eene leeniug van een millioen guldens ('a ƒ1.25 Ned.) zal overgaan, bij aan deden van ƒ25.tegen een rente van 4 ten honderd. PRIJISME1S. BERLIJN, 12 Janparij. Men verneemt dat het nieuwe strafwetboek waarschijnlijk veel tegenstand ontmoeten zal, zoodat men de zittingen der nieuwe commissie met, veel be langstelling te gemoet ziet. Als eene bijdrage tot het groot Polen-proces alhier, welke tot nu toe onbekend was gebleven, verneemt men nog, dat de Koning uitdrukkelijk bevolen had, dat in dit proces geene Poolsche vrouwen zouden betrokken wor den. Intusschen weet mendat zekere Poolsche dame in het Groothertog dom Posenal de draden der zamenzwering in handen had. Haar eigen broeder zat op de bank der beschuldigden desniettemin bleef zij ongemoeid. II A M SS ïl 11 G. 11 Januarij. In 1847 hebben hier 225 faillissementen plaatsgehad, waarvan de han- delskrisis in Engeland de hoofdoorzaak was. Men voorziet nogtans dat zij dit jaar nog grooter zullen zijn, en vooral onder de eigenaren van huizen of aanbouwers van woningen. Want de prijs der gronden is door speculanten, in de eerste maanden na den grooten brand, tot eene ontzettende hoogte op gevoerd, en de eigenaren zijn niet in staat, om de kapitalen welke hun geleend zijn, door anderen te doen vervangen, wanneer hun de hypotheken zullen worden opgezegd zoodat de eigendommen tegen welken prijs ook zullen moeten verkocht worden, wat den ondergang der eigenaren na zich slepen moet. Reeds hebben in 1847, 120 dusdanige verkoopen plaats gehad. lIESSEA-DARltlSTAIBT. MAJNTZ, 12 Januarij. Ten gevolge van de buitengewone koude welke hier eeriige dagen heeft ge- heerseht. is ook de Rijn bijna op alle punten toegevroren. Reed? passeren er zwaar geladen vrachtwagens over en bij oenen lagen waterstand, zoo als men zich dien sedert 50 jaren niet herinneren kan, kan men verwachten, dat deze rivier op vele plaatsen tot aan den grond vast zal zitten, Te Darmstadt is eene Nationale Vereeniging voor landverhuizing en ko lonisatie van Duitscheis gevormd, die onder 't oppertoezigt der Regering doch onder eigen verantwoordelijkheid 't vervoeren van landverhuizers op zich neemtbij voorkeur naar de Vereenigde Staten; zij belast zich ook met het overbrengen van armen, die op kosten hunner gemeente naar Amerika worden overgeplaatst om daar een eigen bestaan te vinden. Zij voorziet de landver huizers van godsdienstleeraars, onderwijzers, gertcesheeren enz., en heeft ten hunnen nutte een wisselbank opgerigt die tot alle steden van belang in de Vereenigde Staten in betrekking staat, 't Vervoer van Duitsche landverhui zers, waarvan dusver de voordeden door Antwerpen, Rotterdam, Havre en Liverpool getrokken zijn. zal nu voortaan wel meest uit Duitsche havens plaats hebben. EX GEB, AA'». LONDEN, 12 Januarij. De Morning-Post doet eene opgave van de jaarlijksche opbrengst zoo van den grond als van fabriekgocrlerenwaaruit blijkt dat die van den grond, hoofdzakelijk aan granen, voeder voor liet vee, aardappelen, hoorn- en ander vee en nog eeriige artikelen 250 millioen bedraagt, en die in fabriek- goed ren rnim 187 mill. van de verschillende artikelen der opbrengst van den grond bedragen de granen alleen 118 mill. Van de verschillende labriekgoedcren beloopcn de katoenen manufacturen 45 mill. de wollen 26 mill., de linnen 12 mill, en de zijden 10 mill. De opbrengst der messen en andere staalwcrken, bedraagt 18 millioen. Van het gezamcntlijk bedrag van 187 millioen is 118 millioen voor binnenlandsch verbruik en 69 millioen voor uitvoer. Daarenboven bedraagt de opbrengst der steenkolen nog eene waarde van 25 millioen die van het ijzer 8 millioen, en die van het koper en lood ruim 2 millioen In den morgen van den 11den dezer is de St. Saviours-kerkaan den zuidelijken oever van de Theems gelegen, eene prooi der vlammen geworden. Men vermoedt dat de brand ontstaan is hij gelegenheid eener begrafenis, die den vorigen avond had plaats gehad, en dat toen vonken gevallen zijn in eene tot dat gebouw behoorende bergplaats van stroo. Het aantal landverhuizers, die zich in 1847 over Liverpool naar de (overzeesehe gewesten hebben hegeven, bedraagt 134,524 59,611 meer dan in het voorgaande jaar. Te Birmingham is men beducht voor onlusten; de arbeiders in de ko lenmijnen weigeren weder te werken, zoo hunne dagloonen niet verhoogd worden, en in verscheiden ijzersmederijen is het werk gestaakt, zoodat het aantal broodelooze lediggangers ontzettend is. De gisteren te Liverpool aangekomen pakketboot Liverpool, heeft 10,000 aan specie uit New-York inedegehragt. De Hibernia, ofschoon reeds 19 dagen reis lellende, was er nog niet aangekomen. ESAMKWJI. PARIJS, 13 Jannarij. De Rijkssloomboot Magellan wordt tot het doen eener zeereis uitgerust, *n men vprneemt dat aan haar boord de Prins de Joinville met zijne Gemalin maar Braeilic zal vertrekken en er eenigen tijd vertoeven. Zoo als gemeld is, is niet alleen de Heer Miehelet geschorst in het geven zijner openbare lessen aan het Collége de France, maar die maatregel is ook uitgestrekt tot nog twee andere Hoogleeraren aan de dienst dier weten schappelijke inrigting verbonden, namelijk de Heeren Quinet en Mickiewicz. Een aantal personen beeft zichbij een aan de Kamer van Afgevaardigden gerigt verzoekschriftover deze door de Regering gcriomene maatregelen beklaagd tevens hebben de meeste kweekelingen van den Heer Miehelet zich den 6le0 dezer naar de woning van dien Heer begeven, om hem bun leedwezen over de schorsing zijner lessen uit te drukken. Zij hebben den Hoogleeraar echter niet te huis gevonden. Deze laatste beeft daarop een vertoog, aan die jonge lieden gerigt, in de voornaamste oppositie-bladen doen plaatsen, waarin bij zich heftig beklaagt over bet gebeurdedoch zich tevens verheugt over de kennelijke blijken van toegenegenheid welke bij van alle kanten ondervindt. De hoofdstelling, welke de Heer Miehelet in dat vertoog ontwikkelt, is, dat de geschiedenis, als de spiegel van liet verledene, aanwijst wat. de toekomst zal opleveren; dat niets verschrikkelijker is voor de mannen der duisternis, dan de geschiedenis, en dat deze hunne oogen daarvan zooveel mogelijk af wenden even alsof zij daardoor datgene, waaraan zij niet willen denken, konden vernietigen dat de Regering hem heeft willen beletten om zijne geschiedkundige lessen met luider stemme voort te zetten, docli dat de druk pers vrij is, en dat, indien al zijne kweekelingen hem niet meer hooren zul len, zij hem zullen lezen. In dat in zeer heftige bewoordingen geschrevene stuk kondigt de Heer Miehelet aan, dat de tijden slecht zijn, doch niet ver beteren zullendaar meer en meer het vrije woord met geweld wordt ver smoord, en de mannen, die het volk willen voorlichten, tot zwijgen worden gebragt. Hij verklaart voorts, dat zijne zaak in het naauwste verband staat met die van de Heeren Quinet en Mickiewiez, aan welke vereeniging hij deu naam geeft van: hel drievoudige spreekgestoelte der nieuwere Eenheid. Voorts deelen de oppositie-Maden den inhoud mede van het verzoekschrift der jonge lieden, 't «elk hij de Afgevaardigden is ingediend, liet slot van dal stuk behelst de navolgende zinsnede: i>Wij bidden U, dat gij tegenover ministeriële willekeur de kracht der wet stelt, opdat ons onze Leeraren wor den wedergegeven, wier lessen en woorden ons dierbaar zijn, omdat die ons den geest verlichten en het hart verheffen." De Luitenant-Generaal Chalotvoormalig Adjudant van Napoleon en een der beroemdste overblijfsels van bet Keizerrijkis den 9llen alhier over leden. RE1LGÏE, ANTWERPEN, 13 Januarij. De Schelde is vol drijfijs. Desniettegenstaande is de Engelscbe stoomboot Transit eergisteren van Huil aangekomen, dwars door bet drijfijs beensteven- de, en onmiddelijk in het dok gekomen. De Transit had vier passagiers en eene volle lading manufacturen aan hoord. Gisteren morgen heeft een schuitje, met versehen viseh geladen, het insgelijks gewaagd de rivier op te zeilen, en is hier gelukkig aangekomen. De typhus maakt eenen woedenden voortgang in vele gemeenten en hij zonder te Waereghem, Anseghcm Worteghem, enz. In de eerste gemeente zijn er in een huis hij welgestelde menschen drie personen binnen acht degen overleden. De ziekte heeft op ecnige plaatsen zooveel schrik ingeboezemd, dat men de lijken ter aarde bestelt, zonder dezelve iu de kerk te laten komen. De besmetting heeft zich ook met eene nieuwe lievigheid verklaard in het arresthuis van Brugge, in hetwelk zich 500 personen bevinden,"en daar men in dit geslicht slechts 700 hemden bezit, is het onmogelijk de gevangenen behoorlijk van linnen te verschoonen. In vijf van de volkrijkste en vermogendsle gemeenten van Vlaanderen overtreffen de sterfgevallen verreweg de geboorten, als in Th iel tgeboorten 203, steifgevallen 642; Ardoye, geboorten 122, sterfgevallen 440; Lokeren, geboorten 454, sterfgevallen 609; St. Nicolaasgeboren 653, sterfgevalleu 777; Kortrijkgeboorten 568, sterfgevallen 901. De Thieltenaer schrijft: Onze pen weigert hyna de bedroefde gewaerwordingen neder te scliryven die by de overweging van dezen rampvollen toestand ons hart toenypen. Onze broeders worden in den bloei van hunnen manhafligen leeftyd als strooi- halinen weggemaeidonze vlytige en werkzame ingezetenen verdwynen als rook van het tooneel des levens, en laten slechts hier en dacr eene schaersche en ellendige spruit na, om onze uitstervende bevolking nog eene sprank van leven na te latenOveral waer wy de oogen wendenvinden wy slechts dood en wanhoop. Geen enkel strael van hoop schemert in ons ellendig ver schiet; want de talryke lyken, dien wy ten grave zien slepen, zyn niet door eene besmettende ziekte, maer uit armoede, uit honger, van de lyst der le venden gesehrabt IOnze straten wemelen van uitgemergelde levende ge- raemten, die bun ellendig bestaen van deur tot deur slepen, alwaer zy toch noch hulp noch troost verwachten kunnen; want, wee, hier is de bron van bet algemeen bestaen gestremd!" fiERKNIEUWÜ. HARLINGEN, 11 Januarij. Door den Kerkcraad der Evangelisch-Luthersche Gemeente alhier, is, ter voorziening in de vacature, veroorzaakt door het be roep en vertrek van den Wel-Eerw. Heer W. F. Barbiers naar Gouda, met eenparige stemmen tot Herder en Leeraar beroepen, do Eerw. Heer J. D. Sieg- mund Jr.Proponent bij het Evang. Luth. Kerkgenootschap, en voormalig Adjunct van wijlen den Wel-Eerw. Heer G. G. Land, in leven Predikant bij de Evang. Lull). Gemeente te Delft.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3