LEYDSCHE COURANT/ 1848. WOENSDAG, 5 JANUARIJ. BI NNENL A N DSC HE BE BIG TEN. N° De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 Januarij. Wij zijn onderligt, dat gisteren met het dooiweder de lozin gen van het boezemwater te Katwijk hervat zijn, en het ijs op den Rijn vele gevaarlijke plaatsen heeft; zoo lang de vorst niet belet deze lozingen van tijd tot tijd voort te zettenwachte men zich dus, het ijs te veel te vertrouwen. Te Brielle is voor eenige dagen in den merkwaardigen ouderdom van 101 jaar overleden, R. van Geldercnweduwe van wijlen Levi Cohen. Tot op het einde van haar leven was zij in het volle bezit harer geestvermogens en genoot de beste gezondheid. Z. M. heett goedgekeurd het door de Algemeene Hervormde Synode den 23stcn Julij jl. vastgestelde herziene Reglement op het godsdienstig onder wijs in de Nederlandsche Hervormde kerk. De algemeene Synodale Commissie heeft het voorstel, om te Lutten bij Ucemse eene nieuwe Hervormde gemeente te stichten en de dienst daarbij door een' hulpprediker te doen waarnemen gunstig ontvangenen tot ver- wezentlijking daarvan den weg aangewezen. Ook is er in de Synode sprake geweest van de uitgave van een vervolg op den bundel Evangelische Gezangen. Men zou daartoe de hulp inroepen van der zake kundige mannen, vooral van Ds. B. ter Haar. Het is te wenschen, dat dit voorstel worde uitgevoerd. Ziv. Cour.) Het getal der Hervormden in ons land bedraagt 1,697,028 dat der Predikanten 1,509, op 1273 standplaatsen. Van Mei 1846 tot Mei 1847 zijn 31 Candidaten tot de Heilige Dienst aangenomen. In Oost-Indië wcnschte rncn het personeel der Predikanten op 20 te brengen. Aan adspiranten daar toe is geen gebrekwaaronder eenigendie reeds langen tijd in dienst zijn geweest. De collecte voor noodlijdende kerken in ons Rijk beeft dit jaar opgebragt ƒ28,969.47. Van andere kerkgenootschappen zijn 211 tot de Hervormden overgekomen, en bekend geworden 113 overgangen van de Her vormde tot de Roomsch-Katholijke kerk. Uit het Handhoekje voor de zaken der Roomscli Katholieke Eere- dienst2,lc Jaargang1848, blijkt dat den lsten Januarij 1846 het aantal Katholijken in de 6 verschillende Aartspriesterschappen der Hollandsche zen ding 540,654 bedroeg, en met bijvoeging der Vicariaten, 's BoschBreda en Limburg, 1,167,451 zielen, waarvan 798,300 communicanten. De Hol landsche zending bevatte alsloen 427 kerkelijke gemeenten469 kerken bijkerken en kapellen, 2 seminariën, 1 Kerkvoogd, 1 wij-Bisschop, 2 Secretarissen, 29 Professoren en Preceptorcn427 Pastoors en 202 Kapel- laans en Hulppriesters. Met bijrekening der 3 genoemde Vicariaten, telde men 898 gemeenten, 1,036 kerken, bij-kerken en kapellen, 5 seminariën, 4 Kerkvoogden, 2 Coadjutoren, 1 wij-Bisschop, 5 Secretarissen, 69 Professo ren en Preceptorcn897 Pastoors en Desservanten en 584 VicarissenKapel- laans en Hulppriesters. Er zijn in 1847 drie nieuwe kerkgemeenten opgerigt, te weten: In hel Aartspriesterschap Gelderlandte Busseloin het Apostolisch Vicariaat van Bredate Heenen in bet Aartspriesterschap SallaudDrenthe en Gronin gente Stadskanaal, gemeente Wildervank. De eerste afdeeling van het te Warmond gevestigde Seminarie der Hol landsche zendingwelke op de hofstede Hageveld onder Velzenin de pro vincie Noord Holland, is geplaatst geweest, bevindt zich, sedert October 1847, overgebragt op de hofstede Schoonoord, in de gemeente Voorhout, provincie Zuid-Holland Het personeel dat in het 40-tal van ouds bestaande kloostersgelegen in liet Apostolisch Vicariaat van 's Hertogenboschgevestigd is, bedroeg in 1847 te zamen 116 mannen en 156 vrouwen. 's GRAVENHAGE 3 Januarij. Naar men verneemt, heeft het Z. M. goedgunstiglijk behaagd, ten behoeve van het te dezer stede op te rigten oude mannen- en vrouwenhuis en kerk der Nederduitsehe Hervormde gemeente, uit zijne bijzondere fondsen te verlee- ncn de zeer aanzienlijke som van ƒ10,000. Volgens de rondgaande brieven van het hervormde kerkbestuur, wordt tot den opbouw van gasthuis eri kerk eene som van ƒ150,000 vereischt; zoodat, door de ruime gift alleen van Z. M., in 1/15 gedeelte van het geheel reeds is voorzien. Moge dit waardig voorbeeld waardige navolging vinden, dan zal ook weldra deze stad met eene inrigling vermeerderd zijnwaaraan reeds lang wezenlijke behoefte werd gevoeld. Bij besluit van 30 Dec. jl., heeft Z. M. den Staatsraad Jhr. L. R. Ge- vaertsLid van de Gedep. Staten van Zuid-Holland, belast met de voorloopige waarneming der functien van Gouverneur der genoemde provincie, van den lsleD Januarij 1848 af. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee Jhr. Mr. J. H. P. van Doorn Advocaat te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Zwolle Mr. L. J. Nrpveu tot Ameide, thans Substituut Officier bij de Arron- dissements Regtbank te Utrecht. De Minister van Staat Luit.-Generaal J. A. II. de la Sarraz is hij zijne aftreding als Minister van Buiteril. Zaken door Z. M. vereerd met het Groot kruis der orde van den Neder). Leenw. De Minister van Finantiën, de Heer van Rappard, die thans alhier aan gekomen is, heeft kennis gegeven, dat door hem eiken Donderdag, des mid dags ten twaalf ure, aan hel locaal vari het Departement van Finantiën zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken, het gezegde Departement betreffende, wenschen te spreken. De Minister van Marine heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zijne gewone audiëntie op Vrijdag den 7<ien dezer, geen plaats zal hebben. Het Openbaar Ministerie bij de Regtbank te dezer stede heeft eene nieuwe regtsvervolging ingesteld tegen den Heer van Bevervoorde, verantwoor delijk directenr en uitgever van het Weekblad de Burgerter zake van een artikel in het laatste n°. van dit blad geplaatst, getiteld, de aftreding des Ministers van hail. Men verzekert hier, dat gelijke regtsvervolging is of zal worden ingesteld tegen den Zwarlsluizer Rodede Vlissingsche Cou rant en den Kaleidoskoopdie hetzelfde artikel geheel of grootendeels heb ben overgenomen. ROTTERDAM, 31 December. Als vermoedelijke opvolger van den Heer Rochussenals Gouverneur- Generaal van Nederlandscb-Indiënoemt men thans in eenige, doorgaans goed onderrigte kringen, den Generaal List, Minister van Oorlog. (II. B.) Onze iriformatien geven ons de zekerheiddat de geruchten, door het Handelsblad medegedeeld over de terugroeping van Z. Ex. den Heer Rochussen, Gouverneur-Generaal van Ned. Indiëen zijne vervanging door Z. Exc. den Generaal List, Minister van Oorlog van allen grond ontbloot zijn. N11. C.) Met genoegen hebben wij vernomendat door Heeren Gecommitteerden der Nederduitsehe Gereformeerde Gemeente alhier, aan de firma J. Riitz en Comp.orgelmakers van Z. M. den Koning, de vervaardiging is opgedragen van een nieuw orgel voor de in aanbouw zijnde nieuwe Zuiderkerk. Het zal zijn een lGvoets werk, en moeten hebben 40 sprekende registers op 3 liandklavieren en een vrij pedaal. De windaanvoering zal geschieden naar een nieuw systemazoo als het tot hiertoe in geen orgel hier te Lande nog aanwezig is. Ook zal het zich door zijne mechaniek, en uitvindingen van lateren tijdvan alle andere werken onderscheiden. De bekende hekwaamheden van bovengenoemde firma doen ons met grond een orgel verwachten, hetwelk theoretisch en practisch voortreffelijk zal zijn. AMSTERDAM, 3 Januarij. De verhouding tusschen het getal geborenen en overledenen alhierzoo ongunstig reeds in 1846, is in 1847 nog ongunstiger geweest. In 1846 zijn geboren 7,944, overleden 9,036: in 1847 geboren 6697, overleden 10,979. In 1845 was de verhouding als volgt: geboren 6,779, overleden 7,032. UTRECHT, 1 Januarij. De oude-jaars avond is voor de gemeente Zuilen noodlottig geweest. De avondgodsdienst was om 7 ure geëindigd, toen men een uur daarna nog licht in de kerk ontwaarde. Men opende dadelijk de denr, doch helaas hot kerkgebouw stond reeds in volle vlam. De brand nam zoodanig tor, dat aan geen blusschen te denken was. Men had naauwelijks tijd de stoelen en

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1