LEYDSCHE COURANT. 1847. N°. 1 Wé®) n& kou BINNENLANDSCDE BE RIGTEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 29 DECEMBER. f- «&Y Êaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 December. De sluiting van bet Haarlemmermeer is nu aanbesteed en bet tijdstip van uitvoering nadert om bet stoomwerktuig voor de uitmaling na de uitslui ting in te rig tenzijn er werkzaamheden daaraan noo:!ig. Het gevolg daar van zal zijn, dat de gewone werking pp den eersten Donderdag van elke maand, in Janunrij aanstaande en welligt ook in Februarij niet zal plaats hebben, en worden zij die misschien tegen die dagen eene bezigtiging van het stoomgevaarte mogten voornemen, bij deze legen teleurstelling gewaarschuwd. Eene nadere aankondiging zal het hervatten der werking vooraf bekend maken. [Staats-Cour.) De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, heeft ter kennisse van de daarbj belanghebbenden gebragt, dat de Groote Jagt, zoowel de publieke als die op gereserveerde en afgepaalde gronden, op Vrijdag den 31sten Decem ber aanstaande met zons-ondergangen de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen met den laatslen Februarij 1848 zal gesloten zijn alsmede dat, ter voorkoming van mocijelijkheden te dien aanzien, bij het in- en ver voeren van Wild, afkomstig uit eene provincie waarin de Jagt niet is ge sloten. dat Wild, gedurende het tijdvak van 8 dagen na de sluiting der Jagt in do provincie Zuid-llolland, tot 8 dagen na de sluiting der Jagt in het gewest waaruit hetzelve afkomstig is, behoort vergezeld te zijn van een vervoerbiljet, afgegeven door den Houtvester in het jagtdistrict van de pro vincie, waaruit het Wild is verzonden. De Amst. Courant zegt dat iri de fabriek de Phoenixvan den Heer T. Prévinaire, aan het Spaarn te Haarlem, bekend is gemaakt dat zij geslo ten zal worden, en dat ruim 400 menschen, die daar aan het spinnen en weven zijn, aangemaand worden om zich van ander werk te voorzien. Men zou hieruit moeten afleiden dat deze fabriek te niet gaat of verkocht zal worden. Voorwaar (voegt gen. Courant hierbij) een bedroevend ongeval in dit jaargetijde. Woensdag 11. zijn reeds menschen van Schokland over het ijs te Kam pen aangekomen. In de berigten uit Batavia van den 28sten Oct., leest men een besluit, volgens 't welk, al de koflij uit de binnenlanden, met 1 Nov. door de be volking tegen een vaslgestclden prijs, aan den lande zal moeten worden ge leverd. Al het aan het gouvernement geleverde zal te Padang, in het open baar, aan den meestbiedende worden verkocht. Van 1 Nov. af zou geene koflij uit de binnenlanden naar de stranden mogen worden vervoerd, noch over zee uitgevoerd, zonder voorzien te zijn van een geleidebiljette ver- leenen door den resident of adsistent-residerit en door dezen geteekend, of wel door zoodanig ambtenaar, als daartoe van wege het bestuur zal wor den aangewezen, enz. En eindelijk is bepaald, dat alle koflij welke na ultimo October naar buiten mogt worden vervoerd, en niet van de veieischte gcleidebiljetten voorzien zal zijn zal worden verbeurd verklaard. Utr. Cour.) 'sGRAVENIIAGE, 27 December. Het heeft den Koning behaagdbij onderscheidene besluitengedagteckend van den 26sten dezer, met den laatsten dezer maand op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den Minister van FinantienMr. F. A. van Hall, en dcnzelve te benoe men tot Minister van Staal met den laatsten dezer maandop zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als Minister van Buitenlandsche Zaken, aan den Luitenant-Generaal en bui tengewonen Adjudant des Konings, den Heer J. A. H. de la Sarraz en den- Zelve te benoemen tot Minister van Staat met ingang van 1°. Januarij aanstaande te benoemen tot Minister van Buitenlandsche Zakenden Heer Mr. L. N. Graaf van Randwijck, thans Minister van Binnenlandsche Zaken; tot Minister van Binnenlandsche Zaken den Heer Jlr. J. A. Ridder vau der Heim van Duijvendijke, thans Staatsraad, Gouverneur der provincie Zuid-Holland tot Minister van Finantienden Heer Mp. W. L. F. C. Ridder van Rap- pardthans President van het Provinciaal Geregtshof van Gelderland. Reeds sedert cenige dagen was alhier het gerucht in omloop dat, ten aanzien van de toegezegde grondwets-herziening, verschil van gevoelen in den Raad van Ministers was ontstaan. Aan den eenen kant scheen men geneigd te zijn die toegezegde herziening op eene ruime schaal te doen plaats heb ben aan den anderen kant moet men haar beperkt ten uitvoer hebben wil- len leggen. Ook over het vraagstuk nopens den aanleg van openbare wer ken schijnt verschil van gevoelen te hebben plaats gehad. Aan den eenen kant wilde men eene nieuwe geldleening uitschrijven, om vele dier werken te ondernemen aan den anderen kant beschouwde men zulks als gevaarlijk bij den tegenwoordigen staat van geldmiddelen die wel gunstiger te hceten is dan vroeger, doch die nogtans geene nieuwe bezwaren gedoogt. Een en ander moetnaar de in omloop zijnde geruchten grond tot de onverwachte ministeriële verandering hebben gegeven. RottCour.) Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Nederl. Leeuw A. Baron S!o;t van Oldruilenborgh Ontvanger-Generaal der Loterij. Men verneemt, dat het voornemen is opgevat, om hier ter stede op te rigten een nieuw oude mannen- en vronwenhuis voor de NeJerduitsche Herv. gemeente, met eene kerk, zoowel voor die ouden van dagen, als voor andere hehoeltigen alhier. Eerstdaags zal te dien aanzien eene circulaire in omloop komen tot uitnoodiging, om in de daars tel ling van deze nieuwe liefdadige inrigting deel te nemen. ROTTERDAM, 26 December. Door den Raad dezer Stad is aan Burgemeester en Wethouders de magt verleend om eene leening te sluiten vari ƒ80,000 tegen eene rente van 44 pCt. niet te boven gaande, en aflosbaar in 20 jaren of eerder, in keuze der regering. De leening is door tusschenkomst van de Hoeren Wed. B. Polak en Coinp., Commissionnairs in effecten, voor een hunner meesters, tegen de rente van 4 pCt. gesloten. Wij kunnen het gerucht, door sommige Fransche bladen medegedeeld en aan hetwelk het Handelsblad heden een lang artikel wijdt, dat er tusschen bet Fransch en het Nederl. Gouvernement onderhandelingen zijn aangeknoopt over de afstand van bet Nederlandscbe gedeelte van het Eiland Sb Martin in de West-lndiën als geheel van allen grond ontbloottegenspreken. De Amsterd. Courant verklaart er zoo weinig geloof aan te hebben ge hecht, dat zij het de moeite niet waardig achtte om er over of tegen te schrijven. Wij vernemen uit eene zekere bron, dat de regering besloten heeft de Kolonie Suriname open te stellen voor den handel van alle volken en aldus het systcma van exclusie op te heffen. N. R. C. De Amst. Cour. merkt omtrent deze zaak aandat de vreemde vaart thans onk niet is uitgesloten, dat een groot getal schepen zoo uit America als uit de Engelsche koloniën op Suriname varenmaar dat de vreemde han del er beperkt is. Mogelijk dat men die beperking wil verzachten, maar openstelling behoeft, zegt de Amst. Cour., voor als nog niet met grooten ophef te worden aangekondigd. AMSTERDAM, 26 December. Van 20 tol 24 December zijn hier geboren 121 kinderen en overleden 251 personen. Wij bevelen in de aandacht onzer lezers het voorbeeld aan van het stedelijk bestuur van Nijmegen hetwelk ten einde de ingezetenen van eene lastige pligtpleging en zich zeiven van eene ijdele beantwoording daaraan te ontheffen, zijne medeburgeren verzocht heeft om het brengen of zenden van Nieuwjaars-kaartjes voortaan na te laten, althans ten goede te willen opnemendat het geen gelijksoortig tegenbezoekbij die gelegenheid zal afleggen. Dezer dagen is rondgezonden het prospectus met de statuten en de voor waarden van inschrijving van de op te rigten maatschappij ter bevordering van landbouw en landontginning in Nederland. Wij hopen spoedig op dit belangrijk onderwerp meer bepaaldelijk de aandacht te vestigen. Thans willen wij slechts onzen achtenswaardigen en kundigen stadgenoot, den Heer Dr. J. Sarphaligeluk wenschen met dezen eersten stap tot verwezentlijking van eene hoogst nuttige onderneming, waaraan hij, gelijk bekend is, sinds lang zijne onvermoeide zorgen wijdt, en onze verwachting uitdrukken dat zijne edele poging de verdiende medewerking ondervinde. Uit eenen particulieren brief uit Canton met den jongsten Overland- post ontvangen, vernemen wij, dat alle te Canton gevestigde Engelschcn

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1