LEYDSCHE COURANT. 1848. 1% Wij;*»*- N° 13 -<■ h De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. YR1JDAG, 17 MAART. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEWLAMDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 16 Maart. Men leest in de Staats-Courant van heden het navolgende: Al de Ministers hebben beden (den ÏS^") aan den Koning te bennen ge geven dat zijdoor pligtgevoel gedrongenHoogstdenzelve eerbiedig verzoch ten om in hunne respective betrekkingen te worden vervangen. De Koning heeft het ontslag der Ministers aangenomen, en bun verzocht voorloopig hunne functiën te blijven waarnemen. Heden namiddag vernemen wij uit eene goede bron, dat er nopens de benoeming en optreding van nieuwe Ministers, tot op dit oogenblik nog niets stelligs bepaald is. Ten 3 ure zal de Heer Luzac wederom bij den Koning worden toegelatenten einde daarover nader te raadplegen. Gisteren avond ten 9 ure is de Heer Luzac ook door Z. M. ontvangen. Per Telegraaf. Heden te half vier is er Zitting geweest, waarin niets anders is voorgeval len of verklaard dan dat tot Rapporteurs voor de Grondwets-berzicning zijn benoemd de HH. Corver Hooft, v. Panhuys, van Goltstein en Verwey Mejan. De beraadslagingen over verscheidene wetten zijn bepaald op aanstaanden Za turdag. Bij Koninklijk besluit van den 12dea dezer, is op grond van art. 55 der wet van 9 Mei 1846, pensioen verleend: 1°. Aan de minderjarige kinderen van wijlen J. C. Broersin leven gewoon Hooglceraar aan onze Moogescbool, ten bedrage van ƒ421 'sjaars; en 2°. Aan C. M. Macquelyn, weduwe van voornoemden Hoogleeraar, ten be drage van ƒ420 jaars. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregter te Ridderkerk den Heer A. G. v. Bylert, thans plaatsvervanger, en tot Raadsheer in het Provinc. Geregtshof van Noord-Holland, Mr. J. W. v. Romunde, thans Kantonregter te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van den 13rlen Maart, is de Heer J. van Alphen, Commissaris van Politie te Goudaop zijn verzoekeervol ontslagen en in zijne plaats benoemd L. J. Koedijk, thans Inspecteur van Politie der eerste klasse te Rotterdam. Men verzekert dat de Heer van de Wall, Substituut-Advocaat-Fiscaal bij het Hoog Militair Geregtshof, die dezer dagen benoemd is tot Secretaris- Generaal bij bet Departement van Binnenlandschc Zakenvoor die benoeming zou hebben bedankt. 's GRAVENHAGE 16 Maart. Gisteren avond ten bij elf ure heeft er een groote optogt plaats gehad en is er eene luisterrijke serenade gebragt aan HII. MM. den Koning en de KoninginHH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen van Oranje en Frederik der Nederlanden, benevens aan den waardigen volksvertegenwoordiger, den Heer Luzac. De optogt was zamengesteld uit een korps muzikantendie volksliederen uitvoerden en uit werkliedendie de vaandels en de fakkels droegen. Verschillende dier vaandels prijkten met de woorden: Leve de Ko ning! van tijd tot tijd werden er vuurpijlen afgestoken. HH. MM. en HH. KK. IIH. verschenen voor de vensters der paleizen en gaven bunnen dank en tevredenheid te kennen over de blijken van gehechtheidwelke de bevol king gaf. De deuren van het paleis werden zelf geopend en de Koning bevond zich te midden zijner trouwe bevolking. Overal werd bet levendigste gejuich aangeheven en bet Leve de Koning! Leve de Hervormingweergalmde door de lucht. Tot tweemalen toe heeft men zich zelfs naar 's Konings paleis begeven en de tweede keer beeft een koor zangers het Wilhelmushet volksliedles Enfans de la Hollandeuit le Siège de Legdeenz. gezongen, hetgeen door algemeene toejuichingen en Leve de Koning! Leve Willem! besloten werd. Ook de Heer Luzac is eerst voor het venster en naderhand aan den ingang zijner woning verschenen en het Leve Luzac was de algemeene stem. De optogt en serenade vond plaats onder het toezigt van de Hoeren Entho ven, Fabrikanten te dezer stede, wier werklieden den stoet uitmaakten. Eene ontzaggelijke menigte volks bevond zich op de been. Alles is in de grootste orde afgeloopcn. Ten een ure keerden alle burgers rustig huiswaarts. Uit onderscheidene woningen waren vlaggen uitgestoken. Men wil, dat er eene Commissie zou worden benoemd tot het vervaar digen van een nieuw ontwerp tot herziening der Grondwet. De Heeren Luzac, Thorbccke, Dirk Donker Curtius, Wichers en anderen zouden daartoe behooren. Men verneemt, dat het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de voorstellen tot de Grondwcts-Herziening in gereedheid wordt gebragt, en weldra bekend zal worden. Daaruit zal het waarschijnlijk blijken, wat de meerderheid der Tweede Kamer, ten aanzien van dat belangrijke vraagstuk, verlangt. Men verneemtdat Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje zich eerstdaags naar Amsterdam zullen begeven. Z. Exc. de Graaf Schirnmelpenninck, Nederl. Minister aan het Britsche Hof, is defer dagen uit deze Residentie naar Londen teruggekeerd. Men verneemt met zekerheid, dat de Referendaris van het Departement van Koloniën, Jhr. H. van Alphen, nog met den landpost der loopende maand van hier naar Java zal vertrekken met zeer gewigtige depêches van onze Regering voor den Gouverneur-Generaal. Gisteren is de definitive surséance van de firma C. de Bruyn en Zonen, te Amsterdamdoor den Hoogen Raad toegestaan. Volgens een onzer binnenlandsche bladen levert de plaats hellende inspectie tiaar den toestand en den voorraad van het krijgsmaterié'el aanivezig in 's Rijks magazijnenledroevende uitkomsten op, en zal veel moeten worden vernieuwd of geheel dienen te worden aangeschaftalvo rens de vestingen en grenzen in weerbaren staat zullen kunnen worden ge bragt." Het belang, dat een ieder natuurlijk aan deze mededeeling hechten moet, heeft aanleiding gegeven tot eenig onderzoeken daarbij is geblekendat bovenstaand berigt onnaauwkeurig en ongegrond is. Vooreerst toch heeft er in deze oogenblikken geene inspectie plaats, en de uitkomstenwaarvan het berigt spreektzijn dus geheel hersenschimmig. De inspectie was ook niet noodig, om de natuurlijke reden, dat de voorraad volledig bekend is, en dat, zoo in den toestand der voorwerpen iets wordt aangetroffen, dat voorziening vordert, zulks dadelijk wordt verholpen. Dat zoodanige voorziening werkelijk vereischt wordt en onvermijdelijk is, zal iedereen begrijpen, die weet, dat materiëel't welk lang gebruikt is, of dat lang gestaan heeft, en wel voor een gedeelte in de opene lucht, aan deterioratie onderhevig is. Bevreemding moet het echter baren, dat er van vernieuwing cn aan schaffing wordt gesproken, alsof er verzuim heeft plaats gehad, wanneer het van genoegzame bekendheid is, dat in den lastslcn tijd de gelden voor de behoeften van het krijgsmateriëel benoodigd, zeer zijn ingekort, en dat op vermindering van uitgaven te dier zake van vele zijden is aangedrongen hoewel men van eenen anderen kant beeft doen opmerkendat dergelijke voorwerpen niet in een gegeven oogenblik te verkrijgen zijn. Hoe het zijmen kan gerust wezen. De aanwezige middelen om de ves tingen en grenzen in weerbaren staat te stellen, zijn aanzienlijk te noemen in verhouding tot hetgeen nu dadelijk vereischt wordt en verder zal gevor derd worden terwijl niets onbeproefd wordt gelaten om die weerbaarheid te verzekerenwelke pogingen zeker van de zijde van allendie daartoe kun nen medewerken, op eene krachtdadige wijze zullen worden ondersteund. Haarl. Courant.) TI EL, 8 Maart. Heden werd alhier onder grootcn toeloop van nieuwsgierigen en als in triumf rondgevoerd, een os, lang ongeveer 8 en hoog 5 voet 5 duim, Am- sterdamscbe maat, wegende naar gissing 700 Ned. Een landbouwer, de Heer W. Ambrosius, te 's Heeren waarde, had dien os geweid en gevoed, en verkocht aan een Amsterdamsch slager voor ƒ510. ARNHEM, 14 Maart. Ter vervulling van de opengevallen plaats in het Prov. geregtshof van Gel derland door de benoeming van Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard tot Minister van Finantiën, (thans weder afgetreden) hebben de Provinciale Staten heden het volgend drietal gemaakt: Mrs. G. J. Yssel de Schepper, Voorzitter der Arr. Reglbank te Arnhem; J. L. van Litli de Jeude, Regter in de Arrond.-Regtbank te Tielen J. G. Luyken Glashorst, Regter in de Arrond.-Regtbank te Zutphen. 'mm

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1