uit aanmerking dat zij arme en ongelukkige menschen waren, aan dezen nog daarenboven tien balen rijst door den Gouverneur van Nangasaki zijn uil- gereikt. KAAP DE GOEDE HOOP. 8 December. Ten gevolge der maatregelen door den Gouverneur Sir II. Pottinger geno men hebben al de Kafferopperhoofden zich aan de Engelschen onderworpen waardoor een einde aan den zoo langdurigen oorlog zou gemaakt zijn. De zevende Svnode der Zuid-Africaansche Gereformeerde Kerk in het najaar van 1847 in de Kaapstad gehouden, heeft besloten eene godgeleerde kweekschool op te riglen in de Kaapkolonie, ten einde te voorzien in het reeds lang gevoelde gebrek aan geschikte en met de Hollandsche taal gemeen zame predikanten. Bovendien waren er zeer gunstige herigten ingekomen omtrent het gedrag en den ijver der Kaapsche jongelingen die aan de Ilooge- sehool te Utrecht zich tot het predikambt voorbereiden en met blijdschap werd medegedeeld, dal 2 of 3 predikanten in Holland dienst doende, hunne bereidwilligheid hadden te kennen gegeven om aanstellingen bij de Hervormde gemeenten in Zuid-Afrika aan te nemen. VEREENSGDE STAT EX. Beriglen uit Washington door den New-York Herald medegedeeld, melden dat er tussehen den lieer Trist en drie onderhandelaren van wege de Moxi- caansche Regering een traetaat vastgesteld en dit naar de Vereenigde Staten gezonden was, om te worden goedgekeurd, waaraan men niet twijfelde. De inhoud van het traetaat was nog niet hekend. In Texas was een oorlog uitgebroken met den Indiaansehen stam van Camanchc, welke men als het voorspel van eenen algemeenen oorlog met de Indiaanschc stammen aanmerkte. De aanleiding was een strooptogt geweest, van inwoners uit de provincie Delaware op de jagtgronden van de Camanches. NAPELS. Het provisionele Bestuur van Sicilië zou aan den Koning een ontwerp van staatsregeling hebben doen toekomen, gegrond op die van 1812, met de ver klaring, dat indien de Koning dit mogt weigeren, de Sieilianen besloten had den zelf eenen Koning te kiezen en een afzonderlijk Koningschap te vestigen. SARDINIË. Bijzondere herigten uit Turin deelen eene zeer belangrijke en opmerkelijke gebeurtenis mede. Z. M. de Koning van Sardinië, namelijk, beeft bij opene brieven van den IS*1®" dezer, aan de bewoners der valleijen van Piemont, meer algemeen bekend onder den naam van Waldensengeheel gelijke reg- ten toegekend als aan alle overige inwoners van zijn land. Zoodat" dit zijn de eigen woorden des Konings, »zij in het vrije genot gesteld worden van alle burgerlijke en staatkundige regten onzer onderdanen, en worden toegelaten tot de openbare scholen en tot de universiteit, en tot het verkrij gen van akademische graden. Er wordt evenwel geene verandering gemankt in de uitoefening van hunne godsdienst, noch in de scholen, welke zij zelve besturen." {IIami. Cour.) TOSCANE. De staatsregeling welke de Groothertog aan zijne onderdanen gegeven heeft, is de vrijzinnigste van geheel Italië. Volgens dezelve zijn er twee wet gevende Kamers, de eene Senaat genoemd, door den Koning te benoemen, de andere, algemcene Raad geheetcn, door het volk te kiezen. Alle geloofsbelij denissen zijn voor de wet gelijk de drukpers is vrij als ook de koophandel en de nijverheid, en bevat eindelijk al de overige liberale instellingen, ver vat in de Piemonteschc en Napolitaansche staatsregelingen. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Februarij. De Regering heeft nn stellig besloten, om een afzonderlijk en van de Kei zerlijke Ilofkanselarij onafhankelijk bestuur voor de binnenlandsche aangele genheden van Venetië en Lombardyë in te rigtenaan dit besluit zou ten spoedigste gevolg worden gegeven. Te Milaan en Venetië worden nog steeds vele personen gevangen geno men en deels naar Gratz gezonden, deels naar hunne goederen of naar bui tenlands verbannen. Uit; genoemde steden zijn reeds meer dan 200 adelijke personen verwijderd. Het vastenavondfeest is te Paria door de regering in overeenstemming met het bestuur der Akademie verboden. REI .IEREN. MUNCHEN19 Februarij. Het gerucht wordt verpreid dat de orde der Redemptoristen in geheel Bei- jeren verboden is. De gemoederen zijn in deze stad nog altijd in zekere spanning, daar de ultramonschc partij steeds werkzaam is om het bestaande vrijzinnig Ministerie te doen vallenen het regeringsstelsel van von Abel weder de bovenhand te doen krijgen. De Hoogleeraar in de Kruidkunde aan de Iloogeschool alhier, en Direc teur van den PlantentuinC. J. Zuccarini is in den ouderdom van 51 jaren overleden. [Hij was oen zeer verdienstelijk man medewerker aan de Flora Japonica, die door Jhr. von Siebold alhier wordt uitgegevenen onlangs door 7.. M. onzen Koning tot Ridder van den Ned. Leeuw benoemd.] FRANKRIJK. PARIJS, 23 Februarij. Dezer dagen is hier overleden de zoowel op het oorlogsveld als in de letter kunde met roem bekende Graaf de Ségnr. Het voorstel van den Heer Odilon Barrot en een 50-tal andere leden, aan den President ingediend, in de Zitting der Kamer van den 22stcn (zie onze vorige) waarbij de Ministers in staat van beschuldiging worden gesteld, luidde aldus 1°. Van de eer en de belangen van Frankrijk aan het buitenland te hebben verraden. 2°. Van de grondslagen der staatsregeling verkracht, de waarborgen der vrijheid geschonden cn aan de regten der burgers te kort gedaan te hebben. 3°. Van door eene stelselmatige omkooping getracht te hebben, om voor de vrije uitdrukking der openbare meening de berekeningen van het bijzonder belang in de plaats te stellen, en alzoo den vertegenwoordigenden regerings vorm in het hart aan te tasten. 4°. Van ter bevordering der belangen van het Ministerie handel te hebben gedreven met de openbare ambten en met alle regten en voorregten van het bewind. 5°. Van in hetzelfde belang de geldmiddelen van den Slaat uitgeput, cn aldus de nationale magt en grootheid in de waagschaal gesteld te hebben. 6°. Van de burgers gewelddadig te hebben beroofd van een regt, dat aan elke vrije staatsregeling eigen is, en welke uitoelening hun door het charter, de wetten en de antecedenten was gewaarborgd. 7". Van, eindelijk, door eene blijkbaar contra-revolutionnaire staatkunde omtrent de regtsgeldighcid van hetgeen door onze twee revolutiën is verkre gen twijlël te hebben opgeworpen cn het land in groote verwarring te heb ben gestort. Sedert den vorigen avond te elf ure [zie onze vorige] heeft het oproer nog steeds voortgeduurd tot heden avond. Eenige duizenden waren een half uur later voor het gebouw der Kamer van Afgevaardigden voortgerukt, waar men nog in tijds het hek had kunnen sluiten. De Generaal Sebastiani ver dreef de menigte van daar, die zich vooral in de Champs Elysées, de rue Royale, S'. Honoré en de Rivoli verspreidde, versperringen opwierp, straat- steenen opbrak, straatlantaarns verbrijzelde, hier cn daar winkels plunderde en brand trachtte te stichten. Twee versperringen op den hoek der rue Gre- nctal zijn door de municipale garde met de bajonet bemagtigd. De nanacht is overigens rustig geweest, -doch Woensdag morgen is het oproer met ver nieuwde woede uitgebarsten. Tegen tien ure zijn in de straten du Petit Carreau en S'. Eustache versperringen veroverd. In de wijk van Sb Martin en Sb Denis werden de versperringen vinnig verdedigd, er werd hevig ge vuurd cn er vielen dooden en gekwetsten. Een Colonel der Kurassiers is gesneuveld en een Luitenant der municipale wacht onder den voet gehaald en vertrapt. Zoo breidde het oproer zich al gedurig uit, tot dat de burger wacht, die tot dus ver traag was opgekomen, zich omstreeks één uur op de punten van den strijd begaf en de kreten aanhief van: weg met Guizot! leve de Hervorming! die zelfs door manschappen uit de troepen werd gevolgd. Zoo vormde zich een optogt die al meer en meer aangroeidevoor de Koninklijke drukkerij dacht de municipale garde die nog te stuiten door er op te vuren en trof 7 man der burgerwacht, waaronder één doodelijk, dat wel veel verbittering wekte maar niet baatte; waarop eene bezending der burger wacht, met den Heer Bessonlid van de Kamer der Pairs en Colonel van hun 3de legioen, den Koning berigtte, dat als Z. M. niet toegaf, de gevolgen onberekenbaar waren waarop de Koning het Ministerie heeft doen aftreden. Het nieuwe Ministerie wordt gezegd aldus te zijn zamengesteldMolé, Voorzitter van den Raad en Minister van Buitcnlandsche ZakenDufaure, Binnenlandsche Zaken; Vivien, Justitie en Eeredienst; Passy, Finantiën de Generaal Oudinot, Hertog van Reggio, Oorlog; Billault, Marine en Koloniën; Lanyer, of de Graaf Daru, Openbare Werken Gouin, Koophandel en Land bouw cn de TocquevilleOpenbaar Onderwijs. Laatste Beriyten. Nadat er blijkens het bovenstaandealle hoop was dat het oproer zou ge dempt zijn, en te 8 ure Woensdag «vond eene zingende menigte door degroo- tendeels verlichte straten trok, is het oproer weder op nieuw uilgebroken. Ten 10 ure, ontstond er een oploop voor het hótel van den voorzittenden Minister. De getergde soldaten gaven vuur, zoodat er een vijftigtal dooden en gekwet sten viel waarop het volk op nieuw in woede ontstak, overal versperringen aanlegde, en daartoe vele boomen op de Boulevards velde, te middernacht de hoofdkerk Nótre Dame openbrak en de stormklok luidde, cn geheel Parijs weder in rep en roer geraakte. Het gerucht liepdat de Generaal Tiburce Sebastiani in den strijd zou zijn gevallen. Donderdag morgen heeft de oproerige menigte een deel van den Noorderspoorweg vernield. Ook te Amiens is een gedeelte van den spoor weg door het volk opgenomen. Te Rijssel was 't nog rustig. De Brusselsche Indépendance heeft slechts toevallig het bovenstaande ver nomen daar de avondtrein gcene brieven of reizigers van Parijs heeft aan- gebragt. [Ook alhier zijn geen Parijsche dagbladen aangekomen], BELGIE. BRUSSEL, 24 Februarij. In de Kamer der Vertegenwoordigers is door de Regering eene wet voorge steld tot opening van een crcdiet van 78,255,300 fr. voor openbare werken. De Regering zal opdat crcdiet in 1848 en 49 eene leening van 25 millioen mogen sluiten a 5 pCt. en de af te geven obligatiën ten langste na 5 jaren aflosbaar zijn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2