LEYDSCHE COURANT. 1848. RIJD AG, 21 JAMJAR IJ. N 9l-|' RL\>OLA.\DSCHE BERIGTEjN. De Ctmrant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Ëaturdu" avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Januarij. Gisteren is alhier de 53ste verjaardag van H. M. onze geliefde en geëerbie digde Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd. Z. M. beeft bij besluit van den Gllel> dezer, den Heer Dr. Th. Muller Massis, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als I.id der Commissie van Ad ministratie over de Gevangenissen alhier, en in zijne plaats benoemd den Heer Mr. E. de WendtSubstituut-Officier bij de Arrond.-Regtbank. Z. M. beeft goedgevonden, bij besluiten van den 24slcn en 31'ten pe. cember jl. de leden te benoemen der onderscheidene Militieraden in dit ge west, voor de ligting van 1848. In den Militieraad, zitting houdende te Gou latot civiele leden. C. Wiggcman Guldemondt, lid der Staten, en Mr. P. G. Hubrccht, lid van den Raad der stad Leyden; en tol plaatsvervan- g rs: Mr. J. W. Blanken, lid der Staten, en W. H. Kollï, lid van den Raad d r stad Gouda; en tot Militair lid, den Majoor Noot, Commandant van het depot-balaillon van het 4e regiment infanterie. 'sGRAVENHAGE, 20 Januarij. Heden ziet alhier het licht de Begrooting van Ontvang en Uitgaaf van onze Stad voor den jare 1848. De buitengewone ontvangsten zijn geraamd op een bedrag van 07,734.96 en de gewone inkomsten ƒ721,648.87; totaal der ont vangsten 789,383.83. En de uitgaaf op: gewone uilgaven op 702,088.95 en de buitengewone uitgaven op ƒ78,596.262 te tamen ƒ780.685.212* Het goed slot wordt derhalve geraamd op 8,698,61 Onder de ontvangsten merkt men op de bank van leening 15,000het hadhuis 1,780; de mili taire stallen f 1,000, enz. Onder de uitgaven treft men aan: kosten van het badhuis ƒ6,400; surveillance en invordering der plaatselijke belastingen ƒ39,000 ter bestrijding van de kosten der inrigting van het gebouw van den Nieuwen Doelen tot eene Arrondissem.-Regtbankals anderziiis 12.000, en aan winterarheid aan behoeftigen ƒ12,000. Te Scheveningen is Zondag voor den wal gekomen de sloompakket Ocean, aan boord bobbende 6 landverhuizers, die uit Noord-Amerika met berouw naar hunne haardsteden terugkeerden. ROTTERDAM, 19 Janaarij. Heden is in bet Hotel des Pays-Bas, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik, ccne algemeene vergadering van de leden der Koninklijk- Ncderlandsche Jachtclub gehouden. Uit de tnededeclingen van den raad is bet gebleken dat de finantiële toe stand der club gedurende 1847 is vooruitgegaan, en dat, niettegenstaande zij, door verschillende bedankingen en sterfgevallen, onderscheidene harer leden heeft verloren, zij toch nog een bijna gelijk getal leden als ten verle den jare mag tellen, namelijk: 338 gewone en 7 buitengewone. Als eereleden zijn op de gemelde vergadering namens Z. K. II. den Prins van Oranje voorgesteld, en als zoodanig aangenomen, Z. D. H. de Hertog van NassauZ. K. H. de Erfgroothertog van Saksen Weimar Eisenach en Ka pitein Frederic Hornemann. Verschillende der leerlingen van het roeicorps der Koninklijk-Nederlandsche Jachtclub zijn op de schepen der Nederlandsche koopvaardijvloot als jongens geplaatsten er is eene circulaire aan Heeren rceders en eigenaars van sche pen afgezonden, om deze nuttige inrigting al meer en meer te helpen bevorderen. Voorts zijn, voor een' nader te bepalen wedstrijd in 1848, prijzen uitge loofd, terwijl ook is besloten, eenige prijzen uit te schrijven voor een' te houden wedstrijd te Dordrecht. AMSTERDAM 19 Januarij. Men verneemt betrekkelijk den Noord-Hollandschcn spoorweg, dat de onder zoekingen der drie daarbij betrokken Ministeriën thans afgeloopen zijn, wegens de daarbij, ingevolge het contract tusschen Z. Exc. den Gouverneur van Noord- Holland en de Agenten der Fransch-Nederlandsche Maatschappij bedongene voorkeur voor eene eventuele indijking en droogmaking van het IJ, als scha deloosstelling voor de belangrijke fortificatie-onkoslenwaartoe deze maat schappij zich verbonden beeft. De meerderheid der daarbij betrokkene Ministeriën heeft zich gunstig over deze zaak verklaard, en slechts eenige geringe en ligt op te lossen bedenkin gen zijn daarop van wege bet Departement van Finantiën gemaakt, zoodat men de gegronde hoop kan koesteren, dat deze, voor de provincie Noord- Holland zoo belangrijke onderneming, eindelijk na zoo veel oponthoud, spoedig de vergunning van Z. M. den Koning zal erlangen, en met de voorloopige werkzaamheden een aanvang kunnen gemaakt worden. Eergisteren beeft de veiling van de verzameling handschriften enz., van Van Alkemade en Van der Schellirg, in het Huis met de Hoofden alhier een aanvang genomen. De beide eerste zittingen, die door vele be langstellende oudheidminnaars werden bijgewoond, bragten ruim ƒ5.000 op. Onder de reeds verkochte nommers bevinden zich verscheidene hoogst belang rijke stukken tot de geschiedenis der stad Rotterdam betrekking hebbende. Van de zeldzame oudbeden, die heden avond worden geveild, zullen wij dc prijzen mededeelenvoorloopig zij vermeld dat onder de bandschriften N". 206, adelijke starnhuysenvoor ƒ318, N". 211, over den Burg te Leyden, voor 115, N°. 212, Beschrijving van de Abdij van Bijnsburg, voor ƒ155, N°. 213, betzelfde onderwerp, voor ƒ100, N". 220, Abdij van Leeuwen horst voor ƒ100 enz. werden verkocht. Naar wij vernemen, is dezer dagen, door Curatoren van het stedelijk Gymnasium alhier, aan liet stedelijk Bestuur, eene aanbevelingslijst van personen, voor de betrekking van eersten Onderwijzer in de wiskunde aan die inrigting, toegezonden, waarop voorkomen, de Heeren Dr. D. van Lan- keren Mattlics, D. Bierens de Haan, en H. de Jonge. De Hoogleeraar E. 11. von Baumhaucr zalop 31 Januarij aanstaande des namiddags ten één ure, zijne inwijdingsrede houden, in de landstaal, in de groote gehoorzaal van bet Athenaeum Illustre alhier. Heden middag, ten een ure, is op de werf van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudók van Heel, met het beste gevolg en onder het gejuich zoo der wciklieden als der talrijke uitgerioodigde personen, van stapel geloo- pen eene nieuwe groote ijzeren stooin - sleepbootaldaar voor rekening van de Frarikforter stoom-sleepboot-maatschappij vervaardigd en bestemd om tus schen deze stad en den Boven-Bijri dienst te verrigtcn. Het was een geheel eigenaardig en in dit jaargetijde zeker vreemd gezigt, dat in weerwil van de felle vorst en het wit besneeuwde ijs, dat bet omringende water bevloerde en zich zoo ver bet gezigt reikte, uitstrekte, iu een naar verhouding slechts klein wak dat ten dien einde was opengebrokeneen diergelijk reuzen-ge vaarte werd ter neder gelaten, dat weldra alleen in staat zal zijn zich op de vlakte te bewegen, die nu zoo vele honderden torsehte. Boven de sierlijk met vlaggen opgetooide bootprijkte op vlaggendoek de naam van den Heer Paul van Vlissingen, zijnde dit de naam, die aan dit zijn voortbrengsel is gegeven. Gewis eene slreelendc eer voor dezen kundigen industriëeldie nn ook in andere landen zijnen naam meer en meer zal doen bekend worden en den vreemdeling met verwondering vervnllenzoowel voor de stad, waar dergelijke voorwerpen vervaardigd worden, als voornamelijk voor den man die ook weder in de vervaardiging van deze boot zijne onmis kenbare talenten heeft aan den dag gelegd. Moge zij dan vele jaren de diensten verrigten, welke men van haar wacht en op vreemde wateren den naam herinneren van Amsterdam en van Paul van Vlissingen ZEIST, 15 Januarij. De bcrigten van bet Zendeling-Genootschap alhier Ir.idcn zeer gunstig om trent de werkzaamheden der Moravische Broeders in Suriname. Te Paramaribo wies dc Negergemeente meer dan ooit in getal van ledenmaar vooral op de plantaadjes werd vooruitgang opgemerkt. Het Zendelingswerkdat voor omtrent 20 jaren tot céne plantaadje bepaald was en zijn ondergang scheen te naderen, is thans over 150 plantaadjes uitgebreid. Meer dan 13.000 Negers staan onder bet opzigt der Broeders; meer dan 18,000 hooien het woord van God, en hel getal dergenen, die het Itooron kunnen, bedraagt ongeveer 23,000hetgeen meer dan de helft der tegenwoordige slavenbevol king uitmaakt. De oogst is groot, maar weinige zijn de arbeiders. Ook onder de vrije Boschnegers werd niet zonder vrucht gearbeid. Eerlang zou aan eene vrouw de doop worden toegediendniet op eene der vestigin gen maar in het Boschland zelf, hetwelk de eerste maal zou wezen, dat een uit den grooten stam der Aukaner-Boschnrgers in liet Boscbland den doop ontvangen zou.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1