BUlTEINLAiYDSCHE BER1GTEJN. la lien morgen van den 5del1 dezer zag men aldaar twee ooijevaars zich plaatsende op het nest van het huis van den Heer II.; zij zijn tegen den avond zuidelijk opgevlogen, en men heeft hen den volgenden morgen te Pekel-.4 waargenomen. Bij eene nijpende koude en strenge vorst, met felle en vlijmende oosten winden wordt onze stad niet alleen door de griepdie in hevigheid is toe genomen, maar ook nog door een kwaadaardige, verbazend snel ten grave slepende en besmettelijke typhus geteisterd. In meer dan één huisgezin is er slechts een enkele onaangetaste, die den overigen bijstand kan verleenen en het getal der verschillende lijders is zeer groot. Alleen in de afgeloopen week zijn er 47 gestorven; ruim de hellt meer dan in gewone tijden. AmstC.) CEÏL0M. De kollij-plantaadiën van dat eiland worden door eene daar tot dusverre onbekende plaag bezocht. Een heirleger van ratten, men weet niet van waar, maar veel overeenkomst hebbende met de soort welke somtijds uit het noorden van Europa en Amerika komt, hebben dit groot eiland der Indische zee overstroomd. Deze knagers rigten hunne verwoestingen des nachts aan, hijten de stammen der koffij hoornen door, laten gansche velden met looier en takken bezaaid; maar, en dit is opmerkelijk, zij vreten niets op, zoodat men zou zeggen dat zij de koffij-plautagiën uit loutere moedwil ligheid vernielen en geenszins ter bevrediging van hunnen nooddruft. Vol gens den Ceylon Times zijn deze kolïij-ralten ter grootte onzer gewone buisratten, van welke zij overigens verschillen door hare langere, sterker en scherper snijtanden. KAAP DE GOEDE HOOP. Volgens den Kaapschen Almanak van 1847, bedroeg de bevolking der Kaap-kolonie 166.060 en die der Kaapstad 22,543 zielen. In 1823 bedroeg de bevolking der Kaap-kolonie 116,200 en die der Kaapstad ruim 20,000 zielen. F ERSIE. De toestand van dit land is in alle opzigten hoogst ongunstig. De schat kist is uitgeput en het rijk aan oproer en regeringloosheid ten prooi. De eerste Minister, die het rad der regering nog aan den gang houdt, cn van wien de Schaeh zelf niets dan een werktuig is, is bejaard en te krachteloos om gezag te kunnen uitoefenen. De Turkomannen hadden in den laatsten tijd in het noorden des Rijks herhaalde strooptogten gedaan en nog onlangs eene karavaan van 5,000 personen geplunderd. De legermagt ofschoon aanzienlijk in naam, was voor een groot gedeelte ontslagen, om onkosten te vermijden cn het zou hoogst moeijelijk zijn om in geval van nood het leger op de heen te brengen. De soldaten waren daar enboven aan het muiten geslagen. Die van de artillerie hadden in November het paleis van den Scbach omsingeld en hem geldsommen afgeperst. Men vreesde dat dit voorbeeld navolging zou vindente meer omdat de officieren op de hand der soldaten waren. SPANJE. MADRID, 4 Januarij. Iri de Zitting van de Cortes van heden is de acte van beschuldiging tegen den gewezen Minister Salamanca voorgelezen. Hij zelf was in de vergadering tegenwoordig. Er moest nu beraadslaagd worden of de Cortesop grond dier acte, Salmanca ter verantwoording zouden roepen. De griep heerscht hier zeer sterk en van dag tot dag neemt het aantal zieken toe; ook van andere steden ontvangt men dezelfde berigten. ITALIË. ROME, 4 Januarij. De Paus heeft zich den 2den opentlijk aan het volk vertoond en is de ge- hcele stad doorgereden, op verscheiden punten aan hetzelve zijnen zegen ge vende. De Paus heeft dit daarom gedaan, omdat door de partij van den achteruitgang en die der Jesuitcn onder het volk verspreid was, dat de Paus ziek was en den eersten dag van het jaar geene openbare blijken van toege negenheid wenschte te ontvangen. Aan den anderen kant had men den Paus diets gemaakt, dat er ontevredenheid onder de bevolking hecrschte en daarom de voorgenomen vreugde bewijzen achterwege hieven. MILAAN, 5 Januarij. In den nacht van gisteren heeft hier eene bloedige hotsing plaats gehad tusschen de bevolking cn de Oostenrijksche bezetting, vooral ter oorzake dat het vólk meende, dat do Podesta der stad, Graaf de Casiti in hechtenis was genomen. Het volk heelt onderscheiden wachtposten aangerand en ontwapend en daarop is een gevecht ontstaan, welks uitslag nog niet hekend was. SARDINIË. GENUA, 6 Januarij. De nieuwe wet op de drukpers heeft tot twist tusschen de Regering en de Geestelijkheid aanleiding gegeven, omdat, daar alle geschriften thans aan de censuur onderworpen zijn hieronder ook alle kennisgevingen herderlijke brieven en iristructien van Bisschoppen hehooren. Onderscheiden Bisschoppen hebben hiertegen geprotesteerd cn die van Pinerolo heeft reeds zijn ontslag genomen. Te Turin geeft bet volk opentlijk zijnen afkeer tegen de Je- suiten te kennen. In den afgeloopen nacht is hier een groot oploop geweest, ten gevolge waarvan eene menigte burgers aan den Koning een verzoekschrift hebben ge- teekend, waarbij de oprigting der schutterij en het verdrijven der Jesuilen gevraagd wordt. PRUIS SEN. De ontginningen en bet behouwen van den zoo lang verwaarloosden bodem in het Munstcrsche, zijn in de laatste jaren met kracht voortgezet, zoodat meer dan een millioen bunders heidegrond in akkers, weiden en boschgrond zijn herschapen, cn dit gewest thans meer dan eens zoo veel oplevert, dan vóór 25 jaren. Men is dit verschuldigd aan de landhuishoudkundige genootschap pen. Het eenige wat nog ontbreekt, is het water; doch hierin wordt zoo veel mogelijk door het boren van artesische putten voorzien. HESSEN. GIESSEN, 6 Januarij. Er zijn dit jaar bij onze Hoogeschool 550 studenten ingeschreven, van welke 403 inlanders en 147 buitenlanders; van deze studeren 80 in do Evangelische Godgeleerdheid, 67 in de Roomsche, 126 in de Regtsgeleerd- heid62 in de Geneeskunde, 48 in de staatkundige Wetenschappen, 31 in de Wijsbegeerte en Taalkunde, 57 in de Artsenijbercidkunde enz. De Hoog leeraar Birnbaum is tot altijddurend Rector benoemd. ENGE LAND, LONDEN, 9 Januarij. Een ingewikkeld regtsgeding wordt in deze dagen alhier zeer besproken te meer daar de eisch tegen de Kroon gerigt is. Aan deze vallen allo erfenissen van personen welke sterven zonder bloedverwanten na te laten of erfgenamen te stellen. Samnël Troutbeck, een scheepsjongen strandde in lndië, werd door de inboorlingen gevangen, herkreeg zijne vrijheid en zette zich te Madras als koopman neder. Hij stierf als een rijk man in 1786, en vermaakte zijn vermogen aan de school te Wapping, waar hij was opgevoed. Deze zijn uiterste wil werd nietig verklaard, omdat hij met de wet omtrent de doode hand streed. De bloedverwanten werden opgeroepen, en daar nie mand zijne verwantschap behoorlijk kon bewijzen, zoo werd de erfenis einde lijk in 1816 aan de Kroon toegewezen. Het geld werd, zegt men, tot ver siering van het zonderling paviljoen gpbruikt, dat George IV te Brighton liet bouwen. Nu melden zieh twee arme oude vrouwen aanen eisclien als verwanten van Samuël Troutbeck, haren overgrootvader, de erfenis. De zaak werd wegens een gebrek in den vorm tot haar nadeel beslist, cn sedert vruchteloos voor de heide huizen van het Parlement gebragt. Eindelijk ver gunde de Kroon een tweede onderzoek van het request, want tegen de Ko ningin zelve kan geene klagt gedaan worden. De Koningin schreef op het request: Let right be done! (Laat het regt zijnen loop!) en de zaak kwam op nieuw voor de gerigten. De gezworenen in Guidhall hebben dezer dagen de gansche erfenis aan de eischeressen toegewezen. Zij bedraagt niet minder dan 373,000 of 8,325,000. FR ANK RIJII. PARIJS, 11 Januarij. De Kamer der Pairs heeft, naar 'tschijnt, weder een openbaar schandaal te betreuren, door een harcr leden veroorzaakt. Zekere Petit, voormalio- ontvanger te Corheil, heeft een stukje uitgegeven tegen eenen Pair, tegen wien hij eerst eene, wegens gebrek aan bewijs vergeefsche klagt had ingesteld ter zake van ongeoorloofde verstandhouding met zijne echtgenoot. Hij be schuldigt nu dien Pair, dat deze 30.900 francs zou hebben genoten, om hem dien ontvangersplaals te bezorgen, 't welk niet zonder on regt vaardige verplaatsing en ontslag van anderen was toegegaan, om alzoo dien post open te krijgen. Het dagblad le National noemt den lleer Berlin de Vaux als dien Pair, cn den Heer Genie, hoofd van het kabinet van den Minister Gui- zot als handlanger. In de afdeelirigcn van de Kamer der Afgevaardigden, wordt er zoodanig over gesproken, dat zij zich de zaak schijnt te zullen aantrekken. De Minister Duehatel heeft reeds bij den Minister Guizot op ontslag van dien Heer Genie aangedrongen, doch Guizot moet dit hebben ge weigerd. Volgens dezen Minister werd voor die posten altijd betaaldvroeger evenwel toen zulks in de Kamer der Afgevaardigden tegen de Regeririn- werd beweerd, sprak deze tegen, wat ze nu erkent; zoodat het wel schijnt dat de Minister Guizot, geen kans ziende om te ontkennen, dat er geld voor dien post is gegeven, zich thans door eene verklaring dat zulks gebruikelijk zou zijn aan menigerlei aanmerking in de Kamer zal blootstellen. Bij de Kamer der Pairs hebben de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede in de zitting van den 1 ()<Jen penen aanvang geno men maar nog niets bijzonder belangrijks opgeleverd. In het ontwerp van het adres komt, na eenige zinsneden betrekkelijk den toestand des lands en de aan de Kamers aangekondigde wets-ontwerperihet volgende voor, betref lende de Zwitscrsehe kantons: sliet is te betreuren, dat eene welwillende be middeling de uitbarsting van den burgeroorlog niet heeft kunnen voorkomen. Wij wenschen, dat deze geene noodlottige sporen achter late en dat de regten van allen geëerbiedigd worden. Het Zwilsersche eedgenootschap zal erkennen, dat de toestand die aan hetzelve bij tractatcn gewaarborgd is, gelijk de ge schiedenis leert, de grondslag is van zijne rust en een waarborg voor de vei ligheid der naburige Staten."

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2