wendscl geven lot eenen oorlog, dien men ons alleen om eene dergelijke re den kan aandoen. Welk gevaar toch kan Italië bedreigen, zoolang een naauwe band van dank baarheid en vertrouwen de magt der volken en de wijsheid der Vorsten en bet heilig regt zal zamensnoeren En wijhoofd en Opperpriester der aller heiligste Katholijkc godsdienstzouden wijindien wij onregtvaardig wierden aanbevallenniet tallooze kinderen tot bondgenooten hebbendie het mid denpunt der Katholijke eenheid als een ouderlijk huis zouden verdedigen Onder alle gunsten door den Hemel aan Italië verleend is er cene gewig- tigc, dat onze 3 millioenen onderdanen 200 inillioenen broeders tellen van allerlei talen en tongen. In andere tijden, te midden der grootste beroerten, was Rome daaraan zijn behoud verschuldigd, en om die reden was de onder gang van Italië nooit volkomen. En dat is het wat Italië beschermen zal, zoolang de Heilige Stoel daar zal gevestigd wezen. Wil, Groote God! Italië zegenen, en het altijd die kostbaarste van alle gaven doen behouden, het geloof! Zegen het met die zegeningen, die Uw stedehouder, met gebogen hoofde, van U afsmeekt! Zegen het met die zegeningen die van U afbidden de heiligen die er het levenslicht zagen, de Koningin des hemels die het beschermt, de apostelen, welker gewijde overblijfselen er bewaard worden en Uw Zoon die mensch is geworden en die gewild heeft dat dit Rome de zetel zou wezen van Zijnen stedehouder op aarde. Gegeven te Romebij de kerk van Maria de Meerdereden 10ticn Fe bruary 1848. Pms P. P. IX. Te Milaan waren den 13den dezer uit Weenen de volgende besluiten aangekomen: De conscriptie zal tot 4 jaren dienst verminderd worden; de prijs van het zout verlaagd en de wet op het zegel herzien worden de belas ting van 1 pCt. van alle goederen en eene leening van 40 milliocn zal alleen van de rijken worden geheven. De Onder-Koning heeft volmagt ontvangen om in Lombardyë de krijgswet af te kondigen en den uitvoer van graan te verbiedenopdat de troepen er geen gebrek aan mogten hebben. Volgens eenen brief uit Matara van den 15,len dezer, zou een nieuw gevecht te l'avia tusschen de studenten en de Oostenrijkers hebben plaats ge had; er zouden onderscheiden dooden en gekwetsten gevallen, de stad van de Citadel beschoten en de Hoogeschool gesloten zijn. NAPELS. 8 February. In Calabrië waren weder nienwe onlusten uitgebroken, weshalve de Generaal Nunziante er zich heen had begeven; de inwoners vooral van Reggio en Ge- race moeten de onlusten weder begonnen zijn, daar zij zich opentlijk vijandig verklaren tegen ieder, die in September de partij des Konings was toe gedaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 February. Alhier zijn 20 zoogenaamde contramineurs (speculanten op daling der fond sen) in hechtenis genomen, beschuldigd, dat zij valsche staatkundige geruch ten in omloop brag ten om de daling der fondsen te bevorderen, en de waarde van het Oostenrijksch papieren-geld in de openbare meening te doen dalen. Een hunner, een vreemdeling, is dadelijk over de grenzen gebragt, en den anderen verboden, ooit weder de beurs te bezoeken. WURT EIBER Cf. STUTTGART, 16 February. De bekende Kost uit Reichenberg, die zich zeiven had aangegeven, als voornemens geweest zijnde, eenen aanslag op hel leven van den Kroonprins te doen, heeft thans voor den Regter verklaard, zich zeiven valsch beschul digd te hebben en dit alleen om uit den angstigen gcldclijken toestand te geraken waarin hij verkeerde. FRANKRIJK. PARIJS, 21 February. Toen in den morgen van den 19den de wacht naar de Tuilcriën optrok, deed zij de kreet hooren van: Leve de Hervorming! De Koninklijke familie moet daardoor zeer ontsteld zijn geworden, en aan den staf der burger wacht is dadelijk bevel gezonden, om te zorgen, dat dit geen plaats meer kon hebben. De Heer Odilon Barrot heeft ter gelegenheid van het den 22ste" te houden hervormingsfecstmaal van het 12de arrondissement, de Ministers aan gevallen over het regt dat de tegenpartij had tot het houden van zulke bijeenkomstenen heeft zijne vrees geuit dat de maatregelen voor de open bare rust genomen en wier gepastheid hij thans niet zou onderzoeken de oorzaak van rustverstoring zullen zijn. De Minister Duchatel heeft daarop aangemerkt dat het geen feestmaal gold, dat men de burgers tot eene daad van schending der voor de orde noodzakelijkste wetten had uitgenoodigd, tot eene daad van een zich opwer pend bestuur tegenover de wettige regering, en verklaard dat deze dit niet zou dulden, maar krachtdadig te keer gaan. Beider verdere reden deed genoegzaam zien dat geen van beide partijen iets dacht toe te geven. Daarop heeft de Commissie met de regeling van dit volksfeest belast, een programma uitgevaardigd, waarbij zij verklaart het regt tot zulke bijeen komsten te willen handhavendaarbij de burgerwacht aansporende om zich bij haar aan te sluiten, en alzoo tegen onrust en verwarring te waken. Te dien einde zullen de Afgevaardigden, de Pairs en andere genoodigden ten elf ure bijeenkomen op de vergaderplaats der parlementaire oppositie, Place de la Madeleine. De inschrijvers die leden zijn van de burgerwacht, zullen twee evenwijdige rijen te vormentusschen welke de genoodigden zich zullen plaatsen. Aan het hoold van den optogt zullen gaan de Hoofd-Ollicieren der Burger wacht en achteraan eene rij officieren uit haar midden. Op hen zal de burgerwacht volgen, in kolonnes, naar volgorde van het nommcr der legioenen. Tusschen de derde en de vierde kolonne de studenten met door hen gekozen commissarissen. Vervolgens de burgerwacht van de andere arrondissementen. De optogt zal ten 11J ure aanvangen en zich over de Place de la Concorde in de Champs Elysées naar de plaats van het feestmaal begeven. Voorts verzoekt zij de leden der burgerwacht ongewapend op te komen, daar zij slechts eene vreedzame uitdrukking noodig heeft. De Luit.-Generaal der burgerwacht Jacqueminot heeft een dagorder aan zijne onderhoorigen uitgevaardigd, waarbij hij hen waarschuwt, om zich niet te laten medeslepen tot daden die met de wet op deze instelling strijdig zijn, en vleit zich, dat hare 85,000 leden, over 't algemeen dit zullen inzien en zijne vermaning gehoor geven. De Prefect van Poücie Delessert heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij hij onder aanhaling van wetten en besluiten van 1790, 1791, 1300, 1830 on 1831 en het art. 471 n°. 15 van 't strafwetboek het feestmaal verbiedt. Voorts heeft hij een proclamatie aan de inwoners van Parijs uitgevaardigd, waarin hij nader aankondigt, dat men ter staving van de overtreding de gasten zal laten bijeenkomen doch dat de regering hen alsdan zal sommeren om uit een te gaandaar de regering niet kan gedoogen dal er zich eene regering naast haar plaatst en de wet zou worden geschonden beroepende zich ten slotte op de welgezindheid der goede burgers. 22 February. Gisteren omstreeks middernacht heeft de Minister van Binnenl. Zaken door den Voorzitter van het feestmaal den Afgevaardigde Boissel herigt, dat het feestmaal geen voortgang zou hebhen tegenbevel uitgevaardigd omtrent het optrekken van burgerwacht en krijgsinagt. Heden 10 ure voormiddag is alles rustig. De voorstanders van het feestmaal hebben aangekondigd, dat het feestmaal geen plaats zou hebben, maar zij onverwijld eene beschuldiging tegen den Minister bij de Kamer zouden indienen. Dat de werkklasse door al deze bewegingen schade lijdt, verkondigen de cijfers van inleg en teruggave bij de spaarbank. In 14 dagen is er meer terugbetaald dan ingelegd 534,000 francs. Nimmer is die verhouding bij deze instelling zoo ongunstig geweest, zelfs niet in den winter van 1847; zou die staatkundige beweging dan erger zijn dan de hongersnood Het Journal des Débats houdt eene vrijspraak voor de regering be toogt hare stellige verpligting om met gezag tusschenbeiden te treden, en beweert dat de minderheid der volksvertegenwoordiging (de voorstanders van het feestmaal) zelve niet meer de leidsvrouw der partij is, maar hare diena resse. Dat zij geene meesteresse meer zijnde, eenen vreeselijken last op zich neemt door zich verantwoordelijk te stellen voor de openbare rustwier ver storing zij niet zou kunnen beteugelen. Het volgende latere berigt uit de Brussclsche Vindépendance zet helaas reeds het zegel op deze woorden Te elf ure begonnen de zamcnscholingen en groeiden tot twee ure aan; 500 lieden met kielen gekleed liepen met een vaandel door de stad, er hadden 200 gevangennemingen plaats. Te drie ure vuurden reeds de burgerwacht te voet en te paarden vielen er dooden en gekwetsten en wel in zoodanig aantal dat men in de straat St. Honoré cene ambulance of hospitaal inrigtte; terwijl de beweging steeds toenam en te half elf ruim 1000 jongelieden de straten doorliepen onder het zingen der Marseillaise en het schreeuwen: vive la réforme d bas Guizot en al de troepen op de been kwamen die binnen Parijs waren. Inmiddels werd de gaz-verlichting bedreigd en wilde men de pijpen ver nielen. Dit is het schrikkelijk avondlooneel van jammer! waarin de kortzigtige opge wondenheid van enkelende door haar opgeruide menigte heeft gestort. Het is niet te denken, dat het de gewapende magt gelukt zal zijn, om het steeds toenemend oproer spoedig te stuiten, zoodat men van den nacht nog geene zeer geruststellende berigten kan verwachten. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDF.N, herinneren bij deze een iegelijk, wien zulks mogt aangaan, dat geen Uilsteekkasten, Zonne schermen en dergelijken mogen worden gesteld dan met inachtneming der be palingen van de Stedelijke Keur van den lsten February 1847 en dat gevolge- lijk geen verandering of vergrooting van reeds bestaande zal mogen plaats hebben, dan na bekomene vergunning. DU RIEU. Leyden24 Februari'j 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3