LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 17 JANUARIJ. BINNEN LAN OSCU E BER1GTEN. De Cms-ant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Januarij. Uit de neminatien der Hervormde Kerkbesturen heeft Zijne Majesteit, op voordragt van den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst enz., gedaan de navolgende benoemingen ter vervulling der vacaturen in de onder scheidene Kerkelijke collegien, met 1 Januarij 1848 ontstaan: Tot Presidenten der Provinciale Kerkbesturen voor den jare 1848voor Gelderland, 1)D. R. Macalester Loup, te Bommel; Zuid-Holland, A. Ver- vvcij Bz.te LeydenNoord-Holland, A. II. ter Hoeven, te Amsterdam; Zeeland, C. de Visser, te Tholen; Utrecht, L. Merens, te Utrecht; Vries land, P. A. C. Hugenholtz, te Dokkum Overijssel, N. S. Hoek, te Kampen; Groningen, J. J. Damsté, te Uithuistermeden.; NoordbrabandC. W. Pape, te Heusden Drenthe, 11. van Heijningen, te MeppelLimburg, IV. F. C. van Laak, te Maastricht. Tot leden en secundi van het Provinciaal Kerkbestuur, en mitsdien tevens tot Praesides en Assessoren der klassikale besturen, waarvoor zij verkozen zijn: Voor Zuid-Holland, classis Leyden: tot lid, DD. A. Vervveij Bz.tot se cundus, N. Berkbout, te Leyden. Tot Leden en secundi van de commissie tot de zaken der AVaalsche ker ken tot lid Dl). P. J. Marcus, te Rotterdam tot secundus P- H. O. Deele- mante Zwolle; tot lid, Mr. J. Pols, Ouderling te 's Gravenhagetot se cundus, Mr. J. Ban van Gameren, Ouderling te Arnhem; en tot secundus van het opgetreden lid 1'. J. J. Mounier, D. Serrurier, te Dordrecht. Tot leden der klassikale besturen, enz. en hunne secundi voor de classis van Leyden zijn benoemd. Tot lid, DD. W. M. Kooij, te Warmond; tot secundus, II. E. Wesseling, Ie Noorderwijkerbouttot lid, E. A. Brunncr, te Oude Wetering; tot secun dus, H. van Schelle, te Langeraartot lid, Dr. N. C. Kist, Hoogleeraar, tol secundus, Dp. J. F. van OordtHoogleeraar, Ouderlingen alhier. 'sGRAVENHAGE, 14 Januarij. Heden morgen is in deze residentie overleden de Heer J. D. Janssen, Se cretaris-Generaal en Adviseur bij bet Departement voor de zaken van de Her vormde en andere eerediensten, enz. Ridder der orde van den Nederl. Leeuw; een man, die de algemeene achting genoot en zich deze, in de door hem sedert lang vervulde betrekkingen, allezins had waardig gemaakt. DORDRECHT, 13 Januarij. De Stads Courant 'herrinert heden, dat het gisteren juist 800 jaren geleden is, dat te Dordrecht die zware en bloedige strijd, op en hij het toenmalige marktveld, aan het oosteinde der Oude Breestraat, plaats bad, in welke Dirk IV, Graaf van Holland, de krijgsbenden V3n den Bisschop van Luik en zijne medestanders overwon en de stad deed ontruimen naar welk ge vecht dit marktvolk destijds den naam van Moordhoek verkreeg, onder wel ken naam bet nog steeds bekend is. Gemelde Courant deelt bij deze gele genheid eenige historische bijzonderheden omtrent deze gebeurtenis mede, en doet met regt opmerkendat eene geschiedenis van dien aard na een tijds verloop van 8 eeuwen, met zoo vele nog bestaande overblijfselen en overle veringen zeldzaam in dit land ergens anders dan in bet grijze Dordrecht sal kunnen herdacht worden. Het ijs op de rivier voor deze stad is, volgens meting van heden, 11 a 20 Ned. duimen; doch voor de Kalkhaven wrak en open. Aan het Groothooid en de Blaanwpoort worden de planken voor de voetgangers gelegd en over de rivier de paden gemaakt. De toestand van het ijs is aan vele plaatsen nog gevaarlijk. AMSTERDAM, 13 Januarij. Gisteren avond woonden wij in de Maatschappij Felix Meritisde uitvoe ring bijvan even zeldzame als verwondering wekkende proeven van de ont zettende geheugeniskracht, waarmede een mensch kan bedeeld zijn. De Heer Professor Eduard Piek namelijk gaf dien avond eene inleiding op zijne lessen over Mnemotechnie, verzeld van talrijke proeven, die aantoonden hoezeer hij door studie zijn geheugen had weten te scherpen. Nadat de Heer Piek met eenige woorden het nut had aangetoond in een goed geheugen gelegen wees hij vervolgens de redenen aan die oorzaak zijndat de ren op een meer de ander op een minder goed geheugen kan aanspraak maken. In de eerste plaats, zeide de Spr., kunnen wij datgene onthouden wat wij onthouden wil len terwijl in de tweede plaats het geheugen afhangt van den indruk die verschillende zaken op ons maken, welke, bij onderscheidene menseben ver schillend, niet bij allen even onuilvvischbare sporen achterlaten. Vandaar dan ook dat wij ons zaken, die ons hebben getroffen, jaren lang herinneren; terwijl wij andere onverschillige dingen, al zijn zij ook gisteren eerst gebeurd, volstrekt niet meer in het geheugen kunnen terugroepen wil men dus het geheugen scherpen, dient men met belangstellingen opmerkzaamheid alles gade te slaan. Na deze korte inleiding ging de Spr. tot het geven zijner merkwaardige proeven over. Hij trok namelijk op het daar geplaatste bord 36 gelijkvormige ruitendeed door het auditorium in elk dier ruiten drie cijfers plaatsen zoodat het getal ten laatste 108 cijfers groot was. Nadat men hem die cijfers alsnu eenmaal duidelijk had voorgezegd, reciteerde de Heer Piek dezelve van voren en van achteren achter elkander, met zulk eene juistheid dat hij in hooge mate de bewondering zijner talrijke hoorders opwekte. Maar nog hooger steeg die bewondering, toen de Heer Pick met niet min der naauwkcurigheid de vragen beantwoorddehem van alle kanten gedaan, in welke ruit dit of dat getal stond en welk getal in deze of gene ruit was ingesloten. Zoo b. v., wanneer incn hem vroeg, in welke ruit staat het ge tal 666, antwoordde hij dadelijk in de 5<tc en evenzeer omgekeerd. Alstoen van deze proef afstappendedeelde de Heer Piek een honderdtal tabellen uit, opgevuld met de moeijelijkste en meest verschillende cijferszoo hielden zij b. v. in, het getal inwoners van een groot aantal steden en dorpen over den geheelen aardbodem, de hoogten van een 300-tal bergen, aanwijzing der titels uit de pandecten en verschillende Duitsche strafwetboeken, aanwijzing, waar in het nieuwe en oude Testament de onderscheidene facta opgeteekend zijn zoowel in welk hoek als in welk kapittel en op welke bladzijde, geboorte- en sterfdagen van een groot aantal hisloriële personen, en duizend andere zaken, te veel om hier op te noemen. De honderde vragen die bijna het gansche auditorium hem uit de tabellen voorhield, werden insgelijks even juist en vlug beantwoord. (n het tweede gedeelte toonde de fleer Piek ons nog, hoe gemakkelijk wij de zaken in het geheugen kunnen prente, wanneer wij maar steels het voorgaande met het volgende vergelijken en naar de overeenkomst er tusschen zoeken; de voorbeelden, welke hij zijne hoorders voorlegde, bewezen voldin gend de waarheid van hetgeen hij zeide. De Spr. eindigde met nog eens al die cijfers te recapituleren, een uur tevoren geschreven, om te bewijzen, dat dezelve niet slechts een oogenhlik in zijn geheugen waren gebleven, maar hij voortduring even goed zoo niet nog beter waren onthouden. Met groote belangstelling zien wij nadere proeven van dezen kundigen Mnemotechnicus te gemoet. AmstCour.) Naar men verneemt is er door het Openhaar Ministerie bij de Arron- dissements-Reglbank alhier eerie geregtelijke vervolging ingesteldtegen den uitgever van het dagblad de Hydra, wegens daarin voorkomende artikelen betrekkelijk den afgetreden Minister F. A. van Ilall. TIEL, 13 Januarij. De groote ijzeren stoomsleepboot de Rijn, behoorende aan de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, zit beneden Zalt-Bommel, bij Gameren, in het ijs vastgevroren; men stelt middelen in het werk om haar bij het losgaan der rivier, voor vernieling of beschadiging te behoeden. VELP, 13 Jannarij. Omtrent de dezer dagen in den omtrek gevonden muntstukken wordt het volgende gemeld Zij zijn gevonden tusschen Arnhem en Valkenhuizenaan den ouden Hom- melschen weg, tusschen het hosch genaamd het verbrande Lottoebehoo- rende aan den Baron van Pallandt van Klarenbeekin wiens bezit ze zich thans bevinden. Het getal dier muntstukken bedraagt 155 stuks, van on derscheiden stempel; de grootste ter grootte onzer vroegere Vijf-en-Twintigen, kleinere ter grootte van Baker-Schellingen. Op sommige bevindt zich de stempel der drie leliën, het wapen der Bourbons; andere bevatten lange, dunne kruisen andere breede kruisen en borstbeeldenwaaronder één met liet jaartal 1110.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1