•wijzendat gezind is het gezag der Regering tegen de aanmatigingen en we derstand der geestelijkheid te handhaven. NAPELS, 24 Jannarij. Voor de tweede maal is de stad in rep en roer. Men verhaalt dat mannen van aanzien zich vereenigd hebben om zich aan het hoold der beweging te plaatsen en de wenschen des volks aan den Koning met ernst voor te dragen. Thans, in den namiddag, staan alle werkzaamheden stil; men spreekt slechts van den opstand in Sicilië, in alle straten heerscht ecne groote bewe ging, nog grooter dan dezen morgen, maar niemand kent de oorzaak. Bij de Regering en in het Koninklijk paleis heerscht groote verwarring; beve len en tegenbevelen kruisen elkander. De bevelhebber van het lort St. Elmo zou bevel ontvangen hebben, om op een gegeven teeken de stad te beschieten. De Minister van Politie del Carretto is zoo het heet, gevlugt; de burgerwacht heeft sedert dezen morgen hare wapenen en het noodige kruid ontvangen. Gisteren werden al hare wachtposten door den bevelhebber, den Prins van Salernooom des Koningsgeinspecteerd en werd tevens herinnerddat de roeping der burgerwacht alleen was de handhaving der openbare orde. Men verzekert dat de geheime leiders der bewegingreeds duizende lieden aange nomen en betaald hebbenom op het eerste teeken gereed te zijn. In de provincie Salerno zon de opstand zich nithreiden; de troepen zonden terug geslagen zijn en het volk tegen de hoofdstad optrekken. Velerlei andere ge ruchten van dien aard verontrusten de gemoederen. Het op heden bij ons ontvangen Journal des Débats van den 3den de zer meldt, dat de Fransche Regering de volgende hoogst belangrijke nieuws tijding van den 29slen Januarij uit Napels heeft ontvangen: »Dc Koning heeft bij proclamatie op heden pleglig eene staatsregeling be loofd op de grondslagen van het Fransche Charter." Z. M. is met de levendigste toejuichingen van zijn volk ontvangen. Gisteren heeft de Koning een nieuw Ministerie benoemd onder voorzitter schap van den Hertog di Serra-Capriola. UENEMARKEN. KOPENUAGEN, 29 Januarij. Gisteren heeft de Koning een rescript uitgevaardigd betreffende de invoe ring eener gemeenschappelijke staatsregeling voor het Koningrijk Denemarken en de Hertogdommen Sleeswijk en Holstein. Dit stuk is van den volgenden inhoud »Om de door wijlen onzen Vader Koning Christiaan VIII bedoelde, door ons reeds vroeger aangeraden en in onzen openen brief" aangekondigde rege ling der openbare zaken te bewerkstelligen, op eene wijze, die ter bestendi ging van de zelfstandigheid der onderscheidene deelen des lands, als ook der- zelver vereeniging tot één goed geordend geheel kan bijdragenhebben wij besloten de invoering van zulk eene staatsregeling in overweging te nemen die te gelijk geschikt is de onaantastbare regten onzer kroon en de regten onzer gezamentlijke geliefde onderdanen in het algemeen en de bijzondere reg ten en belangen der verschillende deelen des lands te waarborgen. B Tot dat einde hebben wij op het oog gemeenschappelijke Stenden voor ons Koningrijk Denemarken en onze Hertogdommen Sleeswijk en Holsteindie regelmatig op vaste tijden met bepaalde tusschenpoozen in gelijken getale uit het Koningrijk en de Hertogdommen zullen bijeenkomen en bij afwisseling in eene stad van het Koningrijk en van de Hertogdommen zitting zullen houden. »De regten, welke wij aan deze Stenden toekennen, zullen (behalve na dere bepalingen in de staatsregeling op te nemen) bestaan in eene beslissende medewerking bij de wijziging der belastingen en bij hel beheer der geldmid delen, gelijk ook bij de uitvaardiging der wetten, welke gemeenschappelijke belangen van het Koningrijk en de Hertogdommen raken. Daarenboven willen wij den Stenden vergunnen ons adressen aan te bie den betreffende de gemeene belangen des Koningrijks en de Hertogdommen welke binnen het bereik van hunnen werkkring vallen. »Door deze staatsregeling, welke wij uit vrije Koninklijke magtsvolkomen- heid verleenenzal niets veranderd worden in de algemeene verordening van 28 Mei 1831 noch in de verordeningen van 15 Mei 1834 betreffende de in stelling van Provinciale staten in het Koningrijk en in de Hertogdommen noch in het voortdurend onderling verband tusschen de beide Hertogdommen en de betrekkingen tusschen onze Hertogdommen Holstein en Lauenburg en het Duitsche verhond, noch in de staatsregeling der laatstgenoemde Hertog dommen noch in de instelling van den IJslandschen Althing van 8 Maart 1845. Eindelijk zal deze grondwet gepaste bepalingen inhouden tot bescher ming zoowel der Deensche als der Duitsche taal in het Hertogdom Sleeswijk." Hierna geeft de Koning te kennen dat hij de bepalingen dezer staatsregc ling wil onderwerpen aan de goedkeuring van eenen buitengewonen Landdag te zamen gesteld uit de vroedste en achtingwaardigste ingezetenen des lands. De verkiezingen zullen in Maart plaats hebben, en het getal der verkozenen moeten zijn 26 leden uit het Koningrijk en 26 uit de Hertogdommen. Bij de vergaderingen zal de Duitsche of Deensche taal naar verkiezing kunnen gebruikt worden. Bij een ander besluit is de oom des Konings van vaders zijde, Prins Frederik Ferdinand, geboren 22 Nov. 1792, die ook kinderloos is, tot Erf prins benoemd. Ook heeft Z. M. den Stiftsambtman B ardenflethdie bij den overleden Koning weinig gezien was, doch met wien de tegenwoordige Koning voorheen reeds naauwe vriendschap had aangeknoopt, tot geheim Staats-Minister be noemd. o ZWEDEN. De drie Stenden op den Rijksdag, namelijk de Adel-, Priester- cn Boeren stand hebben de veranderingen door de Regering in de Grondwet ontworpen en door de Afgevaardigden van den Burgerstand aangenomen, verworpen, omdat die veranderingen niet uitgebreider waren en niet op meer punten der Grondwet betrekking hadden. OOSTENRIJK. WEENEN31 Januarij. De handels-vloot telde op het einde van voorleden jaar 577 groote sche pen van 164,936 ton; zij was met 22 schepen vermeerderd. De Lloyd bezit daarenboven 24 stoomschepen; 7 zijn nog in aanbouw. De stemming der bevolking van Galicië is altijd nog zeer bedenkelijk. In den laatston tijd zijn wederom onderscheiden geheime bewaarplaatsen van wapenen ontdekt. PRtlSSEN. BERLIJN, 1 Februarij. De Koning heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het gebruik van ralten- kruid bij het kleuren van behangselpapier verboden wordtomdat dit reeds herhaalde malen aanleiding tot vergiftiging heeft gegeven. Volgens de Allg. Preus. Zeit. is de hegrooting van inkomsten en uit gaven geraamd op 64,556,379 th., hetgeen 522,782 th. meer is dan in 1847. De rentebetaling der schuld vereischt een minder bedrag van 425,033 thl., de begrooting van het hoofdstuk van Oorlog is iets verhoogd. In Silesie en Posen heerscht nog veel gebrek en sterven een aantal men- schen zoowel door gebrek aan goed en het gebruik van slecht voedsel. Het cijfer der dooden bedroeg in het voorleden jaar 8 ten 100 van de bevolking. Uit alle oorden van het Duitscb Verbond wordt berigtdat er een groote voorraad graan voorhanden iszoodat de prijzen nog gedurig dalende zijn. De toevoer onder anderen uit Hongarije te Triëst is zoo grootdat aldaar geene bergplaatsen genoeg zijnzoo ook heerscht langs den geheelen Boven-Rijn cn den Elzas zulk een overvloed, als men er sedert jareu niet gezien heeft. KEULEN, 2 February. Op den Rijn voor deze stad was het ijs den 2dcn in beweging geraakt en dreef den 3dc" nog voorbij de stad. De Rijn was vrij van ijs van Koblentz tot hier. Het water, dat 12 voet was gewassen, was toen 2) voet gevallen, en nu 9 voet 6 duim hoog, waaruit men met zekerheid mag opmaken, dat althans de ijsmassa tusschen hier en Dusseldorp doorgedreven is. Bijna in het midden van den Rijn bij Lauffen is eene rots, wier ten deele ronde kruin uiterst zelden, bij den laagsten waterstand, boven het water tc voorschijn komtmen noemt ze den Lauffenstein. Is de oppervlakte van deze rots droogdan heeft de rivier het laagste peil bereikthetgeen in deze eeuw nog slechts tweemalen het geval geweest is, namelijk den 26,ten Jan. 1823 en sedert den 21slcn der afgeloopen maand. Oud en jong uit die omstreken bezoekt nu deze rots, die thans met den oever door middel van eene veilige brug verbonden is, ten einde de in het harde graniet gegraveerde jaartallen te lezen. Die, welke thans zigtbaar zijnf zijn de volgende: 1672, 1692, 1714, 1750, 1797 en 1823. Deze steen heeft alzoo eene geschied kundige waarde, daar hij sedert 176 jaren den laagsten waterstand des Rijns aanduidt. iAKNExN. De Afgevaardigden te Dresden te zaaingekomenom de Duitsche postaange- legenheden te regelen, hebben het vaststellen van een algemeen stelsel van munten aangenomen. Tot éénheid zal dienen het twaalfde deel der Keulsche mark; de nieuwe munt zal den naam dragen van Postvcreinsthaler, en is vol gens het decimaal stelsel in 100 Kreutzer verdeeld. ENGELAND. LONDEN2 Februarij. In den afgeloopen week zijn hier 1,457 personen overleden. Gisteren heeft de Heer Brooke zich met een vrij talrijk gevolg aan boord van de Meander ingescheept, om naar Borneo te vertrekken. Te Birmingham heeft eene talrijke vergadering plaats gehad, ten einde te protesteren tegen ieder ontwerp van vermeerdering der militaire magt van Engeland. De vergadering heeft tot een adres in dien zin besloten. Te Gambridge, de stad der aloude privilegiën en der orthodoxe gees telijken, is eergisteren eene vergadering gehouden, waarbij de Mayor der stad voorzaten waarin het besluit is genomeneen verzoekschrift bij het Parlement in te dienen, om de Israëliten in het Lagerhuis toe te laten. De gewone vergadering der Maatschappij tot den Repeal heeft 11. Maan dag te Dublin plaats gehad. De Heer John O'Connell las eenen brief voor van den Katholijken Bisschop van Clogher, Macwally genaamd, waaruit blijkt dat de leden van zijn Bisdom aan de grootste armoede cn ellende ten prooi zijn. Deze brief was verzeld van 61 als bijdrage tot de fondsen der Maatschappij tot den Repeal; eene som, welke zelfs den Heer John O'Connell scheen te verwonderen. Te Glasgow bevinden zich thans 12,000 werklieden, welke zonder renige werkzaamheden zijnen slechts door de stad kruissen. Ook in Paisly zijn meer dan 6.(00 personen zonder arbeid, terwijl in Kilmarnoch, Gree nock en andere steden van Schotland de zaken niet beter staan.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2