LEYDSCHE COURANT. 1848» YRIJD4G, 4 FEBRÜARIJ. f/i BINNENLAINDSCRE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond Woensdag en Zie PW/s der Courant is f 13 i« kei ■ie afzonderlijke Centen afgegeven, nommers worden tegen LEYDEN, 3 Februarij. Op den Rhynspoorweg zijn in Januarij vervoerd 19,565 reizigers en is ontvangen ƒ39,208. Men verneemt dat de voorgenomen uitgave van Bilderdijks werken in België geenen voortgang zal hebben. Te Luxemburg is de Barones von Geisen overleden in den hoogen ou derdom van 107 jaren. Zij bezat nog al hare geestvermogens en ging 4 jaren geleden nog de Duitsche baden gebruiken. - De kunsten hebben een nieuw allertreffendst verlies geleden Servais de Koning der Violoncellisten, is plotseling te Weenen gestorven. Servais was nog in den bloei zijner jaren en behoorde tot die reeks van Belgische kunste naars, die hun vaderland en gansch de beschaafde wereld tot sieraad ver strekten. Hij laat eeue weduwe en twee kinderen na. 's GRAVENHAGE 3 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arrondissements-Reglbank te Hee renveen, Mr. G. E. Ie Maire, thans Substituut-Griffier bij de Arrondisse- ments-Regtbank te Leeuwarden, en tot plaatsvervanger van den Kantonregter te Woerden, S. Lagerwey, Notaris aldaar. H. M. de Koningin heeft voor eene verloting ten behoeve der armen te Maastricht, een prachtig gewerkt canapé-kussen toegezonden. H. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, heeft aan de commissie voor eene loterij ten behoeve der armen te Haaïlem, een fraaijen prijs, twee prach tige candelabres doen toekomen. Het heeft 11. D. nog behaagdgelijk dit eenigen tijd te voren door Z. K. II. den Pi ins van Oranje gedaan was, aan den Burgemeester van Apeldoorn eene aanzienlijke som gelds ter hand te doen stellen, ten einde daarvoor aan de behoeftigen aldaar werk te verschaffen. Ook II. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden heeft aan de Directie der Haarlemsche arrnen-loterij een keurig bewerkte Trépied en II. K. II. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen een sierlijk dejeuner doen toekomen. 7.. M. de Koning der Franschen heeft de Orde van het Legioen van eer toegewezen aan den Baron P. Mclvill de Carnbée, Officier van de Neder- landsche Marine. - De Baron G. A. van Tindal, Luitenant ter zee der eerste klasse, sedert een tiental jaren Ridder van het Legioen van eer, is tot Officier derzelfde orde verheven. In afwachting van de aankomst van den nieawen Minister van Frankrijk Lij het Nederl. Hof, worden de zaken van het gezantschap waargenomen door den Graaf de Breleuileersten Legatie-Secretaris. Z. M. de Koning der Belgen heeft den Baron G. van der Duijn, voormalig Secretaris van het Nederlandsche gezantschap te Brusselbenoemd tot Ridder der I.eopolds-Orde. Dingsdag is alhier de gewone vergadering gehouden van den Raad van Statedoch ten 1 ure hebben zich de Ministers daarbij gevoegden gisteren is er eene buitengewone vergadering geweest van den Raad van State. Men brengt dit met de voorstellen nopens de grondwetherziening in verband. De Hooge Raad heefi heden uitspraak gedaan op de voorziening in cas satie, in'grsleld door den Procureur-Generaal bij het Hof in Zuid-Holland, tegen een arrest van dat Hof in de zaak van den Directeur en Uitgever van het weekblad Asmodéeen bij welk arrest de beklaagde en geïntimeerde was ontslagen van alle regtsvervolging. De Raad heeft geoordeeld dat, wat betreft het eerste middel van cassatie, waarbij schennis van vormen was beweerd, dit onaannemelijk is, vermits bij het arrest, te dien opzigte aan de voor schriften der wet is voldaanen wat het tweede cessalie-middel aangaat schending der wet van 1 Junij 1830, dat eenmaal door den Regter feitelijk beslist en uitgemaakt zijnde, dat het beklaagde weekblad-artikel niet bevat bet boosaardig en openbaar smaden van den persoon des Konings, die feite lijke beslissing geen punt van nader onderzoek in cassatie kan uitmaken, zoodat ook het tweede aangevoerde middel niet aannemelijk is. De Raad heeft mitsdien bet ingestelde beroep in cassatie verworpen. De Geneesheer van Z. M. Dr. Everardis te Portsmouth aangekomen, door den Admiraal der haven Sir Ch. Ogle gisteren aan boord geleid van de Firefly, een klein stoomvaartuig, onder Luit. Ponsonley, die heden avond naar de kust van Afrika dacht te vertrekken en Madeira zal aandoen. Uit eene opgave, voorkomende in het laatste N°. van het Weekblad de Wekkerblijkt, dat het getal der afdeelingen van het Nederlandsch onder wijzers-genootschap thans 143 beloopt. Het getal donateurs is tot dus verre 66, als in Noord-Holland 10, Utrecht 19, Noord-Braband 3, Overijssel 5, Vries land 4 en in Groningen 25. AMSTERDAM, 2 Februarij. De Ed. Achtb. Raad dezer stad heeft in de Vergadering van heden tot eerste Onderwijzer in de Wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium alhier, de Heer D. van I.ankeren Matthes, Phil. Theor. Mag. Litt. Hum. Doet. Op het Mennonitenpadbuiten de Weteringpoort dezer stadis dezen nacht de korenmolen de Zwaan afgebrand en het belendend woonhuis mede zeer zwaar beschadigd geworden. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. UTRECHT, 31 Januarij. In eene algemeene vergadering van het Provinciaal Geregtshof van Utrecht, op heden gehouden, is ter vervulling der vacature, door het overlijden van den Raadsheer Mr. J. J. Hinlopen, in dat collegie ontstaanhet volgende zestal Kandidaten geformeerd: 1°. Mr. H. C. van Loenen, Deken van de Orde der Advocaten te Utrecht; 2°. Mr. C. J. de Jongh van Iledikhuizenlid der Arrondissements-Regtbank van Utrecht; 3°. Jhr. Mr. A. Gocnen van 'sGrave- sloot, medelid van die Regtbank4". Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijck, Rijks-Advocaat in de provincie Utrecht; 5°. Mr. W. J. Ras, President van voormelde Regtbank; en 6°. Mr. E. II. Baron van IttersnmKantonregter te Wijk bij Duurstede. In de vorige week had tusschen hier en Woerden een treurig ongeluk plaats, welks oorzaak weder moet gezocht worden in het gebruik van den zoo vaak gevloekten sterken drank. De veehandelaar B.van Nieuwerbrug, ontmoette K., uit de Lange Ruige Weide, die hem uitnoodigde, gebruik te maken van zijn rijtuig dat B. deed. Een eind wegs verder reed eene hes- senkar. K. vooruit willende, begon, beschonken zijnde, op eene woeste wijze te tieren en te schreeuwen, waardoor het paard, hoezeer voorzigtigheidshalvc, al dadelijk bij het opkomen door B. bestuurdvan schrik aan het hollen sloeg, en in vaart het rijtuig tegen de hessenkar geheel verbrijzelde. De be- schonkene K. bekwam hierbij weinig of geen letzel, maar B. werd zoodanig aan het hoofd gekwetst, dat hij zich thans in zorgelijken toestand bevindt: zijn gezin ziet zijn dood te gemoet, terwijl hemin het gunstigste geval, krankzinnigheid wacht. Moge nu al de dronkaard K. voor 's hands aan de gevolgen van dit ongeluk ontsnapt zijn, hij zal toch voor zijn gcheelc leven het verwijt met zich moeten omdragen, dal door zijne schuld, door zijne zucht tot sterken drank alleen, een huisgezin zijn hoofd en verzorger heeft verloren. Utr. Cour.) ZWOLLE, 1 Februarij. De handel in dragtigc koebeesten is, ofschoon hij ongemerkt voort gaat, desniettemin niet onaanzienlijk, en geschiedt tot zeer hooge prijzen. De Berglanders en Rijnpruisen loopen dagelijks de stallen der landlieden af, en koopen betgeen van hunne gading is fiks weg. Hetgeen dadelijk aan de hand is, wordt niet Zoo grif genomen om de gladde wegen, maar de bees ten, welke over 1 en 2 maanden moeten kalven, zijn het duurste. Men had de Berglanders zoo spoedig niet verwacht, omdat in de Bergstreken de oogst van hooi in het vorig jaar zoo uitermate gering was. Ook de Noord-Hollanders vertoonen zich reeds in Mastenbroek en elders. Het gemeste vee is zeer duur, men kan den prijs thans gerust op 40 a 42 ets. het Ned. pond rekenen. Dat die prijs zoo hoog niet zal blijven is wel waarschijnlijk, omdat er nog al veel is nagemesten onze landlieden over het algemeen wel bij de hand zijn, als er oogenblikkelijk een winstje te be halen is. Vette varkens behouden den ouden koers van 34 4 38 ets. het Ned. pond door den hoogen prijs der magere is erzoo als wij reeds vroeger opmerkten weinig nagemest. 's HERTOGENBOSCH 31 Januarij. Ook ter dezer stede is de sterfte gedurende deze maand buitengewoon groot, geweest,«als zijnde er 115 personen overleden, welk getal in gewone

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1