BÜSTE1NLAJNDSCHE BERIGTEJN. het Noorwccgsche scheepje Catliarina, dat door den storm van den 17dl>n op den 18d,!n der vorige maand zoodanig was geteisterd, dat liet, van mast en tuigaadjc beroofd, in een' zinkenden staat Terkeerde, toen het, 5 dagen later, door den hoeker de Noordzee, op 57° 30" N. B., werd gezien. De bemanning had slechts bestaan uit 3 koppen; do derde was in den storm over boord geslagen. De lading bestond uit steenkolen. Het vaartuig kwam van Huil en behoorde te Vannoë in Noorwegen te huis. Zonder de hulp van gemelden boeker, waren de schipbreukelingen gewis omgekomen, daar het wrak, weinige oogcnblikken nadat zij gered waren, uiteensloeg en zonk. AMSTERDAM, 24 Januarij. Alhier zijn van den 17den tot den 22slcn dezer geboren 13G kinderen en overleden 191 personen. HAARLEM24 Jannarij. De afdecling Haarlem van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft zich in eenc eergisteren te dezer stede gchoudene vergadering geconstitueerd en verkozen: tot haren Voorzitter, den Heer Mr. W. 11. van Voorst; Onder voorzitter, den Heer Mr. A. A. del Court van Krimpen; Secretaris, den Heer Jhr.jG F. van Test en Penningmeester, den Heer 11. E. van Hees van den Tempel. UTRECHT, 22 Januarij. Het Provinciaal Geregtshof hier ter stede heeft op nieuw een treffend ver lies geledendoor het overlijden van den Raadsheer Mr. J. J. Hinlopen. Slechts weinige maanden mogt de ontslapene zich in zijne benoeming als Raadsheer verbeugen; hij overleed in jeugdigen leeftijd, aan de gevolgen eener korstondige, doch hevige ziekte, betreurd door zijn familie en talrijke vrien den, die hem, om zijne beminnelijke hoedanigheden, hoogachtten en vereerden. VEKEE1VIG1IIE ÜTATTEN. PHILADELPHIA, 6 Januarij. Zekere olifant in de Diergaarde alhier, wilde terwijl hij los stond, in een vlaai* van ongeduld zijn hok dat schoongemaakt werd hetgeen hem scheen te vervelen verlaten. Zijn oppasser Kelley trachtte hem eerst door toespraak te bewegen om zich stil te houden doch dit vergeefs zijnde sloeg hij hem met eenen stok. De olifant op eene fatsoenlijke behandeling gesteld, nam dit zoo kwalijk, dat hij Kelley opnam en rondslingerde lot dat deze op een hok met twee afdeelingen ncderkwamwaarin een byena en een wolf waren. De olifant wierp het rnet Kelley in de lucht, wien in het neerkomen de beide beenen werden gebroken. Nu trachtte de olifant door de zitplaatsen te komenmaar verwarde in de banken die hij overal doortrapte. Toen liet men bonden op hem los op die soort van jagt afgerigt; onderwijl werd de olifant al woedender en verbrak nog twee andere kooijen met apen die hij doodde. Eindelijk waagde het de Hecren Driesbach en Waring een kabel in den stal te spannen en dreef men hern door hem met harpoenen te wonden naar den stal terugwaar men een zijner pooten in den kabel wist te vangen en nu kwam hij door bloedverlies tot bedaren reeds had men geschut voor de lent geplaatst en gewapende magt doen aanrukken. De wolf en hyena, wier hokken gebroken waren en die dus vrij rondwan delden, waren door den schrik zoo mak, dat men ze spoedig meester werd. De arme oppasser verkeert in bijkans hopeloozen toestand. Men moest een zijner beenen afzettenmaar hij was nog niet in slaat zulks door te staan. HAAF IS S3 GOEDE HOOP. 15 November. De oorlog met de Kaffers wordt met goed gevolg voortgezeten het be kende Kafferopperhoofd Pato heeft een geduchte nederlaag ondergaan. De Colonel Somersetdie den vijand reeds langen tijd achtervolgd had om hem tot een gevecht te noodzaken, had hem den 31sten October 11. in de nabij beid van de rivier Checabe achterhaald. De Kaffers in die bergachtige stre ken, door de welaangebragte maatregelen der Engelschen in het naauw ge- bragt, hadden eindelijk tot het leveren van een gevecht moeten besluiten. In het eerst hadden zij een hardnekkigen tegenstand geboden, doch waren weldra genoodzaakt geworden om de vlugt te nemen. Zij hadden een aantal dooden achtergelaten maar schenen een veel groofcr aantal gesneuvelden en gekwetsten medegevoerd te hebbengelijk men uit de bloedige sporen op hunnen weg opmaakte. Colonel Somerset was voornemens den vijand geen rust te laten maar hemin weerwil van het slechte weder waarmede zijne troepen te kampen hadden, onvermoeid te vervolgen. RiTSL AA». PETERSBURG, 13 Januarij. Uit eenc opgaaf van het Ministerie van Binnenlandschc Zaken blijkt dat in het jaar 1846 zich in liet Rijk een aantal van 8,830,255 personen bevondenwelke de godsdienst van den Staat niet beleden. Onder deze waren 2,769,929 Hoomsch-Katholieken19,998 Armeniesc.h-Katholieken 364,246 Armeniesch-Grieken 1,756,763 Lutherschen, 14,361 Gereformeer den, 1,188,648 Joden, 2,322,021 Mahomedanen224,548 personen, welke tot de secte der Lamaïten behoorden, en 169,749 Heidenen. De Frankfurter Consul Plitt is gevangen genomen, omdat hij zich schuldig gemaakt had aan misbruik van vertrouwen en het verduisteren van gelden van eenige actie-maatschappijenin zijne kas was een te kort van 600,000 zilv. Roeb. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 20 Januarij. Z. M. de Koning Christiaan VIII is gisteren morgen hier overleden. Hij was geboren den 18den Sept. 1786 en dus ruim 61 jaren oud. Hij beklom den troon den 3den December 1839, opvolgende Koning Frederik VI, zoon van Christiaan VIIoudere halfbroeder zijns vaders. In 1812 gescheiden van zijne eerste vrouw, eene Mecklenburgsche prinses, huwde hij in 1815 zijne thans hem overlevende weduwe Carolina Amalia van Holstein Augus- tenburg. Zijn troonerfgenaam is zijn eenige zoon (uit het eerste huwelijk gesproten) Frederik VII, geboren 6 October 1808. Deze vorst is twee malen gehuwd geweest en beide malen van zijne gemalinnen wettiglijk gescheiden, eerstin 1837 van Maria van Denemarken (thans gemalin van Hertog Karei van Glucksburg), daarna in 1846 van Carolina van Mceklcnburg-Strelitz. Beide deze huwelijken zijn kinderloos gebleven. SPAKJE. MADRID, 15 Januarij. In de zitting der Cortes van den 13deo is het voorstel der Ministers, om tot de voorloopige helling der belastingen gemagtigd te worden, met 148 tegen 37 stemmen, goedgekeurd. De Ministers hadden van deze magtiging eene kabinets-quaestie gemaakt. De Chaffarin-eilandenop de knst van Marokko, zijn thans werkelijk door de Spaansche troepen, den 6den dezer, bezet. ITALIË. ROME, 13 Januarij. Men wil een observatie-corps van 30,000 man aan de Po bijeenbrengen, doch men beeft gebrek aan geld. Er is met een' Franschen bankier cencgeld- leening van 1 milliocn scudi (2* milliocn gulden) tegen 6 pCt. gesloten. Door den Staadsraad is zij met 19 tegen 3 stemmen goedgekeurd, op voor waarden dat de amortisatiekas zal worden hersteld en dat men uitgaven zou besparenvooral door de betaling te staken aan de geestelijke ligchamen. De Vorstin Belgiojoso tracht dergelijken invloed op de hoogere klasse uit te oefenenals Ciceruacchio op de mindere. De Paus door verschil lende partijen geslingerd, schijnt nog geen' bepaalden weg te kunnen kie zen om dien met beradenheid te volgen. Volgens een brief uit Romagna is de burgerwacht te Faenza geschorst, dewijl zijnadat bet volk de glazen van het Jesuitcn-klooster verbrijzeld en geschreeuwd had: Weg met de Jesuiten! zulks rustig aangezien, en had geroepenGenoeg voor hedenmorgen hrehen wij alles af! - Te Messina hebben den 6dcn dezer onlusten plaats gehad, welke door de gewapende magt moesten bedwongen worden, en waarbij eenige burgers gewond zijn. De zaken in Piëmont beginnen een ernstig aanzien te krijgenzoodat daarheen troepen van verschillende wapens vertrokken zijn. MILAAN, 20 Januarij. De Commissie der Centrale Congregatie van de Lombardysche provinciën, heeft met algemeenc stemmen het adres aan den Keizer aangenomenstrek kende om de wenschen der ingezetenen over eenige verbeteringen in het open baar bestuur kenbaar te maken. Den 14dcD heeft eene deputatie dit adres aan den Onderkoning overhandigddie liet aan den Keizer zou opzenden. De Gazette di Milano deelt eene proclamatie van den Keizer mede, waarin deze zijn leedwezen te kennen geeft over de laatst voorgevallen rust- verstoiingenaan de bezorgdheid herinnert die de regering steeds voor het welzijn van het Lombardysch-Venetiaansche koningrijk aan den dag heeft gelegd en vervolgens zijn vertrouwen uitdrukt op de goede gezindheid van de groote meerderheid zijner Italiaansche onderdanendaarbij evenwel zijn vast voornemen aankondigende, om zijn gezag in het Lomhardysch-Venetiaanscbe koningrijk steeds krachtdadig te zullen handhaven. In welke mate de mid delen daartoe voorhanden zijn, blijkt uit bet volgende door de Augsburger Allgemeine Zeitung medegedeelde berigt van de Lombardysche grenzen van den 14dcn Januarij Ten gevolge van de voortdurende vermeerdering der legermagt in het Lombardysch-Venetiaansche koningrijk moet de sterkte der troepen in Oostcn- rijksch Italië thans tot meer dan 100,000 man geklommen zijn, en zullen die troepen, naar men verneemt, voortaan in plaats van twee, drie leger corpsen uitmaken, De infanterie-bataillons zijn versterkt door de oproeping der met verlof vertrokken manschappen, en de te Verona liggende compagniën van het regement mineurs en sappeurs zullen ten einde op den voet van oorlog gebragt te worden, eene versterking van 4 tot 500 man erlangen. Bovendien is bevel gegevenom zoo spoedig mogelijk alle voor de dienst geschikte paarden op te koopen. ZWITSERLAND. BERN 16 Januarij. De troepen van het eedgenootschapwelke reeds bevel hadden ontvangen Lucern te verlatenhebben van den Generaal Dufour tegenbevel gekre genomdat men zekere berigten ingewonnen had, dat aldaar plan bestond, om, zoodra de troepen zich verwijderd hadden, eene tegenomwenteling te bewerken. Uit Lyon wordt het volgende gemeld Een buitengewoon gezant van den Heiligen Stoel bij het eedgenootschap is gisteren hier doorgereisdvan

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2