LEYDSCHE COURAN YRIJDAG, 14 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 Januarij. Z. M. heeft tot Mededirecteur van het Kabinet van Pleisterbeelden en Pren ten onzer Hoogeschool benoemd, den Heer N. C. de Gijselaar, Lid van den Raad dezer Stad. Bij Koninkl. besluit is te Katwijk aan den Rijn de oprigting toegestaan van eene zelfstandige Rooinseh-Katholijke Gemeente voor de bevolking dier gezindheid van de heide Katwijken c. a. en Valkenburg, welke tot dus verre kerkelijk resorteerden onder de verwijderde Gemeente van Oegstgeest. Het gebrekkige der politie ten platten lande is erkend. De uitbreiding van het corps marechaussee, waar ook de Staten van Drenthe in hunne laat ste zitting om gevraagd en de jongste troonrede uitzigt op gegeven heeft alsmede onderscheiden bepalingen van het nog bij de Tweede Kamer in be raadslaging zijnde strafwetboek, kunnen strekken om daarin te voorzien; zoo ook de voorgenomen herziening van het welhoek van strafvordering, welks bepalingen, door al te groot ontzag voor de persoonlijke vrijheid en voor de heiligheid der woningen de opspor.ng en vervolging van schuldigen belem meren. Eene Commissie tot onderzoek dezer aangelegenheid deelde, op het Landbuisboudkundig Congres te Arnhem de volgende opgave mede, ten be wijze dat het aantal veldwachters thans geheel ongeëvenredigd is aan den omvang van hunnen werkkring. Elk veldwachter heeft gemiddeld te bewaken in Zuid-Holland circa 1589 bunders, in Noord-Holland 1722, in Utrecht 2233, in Zeeland 2234, in Gelderland 2780, in Groningen 3164, in Vriesland 4088, in Overijssel 4428 en in Drenthe 8070. Bij zoodanig zwak personeel, zegt de Commissie in haar rapport (dat in l et dezer dagen uitgegeven verslag van het Congres te Arnhem te lezen is) van in huiselijke zorgen levende ambtenaren, metterdaad aan geen ander op- zigt dan dat der Burgemeesters onderworpen, kan geene goede politie bestaan. Zal er eene veldpolitie bestaan, krachtig, snel en met de meest mogelijke zekerheid werkendedan behoort daartoe in de eerste plaats een voldoend ge tal ambtenaren, zoo veel mogelijk huiten betrekking inet de bevolking, be kleed met voldoende magten zoodanig betaald dat elk naar zijnen rang in betamelijke onafhankelijkheid bestaan kan. Deze ambtenaren moeten geene gemeente- maar rijks-ambtenaren zijn, door bet rijk betaald, verantwoording schuldig niet aan de Burgemeesters of gemeenteraden maar aan hunne van deze onafhankelijke superieuren. Het moeten zijn ongehuwden, in de kracht des levens, tot een bepaalden ouderdom bevoegd om hunne betrekking te blij ven bekleeden en zoodanig betaald dat zij in staat zijn om op een naar hun nen stand behoorlijken voet te kunnen leven en alzoo zich te onthouden van elke andere tering of nering. Volgens de officiële opgaven was de waterhoogte der rivieren, als volgt: De Maas, te Grave, den 9don Januarij 7.09, den 10den 7.01, den lld«> 6.96 cl. De Waal, te Huihuizen, den 9dc" 1.45, den 10aen 1.65, den llden 1.85 el. De Neder-Rhijn te Pannerden, den 9deD 0.60, den 10üeQ 0.96, den llden 1.30 elte Arnhem, den O46" 0.35, den 10den 0.60, den llden 120 el. De ljssel, te Westervoort, den 9dcn en 10den 0.90, den llden l.io el. Te Nijmegen heeft het ijs op de Waal zich Zondag jl. gezetmet eene waterhoogte van 2.70 el. Het was spoedig weder losgeraakt, maar had zich den volgenden morgen op nieuw gezet, boven de Kraan, zoodat van daar tot Slijk-Ewijk blank water was. Bovenwaarts tot Huihuizen was het ijs mede bij vakken vast gaan zitten. 'sGRAVENHAGE12 Januarij. Z. M. beeft den Heer J. van der Velden, I.id van het Hoog Militair Geregts hof, verheven tot den Nederlandschen Adelstand, met den titel van Jonkheer. Ook heeft Z. Al. tot Broeder der Orde van den Nederlandsche Leeuw benoemd den Kapelmeester van het re;;4. Grenadiers en Jagers F. Dunkier. Z. M. heeft tot Onder-Secretaris van Prins Hendrik benoemd den Heer J. Ragut, Ambtenaar bij het Kabinet des Konings. Tot Minister Resident van Beijeren bij ons Hof is benoemd de Raad «ran Legatie, Graaf van Maragna. De ontwerpen van wel betrekkelijk de in de Grondwet te brengen ver anderingen waren naar den Raad van State verzonden. Den Minister van Marine zal den 14dcn dezer geen gehoor vcrleenen. In de Zitting van den Hoogen Raad, Kamer van Strafzaken, van be den, heeft de Adv.-Generaal Dekelh, zijne conclusie genomen in de zaak van den Procureur-Generaal bij hot Prov. Hol'in Zuid-Hollandtegen een arrest van dat Hof, waarbij de schrijver van het weekblad Asmodée ontslagen is van alle regtsvervolging, wegens het schrijven in dat blad van een artikel, waarbij hij verklaart dat bij geene achting voor den Koning gevoelde, enz. De Adv.-Generaal heeft geoordeeld dut de gronden, door den Proc.-Gen. aan gevoerd, voor zoo veel schending van vormen aangaat, ongegrond waren, doch dat er een andere grond tot cassatie bestaatdat het Hof niet bepaalde lijk heeft heslist, of de hoon of smaad, waren zij erkend, boosaardig zouden zijn gepleegd. Hij heeft mitsdien geconcludeerd tot vernietiging van bet arrest en verzending der zaak naar een ander Hof; de kosten te dragen door den Staat. De Raad zal den 21stcn Februarij aanstaande uitspraak doen. UTRECHT, 11 Januarij. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Voor zitter Mr. A. G. Smith, is door het Provinciaal Geregtshof van Utrecht aan de Provinciale Staten ingezonden eene aanbevelingslijst van de navolgende 6 Gandidalen: Mr. C. W. Moorrces, Griffier der Staten van Utrecht; Mr. H. C. van Loenen, Deken van de Orde der Advocaten te Utrecht; Jhr. Mr. H. A. AI. van Asch van WijckRijks Advocaat in de Provincie Utrecht; Mr. C. J. de Jongh van Hedikhuizen, Lid der Arrondisscments-Reglbank van Utrecht; Mr, P. A. Broers, Advocaat te Utrecht, en Alr. J. Scheltus van Leasden, Lid der Arrondissements-Regtbank van Amersfoort. WAGENINGEN, 9 Januarij. In den nazomer van het afgcloopen jaar, werd alhier, even buiten deze stad, een oven ingerigt, tot het vervaardigen van Keulscli aardewerk en bierkruiken. Aangenaam is het ons te kunnen berigten, dat de resultaten, na twee stokingen verkregenvan dien aard zijndat het hier gebakkene aardewerk volkomen in deugd en fraaiheid van bewerking met het beste bui- tenlandsche kan wedijveren. LEEUWARDEN, 10 Januarij. Alen verneemt dat op de aanbevelingslijst van het Provinciaal Geregtshof alhier, voor de Staten der Provincie, ter vervulling der vacature in dat Hof, ontslaan door het aan den Raadsheer AIr. Kratzsch verleend eervol ont slag, zijn geplaatst de volgende Hoeren AIrs.: D. J. A. Baron van Ilarinxma thoe SlootenRegter in de Airondissements-Regthank alhier C. Alberda Regter in dezelfde Regthank; A. Telting, Lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalKanton-Regter te Ilarlingen C. C. C. AVarmolts, Procureur bij gemeld tlof, P. ten Behin Wentholt, Regter in de Arrondissements- Regtbank te ïleercnvcen, en C. Sleeswijk Vening, Rijks Advocaat in de Pro vincie Vriesland. GRONINGEN, 10 Januarij. In de laatst gehoudene vergadering der Commissie van Landbouw in deze provincie, is besloten, dat eene Tentoonstelling van paarden, runderen, scha pen, varkens en andere, in hunne sooit uitmuntende voortbrengselen van veeteelt, land- of tuinbouw (vroege vruchten, groenten, enz.), alsook van werktuigen en gereedschappen, tot de landhuishouding betrekkelijk, zal ge houden worden bier ter stede, in bet begin van Junij aanst.; dat op deze Tentoonstelling niet alleen voorwerpen uit Groningen, maar ook uit andere gewesten van ons Vaderland zullen worden toegelaten; dat er van wege de Commissie van Landbouw gouden en zilveren medailles voor de best gekeurde voorwerpen zullen worden uitgeloofd; terwijl liet programma voor de verdere regeling van het een en ander nader zal worden bekend gemaakt. Als eene zeldzaamheid wordt uit Eextavan den 9dcn dezer gemeld dat Op den vorigen dag zekeren A. Lommers, een grijsaard van 94 jaren, een togtje op schaatseD heeft gedaan van de Klapbrug liggende over de AVijk naar het veen van AJidwolda, tot aan de zoogenaamde Kloostcrtil, zijnde een afstand van pl. min. IJ uur heen en terug; hij is in goeden welstand weder huiswaarts gekeerd.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1