Rome komende en zich naar Rern begevende. Deze gezant is een Fransch Praelaat, Mons. Luqnet, Bisschop van Ilesebon. Hij is door den Heiligen Vader gelast om pogingen te doen tot herstel van den kerkdijken vrede in dat land. De keuze van dien geestelijkedie als een man van groote be kwaamheid en van verlichte denkwijs bekend isgeeft aanleiding om te ver moeden, dat de Paus geneigd is iets te doen om de gemoederen tot bedaren te brengen en aan de billijke eiscben van den tijd, waarin wij leven, eenig- zins te gemoet. te komen. Volgens la Suisseeen dagblad dat te Bern uitkomt, zon de Nun tius, Mgr. d'Andrea, door den Paus teruggeroepen zijn, omdat hij dezen valsche en verkeerde berigten omtrent den toestand van Zwitserland had medegedeeld. De Engclsche gezant heeft aan den Voorzitter van den Landdag eene memorie ingediend, in welke eene algemeene amnestie wordt aanbevolen en eene voorzigtige behandeling van de herziening der Bondsaktevoorts wordt opmerkzaam gemaaktdat het overwigt van éénc partij niet bestendig kan zijn of het geluk des lands voortdurend bevorderen. Bijzondere berigten uit Waadtland in de op beden ontvangen Allg. Augsb. Zeitung medegedeeld, gewagen van despotieke maatregelen der tegenwoordige regering, die gezelschappen, welke slechts ecnigzins het voorkomen hehben van eenen godsdienstigen aard te zijn, gewelddadig uit een laat drijven en dat, terwijl zelfs eene zangvereeniging werd uiteengejaagd, in eene herberg ongestoord de onzedclijkste en ruwste liederen werden gezongen, wijl het daar verzamelde publick tot de bevoorregten in den lande behoort, en de liede ren van een door de regering begunstigden, communistise.hen en de gods dienst vijandigen dichter waren. PRUISSEK. BERLIJN, 2t Januarij. De jonge Prins Erederik, tweede kind van Prins Albert en Prinses Marianne der Nederlanden, is den 14den dezer aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl hij met zijn Gouverneur en een' jongen medgezel in de diergaarde een toertje j deed, gingen de paarden zijner droschky op hol. Door een' stouten sprong redden de Prins en degenen, die hem vergezelden, zich uit het rijtuig, dat kort daarna omsloeg en verbrijzeld werd. De jonge Prins is nu omtrent 11 jaren oudzijnde hij den 8sl™ Mei 1837 geboren. Het ijs beeft zich boven in den Rijn tot Rudesheim vastgezet. Den 2lsien was te Dusseldorp een weg over het ijs voor ledige en ligte rijtuigen gemaakt. Gisteren is het goederen-gebouw van de Stargard-Posener spoorweg maatschappij, met al de daarin aanwezige goederen, eene waarde van om streeks 50,000 tb. uitmakende door de vlammen vernietigd. Dr. Lewald, Hoogleeraar in de godgeleerdheid te Heidelberg, bekend als beoefenaar der kerkelijke geschiedenis en der uitlegkunde, is den 19den dezer aldaar overleden. Miss Herschell, de zuster des beroemden sterrekundige van dien naam, is den 10(len in den ouderdom van 98 jaren te Hannover overleden. Zij was, zooals bekend is, haren broeder in zijne werkzaamheden ijverig behulpzaam en bezat zelve eene ongemeene kennis in de sterrekunde. EIVGELMII. LONDEN, 22 Januarij. Dingsdag 11. heeft te Southwark, een der voorsteden van Londen, eene talrijke meeting van inwoners plaats gehad, ten doel hebbende te verklaren, dat zij zich tegen elk ontwerp zullen verzetten om de land- of zeeinagt van Groot-Brittanje te vermeerderen, de militie te organiseren en nieuwe for tificatie-werken aan te leggen. De vergadering heeft in twee resolutien be sloten dat liet oorlogvoeren met de ware beginselen van hel Christendom en der menschelijkheid strijdig was, en ten tweede, dat de militaire toebereid selen welke men nemen zal, ten doel zullen hebben, den vrede te doen op- honden, de openbare zedelijkheid zullen verlagen, de verheteiingen en den voortgang der beschaving zullen belemmeren en de handelsinoeijelijkheden van het land zullen vermeerderen. Men zal een verzoekschrift, in dien zin opgesteldbij het Parlement inzenden. Gedurende de 14 eerste dagen van dit jaar zijn reeds zoovele faillisse menten aangegevenals over het geheele jaar 1844. De Heer Isaac Israëli, een der vruchtbaarste en meest geliefkoosde schrijvers van Engelandis dezer dagenin den ouderdom van 82 jaren op zijn kasteel Bradenham, in het graafschap Buckingham, overleden. Zijn vader was een Venetiaansche Israëliet en koopman, die zich cenige jaren voor Isaac's geboorte in Engeland met der woon nederzette en bekeerde zich later tot het Protestantism us. De overledene had te Amsterdam, te Leydcn en te Parijs gestudeerden verwierf later door zijn Leven en Regering van Koning Kat el het beroemde Doctoraat te Oxford. Zijne Letterkundige Curiositeiten zijn bovenal beroemd. Zijn oudste zoon, de Heer Benjamin d'Israëli, niet minder uitstekend schrijver, heeft in de laatste jaren eene belangrijke rol in het Lagerhuis gespeeld, alwaar hij als vertegenwoordiger van het graafschap Buckingham zitting heeft. Lit het Journal of Psychological Medicine van Dr. Winslow blijkt, dat in Engeland het matigheidsgenootschap niet slechts den genever, den brandewijn en soortgelijke sterke dranken te bestrijden heeft, maar dat het ook eenen grooten vijand ontmoet in den opiumwaarvan het gebruik uit China naar Engeland schijnt overgewaaid te wezen en vooral in zwang ge raakt te zijn bij vrouwen uit de mindere klassenzoo dat bet voor de op- pasters in de gasthuizen niets vreemds meer is, wanneer zij van onder de kussens van lijderessen fleschjes met opium vocht of doosjes met opium-pillen halen. Ilet journal maakt gewag van menig geval van krankzinnigheid, dat louter het gevolg van dit misbruik geweest is. De Bevelhebber van de Stoomboot Phlcgelon, werd dezer dagen met. eene zending naar den Sultan van Bruni belast, welke een der kleine Vors ten van Borneo is, wiens vriendschap de Engclsche regering het meest zoekt te winnen, omdat hij zich het digtst bij het eiland Laboan bevindt. Kapitein Grey, aldus werd deze Bevelhebber genaamd, werd door den Sultan op de hartelijkste wijze ontvangen en inet de plegtigbedenwelke men bij personen van den eersten rang in acht neemt, in het paleis toegelaten. Na eene onderhandeling van een uur, werden thee, betel en buitengewoon groote sigaren rondgediend, welke van Javasche tabak zijn vervaardigd, in een blad van den Nipa-palm worden gerold, anderhalvcn voet lang en minstens twee duim dik zijn. De Sultan deelde ze zelf aan de vergaderde personen rond. Deze Vorst was op eenen vrij hoogen porseleinen troon gezetenKapitein Grey zat aan zijne regterzijde, terwijl de drie zonen van den Vorst een weinig meer op den achtergrond zaten. De Ministers en Hofbeambten bleven allen staan, eri naderden slechts den troon, door zich met den buik op den grond er heen te slepen. De Stoomboot zelve trok vooral de aandacht van den Sul tan en van de inwoners van Bruni, omdat zij geheel van ijzer is vervaardigd, een metaal hetwelk in dat land zeldzaam is en zeer gewaardeerd wordt. In Ierland bereiden zich veel menschen om naar Amerika te gaan; onder ben bevinden zich vele gegoede Protestanten. FRAliliRIJli. PARIJS, 23 Januarij. Het voorstel van een paar leden der Kamer van Afgevaardigdenom de Ministers te berispen over hunne handelwijs in de zoo veel geruchtmakende zaak van den Heer Petit, is met 225 tegen 156 stemmen verworpen. De Minister Guizot bad verklaard, dat hij zou aftreden, indien dat voorstel werd aangenomen. Onder het afdrukken dezer vernemen wij met veel leedwezen, dat er heden morgen vroegtijdig te 'sGravenhage berigten uif Madeira ontvangen zijnnopens den gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlandendie ongunstig moe ten luiden. Die berigten moeten HII. MM. de Koning en de Ko ningin en al de Leden van het Koninklijk Gezin diep hebben, getroffen. Met het grootste verlangen en de meeste belangstelling ziet men nadere berigten te gemoet. PROGRAMMA der TENTOONSTELLING van Bloemgewassen VruchtenGroentenWerktuigen voor Landbouw en van Tuinsieradente houden te Amsterdam, op den 24sten, 25ste", 26sten en 27ste» Maart 1848. (Vervolg en Slot van het vorig nommer.) Art. 12. Als prijzen worden uitgeloofd 1. Eene gouden medaille of 100 gulden, voor de fraaiste en schoonst ge kleurde verzameling bloeijende enkele en dubbele Hyacinthen en Tulpen. 2. Eene gouden medaille of 50 gulden, voor de fraaiste verzameling Oran jerie of gematigde Kas-gewassenen een getuigschrift als accessit. Vooral komen hierbij in aanmerking Kaapsche of Nieuw-Itollandsche Heesters. 3. Eene gouden medaille of 50 gulden, voor de fraaiste en best gekweekte verzameling van niet minder dan 50 stuks bloeijende Camellia's. Eene zilve ren medaille of 25 gulden voor de naasthij in aanmerking komende verzame ling, als accsssit. 4. Voor de best gekweekte bloeijende Camellia een getuigschrift. 5. Eene zilveren medaille of 25 gulden, voorde schoonste verzameling van niet minder dan 10 stuks bloeijende Rhododendrum Arboreutn van verschil lende kleuren, en een getuigschrift als accessit. 6. Voor de best gekweekte bloeijende Ilhudodendrurn Arboreutn een ge tuigschrift. 7. Eene zilveren medaille of 25 guldenvoor de fraaiste verzameling van bloeijende Stam- en Struikrozen en een getuigschrift als accessit. 8. Eene gouden medaille of 50 gulden, voor de fraaiste en best gekweekte verzameling van niet minder dan 50 soorten bloeijende Planten, en een ge tuigschrift als accessit. 9. Voor de fraaiste en best gekweekte verzameling van niet minder dan 20 stuks bloeijende Planten een getuigschrift. 10. Eene zilveren medaille of 25 guldenvoor de schoonste verzameling van niet minder dan 15 stuks bloeijende Azalea Indica, en een getuigschrift als accessit. 11. Voor eene verzameling van niet minder dan 5 stuks bloeijende Azalea Indica, een getuigschrift. 12. Eene zilveren medaille of 25 gulden voor de fraaiste verzameling van bloeijende Rhododendrum's, Azalea's, Kalmia's, Ledum's, Vaccinium's, en dergelijke Heestergewassen voor den vollen grond, en een getuigschrift als accessit. 13. Voor de best gekweekte Rhododendrum, Azalea, Kalmia, Ledum of Vacciniumeen getuigschrift. 14. Eene zilveren medaille of 25 gulden, voor de fraaiste en best gekweelde verzameling van 50 stuks, in niet minder dan 25 soorten, bloeijende Erica's en een getuigschrift als accessit.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3