ontvangen. Gisteren werden de Heeren Lamartine en Crërnieuxtoen zij van eene zitting van het stadhuis te voet terugkwamen, door de menigte herkend, welke luide de kreten van: Leve Lamartine! Leve CrémieuxLeve het voorloopig bewind! Leven de mannen van orde! aanhief. Een aantal jonge lieden en arbeiders bragten henonder het uiten dier kreten tot aan hunne woning. Gisteren heeft, met betrekking tot den toestand Van het oogenblik de Heer Lamartine aan den Republikeinschen club gezegddat het voorloopig bewind niemand gemagtigd heeft oin in haren naam tot de natie te spreken en vooral niet eene taal te houden, waarbij men zich boven de wetten stelt. Binnen kort zou het voorloopig bewind het woord opvatten wat in de be woording der circulaire, ofschoon zeker niet door de bedoeling, de vrijheid en het geweten des lands heeft kunnen ontrusten, zal opgehelderd, uitgelegd en verbeterd worden door de stem der geheeie Regering en die van den Heer Ledru-Rollin zeiven. De Minister van Justitie, de Heer Cremieux, heeft in den Moniteur een artikel doen plaatsen, waarbij in zijnen naam en in dien van den Heer Ledru- Rollin, opheldering gegeven wordt omtrent de regten, die aan de departe mentale commissarissen toegekend waren. Zie hier wat dit artikel zegt De Heeren Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken hebben beslist, dat voortaan geene schorsing tegen de gevestigde magistratuur regt- streeks door de Regerings-Commissarissarissen uitgesproken zou worden. Zoo aan een' der Heeren Commissarissen mogt voorkomen dat de gehiedendslc noodzakelijkheid der publieke orde zulk eene schorsing vorderde, zal hij zich aan den Minister van Binnenlandsche Zaken wenden, en deze aan den Minister van Justitie als belast om de zaak te beslissen. Voor het overige hebben de Commissarissen geenszins de magt van afzetting ontvangen. Men wacht eene rectificatie, in denzelfden geest, van den kant des Minis ters van Oorlog. De hoofdmaatregelen door het voorloopig Bewind genomenten einde het crediet op te heffenbestaan in drie hesluitenwelke de Heer Garnier- Pagès, Minister van Finantiën, aan de goedkeuring zijner ambgenooten onder worpen heeft: 1°. 45 opcenten op de 4 directe belastingen; 2°. eene con versie der schatkist-biljetten, hetzij in titels van 5 pCt. k pari van de natio nale leening, of in nieuwe bons, waarvan de vervaldag 6 maanden zou wor den uitgesteld, inet den waarborg van terugbetaling in specie; 3". Einde lijk eene onmiddelijke aanwijzing van 60 millioen francs, ter vorming der disconto-kantoren, vastgesteld hij het besluit van 9 Maart jl. De Commissie voor de werklieden heeft aangtdtondigd dat zij aan liet voorloopig Bewind zou voorleggen, het ontwerp van een besluit, strekkende óf tot het afschaffen van arbeid in kloosters en gevangenissen, met het, zoo noodig, verleenen van schadevergoeding, óf tot het eischen der voorwaarde, dat het werk in die inrigtingen niet goedkooper worde verkrijgbaar gesteld, dan dat in de vrije werkplaatsen. Het denkbeeld orn van de kroon-domcinenwelke op eene waarde van 300 millioenen francs geschat wordeneene loterij te makenwint veld. De Minister van Finantiën heeft het plan daartoe ontvangen. Men zou 14 mil lioenen kansbiljettenelk van 20 francsuitgevenen er zouden 25,885 prijzen te winnen zijn van 1 millioen af tot 5,000 francs. Men had verteld dat de groote diamant van de Kroononder den naam van den Regent bekend, was verdwenen. Dit is niet zoo, alleen is in de Tuileriën een juweel-koffertje gestolen, dat een groote diamant voor een hoed ter waarde van ongeveer 250,000 francs, en een paar hangers van ongeveer 30,000 francs bevatte. Een eerste bezending van zilverwerk aan Lodewijk Philips toebehoord- hebbende is naar de Munt gezonden om gesmolten te worden. In de Munt is thans eene groote hoeveelheid zilverwerk opgestapeld! om er specie van te maken. Zoo ontdoen zich vele goudsmeden van voor werpen, die zij denken niet meer te kunnen verkoopen. In den avond van den 16den vernam men, dat er eene manifestatie zou- plaats hebben om tegen de stappen te protesterendienzelfden dag door de- nationale garde genomen. Heden hebben de werklieden zich naar de Champs Elysées begevende stoelen aldaar vernield cn zich toen ten getale van 100,000 hegeven naar liet stadhuis, en een vaandel ontrold, waarop te lezen was: uitstellen der verkiezingendat echter spoedig verdween. Daarna trokken zij zonder verder gedruisch eenige wijken door, en gingen toen rns» tig uiteen. Gisteren avond doorkruisten talrijke benden volks de stralen cn dwon-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3