Tan Wijck, Rijks-Advokaat en Lid van den Raad der Stad enz.; Mr. C. J. de Jongh van Hedikhuizen, Rcgtcr in de Arrondissemenls-Regtbank, Mr. P. A. Broers, Advokaat, beiden alliier en J. Scbeltus van LeusdenRegter in de Arrondissemenls-Regtbankte Amersfoort. AMERSFOORT, 6 Januarij. Dezer dagen is door hel daartoe bevoegd kiesradlegie, tot Opperrabbijn van liet Rabbinaal in Utrecht, waarvan Amersfoort de zetel uitmaakt, benoemd de Heer L. B. Schaap, thans Opper Rabbijn in het Hertogdom Limburg, standplaats Maastricht: zullende de gemelde benoeming aan de bekrachtiging des Konings worden onderworpen. ZWOLLE, 5 Januarij. Als een voorbeeld van eerlijkheid, ook bij de geringe volksklasse, moge het volgende dienen: Zekere H. Smit, oppasser bij eenige Hoeren hier ter stede, vader van 5 kinderen, ging in den inoigen van jl. Vrijdag, omstreeks hall 6 ure, uit zijne woning in de Waterstraat; een eind wegs voortgegaan zijnde schopte hij tegen eene geldbeurs, en ontdekte dat die eene waarde van ruim 80 in zicb bevatte. Dadelijk wendde hij zich naar den stads omroeper, om zoo mogelijk den verliezer te ontdekken doch hierin niet geslaagd zijnde, bragt hij den gevonden schat naar den Commissaris van policie. LEEUWARDEN5 Januarij. Den 25slcn December strandde tusschen Ameland en Schiermonnikoog de Pruissische schoener Sirene, Kapt. Topt, geladen met suiker, koflij en peper, kompnde van Liverpool, bestemd naar Hamburg. De Kapitein, stuurman met 5 man begaven zich in de boot terwijl de overige 3 matrozen zich met de kleine sloep zochten te redden. Eerst den volgenden dag geraakte de boot in het gezigt van eenige Wicrurner visschers, die dadelijk over het ijs toesnelden, om de 7 personen te redden. Met de grootste moeite gelukte dit hun, daar het ijs te zwak was om er over te gaan, en er overal gaten in waren. De schipbreukelingen waren gedurende ruim 24 uren in eene opene boot zonder leeflogt aan de hevigste koude blootgesteld geweest, zoodat tan verscheidene hunner do ledematen waren hevrozen. Doch nu miste men de drie zeelieden, die zich in de kleine sloep hadden begeven. Men had ge- I meend inenschelijke gedaanten op de Engelschmansplaat te hebben ontwaard, en na lang beraad kwamen 11 visschers van liet Moddergat overeen, met eene jol den togt over het ijs te wagen. In den avond van den 27sleD bega ven zij zich op wegen kwamen met levensgevaar den volgenden morgen op de plaat en vonden er de 3 ongelukkigen. De jongste lag afgemat op de sneeuw, half bevroren, en slechts in het leven gehouden, doordien de heide anderen hem nu en dan verwarmdendoor hem met hun ligeliaam te be dekken de beide andere waren naauwelijks in staat nog eenige beweging te nemen en daardoor zich te verwarmen. Zonder voedsel, hij een licvigen oostenwindhadden zij reeds drie dagen en drie nachten op de zandplaat doorgebragt. Hoe lang en vreeselijk zal bun die tijd zijn voorgekomen, maar tevens hoe gelukkig zullen zij zich gevoeld hebben, toen de visschers een goed vuur deden ontbranden, en hen een krachtig voedsel toedienden. Weldra werd de terugreis aangenomen, die, hoewel bij dag, niet minder gevaarlijk was, en veel moeijelijkerdoordien de jongste schipbreukeling steeds gedragen, en de beide anderen voortdurend ondersteund moesten wor den. In den avond van den 28,tc" kwamen echter de schippers behouden aan bet Moddergat met hunne kostbare vracht aan. 's HERTOGENBOSCH 5 Januarij. In de afgeloopen week heeft uit het huis van arrest te Grave, eene zonder linge ontvlugting plaats gehad; de Cippier namelijk bragt aan een der gevan genen eten, ontsloot de deur en bragt het op tafel, toen de gevangene met behendigheid de deur uitsloop, dezelve toesloot en gerust heen ging, den Cippier in zijne plaats gevangen latende. De vlugteliiig moet tot heden toe nog niet achterhaald zijn. BUITElNLAjNIÏSC11E BEn 1 <1TEJN SPANJE. MADRID, 30 December. De bpgrooting bier te lande bedraagt 1.283,631.396 realen, daaronder is een som van 114,019.987 realen voor rente der schuld Ingetrokken, en 40,000,000 voor regeling der openbare schuld volgens een bij de Cortes in te dienen wetsontwerp. Een reaal komt nagenoeg overeen met de oude Hollandsche reaalwelke benaming nog voor weinige jaren te Amsterdam voor 21 stuiver guld, en vroe ger ook stukken van aelilen werden genoemd, gaande er acht iu een gulden; zoodat het achtste deel der bovengemelde sommen, de som iu N'ederl. guldens uitmaakt, en alzoo bedraagt 160.453,924 ƒ14,252,498 en ƒ5,000,000. 1TAL E E. Een berigt nit Toscane meldt, dat Ooslenrijksche troepen alleen daarom naar Parma zouden gekomen zijn om eene eerewacht te vormen bij de over voering van het lijk van de Aartshertogin Maria Louisa naar Wecnen. Dit berigt in het Toscaansch Regeringshlad geplaatst, kan echler niet ontkennen, dat de Hertog van Modena orn hulp aan Oo-lcnrijk had gevraagd, ten einde eenige wanordelijkheden to beteugelen, die te Modena co Reggio waren voor gevallen. Het bezetten van Modena en Reggio door de Oostenrijkers heeft de ge moederen in Florence aan het gisten gehragt. De Minister van Rinnenlandsche Zaken heeft in een der koflij huizen op eene tafel moeten klimmen en de menigte aansprekenten einde haar lol bedaren te brengen. NAPELS. 30 December. Het verlangen van de meerderheid der bevolking naar hervorming in het staatsbestuur, blijft zich op eene onrustbarende wijze vertouiien. Herbaalde volksbewegingen, ook voor liet paleis van den Pausclijken Nuntius, zijn slechts door uitgebreide militaire maatregelen te keer gegaan en tijdelijk ge stild. Een lied van oproerige strekking, aan de Sicilianen gerigt, met ver lof der censuur in Genua gedrukt, en in grortc menigte naar Sicilië afge zonden, houdt de gemoederen in beweging. De liberalen beweren, dat alleen staatkundige hervorming door ben beoogd wordt, terwijl de Pauselijke Re gering de verdenking heeft opgevat, alsof zij hunne zucht tot verandering ook op het Godsdienstige gebied zouden overbrengen. SARDINIË. TURIN, 23 December. Zoo als men op goede gronden verzekert, zal de Koning, die steeds op den weg der staatkundige hervormingen voorgaat binnenkort de volgende verleenen: De prijs van hel zoul zal verminderd en eene volkornciic amnes tie afgekondigd worden aan den Staatsraad zal ten aanzien van zekere on derwerpen eene beslissende stem gegeven en eenige uit de gemeentebesturen gekozen personen aan de leden van dat ligchaam toegevoegd worden eene vrijwillige burgerwacht door de Regering te wapenen, maar die zelve in hare kleeding moet voorzien, zal worden ingesteld; er zullen 7 in plaats van 5 Minislers zijn; het Sardiniseh ministerie zal opgeheven en het bestuur van dit eiland met dat van het vaste land vereenigd worden eene uitgebreide cn op zeer vrijzinnige beginselen rustende hervorming der gemeentebesturen zal plaats hebben; eindelijk zullen de tienmannen worden afgeschaft, ten aanzien van welke men tol beden niet de minste wijziging bad durven toepassen. ZWITSERLAND. FRE1RURG, 30 December. De hervormden hebben alhier geen tempel, en de godsdienst werd lang in de open lucht op de Frauenplatze gehouden. Hel bestuur beeft den Bisschop eene kerk voor de hervormde militairen verzochtdie de Jesui- ten kerk daarvoor beeft afgestaan. in bet kanton Bazel heelt de Bisschop eenen herderlijken brief aan de geestelijken gerigt, waarin hij hen vermaant zich te bepalen bij de uitoe fening van hunne kerkelijke pligten en geenerlei deel te nemen aan poli tieke handelingen en bewegingen. OOSTENRIJK. WEENEN 28 December. Eergisteren, tweeden Kersdag, hebben de Predikers in verscheidene kerken alhier in hunne predikatiën gezinspeeld op de onlusten, die onlangs te Giatz hebben plaats gehad, ten gevolge van verscheidene weigeringen tol kerke lijke begrafenis door den Aartsbisschop aldaar, en hebben daaruit aanleiding genomen otn de Jesuiten door te halen. Deze uitlatingen hebben hier groote verwondering gehaard want tot hier toe spraken de geestelijken alhier altijd van die orde met de hoogste achting en onthielden zich vooral om iets te zeggen, dat in de verte de staatkundu kon raken. Men gaat hier niet liet maken van krijgstoerustingen voort, met eene be drijvigheid, die ernstige gebeurtenissen, bijzonder in lialië voorspelt. Ten zelfden tijde dat troepen zich derwaarts op inarsch bevinden en er dag en nacht in de geschutgieterijen gewerkt wordt, heeft de Regering het vervaar digen van 500,090 nieuwe geweren bevolen. Op korte termijnen moeten hiervan achtereenvolgende telkens 5000 sluks afgeleverd worden, en eene commissie van genie- en artillerie-oUicieren moet dagelijks de gewceifabrieken bezoeken, om de werkzaamheden te besjioraligen. Tot deze toerustingen zou, volgens geruchtenOostenrijk worden aangespoord door Rusland, die zelfs een legerafdeeling zou hebben aangeboden, welligt bevreesd dat de vrijzinnige beginselen, waarvan Oostenrijk thans zulk een hit ter hartzeer heeft, naar liet noord-oosten zouden kunnen overwaaijen. Het is te wenschcn dat het hij toerustingen moge blijven, cn men liever in tijds overga oin den onlwakeudcn geest van vrijheid, door eeuwen onderdrukking gesmoord, te leiden, en in tijds door verstandige toegefelijkheid voor zich te winnen, dan het geweld van slottelijke magt aan Ie wenden, dat legen de werking van den geest zoo weinig vermag en ten laatste toch te kort schiet. FRANKFORT. Na een langdurig lijden is heden morgen hier overleden Z. Eve. de Heer d'Ouhril, Gevolmagtigd Minister van Z. M. den Keizer van Rusland bij den hoogen Bondsdag. De lieer d'Ouhril behoorde tot de oudste en schranderste Russische diplo maten en de door hera vervulde plaats zal moeijelijjv weder te bezetten zijn. ENGELAND. LONDEN, 5 Januarij. Den 2den dezpr heeft volgens gewoonte de Koninklijke nieuwjaarsuildecling tb Windsor plaats gehad. Men heeft uitgegeven 1,684 vleeseh2,004

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2