1} UITm L AJNDSC E B E111 GTEl\ BREDA, 4 Maart. Heden nacht is alhier in het gebouw der Koninkl. Militaire Akadcmic eenc even belangrijke als stoute diefstal gepleegd. Na eene vergeefsche poging om langs een geheim gemak aan de regterzijde van het gebouw binnen te komen, hebben de dieven het traliewerk gebroken van een raam van de kamer van den hofmeester; vervolgens een daarin zijnde luehtglas geopend en zoo de wervel van het openslaand raam opengemaakt, waarop zij in gezegde kamer zijn gekomen, de kast hebben opengebroken, waarin het zilverwerk voor dagelijks gebruik geborgen werd, en weggcstolen hebben, 115 ziheren le pels, 95 vorken, 15 zilveren soeplepels en ongeveer evenveel pottagelepels. De justitie doet ijverig onderzoek naar de daders, die blijkbaar met de loea- liteit en de bewaarplaats van het zilvergoed bekend waren. te geven. Meer dan twee uren duurde bet, zonder dat van Regeringswege maatregelen werden aangewend om de orde te herstellen; men zag zelfs geen enkelen soldaat op de plaats, waar duizenden van menschcn onder het uiten van woeste kreten allci lei baldadigheden pleegden. PS&ITÏSSEK. Rrievcn uit Berlijn melden het sluiten van een verbond tusschen Pruissen, Rusland en Oostenrijkten einde aan laatstgenoemde mogendheid het bezit van I.ombardye te waarborgen. Drie Pruissische legercorpsen zullen terstond naar Westfalcn en de Rijnprovincie worden gezonden de Prins van Pruissen en Prins Willem zullen zich alsmede naar den Rijnoever hegeven. De Hertogin-Weduwe van Orleans is met hare heide zonen uit Frankfort te Dusseldorp aangekomen en heeft zich van daar naar Eins begeven. Te Keulen is den 3<ic" dezer een oproer uitgebarsten, maar gelukkig bedwongen: het officieel berigt luidt aldus: De rust der stad Keulen is heden avond op eene beklagelijke wijze gestoord. Een aantal personen heeft gewaagd den op het stadhuis vergaderden gemeen teraad niet met verzoekenmaar met eischen des volks te bestormenen beproefddoor geweld eene aanneming van voorslagen af te persendie langs ordelijken, wettigen weg, bij de trouwe vertegenwoordigers der stad op gee nerlei wijs ingang konden vinden. Deze eischen des volks, zoo als zij in vele afdrukken rondgedeeld en voor gelezen werden, luiden aldus: 1". Wetgeving en bestuur door het volk. Algemeen kiesregt en algemeene verkiesbaarheid tol plaatselijke en staats ambten; 2°. Onvoorwaardelijke vrijheid van spraak en drukpers; 3°. Afschaf fing van het staande leger en invoering eener algemeene wapening des volks, met door het volk gekozene aanvoerders; 4°. Regt van vrije zamenkomst 5°. Bescherming van het werk en verzekering der mcnsehelijke benoodigdhe- ■den voor allen 6". Volledige opvoeding aller kinderen op openbare kosten. Onder oproerige taal werd de vergadering op het Stadhuis eentn geruimen tijd belegerd gehouden, tol dat de gewapende magt het Stadhuis-plein van de menigte zuiverdeen één der heihamels gevangen genomen werd. Den 4'lcn dezer beeft de Gemeenteraad te Aken besloten om bij een adres dezelfde hervormingen te verzoeken, welke de Regering van Keulen verlangd heeft. Men verwacht dat te Dusseldorp hetzelfde zal geschieden. In den avond van den 2dtn dezer is het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Karlsruhe op drie verschillende plaatsen in brand gestoken en het bovenste gedeelte vernield; alle papieren echter zijn gered en reeds waren twee vreemdelingen als brandstichters in hechtenis genomen. In verscheiden oorden van Duitschland hecrschen onrust en woeling, geheel Rijn-Hessen is in beweging en aan de Kamer der Stenden worden adres sen geteekend. Te Wiesbaden hebben den 2'Jcn ongeregeldheden plaats gehad meer dan 4.000 personen zijn bijeengekomen, om over verandering in de staats instellingen te raadplegen. Ook worden in de meeste steden van Wurtemberg en op vele plaatsen in Beijeren petitiën opgesteldom hervormingen te verzoe ken. In Saksen, Hanover en Brunswijk hebben dergelijke bewegingen plaats. ENGELAND, LONDEN, 4 Maart. De onzekerheid omtrent het lot van Lodewijk Philips is thans verdwenen; hij is met zijne gemalin hier te lande aangekomen. Ook de gewezen Minis ters Guizot en Duchêtel bevinden zich hier in veiligheid. Al de leden van bet Koninklijk huis van Frankrijk zijn dus gered, daar, zoo als men weet, de Prins de Joinville en de Hertog van Aurnale zich in Algerië bevinden. Na Parijs verlaten te hebben, hebben de Koning en de Koningin, in den namiddag van den 24stel> Februarij zich naar Versailles begeven en ver volgens naar Drcux waar zij ten huize van een getrouwen vriendeen land bouwer hebben overnacht, en zijn den volgenden morgen zeer vroeg vertrokken naar Honfleur. De Koning bad zich door bet afscheren van zijn baard onkenbaar gemaakt, en was in burgerkleedingden 26sten Fcbr. zijn zij naar Tourville vertrokken, met oogmerk om daar scheep te gaan. Door het storm achtige weder is het vertrek vertraagd tot Donderdag 2 Maart, wanneer zij in een klein Fransch visschers-vaartuig van Honfleur naar Havre gezeild, en daar terstond aan boord zijn gegaan van de gereed gehoudene stoomboot Expresswelke den 3l,cn op de Britsche kust voor Newhaven is aange komen, alwaar HH. MM. tegen den middag aan wal gestapt en door de be volking met blijkbare deelneming in hun droevig lot ontvangen zijn. Heden ochtend zijn HH. MM., in een rijtuig van II. M. Victoria, van New haven naar Brighton, cn van daar, over den spoortrein, naar Croydon ver trokken na ccnig verwijl hebben zij zich te zameii met den Hertog van Ne mours en de Hertogin van Coburg naar Claremont begeven, waar zij denkelijk vooreerst hun verblijf zullen houden. De Hertogin van Nemours, met hare twee kinderen, cn de Hertog van Montpensier, zijn lieden ochtend van Jersey te Portsmouth aangekomen, en kort daarna mede naar Claremont vertrokken. I R AIV li RIJ 14. PARIJS, 5 Maart. Den 2,lc" heelt in liet paleis van liet Luxembourg de vergadering der afge vaardigden uit de ambachtslieden plaats gehad, zittende op de plaatsen, waar nog kort geleden de Pairs van Frankrijk gezeten waren. De Heer Louis Blanc had als Voorzitter den stoel van den. Kanselier ingenomen. De beraadslaging was kalm, ordelijk en geregeld. Het goll twee vraag stukken: dori tijd van arbeid en het werkloon. De Heer Albert heeft het woord opgevatten einde aan te toonen dat de vergadering thans nog geen besluit kou nemen, aangezien er door vele eorporatien van ambachtslieden beweerd werd dat zij niet in de vergadering vertegenwoordigd waren. De Heer Arago heeft aangekondigd, dat hij eene meer regelmatige en doel treffende wijze van bijeenroeping zou beramen, opdat de commissie een vaste- ren grondslag zou hebben. De leden van bet voorloopig bestuur hebben de ambachtslieden verzocht, om de zoo zeer verlangde beslissing der bedoelde vraagstukken nog vier en twintig uren te willen uilstellen. De ambachts lieden hebben in het uitstel toegestemd. Het moeijelijkste acht men in deze oogenblikken het finantiële vraag stuk. Het bewind heeft 200 miüiocn in de bank gevonden, en voor bet oogenhlik zijn de zaken, gered, maar men is bezorgd voor den termijn van Junij, als wanneer 120 millioen gevorderd worden. Men vreest, die moeijelijk bij elkander te zullen krijgen. Onderlusschen heeft liet bewind een besluit genomenwaarbij 1°. wordt bepaald dat de halfjarige renten der 5, 4i en 4 pCt.die met 22 Maart zouden vervallen, te Parijs reeds den 6^en en in de departementen den 15<*ea zullen worden betaald. 2°. Dat er een discontohank voor den kleinhandel zal worden opgerigt. 3°. Dat bet zegel op de Dagbladen wordt afgeschaft. Ten gevolge van dit laatste besluit zullen de Dagbladen, die voorheen 40 francs kostenthans voor 28 of wel voor 24 fr. te bekomen zijn. Men heeft in de laatste dagen op de boulevards en in verscheidene wij ken der stadeen treurig tooneel gezienmen vond namelijk meer dan 500 roulette spelen, die de kans van 33 :100 opleverden, en waar de werklieden, door begeerlijkheid gedreven, hunne weinige spaarpenningen of den kleinen onderstand, die hun van regeringswege was toegelegd, onfeilbaar verloren. Hier is eene club voor Algemeene Emancipatie opgerigtdie een haard van Europesche woeling kan worden. Het zal der Regering verboden zijn aan deze club cenig beletsel in den weg te leggen, lieden moet zij eene vergadering houden in de zaal Montesquieu. Onder den titelvan Eene noodwendige aftrediny leest men in de Démocratie Pacifique een opstel, waarin wordt verklaard, dat Crémienx in ieder zijner handelingen als Minister van Justitie toont, dat hij niet het minst ter wereld berekend is voor de ontzagchelijkc roldie hij op zich heeft geno men, en dat hij aan den geest van cameraderie blindelings gehoor geeft voor amhtgenootenvrienden en partijgangers. Een der eerste bezigheden van den nieuwen Minister van Marine, den lieer Arago, is geweest het teekenen van een aantal kaperbrieven, voor het geval dat Frankrijk in een oorlog ter zee mogt gewikkeld worden. De vereenigingen van werklieden gaan steeds voortzoodra namelijk een zeker gedeelte de werkzaamheden heeft hervat, staakt een ander wederom den arbeid. Den 21stcn weigerden de plavijers te werken; zij cischten 10 fr. loon. Diénzelfden dag verklaarden de werklieden van een slotenmaker, niet langer dan 9 nren per dag te willen werken en dan nog een franc per dag meer te willen verdienen. De slotenmaker antwoordde zeer koelbloedig: Wat gij verlangt dat wensch ik ook; te rekenen dus van heden, slnit ik mijne werkplaats, word weder arbeider en na zullen wij gezamcntlijk op deze voorwaarden werk gaan zoeken." Een uur later hadden de werklieden van den slotenmaker onder zijn beheer weder de werkzaamheden hervat. Al de dagbladschrijvers der oppositie zijn geplaatst, terwijl 50,000 sollicitanten nog op posten wachten; sedert de omwenteling zijn er 14 nieuwe dagbladen te Parijs verschenen. Het bewind heeft bepaalddat voortaan door de openbare adminis trative en geregtalijke ambtenaren geen eed meer zal worden afgelegd. Het voorloopig bewind heeft een besluit genomen, waarbij de slavernij in alle volkplantingen der Republiek wordt afgeschaft. Er is een commissie benoemd om de vrijlating te regelen. 1TAL1 E. MILAAN, 23 Februarij. Gisteren is alhier voor geheel liet Lnmhardyseh-Venetiaansch Koningrijk de krijgswet afgekondigd. De beriglcn uit Oostcnrijksch-Ilalie luiden bij voortduring ongunstig. ANCONA, 22 Februarij, Den 18<le" dezer weiden de broeders der Christelijke school, die, ten gevolge van een met de gemeente gesloten overeenkomstmet de weezen-inrigting en de openbare jongens-scholen belast zijn, door het volk op wagens uit de stad weggezonden. De Burgemeester en de chef der burgerwacht konden de wan ordelijkheden niet verhinderen, waaraan zelfs een aantal burgerwachten deel namen. Zij inoeslen zich vergenoegen met de broeders eenig reisgeld mede

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2