taire rang van ieder hunner behoort. Zij leggen daarbij bannen graad neder en verklarendat hun leven en hun degen steeds ten dienste van Frankrijk zullen staanindien dit land dezelve ooit mogt noodig hebben. De Prins van Joinville heeft bij zijn vertrek aan zijne Officieren gezegd, dat hij voornemens was zich in Brazilië te gaan vestigen. ITALIË. ROME, 6 Maart. De Secretaris van Staat, Kardinaal Bofondi, heeft in eene circulaire het misnoegen van den Paus te kennen gegeven gegevenover het uitdrijven der Jesuiten en Broeders der Christelijke leer uit onderscheiden steden van den Kerkdijken Slaat. De Paus hooptdat men op zal houden zoodanig te han delen tegen die instellingen, welke zoo zeer met de behoefte des tijds en den voortgang der beschaving strooken Zoo niet, dan zullen die daden zeer zwaar worden gestraft. De Gemeenteraad alhier heeft besloten om voor de geldenwelke tot een standbeeld voor den Paus waren ingekomen, een nieuw vlek te bouwen, be stemd voor de armen het zou den naam van den Paus dragen. In het vorstendom Monaco heeft eene omwenteling plaats gehad. In de stad Mentone is een voorloopig bewind aangestelddat den Vorst vervallen heeft verklaard. 1ÏAPEL§. De Koning heeft den 24sten Fehruarij den eed op de nieuwe staatsregeling afgelegd. Koning Ferdinand heeft een' nieuwen biechtvader verkozen, Dominico Avella. Lord Minto heeft het leedwezen gehad, te zien dat de Koning de hem gedane belofte, om aan de eiscben der Sicilianen te voldoen terugtrok. Hij heeft verklaard, dat indien de Koning niet weder tot het geven van conces sion op hechte grondslagen overging, hij niet langer tot middelaar wilde die nen. Intusschen heeft hij nog niet naar Sicilië willen vertrekken. De be tuigingen van Lord Minto worden door Admiraal Parker ondersteund, die zich met het Engelschc eskader in de wateren van de Napelsche golf ophoudt. Het bombarderen van Messina moet niet zoo hevig geweest en de schade niet zoo groot zijn als eerst volgens geruchten werd opgegeven. 0DSTE1R EJT Sfc. Door Z. M. den Keizer was de Graaf von Montecuculi, Voorzitter der Land- stendenals Keizerlijk Commissaris naar Lombardye gezonden. Men stelde zich van deze benoeming veel goeds voor, daar de Graaf, zoowel om zijne kunde, als wegens zijne persoonlijke hoedanigheden, de algemeenc achting in hoogc male genoot. PRUISSEN. BERLIJN, 10 Maart. De Koning heeft besloten de vrijstelling van censuur slechts' met een al gemeen overleg der Staten van het Duitsch Verbond tot stand te brengenen diensvolgens zijne Ministers belast hieromtrent ten spoedigste voorstellen bij de Bondsvergadering te doen en op eene onmiddelijke beslissing aan te dringen. Ingeval echter die beslissing vertraagd mogt worden, zal er eene voorloopige wet op de hervorming der drukpers worden uitgevaardigd. De Regering heeft te Keulen een besluit bekend gemaakt, waarbij de uitvoer van paarden, naar landen die niet tot het Duitsch Verbond behoo- ren verboden wordt. Men verhaalt, dat de Koning de tijding der revolutie in Neuchatcl zeer gelaten heeft vernomen, zells met een lagchend gelaat zeggende, dat de afval hem eeniglijk bedroefde om het verlies van zijn kasteel aldaar, van waar j hij zulk een verrukkelijk uitzigt had. In onderscheiden Steden van Pruissen worden vergaderingen van burgers gehouden om aan den Koning hervormingen te verzoeken. Het gerucht wil, dat de Heer Alexander von Iiumbolt, die thans nage noeg van zijne krankte hersteld is, zich op aanzoek des Konings eerstdaags naar Parijs zal begeven. Van den eigenlijken hem opgedragen last schijnt verder nog niets bekend. De Hertog van Nassau heeft verklaard naar HessenBaden Beijeren en Wurtemberg een Gezantschap te hebben gezondenten einde te trachten zoo I spoedig mogelijk een Duitsch Parlement bijeen te roepen. In het kleine Vorstendom Sigmaringen heeft den 5llcn eene omwenteling I plaats gehad, daar de Regering, door het volk gedrongen, heeft moeten toe- I staan: ontslag van troepen, volkswapening, opheffing der jagtprivilegiënI benoeming van staatsbeambten door het volk en drukpersvrijheid. Ook in I het Groot-Hertogdom Saksen-Weimar-Eisenach is de drukpersvrijheid hersteld. I BEI JEREN. MÜNCHEN, 7 Maart. De rust is hier volkomen hersteld. Gisteren namiddag tussehen 4 en 6 ure I zijn de troepen op de markt bijeen verzameld, om den eed op de staats- I regeling af te leggen. De hervormingen door den Koning bewilligd waren I met de levendigste toejuichingen ontvangen. Na den afloop der plegtigheid I kwamen 4 man van den landweer, gevolgd door een burger die eene bus in I de hand had en 2 burgers die eene zwarte tafel droegenop welke met I krijt geschreven stond: Ook de armen moeten zich verblijden; er zijn I ruime giften gegeven. De troepen zijn. na het afleggen van den eed, juichend voor het Konink- I lijke slot gedefileerd; de Koninklijke'familie werd herhaaldelijk door hen begroetmaar de Koning vertoonde zich niet. Des avonds was de stad geïl lumineerd, het regerings-gebouw muntte vooral hierin uit, maar het gc- I zantschaps-hótel van Rusland, benevens het paleis van Leuchtenberg enz., bleven donker. De Studenten hebben zich ingedeeld in compagniëndie 's avonds ten 5 ure gewapend zijn, waarna zij getrokken zijn naar het Universiteitsgebouw, waarvan zij de zalen als wapen- en wachtkamer gebruiken. Heden leggen ook zij den eed op de staatsregeling af. SAKS E N. LEIPZIG 10 Maart. De Koning heeft aan de wenschen des volks toegegeven; het Ministerie is ontbondende censuur afgeschaften een buitengewone Landdag is tegen den 20sten bijeengeroepen. BADEN. KARLSRUHE, 12 Maart. Ten platte lande zoowel in dit Hertogdom als elders in Duitschland heerscht veel opgewondenheid onder de boeren, die de heerlijke regten moede, op de kastelen van den adel en rentmeesters-woningen aanvallen brandstich ten en plunderen. Te Wertheim had men zich in staat van tegenweer ge steld om de bende buiten de stad te houden. Hanau in Keur-IIessen verkeert van wege den boeren-opstand in staat van beleg. HAMBURG. 9 Maart. De Raad heeft de censuur afgeschaft en tegen den 13',en dezer eene verga dering van burgers bijeengeroepen, ten einde over de verder in te voeren her vormingen te beraadslagen. De Senaat van Bremen heeft ook aan den wensch der Ingezetenen naar hervormingen toegegeven. ENGELAND. LONDEN, 12 Maart. Als een bewijs hoe weinig deelneming de oproermakers bij de massa des volks vinden, vermeldt men, dat eergisteren 2000 kolendragers eene deputatie naar den Minister van Binnenlandsche zaken hebben gezondenten einde hunne diensten aan te bieden als een bijzondere magt tot bewaring der open bare rust. De Engelsche bladen zijn dagelijks opgevuld met vertoogen over de Fransche revolutie. De Times bevat er een in zijn nommer van Zaturdag den HdenJat vol is van opmerkingen, die in de daad de overpeinzing wel waardig zijn. Het voorloopig bewind, dus leest men onder anderen in dit betoog, heeft bij de overneming van zakenmeer geld in handen gekregendan hetvoor dat er weder eene genoegzame orde hersteld zal wezen, in lang over zal kun nen beschikken. Spaarzaam en met overleg had het derhalve die gelden be- hooren te gebruiken; maar zich niet sterk genoeg, ja zelfs van alle zijden overvleugeld ziende, moet het om te bevredigen, die gelden met kwistige hand verspillen, en hierdoor zal de schatkist weldra uitgeput en het Fransche volk vooral de mindere klasse in de diepste armoede gedompeld zijn. Dit wordt ook in Frankrijk zelf zeer goed gevoeld, en zoo men er tot dus verre nog slechts weinig over hoort klagen zoo is het dat men aldaar geene ge dachte durft te uiten, die als ongunstig voor de republiek zoude kunnen worden opgenomen en wat nu zal voor Frankrijk het gevolg zijn van zijn nieuw aan te nemen stelsel van verkiezingen en van vertegenwoordiging In ieder constitutioneel land behoort de vertegenwoordiging te bestaan uit bemid delde hurgers, om de Regering in het finantieële voor te lichten en uit wel onderwezenenten einde zulks omtrent het intellectuele te doenmaar zul len die voorlichtingen in Frankrijk uitgaan, ten opzigte van bet finantieële van menscben die niets bezitten of ooit bezeten hebben en die mitsdien vol strekt onkundig in alle finantieële aangelegenheden zijn en in het intel- leclueële, van menschcn die alle onderwijs hebben ontbeerd? Welke inlich tingen nu kan eene Regering op zulk eene wijze verwachten, welke verwar ring, welk ongeluk voor de natie moet daaruit niet ontstaan? Naar Nederland en België is in de laatste dagen eene aanmerkelijke hoe veelheid goud en zilver uitgevoerd. De Graaf en Gravin van Neuilly leven te Clarcmont zeer eenvoudig. De Graat moet zijn verlangen te kennen hebben gegeven, om in de nabuurschap van Twickenham te wonen en zou reeds in onderhandeling zijn tot aankoop van een huis, dat hij vroeger bewoond heeft. Ernstige onlusten hebben 11. Woensdag en Donderdag te Manchester plaats gehad. Ten gevolge eener volksvergadering, vormden zich zaïnenscho- lingenterwijl benden de stad doorkruistenglazen brekende en oproerige kreeten uitende. Voor het werkhuis gekomen, hebben de oproerlingen, welke tot de geringste klassen behoorden de vrijlating van alle gevangenen gevraagd. Aan de politic-agenten gelukte het evenwel de menigte uiteen te drijven en verscheidene der onruststokers gevangen te neinen. Den 9Jen dezer maakten de onruststokers zich van een molen in de nabijheid der stad meester, door kruisten de straten en rigtten zoo vele verwoestingen aan, dat zij meteen aantal politie-agenten slaags raakten, welke hen spoedig uiteen dreven. Alle winkels werden nu gesloten, doch den geheelen avond werden er de glazen ingeworpen en de gazlantaarns gebroken. Te Glasgow was de rust hersteld. Er is door de Regering eene beloo-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2