ning van 100 uitgeloofd voor den aanbrenger van een of ander der belha mels van den opstand. Ook te Edimbnrg was de rust hersteld. De Vereenigde Repealers te Dublin hebben Donderdag avond, ruim drieduizend in getal, eene vergadering gehouden, de lieer Smith O'Brien was opzettelijk van Londen overgekomen. Het onlangs aangenomen motto der Associatie: »Moed, Vergiffenis en Broederschap!" prijkte, in zeer groote let ters op de aangeplakte biljetten. Nadat een werkman den zin dezer woor den verklaard hadwerden eenige voorstellen goedgekeurdonder anderen om den 1311011 April, den verjaardag der onafhankelijkvtrklaring in 1782, eene Nationale Vergadering te Dublin te houden. De Heer O'Brien hield eene lofrede op de jongste Fransche omwenteling, en met onstuimigheid hechtte de Vergadering hare goedkeuring aan een adres aan het Icrsche volk. Dit zeer hevig gesteld stuk herinnert de belofte, in het manifest van den Heer Lamar- tine, dat de Fransche Republiek zich geroepen zou achten haren arm te lee- nen tot bescherming dier sedert lang verdrukte natiën, Italië, Polen en Ierland. De Ieren worden aangemaandom met bijlegging van alle onder linge geschillen, en terzijdestelling van alle vrees voor de maatregelen der wet, den roemrijken kamp te strijden. »\Vie ons ook leiden moge, dus ein digt het adres, wij zullen volgen, en er alleen op aandringen dat wij voor waarts, altijd voorwaarts gaan, al gapen, op ons pad, graven ons aan, en al zien wij daar overal dreigende galgen opgerigt." Na het uiteen gaan der Vergadering stroomde eene menigte, in de duister nis des nachts, naar het kasteel van den Onderkoning. De toegangen waren gesloten, en zij moest zich dus met scheldwoorden en bedreigingen tevredc houden. Dienzell'dcn dag was op het kasteel eene langdurige vergadering, aan welke ook Prins George van Cambridge en de Luitenant-Generaal Sir E. Blakeney deel namen. Men vermoedt dat zij zeer strenge maatregelen tegen de hoofden dezer oproerige beweging geldt. FSAKHKIJH. PARIJS, 10 Maart. De Heer Armand Marrast, lid van het voorloopig bestuur, is benoemd tot Maire van Parijs in plaats van den Heer Garnier Pages, benoemd tot Minister van Financiën. De Moniteur Vniversel bevat drie besluiten van het voorloopig bestuur. Volgens het eerste wordt bepaald, dat diegenen, welke 100 fr. in eene spaar kas heeft, ze terstond kan terug erlangen, in specie; die er van 100 tot 1000 fr. in hebben, kunnen ontvangen 100 fr. aan geld, vervolgens tot aan de helft der som toe aan schatkist-biljetten, betaalbaar over 4 maanden, met 5 pCt. rente, terwijl de andere helft zal afbetaald worden in coupons van de 5 pCt. van de Fransche schuld. Wanneer de teruggevraagde som 1,000 fr. mogt te boven gaanzal er even zoo mede worden gehandeldmet nitzonde- ring dat in dat geval de bons op de schatkist over 6 maanden betaalbaar zullen zijn, met 5 pCt. rente. De sommen van genootschappen van welda digheid zullen geheel in geld worden uitbetaald. Volgens het tweede wordt de verkooping bepaald van diamanten der kroon, als zijnde door de natie aan den Koning in vruchtgebruik gesteld geweest, even als het meubilair en andere versieringen in de Koninklijke gebouwen. De Minister van Finantiën is belast met den verkoop van al deze goederen. Alleen kunststukken zijn hiervan uitgesloten. Over de bijzondere eigendom men der Koninkl. familie zal de nationale vergadering beslissen. Het derde besluit maakt bekenddat de Minister van Financiën ook belast is met den verkoop van alle bosschenlanderijen, boerderijen, enz., behoo- rende aan de gewezen civiele lijst of voor het inkomen des Konirigs bestemd geweest. De opbrengst moet gedeeltelijk binnen een jaar worden afbetaald. Nog heeft het voorloopig Bewind den Minister van Finantiën gemagtigd om voor 100 millioen francs domein-bosschen te gelden te maken voor 4 in gereed geld en in papier op tijd. Het voorloopig bestuur heeft besloten, dat de som van 100 millioen, welke nog overblijft van het bedrag der leening, bij de wet van 8 Aug. 1847 goedgekeurd, dadelijk door den Minister van Finantiën zal worden uitgegeven. I Die leening zal den naam dragen van Nationale Leening. De inteekeningen er toe zullen gedurende eene maand geopend blijven. Den inteekenaren wordt 5 pCt. nominative rente toegezegd. Als de 5 pCt. het pari zouden over schrijden, in de maand welke op de uitvaardiging van dit besluit zal volgen, dan zal de lecning a pari worden afgeleverd. Het voorloopig bestuur heeft de vervolging van lijfdwang in handelszaken afgeschaft. Het voorloopig bewind heeft last gegevendat zij die op grond van reg- terlijke vervolgingen, ter zake van ongeoorloofde godsdienstoefeningen, gevan gen zitten, dadelijk in vrijheid moeten gesteld worden. Het bewind wil aldus de gewetensvrijheid bevestigen. De oprigting van het zoogenaamde Poolschc Legioen is door het bewind toegestaan. Het bij besluit van het voorloopig Bewind ingestelde nationale kantoor van discontering vindt op verre na geen algetneenen bijval. De Commerce zegt: Dit kantoor ontvangt een kapitaal van 20 millioeneene som te gering voor de behoefte, indien zij reëel ware. Maar zij is slechts fictief, en wij bewijzen het. Een derde van dit kapitaalof G,COC,000 francs zal door de stad Parijs in Obligatiën worden opgebragt. Een derde door den Staal in schalkistbilleMen. Een derde zal door den handel zelve geleverd worden. Het credict herstelt zich niet door crediethet herstelt zich door geld. Waar is het geld in de finantiöle combinatie van het nationaal kantoor? De obligatiën der stad Parijs zijn papier: in de tegenwoordige omstandig heden van geene waarde. De sehatkistbilletten zijn ook papier; van geene waarde. De zes millioen zesmaal honderd duizend francs, door den handel in te schrijven, blijven dus alleen over, om de in kas zijnde specie te vormen. Hoe zal deze som volschreven worden en door wie? Nemen wij aan dat de som spoedig genoeg geheel wordt volgeschreven, het geen onwaarschijnlijk is, daar men juist geld vraagt om het kantoor op te rigtcn, en dat aan den handel, die geld verlangt tegen ruiling zijner in por tefeuille zijnde werkelooze waarden en onverkochte koopwaren. Voor de zes en een halve millioen is dus ingeschreven maar naar alle gedachten door kooplieden, door indnstriëelendie het regt zullen hebben en het wettige regt, het eerst tot dat kantoor hunne toevlugt te nemen, en hunne eigene waarden ter discomptering aan te bieden, voor eene som die het montant hunner inschrijving zal mogen overschrijden. De voorloopige Regering heeft heden aan de beurs de volgende telc- graphische depêche doen aanplakken gedateerd Marseille 7 Maart ten 5 ure en ontvangen over Lyon van den 10l,en. De dienstdoende Maritme Chef aan den Minister van Marine. De Kapitein van de Philippe Augnste, komende van Algiers, verklaart dat de Prins van Joinville en do Hertog van Aumale, den 3den Maart van Algiers vertrokken zijn aan boord van de Solon. Dit stoomschip seheen naar Gibraltar koers te zetten: niets bijzonders is er in Algerië voorgevallen. De bijeenkomst der arbeiders op 10 Maart, in welke L. Blanc eene vleijende toespraak heeft gehouden, heeft weder tot niets anders geleid dan tot het zamcnstellen eener Commissie van onderzoek, uit 10 leden van de 250 vergaderden, daartoe bij het lot aangewezen. Het verkiezen van 900 Afgevaardigden moet geschieden door 9 millioen kiezers. De National en het Journal des Déhats maken beide gewag van de moeijelijkheidwelke de handel voortdurend ondervindt door den schrik, welke steeds in de gemoederen der meest gegoeden blijft. Laatstgemeld blad zegt Leenen op eerste hypotheek of op contract is geheel onmogelijk. Iedereen vermindert zijne uitgaven en gaat op zijn goedkoopst leven. Die schrik is jammerlijk, want zij kan slechts de ellende verdubbelen. De omwenteling heeft ons wel verrast. Maar de Republiek is er nu, zij is erkend. De tijd is voorbij om verschrikt te zijn voor het nieuwe stelsel. Wij moeten er thans de beste partij uit kiezen. Wij moeten er onze hulp aan bieden, en dus ook ons vertrouicen. In plaats van zich af te zonderen, moet men zich De nood van het Wees- en Oudelieden-IIuis der Evangclisch-Luthersche Gemeente is niet te vergeefs ter kennisse gebragt van Leydens ingezetenen. Christenen van verschillende geloofsbelijdenis, maar één in liefde, hebben reed honderdtallen van hand- en kunstwerken ingezondenten behoeve der Loterij door dc christelijke liefde daargesteld. Het getal van hen, die reeds loten hebben aangevraagd, is grooter dan men had kunnen verwachten, en levert het bewijs op, dat de Christelijke liefde in Leydens muren zich eenen zetel heeft gevestigd. Hulde wordt toegebragt aan allen, die alzoo getoond hebben te willen medewerken dat Weezen en Ouden van dagen hun toevlugtsoord bewaard blijft. De lijsten ter deelneming in de Loterij zijn zoo veel mogelijk aan alle Stadgenooten zonder onderscheid aangebodenis de een of de ander overgeslagen, zulks is geschied zonder opzet, daarom ook, niet tegenstaande dc groote aanvraag om Loten van huitenzijn er nog eenige verkrijgbaar gesteld hij den Heer Brcsser op dc Mare, terwijl degenen, die' nog iets ter verloting hebben in te leveren verzocht worden zulks te doen vóór of op den 25ste" dezer; dewijl daarna de Tentoonstelling wordt geregeld, zullende die plaats hebben in het begin van April. Plaats en lijd zullen door middel van deze Courant worden bekend gemaakt. verbinden. Men moet evenveel om het algemeen als om zich zeiven denken. Kapitalisten, handelaren, eigenaars, werklieden, wij allen, zoo velen wij zijn, zoo moet ons gevoelen wezen. Ilet is als met een schip in een hevigen storm; indien ieder man der equipage slechts om zich zclven denkt, en geen gevaar durft onder de oogen zien in het belang van allen dan is alles verlo renen het schip vergaat met man en muis. Men moet dus niet meer alleen oin zich zelf denken maar eene goede houding naar buiten aannemen. Zij die iets bezitten, behooren dat in zekere mate te wagen. Men zal slechts den algemeenen ondergang tegenwerken door kracht en vastberadenheid. Er zijn oogenblikkcn in 's menschen leven waarin men moet durvener zijn toestanden, waaruit men zich slechts door stoutheid redt." In eene vereeniging van kooplieden is besloten het huis Gouin te hulp te komen. Vele rijke lieden verkoopen hunne paarden rijtuigen enz. en verlaten de stad. Ongeveer twee duizend gewapende bandieten hadden Parijs verlaten met voornemen zich in dc naburige bosschen te gaan nestelen. De Overheid heeft hun troepen achterna gezonden met stellig bevel de boosdoeners als hazen neder te schieten. Ook in dc provinciën wordt de bevolking zeer gekweld door henden roovers, somwijlen van meer dan honderd man, die het platte land alloopcn en de kasleelen plunderen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3