Aan de Koln. Zeit., wordt uit Berlijn geschrevendat volgens een al daar in omloop zijnde geruchtZ. M. de Keizer van Rusland door ecne gal koorts aangetast zou wezen. De waterstand op den Rijn is thans zoo laag, dat men droogvoets op liet voor de stad gelegene eilandRheinau genaamdkomen kanterwijl in gewone tijden de grootste schepen aldaar ankeren. De gemeenschap tus- schen Deutz en Keulen wordt onderhouden door twee stoombootcn, ecne van welke groote schuiten op sleeptouw neemt. BADEN. De gehr. Blanc, pachters van de speelbank te Bad-Homburghebben bij de Regering aanzoek gedaanom verlenging van de pachtdie in het jaar 1851 eindigt, en wel vnor den tijd van 15 jaren en tegen eene jaarlijkse!»: som van 100,000 'sjaars. Hel schijnt echter, dat de Regeling de ge vraagde vergunning niet zal toestaan, daar de Kamers zeer tegen dit onzede lijk voorregt gestemd zijn. ENGE LAND. LONDEN, 3 Januarij. De Mor trina-Chronicle behelst een uitmuntend artikel over de gesteldheid der Kerk van Engeland in den tegenwoordigen lijd, waarbij gewezen wordt op de behoefte, die zij heeft, om een nieuw, leven en eenen nieuwen geest te ontvangen, door de Evangelische werkzaamheid barer geestelijken, opdat zij zoowel voor rijken als armen, lot zegen slrukke. De Wesleyaansohe gemeente heeft daartoe reeds lang gearbeid, doch er blijft nog veel te doen over, om het bederl van Pusey'isme te keer te gaan. Lord John Russell zegt de Morning Chroniclebegrijpt, als hartelijk de Kerk van Engeland toegedaan, volkomen bare behoeften en heeft daarom eenen Bisschop gekozen, die de bervormings-beginselen der zestiende eeuw in den grond aanhangt en dezelve bij de leden der Kerk zal doen herleven. Zeer roemt bet blad liet gezegde van Lord John, namelijk dat nadenkende lieden reeds langen tijd de noodza kelijkheid hadden ingezien die er bestaat, om bij den voortgang der werk tuigkunde, levens eenen voortgang, in zuivere Godsdienstige begrippen en ware zedelijkheid bij de lagere klassen te bevorderen. Deze wenscb te verwe- zentlijkcn is het edel doel des Ministers. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Januarij. De vroeger zoo gevreesde Abd-el-Kader is met 92 personen waaronder zijne drie vrouwen en twee zonen van welke de oudste 8 jaren bereikt heeftna een vrij onstuimige zeereis te Toulon aangekomen. Hij en al zijn gevolg wa ren zeeziek. Hij is voorloopig in het Lazaret of Hospitaal aldaar ontvangen. Geen berigt van eenige overwinning heeft ooit zoo algemeene blijdschap verwekt als deze onderwerping; die zoo veel goeds belooft voor de rust en be vestiging der Fransche volkplanting en daardoor voor de voortgaande bescha ving van Noord-Africa. De Gazette de France zegtdat het vermogenhetwelk Mevrouw Adelaide nalaat, meer dan 60 mill, franken bedraagt. Volgens de Patrie, zijn de Heeren Odilon Barrot en Dupin tot uitvoerders van haren uitersten wil benoemd. KERKNIEUWS. SPANJE. MADRID, 28 December. De Minister van Finantiën heeft de begrooting bij de Gedeputeerden inge diend. De uitgaven zijn geraamd op 1,583 in llioenen realen, de inkomsten daarentegen op slechts 1,283 millroenen realen. De Minister heeft de leden der Kamer op het beslaande tekort opmerkzaam gemaakt, en inagtiging ver lang iom eenige noodzakelijke bezuinigingen in te voerenter vermindering van het eindcijfer der uitgaven. ITALIË. ROME, 25 December. De aanspraak, op den l7Jen December 1847 door den Paus in de verga dering der Kardinalen gehouden, bevatte houldzakelijk liet volgende: Z. H. wees 1°. op den goeden uilslag zijner pogingen, ter bevordering der belangen der Katholijkc godsdienst in Spanje, door het zenden van herders aan eenige der aldaar van opzigt beroofde kerken, en op de hoop die Z. H. voedde orn niet alleen voor de overige verlaten kerken van dat Rijk weldra te zullen kunnen zorgen maar ook om in andere godsdienst-belangen tot eene gewciisclite uitkomst te zullen geraken; 2°. op den minder gunstigen uitslag zijner pogingen, ten aanzien van de aaangelegenhedcn der godsdienst in een ander zeer uili/estiekt Rijkdoor een ander groot Vorst geregeerd; ter wijl Z. II. verder zijne verwondering mededeelt over een in Frankrijk bearbeid geschrift, waarin beweerd werd, dat zekere leerstellingen, door den schrijver overleveringen van de kerk zijns lands genoemd, door Z. H. op prijs werden gesteld, en verklaart Z. 11. alleen die overleveringen op prijs te stellen, welke niet afwijken van den geest der Katholijkc Kerk. Over de vreugdeblijken we gens de Zwitsche aangelegenheden betoond, uitte Z. II. zijn diep smartge voel, evenzeer als over den krijg in Zwitserland zelve, en eindigde zijne rede met als troost voor zoo vele klaglenop te doen merken, de gelukkige uitkomsten der heilige missiën en de onvermoeide pogingen van de bediena ren des Evangeliurns. Uit het verslag omtrent de geldmiddelen van den Heer Morichini blijkt, dat de staatsschuld van Rome 37 miüiueii scudi (Rijksd. Ned.) bedraagt. Het te kort over 1847 beloopt 1,200,000 scudi. Daarbij zijn de kosten voor het leger twee millioen vermeerderd. Voor 1848 is eene bezuiniging van eenige weinige duizende scudi vastgesteld. In een vroeger verslag van Pa- radisi was het jaarlijksch te kort de helft minder opgegeven. Men zegt dat de Paus zich zeer verontrust over de stemming der gemoe deren, en niet gezind scheen om den Staatsraad openbare beraadslagingen te veroorlooven. In de laatste dagen zijn hier uit Frankrijk, voor de burgerwacht 12,000 gewerend percussionaangekomen. Hel nieuwe gemeentebestuur alhier, houdt zich thans bezig met bet ontwerp, om het groote, door slechts weinige geestelijken bewoonde klooster San Silvestro te seculariseren en alle openbare bureaux derwaarts te verplaat sen, voor welke de staat tot nu toe localcn moest huren. Op deze wijze zouden 80,000 scudi bespaard worden. Er vertonnen zich hier van lijd tot tijd teekenen vau reactie. Zoo on der anderen is de Advocaat Lunati, Lid van de Commissie tot het ontwerpen van een reglement op de drukpers, die steeds voor de vrijheid der pers ijverde, door den Paus uit die commissie ontslagen. Lord Munto is naar Napels vertrokken, en men meende dat bij niet zeer te vrede was met de inzigten en houding der Pauselijke Regering. ZWITSERLAND. BERN 2 Januarij. De kantons Uri, Zug, Schwytz en Unterwalden hebben hun geheel aandeel in den eersten termijn van de oorlogscontributic van een millioen franken betaald; Wallis heeft een gedeelte opgebragt, maar Lucern en Freiburg nog niets. Zoolang de contributie nog niet is voldaan, blijven de kan tons door Bondstroepcn bezet en vermeerdert de schuld. De provisionele Regering van Lucern heeft besloten dat de leden der afgetreden regering binnen 10 dagen het deficit van de eedgenootschappelijke krijgskas, ten bedrage van 221,777 fr. moeten dekken. Zij knnnen daarna hunne regten tegen den staat doen gelden. De provisionele regering van Wallis, heeft aan de voortvlugtige monni ken van Sl. Bernard bevolen, onverwijld in hun klooster terug te koeren en er binnen acht dagen alles weder terug te bezorgen, wat tot nadeel van het gesticht en den staat weggevoerd is. Ook die wereldlijke geestelijkenwier gedrag tot tegenstand tegen den landdag heeft bijgedragen, zijn tot betaling van 5,000 fr. veroordeeld. De Paus heeft bet voorzittend kanton een nota gezonden over de laatste gebeurtenissen waarhij het Pauselijk hof zich beklaagt over heiligschennis bij den krijgstogt begaan en over de wegzending van verscheidene godsdien stige orden wier bestaan in Zwitserland door het bondgenootschappelijk ver bond was gewaarborgd. PRÜIISES. KEULEN, 29 December. In den loop van Aogustus zal de 600s" verjaardag van de oprigting der Domkerk plegtstatig worden gevierd, bij welke gelegenheid de fraai geschil derde glazen, door den Koning van Boijeren aan dat gebouw geschonken, zullen worden ontdekt. Die Vorst is, even als de Koning van Pruissen, uit- genoudigd om de plegtigheid bij te wonen. De Commissie tot de voltooijing dier kerk heeft in hare laatste vergadering besloten, orn ook den Paus ecne dergelijke uitnoodiging toe te zenden. ROTTERDAM, 5 Januarij. Heden avond is, door den Broeden Kerkeraad der Nederduilsche Hervormde Gemeente te dezer stede, uil het bevorens ver melde drietal van Predikanten, lot herder en leeraar beroepen"de Wel-Eerw. zeer Gel. Heer 11. J. R. G. TheesingPred. te Zevenhuizen. STADS BERIGT EN. NOTIFICATIE tot Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER Eti WETHOUDERS der Stid LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet, van den 8sten Januarij 1817, Staatsblad n°. 1, waarbij aan elke stad of plaats dc vrijheid verleend wordt, om derzelver contingent in de Nationale Militie, geheel of gedeeltelijkin vrijwilligers te leveren, geven bij dezen aan de belanghebbenden kennis, dat bet daartoe bestemde Register, gedurende de maand Januarij 1848, (except Zon- en Feestdagen) ter Secretarie dezer Stad, van 'smorgens ten tien tot 's namiddags ten een ure, zal openliggenen noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den lsteD Januarij 1848 bun 191" jaar zijn ingetreden, en hun 30s" nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandscbe armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook tot den ou derdom van 35 jaren zullen worden toegelaten de lengte hebbende van een cl, vijf palmen, zeven duimen, voorzien van hunne geboorte-acte en bewijs van goed gedrag en inwoning van ten minste 15 maanden binnen deze Stad. getcckend door den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich tot de dienst der voornoemde Nationale Militie, vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld Register te doen inschrijven. Zullende aan hen wor den uitgereikt een handgeld van DERTIG guldens, zoodra zij tot de dieast, door de Militie-Raad, zijn goedgekeurd. Aldus gedaan eri gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley den, op den SO3"0 December 1847. DU RIEL'. Ter ordonnantie van dezelve. PUTTKAMMER

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3