Door dc Vereen igde I,audi lag-Corn missiën is gisteren bepaald, dat Gods- ïastering ot' lioon en spot toegebragt of gedreven met cene Christen- of andere in den Staat gedulde kerk, met 3 jaren gevangenzetting zal worden gestraft. Jn Januarij zijn bier 147 paarden geslagt, om tot voeding voor men- schen te verstrekken in het vorige jaar bedroog het getal tot dat oogmerk geslagte paarden 522. K ElJEfSK V. MUNCHEN11 Febrnarij. Onder dc studenten alhier bestaan verschillende vereenigingen van de studenten uit verschillende gewesten van Beijeren doch in de laatste tijden bad er zich eerie'gevormd onder den naam van Allemania en onder bescher ming van de beruchte Hofdame Lola Montcs, welke gedurig aanleiding gaven tot onrustige bewegingen. Deze Allemancn werden overal uitgefloten en verjaagd. Den 7den dezer moest de Hoogleeraar Sieber deswege zijn collegie sluiten, toen juist de Vorst von Wallersteinvan den Ministerraad von Zwchl en den Rector Thiersch verzeldaan de Hoogeschool verscheen en de studenten aldus aansprak »M. H. men kan niet in ieders hart doordringen en zijne overeenstemming of afkeer bestrijden; doch dit gebouw zij een gewijde plaats, waar men niet aan den hartstogt maar der wetenschap toebehoort. Ik spreek met u als Minis ter van het Onderwijs, als vriend; gij rnoogt toezien dat niet de l'olicieals een minder bevriende magtanders met u spreke." Hierop riep men: Leve de Koning! De Rector Thiersch vorderde van de stu denten dat zij zonden beloven de Hoogeschool niet verder tot eene schouw plaats van onrust te maken en als zij dit hadden beloofd gelastte bij hen naar buis te gaan. Dien avond had eene algeineene bijeenroeping plaats volgens het gerucht wilden zij hunne afzonderlijke verbindlenisseu ontbinden. Dit schijnt echter nog weinig te hebben gebaat; althans werden in de tijdin gen van den 9dcn dezer, weder klagten over de oneenigheid der studenten aan geheven. De bloei van de voornaamste stad van Zuidwest-Duitsehlandbet middenpunt van Duitsche kunst, cene stad die een rijken adel en krachtige werkzame burgerij en 1500 studenten bevat en voor welker verfraaijing en luister de Koning zoo veel gedaan heeft, zou door dergelijke rustverstoringen in gevaar kunnen geraken; en dat het daarom voor haar van belang is, dat de oorzaken van zulke ongeregeldheden worden weggenomenis nader ge bleken uil de droevige gevolgen der steeds klimmende tweespalt, welke den 10dcn dezer de sluiting der Hoogeschool tot Oct. op 'sKonings bevel hebben te weeg gebragt. Deze slag voor dc Hoogeschool is den studenten door den Rector en Senaat medegedeeld. Men kan beseffen hoe diep dit besluit stu denten en ingezetenen trof en welke neerslagligheid zulks in de stad baarde. In geordenden trein togen de studenten onder het gezang Gaudeamus igi- iur" en andere liederen, naar de woning van den Rector. Deze sprak eenige bevredigende woorden van zijn balcon en wenschle verder met afgevaardigden te beraadslagen. Terugkeerende trokken zij het oude Academiegebouw bin nen, waar bet Ministerie van Eeredieust zich bevindt; doch daar drong een afdeeling Gendarmerie met geveld geweer en bloole sabel op ben in en wer den twee studenten gekwetst, de een door een bajonetsteek aan den hals, de andere door een sabelhouw aan het hoofd. Des avonds verzamelden zich daarop wel 2000 burgers aan het raadhuis en vorderden, dat de Burgemeester zich tot den Koning zou wenden. Dit ge schiedde. De Koning ontving de bezending, doch wilde zich nog zijn ant woord voorbehouden. Heden morgen den llden dezer was het rustig, en spoedig verscheen 's Koning besluit, waarbij Z. M. de wederopening der Hooge school toelaat. Alles is vol vreugde, en waar dc Koning verschijnt, wordt bij met gejuich begroet. Aan de Hoogeschool was de volgende bekendmaking aangeplakt van den Rector Thiersch: »Op voorloopige mondelinge medcdeeling van den Vorst von Wallersteinals Hoofd van het Ministerie van Eeredienst en Onderwijs, is, naar welbehagen van Z. M. den Koning, de Hoogeschool niet verder gesloten, zoo dat bet uilzigt bestaat, dat de voorlezingen aanstaanden Maandag weder zul- len aanvangen. Terwijl wij deze blijde boodschap ter geruststelling der stu- derenden terstond bekend maken, vertrouwen wij tevens dat dezelfde rustige houdingwelke zij op onze vermaning in dc ure van cene groote opschudding hebben aangenomendoor hen ook in de nu aanvangende dagen van open lijke vreugde zal bewaard worden. Alle gevoelens moeten zich in de diepe en levendige geestdrift voor wetenschap, cere en zedelijkheid, ter bewaring dier kostelijke goederenen voor Koning en Vaderland vcreenigen. Vol van die geestdrift zullen wij onze loopbaan niet alleen zonder eenige verdere stoor nis voortzetten, maar de Hoogeschool zal door cene ernstige, wet en verorde ningen eerende houding, aan de haar toevertrouwde jeugd een nieuw bewijs leverendat zij bare bestemming keut en weet te vervullen." Hoogleeraren en studenten hebben zich in oplogt voor 'sKonings paleis begeven, om met dc burgers den Koning hunne toejuichingen te brengen. De wonden der twee gekwetste studenten baren geen zorg. Inmiddels is de bevelhebber der gendarmerie, Bauer, door Neuman uit Augsburg, een alge meen geacht krijgsman en bevelhebber der gendarmerie aldaarvervangen en is eerstgenoemde aan een gestreng onderzoek ondei worpen. Dc Koning heeft daarenboven, door tusschenkomsl van hooggeplaatste personen een beteren wegingeslagen dan de Hoogeschool te sluiten, door de be ruchte Gravin uit de stad te doen vertrekken. Een deel van het publiek, bran dend van begeerte om zijn wensch vervuld te zien, wachtte reeds eenige uren voor haar hotel, dat zij inmiddels ongemerkt had verlaten, sommigen dron gen naar binnen en begonnen te plunderen, hetgeen door de komst des Konings verder verhinderd werd. Z. M, sprak eenige woorden lot dc menigte, en nc klonk het overal: Leve onze Koning! terwijl bet volkslied werd aangeheven en de vlaggen uit de huizen werden uitgestoken. De berigtgever aan bet Journ. des Débats, verbaalt nog: dat de Alle- manen den 9dcn ten huize van een kok aangevallen wordende, een van hen, de Graaf Kirschbcrg, met een ponjaard op den hoop inviel. Door een gen darme weerhouden, keerde hij tot zijne makkers terug, die nu de hulp der Gravin inriepenwelke terstond te voet derwaarts gingdoch zoodanig door bet volk werd uitgejouwd, dat zij geen uitkomst wist, daar men overal de deuren voor baar sloot. De Koning hiervan verwittigd, begaf zich, in weerwil dat er feest op het paleis werd gevierd te midden van de menigte en bood haar zijnen arm. Zoo traden zij te zamen cene kerk binnen waaruit zij weldra met een pistool in de hand weder te voorschijn kwam (waar de Koning bleef wordt niet gemeld). Doch nu nam een uit het volk haar het pistool af en gaf ze aan de beleedigingen van liet gemeen Overtot dat de gen darmes haar ontzetten en naar het paleis bragten. Het getal ingeschrevene studenten bedroeg 1590, waarvan 91 van bui ten 's lands. De verdeeling was aldus: Godgeleerdheid 182; Regtsgeleerd- lieid 506; Genees- en Heelkunde 97; Wijsbegeerte en Oude Letteren 725; Kruidmengkunde 39; Houtvesterij 23; Bouwkunde 4 Bergwerks-Weten schappen 9. HELGIE. BRUSSEL, 15 Februarij. De Vlaamsclic dagbladen melden bij voortduring bijzonderheden omtrent den steeds meer veronlrustenden toestand onzer ongelukkige gewesten. De gemeenten Schoonisse, Denterghem, NcderbrakelAnseghein, Gits, Gulle- ghem en Nederhasselt, roepen beurtelings de openbare liefdadigheid in en de tatbreelen, welke van de aldaar heerschende ellende opgehangen worden, ge lijken, helaas! onderling op elkander. Overal is bet ziekte en hongersnood, welke schrik en dood verspreiden. In eene der hierboven genoemde gemeen ten, ontbreekt niet alleen bet voedsel aan dc levendenmaar zelfs de aarde is niet toereikende voor het getal dooden. De al tcovervulde kerkhoven kun nen niet meer al de slagtoüers bevatten die onder de gcesels van honger en ziekte bezwijken. Sedert den lstcn Januarij zijn in de gemeente Ardoye 138 menschen ge storven en slechts 9 kinderen geboren te l'itthern waren er 73 gestorven en 6 geboren. Het kasteel van den Baron de Peuthy te Iluldenberg Insschen Brussel en Leuven, is Zondag eene prooi der vlammen geworden met vele kostbare voorwerpen, eene prachtige verzameling schilderijen en eene uitgebreide biblio theek. De schade wordt op bijna 90,000 berekend. er niets tot aansporing of opwekking gedaan dan een beroep op het natio naal eergevoel. Alleen de verwijzing naar hetgeen Mentz voor Gultcnberg deed, en hetgeen Engeland voor den invoerder der Boekdrukkunst zou doen, was genoeg, om de handen aan het werk te leggen, ten einde het nage slacht zich zoude kwijten van den pligt der erkentelijkheid jegens den land genoot, aan wienonder de leiding der Goddelijke Voorzienigheid, het mcnschdom liet krachtigst middel ter beschaving en verlichting verschul digd is. Maar is het niet cene ïjdele vertooningde roemrijke of nuttige daden van bet voorgeslacht door sprekende teekenen te vereeuwigen, of althans tot cene latere nakomelingschap over te brengen? Ja, wanneer het nakroost, door zoodanige buide alleen zijnen pligt meent te hebben vervuld wanneer het zich verhoovaardigt op den roein der voorvaderen, en zich bloot verlustigt in den glans, die van hen op de kinderen schijnt af te stralen. Ja, die hulde is het sprekendst blijk van eigen kleinheid, als ze geene grootschc gedachte opwekt, en als de Natie over gons schijnt te sluimeren of te slapen! Indien echter het beeld, dat der vaderen roem vermeldt, ook wordt opgerigt, opdat het tegenwoordige geslacht zijne pligten kenne, opdat warme liefde voor hetgeen goed en schoon is, den tijdgenoot beziele, en hij zich een waardig af stammeling toone van een waardig voorgeslacht, dan beeft de hulde eene hooge beteekenis, dan is ze geenzins eene loutere praalvertooningen die er niets verhevens in ziet, verdient het verwijt van laauwheid ten volle. Uit dat oogpunt hebben de ondergeteekenden het ontwerp, om ter eere van Laurens Janszoon Coster, een sierlijk standbeeld uit gelden door de Natie bij- Meermalen werd den Nederlander het verwijt gedaan van koelheid en onver schilligheid voor alles wat niet bloot zijne materiële belangen betreft. Het schoone en goede, het groote en nuttige, mogen, volgens sommigen, door hem worden vereerdmaar ze kunnen hem niet ontgloeijen of van eene heilige geestdrift doen blaken. Eerst na de koude berekeningen van het versland zoude zijn hart geopendof zijn gevoel opgewekt wordenmaar de ver warmde gloed, die alleen de grootste hinderpalen kan te boven komen, zoude hem geheel vreemd blijven Is dat verwijt gegrond is liet onverdiend of is bet. overdreven De Ondergeteekenden zullen die vraag niet trachten te beantwoorden. Zij merken eenvoudig op, dat de stem, welke zich onlangs verhief, om de eer des Vaderlands te handhavendoor het oprigtcn van een standbeeldden uitvinder der Boekdrukkunst waardig, weerklank gevonden beeft bij de Natie. Spoedig hebben zich in onderscheidene oorden des Rijks vereenigingen ge vormd met het doelom het geopperde plan te ondersteunen. De stemvan een enkelen uitgegaan werd luide herhaald. En toch werd

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3