■werden te kennen gegevenwerd reeds den 1 ldcn aan liet collegie der Stede lijke Afgevaardigden overhandigd; den 12dcn hadden de studenten mede cene memorie ontworpen, waarin zij hunne wensehennagenoeg overeenkomende met die der burgerijte kennen gaven, liet gelukte aan de Akademische autoriteiten de opgewonden jeugd tot bedaren te brengen, terwijl eene de putatie uit haar zich aanbood, de ontworpen petitie aan Z. M. te overhandi gen, hetgeen nog des avonds geschiedde. In den morgen van den IS110" trok ken de studenten naar het gebouw der Stenden, waar cene deputatie uit hun midden voor de verzamelde Stenden ontboden werd ten einde aan deze hare wensehen mede te deelen. Middelerwijl vormden zich overal talrijke zamen- scholingen, onder welke sommige redenaars optraden, die tot cene vaste en innige trouw aan het Keizerlijke Huis aanmaanden doch te gelijk de gevor derde veranderingen in het bestuur aanduidden. Ten einde de volksmenigte te bedaren begaven de Stenden zich naar Z. M. Intusschcn liet zich de me nigte, die voor het huis der Stenden verzameld was, dooreen misverstand verleiden tot het openbreken van ccnige deuren en het verbrijzelen der meu belen in sommige kamers. Middelerwijl waren door de Regering ernstige mi litaire maatregelen genomen, de poorten voor rijtuigen gesloten, op de bas tions en andere plaatsen geschut geplaatst, en eenige pleinen en straten met troepen afgezet. De volksmenigte bij het gebouw der Stenden, gedroeg zich eerst rustig, doch later kwam het op sommige punten lot eene botsing, die aan verscheidene menschen het leven kostte. De troepen hebben echter in het algemeen van hunne wapens slechts daar gebruik gemaakt, waar zij door gewelddadigheden werden uitgedaagd. Te 5 ure was de Akademie anderwerf met studenten opgevuld en men zond ten tweeden male eene deputatie, met den Uector-Magnificus aan het Hoofdnaar het Hof, ten einde van den ge vaarlijken toestand der hoofdstad kennis te geven en verder bloedvergieten te voorkomen. Eindelijk werd tegen den avond overal eene bekendmaking van de Regering uitgedeeld en verspreidde zich het berigtdat Prins Metternich zijn post had neergelegd. Des avonds was de stad schitterend verlicht. De nacht ging tamelijk rus tig voorhij. Talrijke patrouilles der burgergarde, versterkt door afdeelingen gewapende studenten, trokken door de straten en werden overal met bet wui ven van zakdoeken en een eindeloos gejuich begroet. In de voorsteden en bui ten de linien moeten echter buitensporigheden gepleegd zijn. Den 14den werd de wapening der studerende jeugd en der burgers verder tot stand gebragtten einde der orde te herstellen. De wensehen der be volking waren: afschaffing van de censuur, regeling van de gemeentebestu ren, openbaarheid in de rcgtspleging en het bestuur, cene nationale garde, vertegenwoordiging van den burger- en boerenstand in de vergadering der Stendenbijcenroeping van Stenden uit alle provinciën met uitzondering van Hongarije en aangrenzende landen. Tijdingen van den 15dc" dezer verkondigen de opheffing der censuur en oprigting ecner nationale gardedie dan ook sedert gisteren bestaatmet Graaf Hoyos-Sprinzenstein aan bet hoofd. Het wantrouwen duurt voort. Door geheel Wecnen heerscht eene doffe stemming; alle winkels zijn gesloten en wat men op straat ziet, is gewapend. De Keizer vertoonde zich beden in het openbaar in zijn rijtuig en riep het volk toe dat alles was toegestaan hij werd overal met vivats begroet. Metternichs buitenplaats aan den Renneweg is dezen nacht geheel verwoest. Men zegt dat vijf nieuwe regimenten in aantogt zijnde vorige bezetting van Weenen houdt de stad omsingeld en het is zeer mogelijkdat wij dezen avond kartctschcn zullen hooren. Andere berigten zeggen dat alles gewapend is en men voortdurend wapens uit de tuighuizen bekomt. De Aartshertog Steven komt zoo even uit Pres burg men wil hem daar tot Koning hebben en eischl voorts opheffing der Ilongaarsche hof kanselarij te Wccnen, zelfstandige, verantwoordelijke Ministers in dat land enz. De Aartshertog Albrecht heeft op het volk laten schieten en moest als Commandant van Weenen zijne demissie nemen. Na hem kwam Prins Windischgriitzeen zeer inpopulair man, die ook dicnzelfden dag moest af treden. Thans is Prins Lichtenstein Commandant van AVcencn hetgeen de algcmcene goedkeuring wegdraagt. Bij de liniën zijn de meest beklagenswaardige buitensporigheden gepleegd. Fabrieken werden verwoestde voorraad verbrandroof en moord paarden zich met poging tot brandstichting. Op dit oogenhlik zegt men, dat Mödlin in brand slaat. Jagers en gewapende studenten trekken naar builen. Het paleis van Prins Metternich in de stad is niet beschadigddoch het volk heeft daarvoor eene galg opgerigt en er eene figuur aan gehangen, die den Prins moet verbeelden. Dit toonecl duurt reeds den ganschen dag en de Regering waagt het nietde galg met de figuur te verwijderen. Waar de Prins gebleven was, wist niemand. Later liep het gerucht dat hij naar den Rijn en zijne Gemalin naar Silezië geweken waren. De militairen zijn den 14dcn de stad uitgetrokken en de nationale garde bezet de wachtpostenhaar vaandel voert ten opschriftorde en vei ligheid. Men spreekt er van dat de Aartshertog bodewijk zijn staatsambt wil neder- leggen. De gewapende burgermagt telt alreeds 40,000 man de burg is voor de helft door haar bezet. PKUISSEK. BERLIJN, 15 Maart. De onlusten hebben lieden avond een ernstiger karakter aangenomen en de verbittering tegen de militairen heeft zich op eene wijze lucht gegeven, die de treurigste gevolgen heeft gehad. Men had tegen den avond in sommige straten barricaden opgeworpen, de arbeiders waren gedeeltelijk gewapend ver schenen en op verschillende punten had men de straatsteenen opgebroken. Men had, in weerwil van de gedane verzekeringen, weder militaire magt ont wikkeld. Zoodra deze verscheen, begonnen de onlusten op nieuwin verhoogde mate. In do Broederstraat en de Brcedstraal werden barricaden oprigt, die, nadat de ruiterij door eene hagelbui van steenen herhaalde malen was terug gedreveneerst door het volk verlaten werden, toen de infanterie vuur gege ven had. Op een ander punt baalde het volk de bruggen op en de troepen vuurden over het water. De wanorde duurde van 7 tot 11 ure des avonds. Verscheiden personen hebben het leven verloren, hun getal is niet te bepalen. Het volk is vooral op de militairen verbitterd; eene staatkundige strekking beeft de muiterij nog niet. Hoe langer men echter met de organisatie der burgergarde draalt, des te meer zal de beweging een staatkundig karakter krijgen. Allernadeeligst werkt bet gerucht van cene revolutie te Weenen hetgeen algemeen verspreid is. De verdere berigten melden dat de onrustige tooneelen van den 14dcn en 15dcn zich den lGden in de hoofdstad herhaald hebben, en dat de nieuw opgerigte burgerwacht en de gewapende magt met veel moeite en niet zonder bloedvergieten er telkens in geslaagd zijn om de orde te herstellen. Een telegraphisch berigt van den Minister van Binnen!. Zaken aan den Regerings- President von Raumer te Keulen, den 17,|en Maart ten 5 ure na den middag uit Berlijn afgezonden houdt in dal het sedert den vorigen avond rustig was en dat gcenc teekenen van eene hernieuwing der onlusten zich opdeden. In de Amstei damsche Courant leest men Reizigers, welke Zaturdag avond (18 Maart) ten 10J. ure Berlijn verlaten hebben, berigten dat de onlusten in die stad met nieuwe hevigheid zijn uitgebarsten. Zie hier het kort bestek hunner mededcelingenwij geven deze zoo als ze ons verhaald zijn, zonder, natuurlijk, voor de volle juistheid er van te kunnen instaan. Zaturdag morgen werd in de stad bekend gemaakt dat de Koning alles bewilligd had: constitutie, burgerwacht en vrijheid van drukpers; ten 3 ure, zeide men, zou Z. M. zich op het balkon vertoonen. Eene groote me nigte volks bad zich op het plein voor het paleis verzameld om den Koning een vivat te brengen. Ongelukkiger wijze, boe, weet men niet viel er een schot. Da delijk daarop werd door den wachtpost vuur gegeven op de volksmenigte. En van dit oogenblik ontstond er een vreeselijke strijd tusschen burgers en militairen. De studenten en gegoede ingezetenendie zich tot heden niet in de volksbewegingen gemengd haddennamen deel aan liet gevecht. Alle omnibussen en droschken werden tot barricades gebruikt, zoodat de reizigers zich te voet naar het spoorweg-station moesten begeven. Uit de boven-vcr- diepingen der buizen werd op de soldaten gevuurddie met peletons-vuur antwoorden. De artillerie joeg hare kartelschen door de straten. Toen de reizigers ten 11 ure des avonds Potsdam verlieten, zagen zij nog, dat op verscheidene plaatsen in Berlijn brand was uitgebarsten. Duidelijk herkende men dat de Charlottenburger exercitie-kazerne, ten N. O. der stad, in vlammen stond. Te Koningsberg, Erfurt, Maagdenburg en in den omtrek van Solingen hebben groote ongeregeldheden plaats gehad. Te Koningsberg zijn bij den President van Policie de glazen ingeslagen, en heeft de militaire magt de menigte met sabelhouwen uiteengedreven; onderscheiden burgers zijn gekwetst. In Erfurt is het den I3den tot een gevecht tusschen het volk en de solda ten gekomenwelke laatsten onderscheiden keeren op het volk hebben los gebrand waardoor onderscheidenen gesneuveld zijn. Het volk wierp met steenen en alles wat het voor de hand kwam. Het oproer is niet gestild; den gcheelen nacht werden buitensporigheden gepleegd en men was met reden bevreesd voor den volgenden dagdaar de boeren het volk waren komen versterken. Te Maagdenburg is het in den nacht van den 15den ook tot een gevecht gekomen, nadat het volk in het huis van ccnen geestelijke en van den Direc teur van Policie de glazen had ingeworpen. De burgerwacht heeft echter daar de orde kunnen herstellen. Den 15den trok een aantal fabriekarbeiders uit Solingen, naar Ilöhscheid orn aldaar de kleine gieterij van den lieer Gastaaf Becher te vernielen, en begaf zich vervolgens, nadat zij dit volbragt had, weder door de stad terug komende naar de fabriek van den Ileer Carl Wagner. Nadat ook dit gebouw vernield en zelfs een ander zwaar beschadigd en de zich daarin bevindende stoommachine verbrijzeld was geworden, trok de hoop af naar Bungthal waar ook een fabriek gedeeltelijk vernield en de reeds afgewerkte en onafge werkte goederen sluk geslagen en in bet water geworpen werden. Uit Breslau wordt gemeld dat Metternich en de Oostenrijksche Aarts- Hertog Lodewijk aldaar met een buitengewone post waren komen doorrijden. BEIJEREK. NEURENBERG, 14 Maart. De berigten uit het Boven-Frankcnland worden al gedurig schrikbarende!' alle banden van orde zijn er losgereten. Te Lichtenfcls zijn in den nacht van den 12den op den 13dcn geweldige buitensporigheden bedreven. Onder scheidene edellieden zijn er verregaand mishandeld. In Kronach hebben de marktventers hunne goederen bijeen moeten pakken en de vlugt nemen. Reizigers uit die streken zeggen zware branden gezien te hebben. Ook in het Nassausche houden de boeren vrcesclijk huis, halen hout cn schieten wild waar het hun lust, zetten hunne schouten naar goeddun-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2