niën zijn bij bet koloniaal Bestuur eenige exemplaren van het maandblad de Volksvriend ontvangen, met uitnoodiging om dit geschrift ook in de kolonie te verspreiden, tot bestrijding der dronkenschap. De Heer F. F. Schultze, Hoofd-Intendant der militaire administratie, heeft zich met die verspreiding belast. De stemgeregligdc deelhebbers in de Javasche bank zijn opgeroepen tot eene vergadering op den 4den Januarij 1848, ten einde te beraadslagen over de door de Regering gestelde voorwaarden, waarop de gevoegde verlenging van het octrooi zal kunnen worden verleend. Den 17dcn December is door een aantal ingezetenen van Batavia en hooge Officieren van 's Lands zee- en landmagl een plegtig afscheidsmaal ge geven aan den aftredenden Bevelhebber van hel Indische leger Luitenant- Generaal F. I). Cochius. Hel was juist dien dag de 60slc jaardag van den algemeen geachtcn krijgsman. De zaal was heerlijk met groen, vlaggen en trofecn versierd, waarbij de krijgsverriglingen des Generaals op smaakvolle wijze werden voorgesteld. De Voorzitter aan talel, de Vice-President van den Raad van Indië, Jhr. J. C'. Reynst, bragt eenen algemeen toegej uichten toast aan den Generaal Cochius. Z. Exe. de Gouverneur-Generaal vereerde het feest met zijne tegenwoordigheid. Den 20stcn December gaf de Gouverneur-Generaal zelf een plegtig afscheids maal aan den op zijn vertrek staanden Generaal. In ccnen hartelijker! en weisprekenden feestdronk bewees Z. Exc. zijne hulde aan de diensten door den Heer Cochius, gedurende zijne 30-jarige militaire loopbaan in de kolonie, waarvan hij 13 jaren als Opperbevelhebber der land- magt werkzaam was geweest, den lande bewezen. De Gouverneur-Generaal erkende als de vruchten van dit langdurig beheer, dat de kolonie thans inogt hogen op een goed geoefend en gedisciplineerd leger; en dat alles voorbereid was om de middelen van verdediging der kolonie in geduchten staat te brengen. Het is bekend dat Generaal Cochius in Januarij 1848 dacht in het vader land terug te koeren. De Javasche Courant bevat thans de offioiëele benoeming van den Generaal-Majoor van der Wyck als zijn opvolger in het commando over de landmagt. Bij resolutie van den 29sten November heeft de Gouverneur-Generaal de haven van 'l'lilaljap (residentie Banjoemaas) opengesteld voor de kleine vaart, als cenc uitmuntende stapelplaats voor den uitvoer van rijst naar het rioorderstranden invoer van allerlei benoodigdheden voor de inlandsche bevolking van die omstreken. Bij publicatie van den 3llen December is bekend gemaakt, dat de aan vankelijk op 1°. Maart 1848 vastgestelde invoering der nieuwe wetboeken voor Neèrlandsch-Indiëverschoven is tot 1°. Mei 1848, aangezien onder scheidene wettelijke verordeningen nog het onderwerp uilmaken van beraad slaging der betrokken autoriteiten. Tevens zal in werking worden gebragt een nog vast te stellen reglement op de uitoefening der policie, der burger lijke regtspleging in de strafvordering onder de Inlanders, en de met deze gelijk gestelde personen op Java en Madura. In de Javasche Courant van 25 September II., is melding gemaakt, dat de Heer Reynvaanvan het handelshuis Reynvaan Comp., en de Heer Vauchcr, een Zwilsersch juwelier, die zich in eene hoot van Canton naar Macao ingescheept hadden, op eene gewelddadige wijze waren aangevallen, met het noodlottig gevolg, dat het vaartuig geplunderd werd, de Heer Reynvaan slechts overdekt met wonden ontkwam en de Heer Vauchcr het leven verloor. De Chinesehc autoriteiten werden gezegd ijverig werkzaam te zijn oin de schuldigen op te sporen. Een bij de regering van den Keizerlijken Commissaris te Canton, Key-ing, ontvangen brief, houdt de mededeeling in, dat de handelsaangelegcnheden voor alle natiën in China op eenen en denzelfden voet geregeld zijn, en dat de Keizer van China de Hollanders, die nu reeds meer dan twee eeuwen in het Chinesche rijk ten handel komenbeschouwt even als de handelaren van andere natiën, zonder eenig onderscheid te maken, waarom dan ook de hoop gevoed wordt, dat het rijk van China met dat van Holland bij voortduring in vriendschap blijve, opdat de handel meer en meer bloeije en de handelaren groote voordeden mogen genieten. Omtrent den aan de Heeren Reynvaan en Vaucher gcpleegden roof en moord wordt voorts kennis gegeven, dat ten ge volge van de uitgevaardigde bevelen, twaalf personen zijn gevangen genomen, van welke twee terstond in het openbaar zijn onthoofd zoo als bereids aan den Keizer berigt wasdat bij eene nadere uitspraak nog vier schuldigen ver oordeeld zijn om door bet zwaard te worden omgebragten de zes overigen zouden worden verbannen. Van de geroofde goederen waren 28 horologiën en eenige lijnwaden aan den Nederlandschen Consul te Canton in China overge leverd als op de schuldigen achterhaald. TIFRKÏE. CONSTANTINOPEL, 7 Februarij. In het op den lsleD dezer door den Sultan aan den Gczaut van het Hof van Rome toegestaan gehoor, heeft deze zijne geloofsbrieven overhandigd en bij die gelegenheid eene rede uitgesproken, die na eenige woorden van wel levendheid ter inleiding, aldus luidde: «Door deel te nemen aan de algemeene vreugde welke de verheffing van den Heiligen Vader heeft veroorzaakt, heeft Uwe Majesteit een schitterend bewijs gegeven van de uitstekende en groote boedanigheden van haren geest, en van de edele gevoelens van haar hart. Ik heb de eer aan Uwe Majesteit de ver zekering te geven dat de Heilige Vader die voorkomende beleefdheid naar «aarde heeft weten te schatten, en dat hij zich die met bet meeste genoegen zal blijven herinneren. Daar de vriendschappelijke betrekkingen tusschcn de beide Regeringen slechts strekken kunnen om den roem der souvereinen te verhoogen, en de belangen hunner onderdanen aanmerkelijk te bevoordeelen zoo biedt de Paus, gelukkig door de ontvangen vriendschapsbetuigingen, ook aan Uwe Majesteit de zijne rnct de meeste opregtheid aan als een zekeren waarborg van de bevestiging en uitbreiding der zoo gelukkig aangeknoopte betrekkingen. De weldaden, welke gedurende de regering van Uwe Majesteit onder alle klassen harer onderdanen verspreid zijn, en de verzekeringen welke zij wel beeft gelieve te gevenhebben den Paus voor de toekomst gerust gesteld. Onder uwe welwillende bescherming veilig, zullen de Katholijke onderdanen van uw magtig rijk, de geestelijke kinderen van den Paus. de goedheid en menschlievendheid van uw hart meer en meer zegenen, en de verhevenheid van uw karakter meer en meer bewonderen. Ik voor mij zou mij gelukkig achten, indien ik de welwillendheid mogt verdienen van een Vorst die met zooveel regt lot het vervullen van eene verhevene roeping bestemd is." De Sultan heeft daarop geantwoord «De troonsbeklimming van Pius IX heeft eene algemeene vreugde veroor zaakt, en, om een bewijs te geven welk deel ik in die gebeurtenis heb geno men, heb ik Schekib-Efl'endi met eene zending naar den 11. Stoel belast. De gevoelens, welke gij mij van wege den Paus hebt uitgedrukt, hebben mij getroffendoor onze wederzijdsche pogingen om het lot van onze onder danen te verbeteren worden tusschen ons betrekkingen van vriendschap en goede verstandhouding daargestelden ik gevoel mij gelukkig dat onder mijne regering zulke betrekkingen zijn aangeknoopt. Ik ben verheugd dat zulk eene belangrijke zending is toevertrouwd aan een man van uwe verdiensten en ik twijfel niet of gij zult de u opgelegde taak op de eervolste wijze vervullen." De Patriarchen der Gricksche en Armenische kerken hadden deputaliën aan den gezant van het hof van Rome gezonden, om hem hunne gelukwenschen aan te bieden. Ilct hoofd der Israëlitische gemeente had hein een bezoek gebragt. ITALIË. ROME, 14 Februarij. De Paus heeft aan drie Ministers, die geestelijken zijn, hun ontslag gege ven, en drie leeken in hunne plaats benoemd, namelijk den Advocaat Stur- binelti tot Minister van Justitie, den Heer Partolini tot Minister van Koop handel en Gactani van Taeno tot Minister van Policie; zoodat nu 4 leeken Ministers zijn. Hij heeft in het besluit, waarbij deze benoeming wordt be kend gemaakt, het volk ook gerust gesteld, omtrent den inval van vreemde troepen. Ook is door den Paus bepaald, dat er een Zaakgelastigde te Athene zou benoemd worden hetgeen tot hiertoe niet geschied was. De proclamatie van de Paus van den 10dcn, daags voor dat het volk voor 't Quirinaal een kreet om meer belangrijke conccssiën aanhief, (zie onze vorige) luidde als volgt: Romeinen! De Paus, die, sedert twee jarenzooveel blijken van gehecht heid en vertrouwen van u heeft ontvangenis niet doof voor uwe verwach tingen en bezorgdheden. Wij houden niet op de middelen te zoeken, welke, zonder dat wij daardoor te kort doen aan onze pligten jegens de kerktot ontwikkeling en volmaking kunnen leiden van de nieuwe instellingen welke wij uit eigen beweging hebben in het aanzijn geroepen, met het eenig doel om ons volk gelukkig te maken, en ten gevolge van eene opregte achting voor zijne edele hoedanigheden. Wij hebben onze opmerkzaamheid gevestigd op de organisatie des legers, reeds eer de openbare meening dat verlangde; wij hebben ons in staat gesteld om uit het buitenland Officieren te erlan gen, die hun, welke de Pauselijke regering eervol dienen, zullen behulp zaam zijn. Ten einde een ruimeren werkkring te openen voor allen, die door geest en ondervinding kunnen bijdragen om onze instellingen te ver beteren bebben wij beslotenom den leeken in eene ruimere mate toegang te vcrleenen tot onzen Ministerraad. Indien de eenstemmige wensch der Vors ten, aan wie Italië gewigtige hervormingen te danken heeft, een onderpand is van de bevestiging dier weldaden, die met zooveel bijval en erkentelijkheid ontvangen zijri, dan ondersteunen wij hen, door met hen do meest vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden. Nooit zal iets wat aan de rust en de waardigheid van den Staat bevorder lijk kan zijno Romeinen en onderdanen van den Heiligen Stoel 1 door uwen Vorst en Vader verzuimd wordendie u reeds zoo veel afdoende bewijzen van zijne zorgende liefde heeft gegevenen die bereid is u er nog meerdere te schenken, indieu hij van den Allerhoogste de gunst mag erlangen, dat de geest van verstandige vredelievendheid in uwe harten en in die van alle Ita lianen nederdale. Maar evenzeer is hij bereid, om, uit kracht der door hem geschonkene instellingen zelve, aan onmatige vorderingen tegenstand te bie den, gelijk hij weigeren zou aan wenschen te voldoen, welker vervulling niet met zijne verpligtingen en met uw geluk bestaanbaar is. Hoort dan de geruststellende stem van uwen Vader, en laat u niet ver schrikken door die kreten, door den mond van onbekenden aangeheven, om den volken van Italië, vrees aan te jagen door het schrikbeeld van eenen oorlog van buiten, die door inwendige zamenzweringen of de schandelijke werkeloosheid der regeringen zou zijn voorbereid en aangestookt. De zooda- nigen bedriegen u, die u door den schrik willen aansporen om het algemeene welzijn te zoeken in de wanordezij willen de beraadslagingen uwer Rege- gering verstoren door oproer, en door bet stichten van verwarring een voor-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2