LEYDSCHE COURANT: [/A% 1848. N'. ii BIIVIYEIVLAINDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt A'RIJDAG, 18 FEBRUARIJ. uit Zaturdag avond. 'r i M. 1 V:sO-.. V- v*' De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Februarij. Bij besluit van den llden dezer heeft Z. UI. bepaald, dat de gedeelten der Zeeuwsche Rijksdaalders, als halven, vierden en achtsten dezer mant, (be kend onder den naam van Zes-en-TwintigenDertienen en Zevend'lialven) op den 12dcn Maart aanstaande buiten koers worden gesteld, en van Donder dag den 9lkn tot Zaturdag den llden, en ook nog op Maandag en Dingsdag den 13deD en 14den Maart, tegen voorloopig in omloop blijvende oude, of nieuwe zilveren muntspeciën, of ook muntbiljetten, zullen kunnen worden ingewisseld, zoowel bij de Nederlandsche Bank, als bij de betaalmeesters; terwijl de ontvangers der belastingen de inwisseling zullen bevorderen, door overneming tot en met den 13den Maart van de voormelde buiten koers ge stelde speciën, tegen andere, zooveel hnnne kassen dit toelaten. Dezer dagen is van Regeringswege de premie wegens de zoutbaringvis- scherij over 1847 (ten beloope van f500 per schip) geweigerd voor twee sche pen van de Nederl. haringvloot, waarvan sommige manschappen zich in dat jaar, in weerwil van het hier te Lande bestaande verbod, op de Engelsche kust aan sluikerij hebben schuldig gemaakttegen welke manschappen boven dien nadat zij van de visscherij teruggekomen waren, de vereischte regts- vcrvolgingen zijn ingesteld. Den 6den Maart zal de Gouverneur van Zuid-Holland ad interim doen aanbestedenhet vernieuwen van de brug over den Teckopper Vlietonder Woerdengelegen in den Grooten Weg der lsle klasse N°. 5. 's GRAVENHAGE16 Februarij. 7.. M. heeft tot Nederlandsch Consul te Keulen benoemd den Heer F. D. Leiden. Met genoegen kunnen wij melden, dat alhier berigten van het eiland Ma deira tot den 27steD der vorige maand ontvangen zijn, welke minder veront rustend aangaande den gezondheids-toestand van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden luiden dan de vorige tijdingenen op grond van welke men zich schijnt te mogen vleijen dat de ziekte van Z. K. H. eene gunstiger wen ding heeft genomen. Van eene andere zijde verneemt mendat een eigenhandige brief des Prin sen aan het Koninklijk Gezin moet inhouden, dat H. D. van de zware ziekte, welke hem plotseling getroffen bad gelukkig is opgekomen en Z. K. 11. zich thans aan do betere hand bevindt. De Minister van Finantiën, gezien Z. M. besluit van 14 Maart 1839, en willende zoo veel mogelijk in het belang van den Landbouw den afkoop van de tienden bevorderenheeft ter kennis gebragt van alle eigenaren van gronden, tiendpligtig aan 'sRijks domein, dat zij tot den afkoop van de tiendpligtigheid zullen worden toegelaten, gedurende de maanden Maart, April en Mei 1848mils zich daartoe aanmeldende ten kantore van den Ontvanger, met het beheer der tienden belast; zijnde voor den afkoop geene andere bepalingen in acht te nemen noch ook eenige andere maatstaf voor den afkoopprijs te volgen dan die bij art. 799 en 800 van het burgerlijk wet boek voor de nieuw gevestigde tienden zijn bepaald. De eigenaren worden gewaarschuwd, hunne aanvragen binnen den vermelden termijn in te dienen, naardien na den 31st,n Mei tot den openbaren verkoop van de niet afgekochte domaniale tienden zal worden overgegaan. Heden middag is er bij Z. Exc. den Minister van Staatden Baron van Doorn van Weskapelle, een groot diner gehouden, dat met de tegenwoordig heid van HH. KK. HH. Prins Fredcrik en Prins Hendrik is vereerd en door vele aanzienlijken bijgewooond. Gisteren namiddag heeft er een diner plaats gehad bij den Baron Groeninx van Zoelen aan den Boschkant, dat met de tegenwoordigheid van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje vereerd werd en mede door vele hoofdpersonen werd bijgewoond. Bij vonnis der Arr. Regtbank te Middelburg, van 2 dezer, is tegen de Uitgeelster der Vlissingsche Courant regts-irigang verleend, ter zake van het in haar n°. van 3 January dezes jaars voorkomende, door haar uit het week blad de Burger overgenomen artikel, getiteld: de aftreding des Ministers van Hall; terwijl ook reeds ten gevolge van een bevel van den heer Regter- commissaris eene dagvaarding en verhoor voor geraelden heer beeft plaats gehad. ROTTERDAM, 16 Februarij. Op verscheidene stallen alhier en in de omstreken heerscht thans eene groote sterfte onder de paarden, en wel voornamelijk onder de beste, waar door aanzienlijke verliezen worden geleden; ecnigen bestempelen dit met de naam van longvuurhet paard houdt doorgaans des morgens op met vre ten, het wil volstrekt niets innemen, gooit des avonds den kop achterover en valt onmiddellijk dood. AMSTERDAM, 15 Februarij. Wij hebben reeds vroeger melding gemaakt van de Bewaarscholen voor de Israëlitische Armen, hier ter stede opgcrigt. Thans zijn die scholen in volle werking; en het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat men zich met de aanvankelijke vruchten dier instelling ten hoogste mag verblijden. De Hulp-bewaarschool voor de kinderen van Nederlandsch Israëlitische Ar men zal eerlang door een nieuw gebouw vervangen wordenwaarin bijna alle behoeftige Israëlitische kinderen zullen kunnen worden opgenomen. Om tot de bestrijding der kosten, tot dusdanige iurigting vereischt, iets bij te dragen, hebben blijkens gedane aankondiging, twee Israëlitische vrouwen, na ontvangene vergunning van Z. M. den Koningeene loterij van Dames hand werken opgcrigt, welker opbrengst bepaaldelijk ten voordeele van opgemelde Ned. Israël. Armen-Bewaarscholen zal strekken. Wij vertrouwen dat de uit- noodiging dier Dames tot deelneming en ondersteuning, bij alle weldenkende vrouwen hier ter stede, zonder onderscheid van godsdienst, gunstigen wcêr- klank zal vindenen langs dezen wegdoor vereende pogingen een doel zal worden bereiktdat men niet anders dan loffelijk noemen kan. ZWOLLE, 15 Februarij. Z. M. de Koning heeft voor 10 aandeelen, groot ieder ƒ100, en II. K. H. Prinses Albert van Pruissen, die reeds aandeelhoudster was, heeft nog voor 2 aandeelenieder groot ƒ1,000 deelgenomenin de Zwolsche Stoomboot maatschappij. Eenige huisgezinnen van Hellendoorn en een 50-tal personen uit Stap horst en Rouveen, maken zich gereed om de volgende week naar Noord- Amerika te vertrekken. Uil het land van Heusdcn en Altena schrijft mendat het koolzaad maar weinig door de vorst heeft geleden, en de tarwe en de rogge uitmun tend staan. VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 1 Februarij. De naderende verkiezing van eenen President is bet algemerne onderwerp der gesprekken. De demokratische partij is verdeeld in de vrienden van den vroegeren President van Buren en zijne tegenpartij op sommige hoofdpunten. President Polk verwacht, dat de overwinning en aanhechting van Mexico hem aan het hoofd der zaken houden zal. Het ligchaam der whigs is zeer sterk en wenscht eene nationale conventie die de beraadslagingen leidt. De candidaten van deze partij zijn Daniel Webster van Massachusetts, een beroemd constitutioneel regtsgeleerde, Henry Clay van Kentucky, die het zuivere whigstelsel vertegenwoordigt, bekend door zijne schitterende talenten, en regtschapenheid, en Majoor-Generaal Scott, een wetenschappelijk, praclisch en dapper krijgsman. Henry Clay staat boven aan. Generaal Taylor vertegenwoordigt een derde partijdie zich afscheidt van de ultra-whigs. Men vreest voor een storm tusschen de par tijen, die wclligt de Noordelijke Staten van de Zuidelijke dreigt af te scheuren. De tijding der terugroeping van Generaal Scott werd aan den Senaat op den 26sten officiëel door den Heer Cass medegedeeld. Hij zeide: Generaal Scott is ontslagen van het opperbevel over het leger in Mexico en thans gaat het bevel over op den Generaalhet naast aan den rang Generaal Butler. Generaal Scott zal teregt staan voor een hof van onderzoekdat te Perote zal gehouden worden, ten einde al de moeijelijkheden te onderzoeken, welke onder de hoogere Officieren ontstaan zijn." In de schatkist is een finantiëel abuis van ongeveer 7 inillioen dollars gevondenveroorzaakt doordien een der klerkeu van de bureaux der schat-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1