die door de Chinezen geplunderd en beroofd waren, van de Chinesehe Re gering deswege behoorlijke schadevergoeding hebben ontvangenterwijl aan eenen aldaar gevestigden Nederlander, den Heer Reynvaan, zoodanige schade vergoeding is geweigerdomdat de Nederlandsche Regering geene slappen tot ondersteuning der eischen van dien Heer heeft gedaan. UTRECHT, 23 December. Heden overleed alhier de Heer Mr. Alhertus Gerardus SmithRidder der Orde van den Nederl. Leeuw, Voorzitter van het Provinciale Gcregtshof te Utrecht, Dijk- en Watergraaf van het waterschap van Ileykop, in den ouderdom van ruim 81 jaren. In het jaar 1786 aan de Hoogeschool alhier tot Doctor in de Regten bevorderd, had hij het bijzondere voorregt om in den jare 1836 te vieren het 50-jarig verjaarfeest van zijne promotie, gedurende welken tijd hij in onderscheidene betrekkingen werkzaam geweest is. DEVENTER, 22 December. Ter vervulling der vacature van Geneesheer in het Provinciaal Overijsselseh- Friesch Geneeskundig Krankzinnigen-gesticht te dezer stede, ten gevolge der benoeming van den Heer Dr. E. J. W. von Banmhauer, tot buitengewoon Hoogleeraar in de Geneeskunde aan de Hoogeschool te Utrecht, heeft heden de E. A. Raad dezer staduit het alphabetisch gestelde drietalbestaande uit de Heeren Dr. Ali Cohen, van Groningen; Dr. Dornseiffenvan Amsterdam, en Dr. van Lennepden laatstgenoemde, Dr. van I.ennep, geboortig uit Al melo, thans practiserend Geneesheer enz. te Doetichemmet 7 van de 12 stemmen benoemd. Dr. Dornseiffen bekwam de overige 5 stemmen. Ruim 20 Heeren Doctoren hadden zich als sollicitanten aangemeld. GRONINGEN, 28 December. Volgens de dezer dagen gehoudene recensie, bedroeg het aantal der studenten aan de Hoogeschool te Groningen 260. Daaronder waren 26 in de faculteit der Godgeleerdheid70 in die der wijsbegeerte en fraaije letteren te weten: 17 uitsluitend, 27 als toekomende Godgeleerden, en 26 als toe komstige llegtsgeleerden 76 in de faculteit der Regtsgeleerdheid 52 in de Geneeskunde; 15 in de Wis- en Natuurkunde, waaronder 10 toekomstige Geneeskundigen. Bovendien wonen 21 Chirurgijns- en Apothekers-leerlingen de Academische lessen bij. Uit vergelijking van het getal der aan de drie Hoogescholen ingeschreven studenten, blijkt, dat er aan de Leydsche Hoogeschool zijn ingeschreven 589, te Utrecht 365 en te Groningen 260, te zamen 1214. BUITENLANDSCHË BERJGTEN. TRIPOLI. 1 December. De Arabieren te Ghéron en te Gebel hebben zich in massa tegen de Turken verzet, en den Gouverneur van deze laatste plaatsAhmed-Eflendi met bijna honderd Turken gedood. Deze menschen waren gedurende dertien jaren steeds geplunderd, van hunne vrouwen beroofd, of liepen gevaar om vermoord te worden. Familien, die onder het vorige bestuur 20 dollars jaar lijks opbragten betaalden nu meer dan 100. Om diezelfde redenen is de bevolking van Bengasi, nagenoeg 30,000 menschen, naar Egypte en Smyrna verhuisd. Van Tripoli zijn in den laatsten tijd meer dan 40,000 inwoners naar Tunis vertrokken. De Gouverneur heeft hulp uit Turkije aangevraagd. nuiJiAafi. PETERSBURG, 10 December. Door een Keizerlijk besluit is weder een groote stap voorwaarts gedaan tot afschaffing van het lijfeigenschap er is namelijk bepaalddat lijfeigenen de goederen van hunne landheeren welke deze wegens schulden genoodzaakt zijn te verkoopen, voor het hoogste bedrag, wat daarvoor geboden is, mogen overnemen en daardoor vrij zijn. HOORWEdEl. BERGEN, 21 November. Ten gevolge van langdurige en zware regens, hebben bij Fresvig groote sneeuw- en aardvallen plaats gehad waarbij vele menschen het leven hebben verloren. De regen, die gedurende vier weken gevallen was, had het gansche land onder water gezet. De neerstortingen van groote hoeveelheden aarde en sneeuw van het gebergte hadden plaats gedurende een hevig onweder. ITALIË, ROME, 14 December. Er zijn dezer dagen weder 5 nieuw uitgekomen godgeleerde werken op de lijst der verboden boeken geplaatst; twee daarvan waren door Duitschers geschreven. Men vreest over het algemeen, dat de Paos, beducht wegens de hier onlangs plaats gehad hebbende demonstration tegen de Jesuiten en hare gevolgenniet meer zoo ijverig zal voortvaren in de ontwikkeling zijner li berale beginselen. Men beschouwt als een voorbode hiervan de verwijdering van den vrijzinnigen Cardinaal Ferretti van den post van Secretaris van Staat. Deze zal, met eene zending naar de Porte belast, eerdaags naar C'onstanti- nopel vertrekken hij is overbrenger van rijke geschenken voor den Sultan. De Staatsraad heeft beslist, dat zijne stemming in het openbaar zal gehouden en de protocollen en rapporten openbaar zullen worden gemaakt. Zoowel te Lucca, als te Modena en Reggio, en ook te Napels is dezer dagen de rust weder gestoord door het volkhetwelk hervormingen eischte. Vooral te Napels, waar het uitbarsten van een oproer tegen den ]4dcn was aangekondigd, hebben ergerlijke tooneelen plaats gehad, zijn de politie dienaars en de militaire magt tusschen beide moeten komen, en zoowel van den kant dezer laatsten als uit de burgers eenige slagtofiers gevallen. F ARI1. 17 December. Heden overleed alhier II. Maj. Maria Louisa Léopoldina Francisca Theresia JosephinaAartshertogin van Oostenrijk. Zij was de oudste dochter van Keizer Fraris en Maria Theresia van Napels, en werd geboren 12 Dec. 1791. Zij trad den lsten April 1810 met Keizer Napoleon in den echt. Den 20sten Maart 1811 beviel zij van een zoondie den naam van Koning van Rome ontving. Toen den ll<icn April 1814 Napoleon afstand deed, word het baar niet toegestaan hem in zijne ballingschap te volgen. Bij het verdrag van Fontainehlean was baar het Groothertogdom Parma, Piaeensa en Guastalla verzekerd. Den 17'lcD Maart 1816 nam zij bezit van haar gebied. Haar zoon bleef te Wecnen, ontler de leiding van von Collin. In 1818 schonk Keizer Frans den jeugdigen Prins den titel van Hertog van Reichstadt, later overleden. Parma, Piaeensa en Guastalla moeten bij den dood der Keizerin aan den Hertog van Lucca vervallen, die zijn gebied aan den Groothertog ven Tos cane heeft afgestaan. ZWITSERLAND. Eenige weken geleden, kort nadat de Landdag het besluit tot ontbinding van het afzonderlijk verbond door kracht van wapenen, genomen had, was door de Katholijke leden van den Grooten Raad van Graauwbunderland een adres aan den Paus gezonden, waarbij deze verzocht werd om, als een laatste middel tot behoud van den vrede, de Jesuiten uit Zwitserland terug te roe pen. Z. H. heeft op dat adres het volgende gansch ontwijkend antwoord ge geven «Geliefde zonen, ontvangt onzen groet en onzen Apostolischen zegen. Wij hebben heden uw namens den Grooten Raad van het kanton Graauwbunder land aan ons toegezonden schrijven hetwelk van den 26slcD October gedag- teekend isontvangen. Inderdaad wij gevoelen groote smart en bezorgdheid wanneer wij het oog vestigen op den treurigen toestand van uw vaderland, en wenschen van hartedat wederkcerige liefde en toegenegenheid onder u zullen terugkeeren, nadat de thans heerschende haat en vijandschap geheel verdwenen en daardoor de wezenlijke oorzaken van den onzaligen oorlog weg genomen zullen zijn. Daarom bevlijtigen wij onsom zooveel wij in onze zwakheid vermogen, van den allergenadigsten Vader der Barmhartigheid af te smeekendat Hem behagen mogealle tweedragt van u te verwijderen en door Zijne magt alle harten en gemoederen tot Christelijkcn vrede en tot rust terug te brengen. Wij geven als bewijs van onze bijzondere toegenegenheid aan u, geliefde broeders, en aan alle Katholijken in Zwitserland onzen Apos tolischen zegen." Siegwart Muller is den 18den van Verona te Brixen in Tyrol aangeko men hij begeeft zich naar Innspruckwaar twee zijner zonen in een collegie der Jesuiten studeren. OOSTEIRIJ lï. WEENEN22 December. Te Triest is de soldaat Lucas Brissiac in den ouderdom van 116 jaren overleden. Hij was in 1731 te Triest geboren, beeft den 7-jarigen oorlog mede gemaakt en is 96 jaren soldaat geweest. In de laatste 40 jaren werd hij steeds onder de oudste tot de plegtigheid van de voetwassching bestemde grijsaards gekozen. Hij was steeds vrolijk en gezond, leefde matig, en bleef tot zijne laatste dagen de tabakspijp getrouw. De Koning heeft bevolen, dat de uit Zwitserland gevlugte Jesuitenalleen in geval van ziekte, zich in ons land zullen mogen ophouden. MAIOfEB. Te Ahlden is den 19(Icn brand uitgebarsten, die door hevigen oostowind voorgestuwd14 burgerwoningen, 9 boerenwoningen en meer dan 100 schu ren met granen en hooi gevuld in den asch heeft gelegd. Gelukkig is nie mand daarbij omgekomen. ElVGELim LONDEN, 25 December. De Onderkoning van Ierland heeft hooge belooningen uitgeloofd aan hendie de moordenaars zullen aangeven van den Heer Murphy in het Graafschap Limerick en van andere personen in andere Graafschappen. Tevens is besloten de beteugelingsacte in genoemd Graafschap en dat van Tipperary en verschillende Baronniën te doen afkondigen waarbij aan bijzondere per sonen bet bezitten en dragen van wapenen verboden wordt. De landeigenaars in Ierland worden nog gedurig door naamlooze brieven met den dood bedreigd, indien zij hunne goederen niet verlaten, of de ach terstallige pacht invorderen. FRAlSIiBIJK, PARIJS, 26 December. Dingsdag 11. gleed een der werklieden op het stellaadjen voor de kerk Notre Dame, toen hij een stuk hout wilde oprigtenuit en viel van eene ijzingwekkende hoogte naar beneden doch had het geluk in zijnen val een touw te vatten, dat aan twee stukken bout bevestigd was; bij ging schrij-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2