ïiU ITEi\L iiMJSCHE BEllitiTEiN. KAPELS. PALERMO 20 Janoarij. Da berigten uit deze stad melden dat de Generaal Vial de militaire Gou verneur aldaar, zich vernederd gevoelende door den toestandwaarin hij zich gebragt zag, den 14den eene krachtige poging ondernam, om weder in de stad te dringen en er zich te handhaven. Ten dien einde deed hij eene sterke aanvals colonneuit infanterie en cavallerie bestaande uitrukken, welke vruchtelooze pogingen deed om zich een' doortogt te banen en de poort Maqucda te bemagtigen. Het volk, zoo veel mogelijk bloedstorting willende vermijdenwachtte met kalintc den eersten schok af. Na het vuur der aan vallers doorstaan te hebben, antwoordde het met welonderhoudcne losbran dingen uit het klein geweer, ondersteund door het schrootvuur van verschei dene stukken geschut, dat in de gelederen der koninklijke troepen vreeselijke verwoestingen aanrigttc. De ruiterij vooral werd genoegzaam in de pan ge hakt. In dit moorddadig gevecht is de zoon van Generaal Vial, die Kapitein onder dit corps was, doodelijk gewond. Weldra ook heeft die colonne moeten afhouden, talrijke slagtolFers op het veld achterlatende. Het Napelsche officiële dagblad maakt in zijne nommers van den 15dcn cnl6den Januarij 5 Koninklijke besluiten openbaar, gecontrasigneerd door den Markies PielracatellaVoorzitter van den Ministerraad, en die geacht wordt de voorstander van bedaarden vooruitgang te zijn. Het eerste dezer besluiten draagt, volgens hetgeen de Parijssche berigten mededcclcnde navolgende werkzaamheden op aan de heide sedert 1824 in gestelde Staatsraden in Napels en Sicilië, als: 1°. het geven van advies om trent alle wets-ontwerpen en hesluiten van algemeen belang; 2°. het onder zoek van alle flnanliële onderwerpen, inet name van de begrooting, van de openbare schuldenz.3°. het uitbrengen van hun gevoelen omtrent te sluiten handels!ractaten en vast te stellen handelslarivenalsmede omtrent adressen, waarin Provinciale raden hunne wenschen te kennen geren. De gemeenten van het Koningrijk Napels en die van Sicilië zullen zelve hare aan gelegenheden bezorgen onder toezigt der Regering. De algemecne Staatsraad is belast met hel ontwerpen van eene daartoe betrekkelijke wet, waarbij de vrije verkiezing van de leden der Gemeenteraden door het volk als beginsel aangenomen zal worden. Volgens het tweede besluit zal in elk der beide rijken, Napels en Sicilië, eene op zich zelve staande Reglcrlijke magt en Administratie bestaan. De openbare betrekkingen zullen iu Sicilië door Siciliuncu en in Napels door Na- politanen vervuld worden. De volkomene afscheiding der beide doelen van bet Koningrijk zal binnen vier maanden ten uitvoer gelegd worden. Bij het derde besluit wordt een buitengewone Raad ingesteld om den Koning in het Rijks-bestuur behulpzaam te zijn. Deze Raad zal beslaan uit de Ministers van bet Koningrijk Napels, wanneer de Koning zich te Napels bevindt, en uil de Ministers van het Koningrijk Sicilië, wanneer bij zich te Palermo ophoudt. Bij liet vierde besluit wordt de Regering van Sicilië aldus zamengestcld Stedehouder van Sicilië, de Graaf van Aqnilo, broeder des Konings: eerste Minister, de Prins de CampofrancoMinister van Binnen- en Builcnlandsehe Zaken, van landbouw, handel en openbare werken, de Hertog de Moritalho; Directeur der Fiuantiën en Kerkelijke Zaken, Giuseppe Buon-Giardinoen Directeur van Justitie en Gratie, Giovanni Cassisi. Bij het vijfde besluit wordt de vrijheid van drukpers ingevoerd op denzelf den voet als in andere Italiaansche Staten en wel bepaaldelijk gelijk die in den Kerkdijken Staal geregeld is. Volgens een besluit van den 19dcn dezer, beeft Z. M. aan de Ministers van Gratie en Justitie, en van algemeene Policic opgedragen, hem naauwkeu- rig de namen der staatkundig-veroordeelden en gevangenen op te geven, om zijne genade aan hen te kunnen bewijzen. Ook heeft Z. M. eene Commis sie ingesteld voor de censuur, welke uit 20 leden bestaan zal; hoven hen zal eene hoogere commissie van 12 leden gesteld zijn, en in iedere hoofdstad eene welke van die beide afhangt, bestaande uit 6 leden. ZWITSERLAND. Den 25ste" dezer zijn de troepen van den Landdag uit Zng vertrokken, omdat de oorlogshclasting betaald was; de bezetting van Freyhurg is met een bataillon verminderd, omdat dit kanton 600,000 fr. had betaald. Het volk heeft in het kanton Schwyz de door den Grooten Raad voor geslagen vrijzinnige staatsregeling verworpen; de ultramontanen en de partij van den achteruitgang hadden al het mogelijke gedaan om dit te verkrijgen, de meerderheid echter waarmede de staatsregeling verworpen werd, was gering. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 25 Januarij. De Koning heeft zijne Regering begonnen met bevel te geven dat al de staatkundige- en pers-processen zullen geschorst worden. De in de hoofdstad aanwezige 15 Afgevaardigden der Stenden van de Deensche eilanden en van de Kopenhaagsche vertegenwoordigers, hebben in een adres aan den Koning het verlangen geuit naar eene constitutionele, be sluitende en wettelijke deelneming aan bet bestuur der staatszaken, en dat eene commissie van mannen die het vertrouwen des Konings en des volks bezitten, uit alle declen des lands benoemd worde tot het ontwerpen van eene vrije, constitutionele staatsregeling. I"K LUSSEN, BERLIJN, 28 Januarij. De Verecnigde Commissiën der Stenden hebben vastgesteld, dat er bij het aanstaande strafwetboek, geene ligchamelijke tuchtigingstraiFen zullen be paald worden. Men heeft hier ongunstige berigten ontvangen omtrent de gezondheid des Konings van Hanover, hij moet zeer lijdende zijn en zijne krachten af nemen. ENGELAND. LONDEN, 29 Jannarij. De bevolking van het Verecnigd Koningrijk was in 1847, 28,700,000 zie len en sedert bet vorige jaar met 300,000 zielen vermeerderd. Al de straten van de hoofdstad zijn thans vervuld met bedelaars, meest Ierendie hier eene toevlugt tegen honger en dood zoeken hun getal wordt op meer dan 50,000 berekpnd. De brieven op de postkantoren in 1847 aangekomen of afgezondenbe draagt 322,000,000, zijnde 22,500,000 meer dan in 1846. Het verbruik van thee hier te lande is in 1847 verminderd mei 1 rnillioen ffi, vergeleken met die van 1846. De Generaal Fredrtk Mailland is in 86-jarigen ouderdom overleden; hij was den Isten September 1779 als Vaandrig in dienst gegaan. Het Comité der West-Indische planters en kooplieden beeft zijn verslag opgemaakt, waaruit blijkt, dat die koloniën haren ondergang te gemoet gaan. In liet noorden van Engeland en in Schotland is zoo veel sneeuw ge vallen, dat zij op de meeste plaatsen 3 of 4 voeten hoog ligt. Een der vermaardste geneeskundigen van Schotland Dr. J. Bellis te Edimburg overleden. Uit de westelijke streken van Ierland bleef men voortdurende de be droevendste tijdingen hetrekkelijk den staat der bevolking ontvangen. De spe ciale Commissie, voor welke de van moord en plundering beschuldigde per sonen moeten te regt staan, en die hare werkzaamheden vooreen deel te l.immerick en te Ennis volbragt had, was op den 24sten jl. te Clonmel. Er bevonden zich aldaar meer dan 400 personen in de gevangenis. De Com missie zou zich evenwel voorloopig slechts met de behandeling der belang rijkste gevallen bezig houden. ln de berigten wordt voortdurend betreurd dat in de tegenwoordige omstandigheden de katholieke geestelijkheid zoo wei nig medewerkt om de rust in het eiland te bevorderen, en met afkeuring gesproken van de handelwijze der Bisschoppen van Tuant en Derry, welke in de dagbladen hevige en zeer uitgebreide artike ls hadden doen plaatsen de een tegen den Graaf Shrewsburydie in een artikel van de Times de handelingen der geestelijkheid gegi-pt had, en de ander tegen Lord Stanley, die in eene der laatste zittingen van het Lagerhuis zich in dcnzelfden zin had uitgelaten. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Januarij. De beraadslagingen der Kamer van Afgevaardigden over het antwoord op de troonrede vorderen slechts langzaam, en hehlien tot dusver, hoofdzakelijk den finaritielen toestand des rijks betroffen. Van verschillende kanten is die als hoogst ongunstig voorgesteld, en heeft men trachten te hetoogendat, ten gevolge van de verkeerde maatregelen des besluurs, eerlang noodlottige geldelijke ongelegenheden te voorzien waren. Van de zijde der regering is ver zekerd dat met het volgende jaar, de geldelijke aangelegenheden tot haren gewonen toestand zouden zijn teruggehragt. Nadat de drie eerste zinsneden onveranderd waren aangenomen zijn de beraadslagingen over de vierde be gonnen, welke eene betuiging aan belangstelling in het lot der arbeidende klassen inhoudt. Eenigc leden der oppositie weidden daarbij breed uit over de zedelijke gesteldheid der bevolking van Frankrijk, klaagden over het toe nemend zedehederf, en zochten de verantwoordelijkheid daarvan vooreen goed deel op de regering te werpen, welke, volgens hen, zich maar al te dik werf handelingen veroorloofde, waarvan bet voorbeeld niet dan een noodlot- tigen invloed op liet volk kon hebben. Bijzonder hevig was de aanval van den Heer Billault, die het volgende amendement voorstelde: Wij vereeni gen ons met den wensch van Uwe Majesteit, om het lot van hen, die in den arbeid hun cenig middel van bestaan vinden, te verzachten, maar wenschen vóór alles, dat uwe regering onvermoeid werkzaam zij om liet zedelijk ge voel der bevolking te verhoogen, en zich niet meer blootslelle om hetzelve door noodlottige voorbeelden te verzwakken." De Ministers hebben voor als nog op deze aanvallen niet geantwoord, doch men verwachtte dat de Heer Guizot in de volgende zitting het woord zou opvatten. Bij de beraadslaging over het artikel: Italië, heeft de Minister Guizot als grondslag van zijne staatkunde gesteldde eerbiediging van de bestaande en stellig erkende regtenafkeer van omwenteling en oorlogen, zoo deze laatste door geene wettige of noodzakelijke gronden werden geregtigd maar welke anders zoo veel mogelijk moeten vermeden worden. Hij meende dat hier drie belangen in het spel waren: het Europesche evenwigthet gods dienstige en het gematigd liberale belang. Ten aanzien van het eerste belang toont de spreker uitvoerig aan, dat in Italië geen der mogendheden een over wegenden invloed beeft, en dal zelfs Oostenrijk de onafhankelijkheid der onderscheidene Italiaansche Staten niet heeft belemmerden in de laatste gebeurtenissen met gematigdheid heeft gehandeld, en dat ook voor de belan gen van Frankrijk in Italië door het Engelsche kabinet is gezorgd. De Minister toonde dat zijne staatkunde de belangen van Frankrijk, zooveel

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3