LEYDSCHE COURANT. 1848. MAANDAG, 10 JANUARJJ. w i ft BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Fry dag uitgegeven, uit Êaturdag avond. u-mfye 4«_\j i ""W' êé'y£ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN, 8 Januarij. In den spoortrein waarmede eergisteren bij Veenenburg, bet bekende onge- ▼al plaats bad, (waarbij echter zoo als wij later vernamen, gelukkig niemand eenig belangrijk letsel beeft bekomen,) bevonden zich in den goederenwagen, als kosteloos vervoer genietende passagiers, zekere vroeger op de Langegracht alhier, later buiten de Ulrcchtsche Poort te Anisterdam gewoond hebbende Petrus Driessenmet. zijne zeer ziekelijke vrouw en 2 jeugdige kinderen. Onmiddelijk na bet aan gezegden trein wedervarene, schijnt Driessen de goe derenwagen te hebben verlaten, zonder zich om vrouw en kinderen te be kommeren, en eerst ongeveer een uur daarna werd men door bet geschreeuw der kinderen ontwaar, dat in gezegden wagen nog personen aanwezig waren. I)c aanwezigen lieten het gezin verzorgen en bragten op voorspraak van een onbekende ƒ17.bij elkander, die alzoo in bet bezit geraakte van den later te voorschijn gekomen Driessen. Deze vertrok nu met den eersten namiddag trein met de zijnen herwaarts, liet zijne vrouw en kinderen per rijtuig, naar hnnne daarop in 'tgeheel niet voorbereide familie alhier vervoeren, en ver wijderde zich in stille met bet geld. De vrouw is zeer kort na hare aankomst bij hare betrekkingen vermoedelijk ten gevolge van haren zeer ziekt lijken toestand overleden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben de inkomsten voor dit jaar geraamd op ƒ252,063; door den Koning zijn 249,156 ingewilligd; die van 1847 waren op ƒ279,212 geraamd de raming der uitgaven over 1848 is gelijk aan die der inkomsten. Door de belanghebbenden zijn geligl de volgende door 7.. Hl. verleende octrooijen Voor 15 jaren aan Jacob Brett, te Londen, domicilium verkozen heb bende te 's Gravenbage, op de invoering van een nieuwen electro-magneli- schen druk-telegraafeen octrooi voor tien jaren aan S. Carptnaelte Lon den, domicilium verkozen hebbende te Rotterdam, op de invoering van ver beteringen in locomotiven en spoorwegen een octrooi voor tien jaren aan M. Poole, te Londen, domicilium verkozen hebbende als voren, op de in voering van verbeteringen in gazmeterseen octrooi voor tien jaren aan S. Carpmael voornoemd op de invoering van verbeteringen in toestellen tot het uitbrocijen van eijeren en het opkweeken van kuikens; een octrooi voor tien jaren aan Th. Rnsscl Crampton, te Londen, domicilium gekozen heb bende als voren, op de invoering van eene bijzondere wijze om aan locomo tiven onderscheiden verbeteringen aan te brengenen een octrooi voor vijf jaren aan A. V. Newton, te Londen, domicilium gekozen hebbende te Delft, op de invoering van verbeteringen aan spoorwagens, gedeeltelijk ook van toe passing voor gewone rijtuigen. 'sGRAVENHAGE, 7 Januarij. Het Hof heeft gisteren den rouw aangenomen voor den tijd an drie weken wegens het overlijden van II. R. 11. Mevrouw de Prinses Calharina Charlotta van YVurternberggeboren Hertogin van Saksen Altenburg, gemalin van Z. K. H. Prins Paul van YVurternbergen wel de eerste week den middelba ren en de beide volgende weken den ligten rouw; zullende mede gedurende eene week de ligte rouw gedragen worden wegens het overlijden van Z. H. den Hertog Hendrik van Anbalt-Röthen. Uit het verslag nopens den staat van het armwezen over 1845, dat door de Regering, ingevolge art. 226 der Grondwet, den 30stcn October jI aan de Staten-Generaal is medegedeeld, blijkt, dat bet getal der instellingen tot het verleenen van onderstand is 3716 de gevraagde inlichtingen ontbre ken voor 216 460,023 personen hebben in de weldaden van die instellingen gedeeld. Het kan echter niet met zekerheid op hooger dan 436,354 gesteld worden. De uitgaven hebben in het geheel bedragen ƒ8,929,703 en de ont vangsten beloopen 9,197,019.23. Er zijn 2412 instellingen, welke strek ken tot vermindering van het getal der armen. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 11. Er zijn 450,462 personendie in de weldaden dezer in stellingen deelen. De uitgaven hebben bedragen 3,629.678 en de ontvang sten ƒ3.611.283. Men telt 461 instellingen tot voorkoming van armoede. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 23. Er zijn 233,869 personen, die toevlugt tot deze iristellingen nemen. De uitgaven bedragen in het geheel ƒ9,299.204 en de ontvangsten ƒ9,375,163. Z. K. II. de Prins van Oranje is weder hersteld den 6deD heeft Z. H. wederom ecnen Kabinetsraad hijgewoond. In bet weekblad ie Wekker leest men dat door de Commission van On lerwijs in ons Vaderland in de najaarsvergadering geëxamineerd en toege laten zijn: onderwijzers van den eersten rang 1, van den tweeden rang 39, van den derden rang 83 en van den vierden rang 80, huisonderwijzers 5; sclioolhonderessen 19, en huisonderwijzcressen 1. AMSTERDAM, 7 Januarij. Bij den Heer Burgemeester dezer stad is van Heeren Directeuren van het Handelsblad in dank, ten behoeve der algemeene arinen ontvangen de som van ƒ395.zijnde de bruto-opbrengst van het bij gemelde Directeurs ont- vangene wegens in voornoemde Courant geplaatste nieuwjaarswerischen. Men verneemt dat aan den Kapitein Gayet,, van het lsle regiment artillerie, aan welken een Officier van de marine zal worden topgevoegd de last is opgedragen om te Luik toezigt te houden op bet gieten van een aan tal ijzeren stukken geschut voor het Nederlandsch zeewezen, en aldaar zoo langen tijd in oommissie te verblijven als dit werk zal voortduren. De Nederlandsohe zeeinagt bestond op 1 Januarij 1848 als volgt; 2 schepen van 84 stukken, 5 van 74, 2 van 60, 1 van 54, 11 van 44, 2 van 88, 9 van 28, 7 van 26, 2 van 22, 1 van 20, 10 van 18, 9 van 14, 7 van 12, 5 van 6, 5 van 5, 4 van 4 en 3 van 3 stukken; 11 stoom schepen, waarvan 1 van 8 en 8 van 7 stukken; 4 ijzeren s loom booten waaronder 2 van 11 stukken; benevens 3 transportschepen10 gaffel kanon- neerbooten van 1 mortier en 3 stukken, 35 gaffel-kanonneerbooten groot mo del en 30 dito klein model. De koopvaardijvloot bestond op hetzelfde tijdstip uit 399 fregat-, bark- en brikschepen, als: 189 van Amsterdam, 116 van Rotterdam, 27 van Dordrecht, 8 van Middelburg, 14 van Schiedam, 8 van Alblasserdam4 van Zaandam, 5 van Harlingen5 van 's Hage, 5 van Zierikzee, 3 van Kinderdijk, 1 van 'Biel, 1 van Alkmaar, 1 van Goes, 1 van Ooslhuizen 1 van Edam, 3 van YVormervecr en 2 van Batavia. Het getal galjoot-kof tjalk- en smak- schepen bestond uit 946, dus tezamen 1,345 koopvaardijschepen. De Belgische handelsvloot bestond op bet einde van 1847 uit 136 zee? schepen; 7 waren in aanbouw en 6 zijn in dat jaar verloren gegaan. In bet begin dezer week beeft hier een noodlottig voorval plaatsgehad, betgeen ter waarschuwing moge strekken tegen bet onbedachtzaam aangaan van gevaarlijke weddingschappen, wier verschrikkelijke gevolgen vaak door de treffendste voorbeelden zijn aangetoond. Een persoon, die overigens als aan den drank verslaafd bekend stond, eene door hem aangegane wedding schap willende winnen, at zoo overmatig veel en maakte daarbij zoo zeer misbruik van sterken drank, dat hij zijne dwaze zucht met den dood moest bckoopen, en op deze wijze in weinig uren zijne vrouw weduwe en zijne drie kinderen vaderloos deed worden, tiet lijk van den rampzalige, dat, wegens gerezen vermoeden van vergiftigingnaar men zegt eergisteren avond werd geopend, doch zonder dat die vermoedens zie,b bevestigden, is gisteren na middag ter aarde besteld. Den beoefenaren van de geschiedenis der kunst in de middeleeuwen meenen wij geene ondienst te doen met ben te wijzen op een prachtig altaar stuk. denkelijk uit de 14de eeuw, dat uit de bouwvallen der abdij S'. Jans Dal of 's Heeren" Loo bij Harderwijk opgegraven is. Het bevat de voorstelling van bet laatste Avondmaal, zeer uitvoerig in wit marmer gebeiteld, en is omgeven door een rand van beedhouwwerk eri bas-reliefsmet zinnebeeldige voorstellingen, deels uit den Christelijken riddertijd, deels uit het Heidendom ontleend. Y'an dit stuk wordt eene zeer naauwkeurige afbeelding, op een achtste van de grootte, gevonden in het onlangs uitgegeven 2lle stuk des 6'lcn deels van Nyhoff's Bijdrage voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oud heidkunde. waar ook de Heer Mr. G. A. do Meester, ecnige bijzonderheden betrekkelijk de stichting en de lotgevallen der genoemde abdij beeft mede gedeeld. (Hb.) UTRECHT, 7 Januarij. Het I'iovinciaal Hof van Utrecht heeft, wegens bet overlijden van den Heer Mr. A. G. Smith tot Raadsheer in dat Hof de volgende Candidaten op de aanbevelingslijst geplaatstde Heeren Mr. C. YV. MoorrecsGriffier der Stalen van dit Gewest; H. C. van Locncu, Deken van den Raad van Toezigt en Discipline der Advokalen en Directeur van Politie alhier, H. A. M. van Asefe

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1