li 1stzoo ais blijkt uit bet jaarlijks verslag van Jen Secretaris, vergeten bad die som in te schrijven. Eene convooi, van Vera-Cruz naar Mexico gaande, is door eene bende Mexicaansche gnerilla's beroofd. Het heeft 300 muilezels en 100,000 dollars verloren bovendien zijn 10 Amerikanen gevangen genomen of gedood. De ISeio-York Herald zegt bijzonder onderrigt te zijnvan een vredes ontwerp met Mexico, door Generaal Trist en Generaal Scott bewerkt, en waar van de voorwaarden in Washington bekend waren, doch niet goedgekeurd Werden door het kabinet. Zij zouden hoofdzakelijk bestaan in de volgende 1". Öe grens zou bepaald worden door de Rio Grande, van de Golf tot de doorsnijding der zuidelijke grens van Nieuw Mexico op 32° breedte. 2°. De afstand der provinciën van Nieuw Mexico en Cafifornie en 3°. het regt van doortogt over de landengte van Tehuantipec. De Mexicaansche bladen vermelden de inscheping van Santa Anna, te Acapulconaar de haven van San Bias. Generaal Scott had eene order uitgevaardigd, waarbij de Mexicaansche Staten die door de troepen der Veree- riigde Stalen bezet zijn, met 3,000,000 doll, belast worden. TURKT®, CONSTANTINOPEL, 26 Januarij. De Pauselijke Gezant, Mgr. Ferrieri, is hier op de minzaamste wijze ont vangen. Den 19clcD heeft hij een bezoek gebragt aan den Grootvizier en den Minister van Buitenlandsche Zaken. Op zijn togt derwaarts stond een ba- laillon geschaarddat de wapenen presenteerde. De Grootvizier ontving hem aan den ingang zijner vertrekken terwijl genoemde Minister hem later tot aan den trap uitgeleide deed. Hel onderhoud was zeer hartelijk en werd in het fransch gevoerd dat allen zeer zuiver en vlug spreken. Het gedrag der Muzelmansche bevolking was niet alleen betamelijkmaar zelfs goedwillig. Zoo zijn de Turken, wanneer zij niet door slechte Ministers tot dweeperij worden aangezet. De Gezant heeft deputatiën van de alhier aanwezige Armeniërs en Grieken ontvangendie hem met zijne komst en zijne gelukkige vooruitzigten gelukwenschlen. Men gelooft, dat de Israëliten dit voorbeeld zullen volgen. Vermoedelijk zou den Gezant binnen kort een gehoor bij den Sultan worden toegestaan. ITALIË. ROME, 8 Februarij. De Pauselijke Regering heeft met het Fransche bankiersbuis Delahaute Boy-Keil en Comp. eene leening van 5 mill, scudi (een scudo geldt ƒ2.50) gesloten, tegen 5 pCt. De renten zullen te Parijs in Junij en December be taald worden. Tot waarborgen der leening strekken de inkomsten van het zout en den tabak. Den Gd'0 was het hier wederom zeer woelig, daar eene menigte men- schen de stad doorliep met driekleurige kokarden, schreeuwende: leven de Sicilianen laat ons het voorbeeld van Palermo volgen De Times bevat eene belangwekkende redenering over de Italiaansche aangelegenheden. Het blad beschouwt de omwenteling in Napels als een der gewigligste en opmerkelijkste verschijnselenin verband met hetgeen in het overig Italië voortvalten ziet de blijde toekomst eener uitbreiding van vrij heid en voorspoed te gemoet in eenen Staal, die onder de groole Mogendhe den gerekend mag wordenbevattende de Beide Siciliën 9 millioen inwo ners; doch ontveinst niet de groote mocijelijkhedendie aan het volbrengen van de voorgenomene taak verbonden zijn. Met belangstelling heeft men de heden bekend gemaakte correspon dentie tusschen Prins Mctlernich en den Oostenrijkschen gezant te Londen en het antwoord daarop in eene correspondentie tusschen Lord Palmerston en den Engelschen gezant te Weenen, gelezen. De eerste is kort en zakelijk, de tweede (die van Lord Palmerston) is uitvoeriger, treedt in bijzonderheden en antwoordt op de vraag van de Oostenrijksche Regering, welke de han delwijze van Groot-Britannië zijn zal met betrekking tot de onlusten in Italië, in eenen geest, die blijkbaar strijdt met de inzigtcn van het AVeener kabinet, daar op den voorgrond gesteld wordt het regt, dat de Vorsten der onderscheidene Italiaansche Staten bezitten, om hervormingen op hun eigen grondgebied in te voeren. Zelfs noodigt Lord Palmerston de Oostenrijksche Regering uit daarin behulpzaam te zijn, op deze medewerking rekenende, en verwerpt het denkbeelddat Prins Metternich te kennen geeftals zoude de beweging in Italië ten oogmerk hebben, om geheel Italië in eene federa tive republiek naar het model van Noord-Amerika of Zwitserlandte her vormen. De wenschen des Keizers worden door Prins Metternich in de vol gende korte volzinnen bekend gemaakt, eindigende met eene aanbeveling aan alle Regeringen: »Dc Keizer, onze doorluchtige meester, maakt geen aan spraak, eene Italiaansche Mogendheid te zijn. Hij vergenoegt zich met het Hoofd te zijn van zijn eigen rijk. Eenige gedeelten van zijne bezittingen over schrijden de Alpen. Hij wenscht dezelve in stand te houden. Buiten deze vraagt hij gcene werkelijke bezitting; hij wcnscht slechts zijn eigendom te verdedigen. Deze, mijnbeer de gezant, zijn de inzigten van Zijne Keizerlijke Majesteit; zij behoorden de inzigten te zijn van elke Regering, die zijne Tegten wcnscht te handhaven en zijne pligtcn eerbiedigt." Te Milaan staanten gevolge van de plaats gehad hebbende gebeurte nissen fabrieken en andere takken van nijverheid grootendeels stil, en lijdt de werkman veel. De hooge adel gevoelende dat dit grootendeels zijne schuld is, heeft besloten 42 in rouw gekleede dames aan de huizen der voorname en gegoede ingezetenen rond te laten gaau en geld voor de behoeftigen op te halen. TAFELS. 7 Februarij. De in het fort Castellamare gelegerde troepen waren van daar vertrokken en den 6de» alhier aangekomen. Men had geene berigten uit Messina ontvangen. Door ons gansche Ko- ningrijk heerschte de volmaakste rust. De constitutie zou den 8sten ot 9''cn dezer afgekondigd worden. SICILIË. PALERMO3 Februarij. De Koning van Napels heeft ook aan de laatste vorderingen der Sicilia nen moeten toegeven, en hun de constitutie van 1812 toegestaan. Zij is aangenomen onder voorwaarde, dat de Kroonprins tot Onderkoning van Sicilië benoemd worden een Parlement te Palermo zitting hebben en eene algemecne kwijtschelding zou worden verleend. Al de sterkten van Sicilië zijn in handen der Palermitanen gestelden alle troepen zijn naar Napels teruggetrokken. SARDINIË. TURYN, 8 Februarij. Het stuk waarbij de Koning zijn volk eene staatsregeling belooft, en dat de grondslagen daarvan bevat, is in 14 artikelen begrepen. In den aanhef betuigt de Koning dat zijn streven sedert 17 jaren zijner regering steeds ge weest is orn vorst en volk tot heil des lands met naauwe banden te verecni- gendat dit hem de jongste hervormingen heeft doen invoeren en dat hij thans in vertrouwen op hunne toegenegenheid en bezadigdheid, in overeen stemming met de voornaamste raadslieden der kroon de volgende artikelen tot grondslag eener staatsregeling aankondigt. Art. 1. De Roomsch-Katholieke, Apostolische godsdienst is de eenige gods dienst van den Staat. De overige thans bestaande godsdienstige gezindheden worden op de bij dc wet vastgestelde wijze toegelaten. 2. De persoon des Konings is geheiligd en onschendbaar. Zijne Ministers zijn verantwoordelijk. 3. Aan den Koning alleen is de uitvoerende magt opgedragen. Hij is het opperhoofd van den Staat. Hij heeft het opperbevel over de geheele land en zeemagthij verklaart oorlog en sliut verdragen van vrede, bondgenootschap en handel; hij benoemt alle ambtenaren en geeft de noodige bevelen ter uit voering der wetten, zonder derzelver nakoming te schorsen of daarvan dis pensatie te verleencn. 4. De Koning alleen bekrachtigt de wetten en kondigt ze af. 5. Er wordt alleen in naam en van wege den Koning regt gesproken. Hij kan gratie en verandering van straf verleenen. 6. De wetgevende magt zal gezamenlijk door den Koning en twee kamers worden uitgeoefend. 7. De Eerste Kamer zal bestaan uit leden, die door den Koning voor hun leven benoemd zijn; de leden der Tweede zullen door Kiezers, volgens een nader vast te stellen censusgekozen worden. 8. De Koning en elke der Kamers zal het regt hebben om wetten voor te stellen. Elke belastingwet zal in de eerste plaats aan de Tweede Kamer voorgedra gen worden. 9. De Koning roept telken jare twee Kamers bijeen hij bepaalt den duur van hare zitting en kan de Tweede Kamer ontbindenin dit geval echter roept hij binnen den tijd van vier maanden eene nieuwe bijeen. 10. Geene belasting kan opgelegd of geheven worden, wanneer die niet door de Kamers aangenomen en door den Koning bekrachtigd is. 11. De drukpers zal vrij zijn, maar het misbruiken dier vrijheid zal ge straft worden. 12. De persoonlijke vrijheid zal gewaarborgd zijn. 13. De regters zullen niet van hunnen post ontslagen kunnen worden, wanneer zij hunne functiën gedurende een nader te bepalen tijdperk uitgeoe fend hebben. 14. Wij behouden ons voor de invoering eenerj burgerwacht, uit personen die voor eene nader te bepalen sonr in de belastingen zijn aangeslagen. Die burgerwacht zal onder het bevel staan van de burgerlijke overheden en onder het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ressorteren. De Koning zal haar bestaan kunnen schorsen of haar kunnen ontbinden, waar hij zulks noodig acht. De staatsregeling, die op ons hevelovereenkomstig deze grondslagen ont worpen zal worden, zal in werking gebragt worden, nadat dc nieuwe organi satie der ge meen te-bes turen ingevoerd zal zijn. ZWITSERLAND. BERN, 10 Februarij. Gisteren heeft de Landdag met groote meerderheid van stemmen goedge keurd, dat de kantons, die nog nalatig zijn gebleven in bel betalen van hun aandeel in de oorlogskosten vóór den 20ste" dezer hun geheel bedrag zullen moeten voldoen, en zoo zij hierin nog in gebreke blijven, de militaire bezet ting zal voortduren. De groote generale Staf zal ontslagen worden. FRUISSEN. BERLIJN, 10 Februarij. Volgens Koninklijk besluit is een Evangelisch-Oppcrconsistorie opgerigt,' belast met het hoofdbestuur der Evangelische kerkonder het voorzitterschap van den Minister voor Kerkelijke aangelegenheden.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2