LEYDSCHE COURANT. SiS' m 1848. N( u ■v. y-; YRÏJD4G, 25 FEBRUARIJ. BINNENLANDSE HE BERK. TEW BUITENLANDSCHE BERIGTEN. i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Die van Maandag liomt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 Februarij. Bij de Algemeene Rekenkamer is wederom overgebragt voor ƒ1,965,000 aan ingetrokken muntbiljetten, groot ƒ100, zoodat thans reeds voor 11,865,000 aan muntbillelten is ingetrokken. In eene voorlezing van den Heer J. Herman de Ridder, onlangs te Gouda bij van Goor uitgekomen, wordt opgegeven, dat in 1847 in Nederland aan sterken drank verteerd is voor ƒ14,413,920.10. Hierbij is niet gerekend de vracht en onkosten, de gemeente-accijns en de belasting op buitcnlandsch gedistclleerd die ƒ273,043.72 beliep. 's GRAVENHAGF.24 Februarij. Z. M. heeft ƒ100 gezonden ten behoeve van het ontginningsplan in het belang der armen te Apeldoornvroeger was aldaar van eenen onbekende ook ƒ100 ontvangen. Gisteren is er een zeer langdurige Kabinetsraad gehouden. In de zaak der Waalsche Kerkeraad van Amsterdam tegen den Staat heeft de Heer l\lr. F. C. Donker Curtiusvoor repliek zijnen eisch nog nader tegen de van staatswege beweerde niet-ontvankelijkheid gedurende het annus gratiae, en het voorbarige der actie, tegen de bewering dat art. 192 der Grondwet geen vinculum juris zou zijnen tegen de beweerde onbevoegdheid van verzet voor eene afzonderlijke gemeente, verdedigd; waarop de Heer Mr. Fahcr van Riemsdijk voor dupliek nader drie punten heeft ontwikkeld; voor eerst, dat de vordering in allen gevalle te voorbarig zou zijn, dat de kerke raad cener bijzondere gemeente niet ontvankelijk zou wezen en dat de opperste kerkelijke magt die boven haar gesteld is, al reeds de grondwettigheid van den maatregel zou hebben erkend. Heden beeft de Heer Procureur-Generaal van Maanen conclusie genomen. Hij heeft zich de drie volgende vragen voorgesteld: 1°. of op den Staat rust de verpligting tot het betalen der vacatuurgelden bij vacatures ontstaan door het overlijden van predikanten; 2». zoo ja, of die gelden in deze zaak reeds nu kunnen gevorderd worden3°. of ze kunnen gevorderd worden door bet eischend kerkbestuur in deze? en deze vragen ontkennend beantwoord. Vervolgens heeft Z. E. II. A. deze drie gronden successivelijk behandelden zich hoofdzakelijk vcreenigende met de gronden, door den verweerder aange voerd geconcludeerd tot niet aanvankelijk verklaring van den eischcr in zijnen gedanen eisch. De uitspraak is bepaald op 31 Maart aanstaande. ROTTERDAM, 23 Februarij. Naar men verneemtis door Z. M. tot Wethouder onzer stad benoemd de Heer Mr. A. T. Prins, Lid van den Raad. HAARLEM, 22 Februarij. Heden zijn de provinciale Staten van Noord-Holland buitengewoon vergaderd geweestom een drietal op te makenter benoeming van een Lid in het pro vinciale Geregtshof, in stede van den Heer Mr. A. Z. Hanlo, onlangs tot Raadsheer in den Iloogen Raad aangesteld. Op dit drietal zijn gebragt de IleerenMrs. J. W. van Romunde, Kantonregter te Amsterdam; G. J. de MartiniAdvocaat te Amsterdam P. EliasKantonregter te Haarlem. HOORN21 Februarij. Z. M. heeft een aangeboden kunstwerk door den Heer P. Jollykunstschil der en teekenmeester alhier vervaardigd, aangenomen. Dit historische album bestaat in eene verzameling van ongeveer 70 teekeningen in verschillende manieren bewerkt, voorstellende verscheidene overgeblevene gedenkstukken uit den worstelstrijd tegen Spanje, voornamelijk betrekking hebbende op den zeeslag van Bossu, 1573, de verdere geschiedenis der stad Iloorn en het gebied van West-Frieslandde prachtige monumenten van deszelfs groote mannen, overgeblevene zeldzaamheden, historische gebouwen, bouwkundige merkwaardigheden uit de 16l,c eeuw, en voorwerpen betrekkelijk de geschie denis der Groote Kerk alhier. ARNHEM, 21 Februarij. Door het prov. Geregtshof van Gelderland zijn op de aanbevelingslijst van Candidaten tot de plaats van Raadsheer in genoemd hof, opengevallen door het vertrek van den Voorzitter Jhr. W. L. F. C. van Rappardgeplaatst de volgende 6 Ileeren, als: Mr. G. J. IJssel de Schepper, President der Arrond. Regtbank te Arnhem, Mr. J. G. Luyken Glashorst, Regter te Zutphcn Mr. W. A. van Lidt de Jeude, Regter te TielMr. J. W. Schiff, Advocaat te Arnhem; H. C. PayenAdvocaat te Nijmegen; J. M. van Pabst tot Binger- den, Kantonregter te F.lst. LEEUWARDEN, 19 Februarij. Heden is door de Arrond.-Regtbank alhier opgemaakt de voordragt van drie Candidaten, voor de betrekking in dat Collegie, opengevallen door bet overlijden van den Heer Mr. C. Albarda, waarop geplaatst zijn de Ileeren Mr. C. Slceswijk Vening, Rijks Advocaat, J. W. Tromp en A. E. M. deSwart, beide Plaatsvervangend Regters alhier. Het bouwen van eenen steenen ruiterijstal voor 236 paarden alhier, is door II. Wouda te Sneek voor ƒ29,264 aangenomen. MAASTRICHT, 21 Februarij. De begrooting van Limburg voor dit jaar, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit, bedraagt in ontvangst ƒ77,366, en in uitgave 6 en eenige centen minder. CHIIA. CANTON25 December. De Loopuit en Adrianus, en Adrianus en Jacobus, zijn beide naar Batavia bevracht, daar men voor Holland geene genoegzame verschepingen van goe deren kon verkrijgen. Den lsten dezer maand brak hier een felle brand uit, welke twee dagen duurde. Er werden circa 200 huizen vernielden ware de wind niet oostelijk gebleven, de factorijen zouden bet grootste gevaar geloopen hebben. De Engelsche ingezetenen verkeeren sedert eenigen tijd in de grootste verslagenheiddaar zes jonge Engelscbenhier op onderscheidene kantoren werkzaamdezer dagen door de handlangers van een geheim Chineesch ge nootschap opgeligt en vermoord zijn. De Gouverneur Davies heeft terstond een paar oorlogschepen van Hong-Kong doen ontbieden en cischt thans vol doening. Hij moet ook om instructiën naar Engeland hebben geschreven. OOST-1N9IE. BATAVIA, 30 December. Den 30sten November is het particuliere stoomschip de Koningin der Ne derlanden van hier afgevarenom de brieven voor de landposl naar Singa pore over te brengen. Er waren 1,918 brieven. Deze briefwisseling neemt meer en meer toe; gedurende 1846 bedroeg bet getal 13,610; gedurende 1847 is het tot 19,677 geklommen. Den 12<len December is dit schip alhier teruggekeerd, en heeft de brieven van Europa van October medegebragt. Den 6dcn December is 's Konings verjaardag hier plegtig gevierd, zoo door salutschotenhet optrekken der krijgsmagt en schutterij, buitengewoon gehoor door den Gouverneur-Generaal verleend en prachtig gala-bal en souper in de Harmonie, van wege de regering; terwijl de onderofficieren en manschap pen van de Land- en Zeemagt op brood vleesch en wijn werden onthaald. Op de hoofdplaats der residentie Djokdjokarta, is op den 2dcd Decem ber een lievig onweder uitgebarsten waardoor een aantal boomen is uit den grond gerukt; een groote waringinboom is op eene woning nedergestortin welke zich ongeveer 60 personen ophielden 9 hunner hebben hierdoor het leven verloren en 12 werden gekwetst. Op den 4dcn daaraanvolgende heeft op de hoofdplaats der residentie Rem bang mede een hevig onweder gewoed, het residentie-buis is door den blik sem getroffenzoodat het. onbewoonbaar is. In den ochtend van dienzelfden dag is in de afdecling Kendal, residentie' Samarang, een aschregen en den namiddag een fijne met zwavel gemengde regen waargenomen. In den nacht tusschen den 5den en 6dcd December hebben in de afdee- ling Tjiringin, residentie Bantam, overslroomingen plaats gehad, waardoor vele bruggen zijn weggespoeld en wegen bedorven. Door tussclicnkornst en met aanbeveling van het Ministerie van Kolo-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1