ZWOLLE3t December. Wij ootieenenen oit een brief van eenen landverhuizer uit onzen omtrek, geschreven oit de Hollandsche Kolonie, in Staat Michigan, van 29 September, bet volgende: De briefschrijver was den 5den Meina eerst met zijn gezin 10 weken te S*. Louis vertoefd en aldaar goed geld verdiend te hebben in de Kolonie aan gekomen. Hij bad er 40 akkers land gekocht tegen 2 dollars de akker, en er een blokhuis op gezet. Het is beste grond, half klei en half zand, maar alles boschgrond. De booinen worden 3 of 4 voet boven den grond afgekapt en dan verbrand. De grond wordt vervolgens, zonder bouwen of spaden en na er slechts met een hak galen ingeslagen te hebben, bepoot, waarna men de schoonste vruchten lusschen de boomstammen ziet verrijzen. Deze wijze van beplanting duurt zoo lang, tot dat de wortels geheel dood zijn, waarna het land op de gewone wijze bebouwd wordt. Als gewoonlijk wordt ook in dezen brief van het hooge dagloon een dollar en meer per daggewag ge maakt maar in de Kolonie is het op ecne halve dollar gesteldhetwelk gc- noeg is om van Ie leven. Hen, die over willen koinen en liet klompen maken verstaan, waarschuwt de biicfschrijver bun gereedschap rnede te brengen, want dit mist men daar, wijl de Amerikanen geenc klompen dragen. Maar in de Kolonie bij de Hol landers is het een goed ambacht, daar een paar klompen tweeschellingen kosten, en bet hout niets. Liudeboomen staan hij duizenden in het bosch. Bijlen echter moet men uit Nederland niet medebrengen, wijl zij te weck zijn voor het harde Auierikaansche hout. Al het nieuwe Nederlandsche geld is gangbaar en gewild. De tiencents- stukken doen 10 Amerikaansche, d. i. 15 Nederlandsche centen. Zijne woon plaats is digt aan de stad of aan de plaats, waar de stad zal gebouwd wor den, gelegen op het hoofd aan eene rivier; DL van Raalte is er Leeraar. De Vriezen liggen een uur verder, en stichten daar een dorp; zij hebben tot Leeraar DL Eikma. De Zeeuwen liggen weer een uur verder, en hebben DL Vermeulen tot Leeraar. De Drentenaars en velen uit de Graafschappen liggen aan den anderen kant, en houwen daar eene kerk en school. De tevredenheid welke in dezen brief doorstraalt, werd zeker verhoogd door de berigtcn van schaarschte en hoogen prijs der levensmiddelen in het door hen verlaten Vaderland. Waarom is het ons niet beschorenzoodanige berigten uit de schoone en nog veel vruchtbaarder wildernissen van Sumatra of Cerain of andere onzer' ludische gewesten te lezen? (Overijssel.) TILBURG, 4 Jannarij. Laatstleden Maandag overleed alhier K. Hartog, in den hoogen ouderdom van 93 jaren; Zaturdag te voren, te Waalwijk, zijne kleindochter, Sara Hartog, in den oudenlom van 24 jaren, en gisteren zijne nicht, Kaatje Hartog, in den ouderdom van 77 jaren. Deze drie lijken zijn, naast elkan der, op de Israëlitische begraafplaats te Oisterwijk ter aarde besteld. De vader der laatstgenoemde overledene, Levy Hartog genaamd, en broeder van den eerstgenoemde, was de eerste Israëliet die de vergunning verkreeg om te Tilburg te mogen wonen hetwelk ruiin vijftig jaren geleden is. Toen woonden de meesten der thans hier wonende Israëliten te Oisterwijk, ander half uur gaans van Tilburg gelegen, alwaar de Israëlitcn van Tilburg cn die van meer omliggende plaatsen hunne begraafplaats hebben. Op het kasteel Westhoven, toebehoorende aan den Heer Mr. J. J. Slicher van Domburg, op het eiland Walcheren, bewondert men thans eene bloeijcndc aloë-plant. BUITEi\LAINDSCHE BEB1GTEJN. Men verneemt met leedwezen, dat de Munster van Mauue, de Vice- Admiraal Rijk, ernstig ongesteld is. De Minister van Buitenl. Zaken, Graaf van Randwijek, schijnt weder hersteld te zijn; althans men verzekert, dat Z. Exc. reeds met de Hoold-amb- tenaren van dat departement heeft gearbeid. Z. Exc. de Minister van Finantiën, ML W. L. F. C. Ridder van Rappard, is gisteren alhier aangekomen en aan het hötel de l'Europe afgestapt. Z. Exc. is gisteren reeds aan het departemeut werkzaam geweest en heeft heden eene vrij langdurige conferentie gehad met Z. Exc. den Minister van Koloniën, den Ucer Baud. Men verzekert, dat, ten gevolge der ministeriële veranderingende Tweede Katner der Staten-Generaal vooreerst hare werkzaamheden niet her vatten zal, maar tegen het einde dezer maand, of in het begin van Februarij aanstaande, weder zal bijeenkomen. Voor den Hoogen Raad is heden het beroep in cassatie behandeld van een vonnis van de Regtbank te l.eydcn, bij 'twelk e.-n vonnis van den kan- tonregler was vernietigdop grond, dat het O. M. in strijd met art. 45 R. O., was waargenomen door den Directeur van Policie. De Heer ML Goudsinit heeft het lieroep bestreden, en trachtte zijne stelling te slaven door: 1°. uit de wet, 2°. uit de geschiedenis der wetgeving op de politie en den aard der betrekking van de Diiecteuren van Policie, 3°. uit de instructie voor die Directeuren aan te toonen, dat de Directeurs van Policie onbevoegd zijn, om de opgemelde function bij het Kantongeregt waar te nemen; en de rede nen te wederleggen waarmede de Kantonregter en het O. M. bij de Regtbank de bevoegdheid der Directeuren iu dezen hebben willen staande doen houden. Den 18den zal de Heer Advocaat Generaal de Keth zijne conciusien voordragen. De Raadsheer de Greve heeft een uitgebreid rapport in deze zaak uitgebragt en hare belangrijkheid doen uitkomen. Voor het Hof van Zuid-Holland is in appel behandeld de zaak van G. Verploegh, door de Arrond. Regtb. alhier, ter zake van opligting veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren, ƒ600 boeten, enz. Het Hof zal over 8 dagen uitspraak doen op den eisch van het O. M. strekkende tot 1°. bevestiging van het vonnis wat de schuldigveiklaring betreft, en 2°. ver betering van het vonnis, wat de toegepaste straf aangaat, en veroordeeling van den appellant tot 5 jaren gevangenisstraf, boete van 1500, ontzetting der burgeregten voor den tijd van tien jaren en in de kosten. ROTTERDAM, 4 Januarij. Naar men verneemt, zijn door den Edel Achtb. Raad dezer stad onlangs twee ordonnantiën gearresteerd op het houden van honden binnen deze ge meente. De eerste dc/.er ordonnantiën zou eene belasting op de honden voor schrijven, die, naar mate de bestemming der honden, op ƒ1, 2 of 3 bepaald zou zijn. In de tweede verordening zou de raad politie maatregelen omtrent de honden genomen hebbenonder anderen inhoudendedat geen hond zonder bet teeken van betaalde belasting op d.: straat zal mogen roml- loopendat zoowel waakhonden als die welke voor karren als anderzins gespannen worden, steeds gemuilband en aan een louw gebonden zullen moe ten zijn, enz. Men mag vertrouwen, dat door zoodanige maatregelen hel groot getal binnen deze gemeente rondloopende honden eindelijk zal vermin deren en men hierdoor het gevaar, waaraan de burgerij nu soms blootge steld is, zoo veel mogelijk zal kunnen weren. In vele gemeenten van ons vaderland moest dit navolging vinden, terwijl de treurige voorvallen der ver schrikkelijke watervrees, nu en dan door de dagbladen medegedeeld, daartoe dringend moeten aansporen. De uitvaardiging van genoemde ordonnantiën hier ter stede, schijnt tot nog alleen door de in te wachten koninklijke goed keuring op die nieuwe belasting vertraagd te worden. Van wege het Departement van Marine zijn aanzienlijke orders aan de diverse etablissementen verstrekt, ter vervaardiging van ijzeren waterkisten en verder materieel; waaruit men met ecnige zekerheid opmaakt, dat de dienst van dit departement zeer zal worden uitgebreid. AMSTERDAM 5 Januarij. De Staatsraad, Gouverneur der provincie Noord-Holland, heeft bij cir culaire van 30 December jl.de stedelijke en gemeente-besturen in die pro vincie uitgenoodigdom hem, vóór of den 19den dezer, te willen doen toekomen eene opgave der personen, die, voor zoo ver zulks hunne gemeen ten aangaat, gedurende den jare 1847 naar Amerika of andere overzeesche gewesten zijn verhuisd; met al zoodanige bijzonderheden, die eenigzins van belang mugten voorkomen. De Nederlandsche Bank heeft den koers van het geld algemeen 1 pCt. verminderdzijnde voor de beleening op goederen van 6 op 5op effecten van 5J tot 4^ voor disconto voor wissels van 5 op 4 en van promessen van 6 op 5 gebragt. Onze stadgenoot, de Heer N. Pierieman voor ecnigen tijd van Z. K. H. den Prins van Oranje den vereerenden last ontvangen hebbende, het levens- groote afbeeldsel der Vorstelijke Telgen te schilderen, heeft zich van die taak op zoo uitstekende wijze gekwetendat hem de lof ten deele is gevallen van al die genen, welke het voordcel hebben gehad dit stuk in des kunstenaars werkplaats te zien. Bovendien heeft hij van Z. K. H., als blijk van goedkeu ring, ontvangen eene hoogst prachtigeeu smaakvolle gouden snuifdoos, rijk met brillanten omzet en versierd met het naamcijfer des Prinsen, waarboven de Vorstelijke kloon prijkt, alles van brillanten op hlaauw geëmailleerden grond. Dit geschenk ging veizeld van een voor den kunstenaar vereerenden brief. TURKTE. SMYRNA, 10 December. De verjaardag van Z. M. den Koning der Nederlanden is mede alhier op den 6den 11. plegtig gevierd. Ten 10 ure des morgens beeft zich de Nederl. Consul-Generaal, de Heer J. van Leniicp, vergezeld van de Ambtenaren zijner Kanselarij en verdere zich te Smyrna bevindende Nederlanders, naar de kapel van liet Consulaat begeven, ten einde gebeden voor het welzijn van den ge- eerhiedigden Koning hemelwaarts te zenden. De Fransche brik Volagc cn de Oostenrijksche goelet Elisahetta, aan welker masten den geheelen dag de Nederlandsche vlag had gewapperd, hebben op den middag een Koninklijk saluut van 21 kanonschoten gedaan, hetwelk door de landhattcrijen werd herhaald.. Jammer dat er geen enkel Nederl. schip voor anker lag. Des avonds heeft de Consul-Generaal de voornaamste Nederlanders op een luister rijk banket bij zich vereenigd. Al de vreemde Consulaten evenzeer als de handelsinarine, lubben aan deze plegtigheid deel genomen, door de vlaggen hunner natiën uit te steken. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 22 December. BÜ de Regering is een voorstel ingediend, om op Sudero, het zuidelijkste der Faro-eilandeneene strafkolonie aan te leggenten einde door de der waarts gebannenen eene steenkolen groeve te doen bewerkenvan 6,000 ellen lengte, 2.0(10 ellen breedte cn 2} ellen diepte, die men berekent 48 mill, tonnen kolen te bevatten, doch waarvan de ontginning, uit hoofdeJian de zware onkostendoor eene bijzondere onderneming was opgegeven.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2