Van ,wege de ongezonde ligging dei* vestiging in dien omtrekNieuw- Bainbay, zouden zich de leden dier gemeente meer benedenwaarts aan de Suriname in de nabijheid der Sarakrcek vestigen. Daar is het klimaat gezon der en het verkeer met Paramaribo gemakkelijker. Bovendien hebben zich reeds vele Vrijnegers van een anderen stam daar nedergezet, onder welke reeds eenige begeerte naar her Christendom is opgewekt, heigecn van de voor genomen verplaatsing der Bambeysche gemeente veel goeds doet hopen. ASSEN. 18 Januarij. De Drenlsche Courant bevat het volgende verzoek aan alle beoefenaren der geneeskunde in Drenthe, van Dr. G. II. Amsholl: Eindelijk heeft dan ook de Griep, Influenza of Russische Catharr, die reeds voor eenige dagen in naburige gewesten heerschic, bij ons vasten voet gezet. Eene geschiedenis van ziektenvooral toch vari Epidemiën of heer- schcndc ziekten, uit een topogeografisch oogpunt waargenomen en alzoo be schouwd, is voor den geneesheer, in de plaats of het gewest waar hij de geneeskunde beopfent in 't belang der lijdende inenschheid en der wetenschap onberekenbaar gewigtig, nuttig en heilaanbrengend. Waarnemen en onder vinden rnaakt wijs. Waarneming is een onmiddelijke omgang met de natuur. Zij is de bron ter vei krijging van de belangrijkste ondcrkenningsteckenrn der ziekten. De natuur liegt nimmer, zij is eene veilige leidsvrouw. Het men- schelijk verstand dikwerf te veel steunende op niet proefhoudende vooronder stellingen brengt ons soms van den regten weg af. Ons leven is te kortde omvang der geneeskunde te grootdan dat wij alles zien en ondervinden kunnen. Onze voorgangers hebben ons eenen groo- len rijkdom van ertaringen nagelaten. Ieder verzamele dan ook nu nog wat hij kan, en hij doe dit gemoedelijk. Alzoo worden bijdragen geleverd voor geneeskundige Archieven, welke, als zoo vele dcelen der natuurkundige we tenschappen, zullen indringen in den aard en het wezen der kwalen, waar mede van lijd tot tijd het mensehdom bezocht wordt. Dan zal liet door ons waargenomeue niet op liglc bladen ter neder gesteld worden, die slechts voor cénen dag zijn, die het verstand verwerpt, de natuur loochent en de tijd doet verstuiven neen het is dan op metalen tafels gegraveerd want het is het conteifeilsel der natuur. Ia en hij haar wordt het aangetroffen. Zoo juist, zoo duidelijk, zoo als of wij het zelve zagen, zelve waarna men, werd de Influenza of Griep, waarvan voor het ééist in 1510 en ver volgens in 1580, 1658, 1712, 1731 1733, 1742 en 1752 melding ge maakt wordt, ons aanschouwelijk voor oogen gesteld. De latere Epidemiën van 1782 1788, 1800, 1805 en 1815, door de meesterlijke pennen van Metzgcr, Wolf, LancisiIluxham en anderen be schreven, overtroffen de vroegere in uitgebreidheid, hardnekkigheid eu ge vaar. Van uit het Oosten, van waar licht en leven tot ons kwam, komen omgekeerd niet zelden duisternis en verderf. Ook heerschcnde ziekte komen van daar tot ons. Dan eens over Ethiopië en Egypte, dan eens uit Indië, China of Arabic over Axum, Meroe, Orenburg enz. Zoo b. v. de Cholera, zoo ook de Influenza. De oorzaak is w el ligt een miasma in de lucht ver spreid. Na lang gewaaid hebbende zuid- en zuid-oosten; nu meer oost- en noord-oosten winden grijpt het de ademhalingswerktuigen en secundair, de spijsverterings- en hnidorganen aan: openbaart zich gewijzigd, als calharraal- subinflamatoir-gaslriesch ziek zijn. Het is eene ligte zaak, geachte kunslgenootenin deze overtuiging deelt gij ongetwijfeld met mij eene of andere op zich zelve staande of algemeen j heerschende ziekte naar gewone regelen Ie behandelen. Doch daarmede ver genoegt zich de medicus, die het eei lijk met zijn beroep meent, niet. Neen, h'j gaat van het gewone, alledaagsehealgemcene tot het bijzondere, con- crete, constitutionele, individuele; ja, hij dringt tot het binnenste en naauwste van oorzaak en gevolg. Ilct is dan ook om 't belang der zaak, het is uit overtuiging onzer heilige roeping (zeer teregt merkt des betrekkelijk llufeland op: IVem die Heil kunst viiclit zum Religion tvirddem ist sie die trostlosestemühseligste und undankbarste Kunst auf Er dendat ik li geachte kunslgenooten beleefdelijk uitnoodige, mij wel bet door U waargenomeue te willen mede- dielen. Alzoo zullen wij gezamenlijk matcrialien bijeenbrengen voor eene Geneeskundige Topographie, ook voor ons nog zoo zeer onbekend Drenthe. Enkele bewoners toch onzer zusterlijke gewesten weten soms niet of Drenthe een dorp, stad of provincie in Nederland is. ZEVENBERGEN, 17 Januarij. II. K. H. de Prinses van Oranje heeft, aan de alhier gevestigde Sophia- School, weder eene som van honderd guldens doen toekomen. Deze inrigting verdient te meer eene bijzondere opmerkzaamheidals zijnde niet alleen de eerste ten platte lande in deze provincie geweest, maar ook oorspronkelijk op- gerigt in liet buis, waar de moeder van den Rotterdamschei) Erasinus, die de dochter eens Zevenhergschen Geneeshcers was, gewoond beeft. BCJ ITEIN LAiNDSCHE BE BIG TEiN Te Malaga waren onderscheiden afdeelingen voetvolk en artillerie inge scheept, om naar de Chaffarin-eiianden op de Marokkaansche kust te worden overgehragt; bovendien waren 6 transportschepen met levensmiddelen, geschut en werklieden naar dezelfde bestemming vertrokken. De Generaal Serano stond aan het hoofd dezer onderneming. P S5. T II A Li. LISSABON, 9 Januarij. De Regering heeft op den dag der opening van de Cortes aan do Vertegen woordigers der drie groote Mogendheden, die het Protocol van 21 Mei 1847 geteekend hebben, te kennen gegeven, dat dit protocol is Vernietigd, omdat de d aai bij opgelegde vcrpligtingenzoowel aan de zijde van Portugal als aan die der Mogendheden vervuld waren. De Regering zou eene gedwongene lecning uitschrijven en nieuwe bepa lingen maken op de vrijheid der drukpers. De Koningin heeft den Hertog van Terceira benoemd tot Gezant te Weenen. ITALIË. ROME, 8 Januarij. De Paus heelt weder eene verordening op de drukpers uitgevaardigd, waar bij de vrijheid der drukpers op nieuw wordt ingekort, hetgeen groote verbit tering onder de vrijzinnige partij heelt te weeg gebragt. De Paus heeft den Heer Camille Amici lot Minister van Buitenlandsche Zaken, den Heer Sbarretti tot Secretaris van den Ministerraad, en den Heer Pentini tot Vice-President van den Raad van State benoemd. Toen den 2<len dezer de Paus met klein gevolg was uitgereden, om aan het verlangen des volks te voldoen, gedroeg het zich zoo onstuimig, dat het alle palen te huiten ging. Men schreeuwde aan het portier, klom tegen het rijtuig op, en zelfs plaatste de bekende volksvriend Cicervaecliio zich achter op het tweede rijtuig met een groot geschrift in de baud. waarop te lezen stond: Reg/vaardigheidII. Vvoor het Volk! Dus reed bij mede tot op het plein van bet paleis. Men zegt dat alhier een Russisch kabinets-koerier aangekomen is. een door den Keizer goedgekeurd concordaat overbrengende. Men mag daaruit opmaken dat Z. M. de Keizer, op liet oogenblik dat hij het bedoelde rescript uitvaardigde, besloten had aan de wenscben van het Hof van Rome toe te geven, en dus teregt verklaarde dat de onderhandelingen tot een ge- wenscht resultaat hadden geleid; terwijl de Paus, destijds bet concor daat nog niet ontvangen hebbende, en van de bedoelingen des Keizers nog onkundig zijnde, in zijue allocutie eene geheel tegenovergestelde verklaring kon afleggen. In een besluit van den Keizer van Oostenrijk wordt de tegenwoordige toestand van het Lombardyscli-Veneliaanscb Koningrijk als oproerig verklaard, zoodat de gestelde Magten gelast worden al die maatiegelen te nemen, welke noodig zijn tot herstel van orde en rust. Hieraan wordt dan ook bereids te Milaan krachtdadig gevolg gegeven door een groote ontwikkeling van krijgs- magt op de bolwerken en op bet plein voor het kasteel is gesehut geplant. Krijgsvolk te paard en te voet doorkruist de stad, bet eerste met ontbhoten sabels en bet andere voorafgegaan door drie man inet geladen en gevelde ge weren terwijl de Maarschalk Kadetsky verschrikkelijke bedreigingen tegen het volk heeft laten hoaren. Volgens een brief uit Genua van den 10dcn dezer, hadden de Jeauitea die stad uit eigen beweging verlaten. TOSCAM. LIVORNO, 8 Januarij. De onlusten alhier zijn gedempt geworden en de menigte moet weder om bevredigd zijn. De hoofden der revolutionaire partij, onder welke Gue- razzi de voornaamste plaats bekleedt, zijn van hunne bedden geligt en met eene stoomboot naar het eiland Elba overgehragt, om aldaar onder toezigt te worden gehouden. Z H'lTSEKLAN®. De Grondwet in het kanton Schwytz erkent de Cliristelijk-Katholijke Gods dienst. Dezer dagen was in den Raad belast met liet voorstellen van eene herziening dier Grondwet, voorgesteld, om die benaming te veranderen in Pioomscli-Katholieke Godsdienst; doch dit is met 19 tegen 11 stemmen ver- worppn. De groote Raad van dit kanton heeft liet beginsel aangenomen, dat de Staat zorg moet dragen voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd. In Wallis beeft de Groote Raad besloten, om bet beheer van al de geestelijke goederen aan den Staat op te dragen, die dan ook voor de geeste lijke goederen en personen en voor instandhouding van het klooster St. Ber nard moet zorgen. Op voorstel den Commissie van Zevenen heeft de Landdag besloten de nota van den Apostolischen Nuntius onbeantwoord te laten, op grond, gelijk de berigten zeggendat de Paus zich in dezen niet als wereldlijk Vorst inaar als Opperhoofd der Katholijke kerk tot het Zwitsersche bewind gewend had. De Generaal Dufour heeft het tiende deel der hem toegelegde 40,000 fr. ter ondersteuning der slagtoffers van den oorlog afgezonderd. SPANJE. MADRID, 10 Januarij. Van de 7 leden, welke belast waren inet bet opmaken van een rapport, betreffende de besehnlJigings-acte tegen Salamanca, hebben er zich 5 tegen verklaard. Deze twee zullen nn bun gevoelen omtrent de beschuldiging ken baar maken.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2