De Groothertog verklaSM iu dat besluit, dat hij zijn volk het benoun beginselen wil verzekerenwaaraan de Staat zijnen bloei verschuldigd is. Hij waarschuwt hen om nog eenige dagen rustig te wachten, en eindigt met de verklaring, dat hij zijn volk vrijheden wil geven die zij door hun wijs gedrag verdiend hebben en verlangt dat men hem de eer geve van grondlegger te zijn cener instellingdie in overeenstemming is met de algemeene belangen van Italië. ZWITSËRLAKD. Den 16dcn dezer is het ontwerp van antwoord op de nota der drie be schermende Mogendheden, door den Landdag aangenomen, slechts Bazel-stad, Appenzell i/R en Neufch4tel hebben er zich tegen verklaard. Het antwoord is zeer uitgebreid en komt hoofdzakelijk hierop neer, dat men alle bemid deling van vreemde Mogendheden in de inwendige aangelegenheden des lands verwerpt. De Heer Luquct, met eene bijzondere zending door den Paus belast, doorreist thans de 7 kantons om de gemoederen aldaar lot rust te bewegen. Oostenrijk zou eene nota aan den Landdag gerigt hebbenwaarin het verklaart, dat zoo in het land voortgegaan wierd met de aanzienlijke wer vingen voor rekening van onderscheiden Italiaansche Staten, dit aanleiding tot oorlogsverklaring van den kant van Oostenrijk zou kannen geven. OOSTE1VRIJH. WEENEN, 13 Fcbruarij. Van hier zijn ƒ5,500,000 in zilveren munt naar Milaan opgezonden. Men berekent dat het leger in Italië dagelijks over de ƒ100,000 kost. Men zegt dat den Aartshertog, Onder-Koning van Italië reeds bevel zou zijn gezonden om de krijgswet te doen afkondigen. De verborgen zamen- zwering geeft wijd en zijd dreigende teekencn van uitbarsting. De Oosten- rijksche Regering niet onbewust hoe alleen hare overmagt den afkeer onder- i drukt, die het Italiaansche volk tegen haar bezielt, en welke onophoudelijk in 'tgeheim door ornwenlelingsgezinden wordt aangevuurd, wordt door de om standigheden in weerwil van haar zeiven, tot strenge maatregelen gedreven. Onderwijl is er ook een Keizerlijk besluit uitgevaardigd ter oprigting van een zelfstandigen politieken Senaat voor bet Lombardijsch Vcnetiaansch Ko ningrijk of de toejuiching, waarmede dit besluit begroet is, tegen den weerzin over het afkondigen der krijgswet zal kunnen opwegen, en of het Oostenrijk gelukken zal Italië deels door strengheid te beteugelen deels door toegefelijkheid te bevredigen, is voor het oogenblikzoo niet onwaarschijn lijk althans onzeker. De Oostcnrijkschc Beolacliler van den 13den dezer levert een betoog i dat er twee partijen in Italië zijn, van welke de eene verbetering in het be heer wenschtwaaraan men gehoor kan en wil geven de andere het mis- j dadig doel heeft om het oppergezag van Oostenrijk te vernietigen waartegen het waken zal, door de Italianen zonder hunne nationaliteit te onderdrukken, te overtuigen, dat het hun nuttig is een deel der groote monarchie uit te maken terwijl het betoog eindigt met de woorden, dat zoo het Opperwezen het gedoogt men dezen kreet van den ouden tijd zal hooren: Alles is mo gelijk voor Oostenrijk wanneer het wil." De geldelijke onderhandelingen met Rusland zonden eigentlijk gecnc leening betreffenmaar men wilde alleen de zekerheid hebben dat Rusland genegen zou zijnOostenrijksche fondsen aan te koopen en daardoor de geld markt te ondersteunen. De Keizer zou zich verhonden hebbenom een ge deelte van zijn aanzienlijk bijzonder vermogen tot dat einde aan te wenden. BEIJEREHT. MUNCIIEN17 Februarij. Den 16dcn dezer was de straat, in welke bet hotel van de bewuste Gravin gelegen is, nog door militairen bezet. De twee policie-bedienden die haar hebben vergezeld, waren terug, en hadden haar te Lindau verlaten, alwaar zij vooreerst zou verblijven, in afwachting van baar rijtuig en goe deren. Alsdan zoude zij zich, zoo zij voorgaf, naar Palermo begeven. Zij wordt vergezeld door drie leden van het opgeheven genootschap Allemania, Onder de bevolking van Munchen hecrscht echter nog altijd eenige spanning, ten aanzien van dc wijze, op welke sommige personen zich hij deze onlusten hebben gedragen. PRVISSEK. BERLIJN, 19 Februarij. De Koning heeft zich onverwachts en geheel incognito naar Opper-Silczië begeven, om daar in persoon naar den treurigen toestand der bevolking, vooral in de Kreits-Retluik, onderzoek te doen. IVOORWEGElü. CHRISTIANIA11 Februarij. De Storthing is hier eergisteren door den Rijks-stedehouder geopend met de voorlezing van eenen brief des Konings, bij welken Z. M. zijn leedwezen be tuigt, verhinderd te wezen, de Storthing in persoon te komen openen, den wensch te kennen geeft van den zomer te zullen overkomen om zich met de Koningin in Noorwegen te doen kroonen en voorts aan het onderzoek der Storthing aanbeveelt de ontwerpen van wet op bet onderwijs, het justitiewe zenden handel, dc scheepvaart, den landbouw, de visschcrij het postwe zen en de openbare wegen. EMELAKD, LONDEN 19 Februarij. Het Hoogerhuis heeft de voornaamste artikelen van het wetsontwerp tot het aanknoopen van diplomatieke hetrekkingen met den Paus goedgekeurd. Volgens het voorstel van Lord Wellington zal den Paus den titel van Souverein der Romeinsche Staten en niet die van Souverein Opperpriester gegeven worden. De Minister Russell heeft in het Lagerhuis opening gedaan van den finantiëlen toestand des lands. In het afgeloopen jaar hadden de uitgaven 2,500,000 meer bedragen, dan de inkomsten. De ontvangsten zouden dit jaar slechts 51,250,000 en de uitgaven 54,596,000 beloopen. De Regering sloeg daarom voor om de belasting op de inkomsten a 3 pCt., welke in April moest eindigenvoor den tijd van 5 jaren te verlengen en wel zoo dat de eerste 2 jaren, 5 pCt. betaald werd; zullende alsdan de inkomsten 113,000 1? meer bedragen dan de uilgaven. Maandag over 8 dagen zouden de beraadsla gingen in eommitté hierover aanvangen. De Heeren Hume, Bankes, Osborne en anderen, maakten al dadelijk he vige bedenkingen tegen de redevoering des eersten Ministers en dc ontwerpen der Regering. Ook de Heer Cobden beweerde dat men, in stede van de belasting op de inkomsten te beffen, de uitgaven verminderen moest, op den voet waarop zij in 1835 stonden. De Kanselier van den Exchequer verdedigde dc Regering, en Lord Palmerston verklaarde als zijn gevoelen, dat het beste middel om in vreedzame betrekkingen met andere Mogendheden te blijven hierin gelegen was dat de militaire inrigtingen des Lands eerbied inboezemden. Te Manchester hebben 3 groote spinnerijen, die elk 1,000 balen katoen in de week verwerkten, hare weikzaamheden moeten staken wegeos duurte van de grondstof, en nog andere inrigtingen van dien aard zullen verpligt zijn hetzelfde te doen. F ES AIV H SS J ft PARIJS, 20 Februarij. Het was nu stellig bepaald dat het reformistische banket in het 12dc ar rondissement der hoofdstad den 22slcn zou plaats hebben. Dc openbare aan dacht is hier bij voortduring bijna uitsluitend op deze zaak gevestigd doch bij de ontzagwekkende maatregelen van voorzorg welke de Regering genomen heeft, begon volgens dc berigten'de vrees dat het bij die gelegenheid tot eene bedenkelijke stoornis der rust zou kunnen komenallengs te verminderen. De diligence van Langeac naar Fix, is op den weg die berg-afwaarts loopt omgeslagen. Eensklaps sprong een wolf te voorschijn en deed de paar den schrikken waardoor 3 reizigers zijn omgekomen. Een der beroemdste Arabische opperhoofden der provincie Constantino, zal met eene jonge Franscbe vrouw van goeden huize in den echt treden. BELGIE. BRUSSEL, 20 Februarij. Den 18den dezer zijn de beide moordenaars Rosseel en van den Plas ter dood gebragt. Zij hadden zich noch in cassatie voorziennoch om gratie verzocht. Het 7de linie-regementte Brugge in garnizoen heeft eene som van 1,900 fr. ter beschikking der Commissie voor de armen in Vlaanderen gesteld Hetzelfde regement heeft aan de arme wevers van Thielt eene aanvraag van lijnwaden gedaan. De typhus blijft met aanhoudendheid te Wyngbene woeden. Voorleden Zondag gingen drie geestelijken te zamen uil om de beregtingen te doen; een der Onder-Pastoors heeft voor zijn deel 25 zieken dagelijks te bezoeken. Al de zieken behooren tot de armste klasse, en liggen in vuile en stinkende hutten op eenig stroo, of op een handvol drooge bladeren uitgestrekt. STADS BERIGT. KENNISGEVING van de dagen der Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDENontvangen hebbende de Alphabetisclie Naamlijst van al de personen, die aan dc ligling der Nationale Militie van dezen jare 1848 deel moeten nemen: brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen, in een der Vertrekken van het Raadhuis, van Maandag den 21slen tot Dingsdag den 29stcn Februarij aan staande, 's morgens van 10 tot des middags ten 1 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mogten voorkomen, die op dezehe nog zouden behooren te worden aangetcckend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Colonel Militie-Commissaris kennis te geven alsmede dal de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Woensdag den lsten Maart 1848, des morgens ten 9 urevoor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G II, I, J en K; en Donderdag den 2den Maart 1848, des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: L, M, N, O, P, Q, R, S. T, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene hij een biljet worden opgeroepenom tot dc loling ter voorz. plaatse op te komenop den dag en hel uur in deze Kennis-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3