PRUISSEN. BERLIJN, 18 December. Alhier heeft zich eene maatschappij gevormd even als te Hamborg om de maatschappelijke scheiding, die nog tosschen de Christenen en Israëliten in Pruissen bestaatte doen verdwijnen. Deze maatschappij telt reeds meer dan 200 leden en onder deze vele beroemde geleerden en kunstenaarsen vele Protestantsche en Kalholijke geestelijken. De Hoogleeraar Birnbaom te Giessen is benoemd in die betrekking te Darmstadt, in plaats van den Hoogleeraar van Luiden, die benoemd is tot Lid der Eerste Kamer. Te Manhcim zijn 183 stoks trompen van oude bronzen kanonnen uit Nederland aangebragt, wegende 3500 centenaren, om in de gieterij van Straatsburg versmolten te worden. Een verzoekschrift met onderscheiden dnizende onderteekeningen is te Breslau aan de Regering ingediendwaarhij de onderteekenaren het voor ge wetensdwang verklaren wanneer de vrijheid om zijne godsdienstoefening waar te nemen, door staats-, burger-, familie- en vermogensregten verkregen moet worden alsmede dat zij in kerkelijke zaken geene slaven van mensche- lijke begrippen, maar daarin vrij begeren te wezen, zonder hunne burgerlijke regten daarvoor te behoeven op te offerendat zij niet onder eenige heer schappij in het geloof, noch Apostolische, noch andere willen staan. Zij verzoeken dus de oude consistorie-regtenwelke de stad Breslau bezat, onder het oog des Konings te willen brengen, opdat Z. M. met de ware stemming des volks bekend moge worden. REIJEREW. Z. M. heeft bij besluit van den 8ste0 December bepaald, dat voortaan alle leerlingen aan de Hoogescholen en Lycea onderworpen zullen zijn aan een examen in het voor ieder ingezeten zoo belangrijke Beijersehe staats- en admi- nistralie-regt. Ten aanzien van bet onderwijs in deze vakken zullen nadere voorschriften gegeven worden. Tevens heeft Z. M. het besluit van Junij jl. huiten werking gesteld, waarhij gelast is, dat de examens voor de toelating in de Priester-seminariën zullen worden bijgewoond door burgerlijke com missarissen. Het Ministerie heeft het verbod wegens het toelaten van sommige vreemde bladen ingetrokken. HAIOTER. GÖTTINGEN, 9 December. Volgens de telling die dezer dagen plaats had zijn bier 578 studenten als: 129 godgeleerden, 185 regtsgeleerden173 geneeskundigen en 91 tot de wijsgeerige faculteit behoorende. Het getal buitenlanders bedraagt 190, (6 meer dan 't vorige halfjaar) dat der inlanders 338 (19 minder dan 't vo rige halfjaar. De voornaamste vermindering in de laatste jaren is in dc godgeleerde fa culteit. Velen zijn naar Halle gegaan. Hoewel het afnemend getal van stu denten voor de stad onaangenaam is, moet het echter voor het land in 'tal- gemeen als een geluk worden beschouwd daar het getal proponenten groot is, en den regtsgeleerden door al te grooten toeloop de plaatsing als advo- kaat zeer wordt bemoeilijkt. Van geneesheeren zijn groote en kleine steden, ja zelfs het platte land zoo vervuld, dat ook zij, die daarin hun bestaan zoeken, van een zoo weinig uilzigt gevende studie moeten worden afgeschrikt. Onder de nieuw ingeschrevenen bevinden zich slechts 79 inlanders op 61 vreemdelingen. De groote vermindering van 't geheele getal sedert eenige jaren heeft ook deels haren grond in de inrigting van bijzondere leerstoelen voor houtvesterij, bergwerken en veelkunstenaars(polytechniker) in Hanno ver Clansthal enz., die vroeger alhier studeerden. Te Giessen had men het hoogere onderrigt voor Architecten enz. met de Hoogeschool verbonden en daardoor het getal niet onbeduidend vermeerderd. IIE§SEN, GIESSEN9 December. De beroemde Scheikundige von Liehig, heeft in een oud Engelsch werk eene ontleding der tegenwoordige aardappelziekte gevondenwelke hij als de alleen ware beschouwt en die met zijne eigene denkbeelden over de oorzaak en den aard van deze ziekte volkomen strookt. De eenige grond zou gelegen zijn in te groote vochtigheid, daardoor veroorzaakte ontaarding van de huid van den aardappel en daaruit voortvloeiende gebrekkige uitwaseming. Aan eene ontaarding der plant zou alzoo niet te denken zijn. Het middel tegen deze ziekte is, volgens zijn stelsel, niets als een droog gelegen grond, alzoo een hoog gelegen luchtige bodem en tot bewaring van de vrucht, eene zooveel mogelijk aan den wind blootgestelde plaats. Ook beweert hij dat de ziekte altijd voorhanden geweest is, hoewel niet in de tegenwoordige uitbrei ding die door bijzonderen invloed van het weder is veroorzaakt. ENCJE1LANI5. LONDEN, 18 December. In een Comité van het Lagerhuis heeft de Minister Russell voorgesteld om de onderdanen welke de Joodsche Godsdienst belijdenin het genot van alle burgelijke en staatkundige regten te stellen, onder dezelfde uitzonderingen, als voor de Katholijke onderdanen vastgesteld zijri. Het voorstel is met 253 tegen 186 stemmen aangenomen en binnen kort zal de Minister nu deswege eene wet indienen. Dé wet op de beteugeling der misdaden in Ierland en de openbare wer ken aldaar is door het Hoogerhuis aangenomen. H. M. bevalling wordt in het laatst van Maart te gemoet gezien. Het Portugeesch Agentschap alhier, dat den 7(!en zijne betalingen had moeten staken, is thans weder, na het ontvangen van fondsen, in staat het verschuldigde te voldoen. De sterfte is hier nog vrij groot, in de afgeloopen week zijn er 2116 personen overleden, Morgen avond zal de nieuwe postovereenkomst in werking treden, welke getroffen is tusschen de Britsche Regering en Noord-Amerikatón gevolge waarvan gedurende de wintermaanden eiken Zaturdag om de veertien da gen en gedurende de overige maanden des jaars eiken Zaturdag uit Liver pool naar Boston en New-York eene stoomboot vertrekken zal. Gisteren morgen heeft op den Noorder- en midden-spoorweg een groot ongeluk plaats gehad. De goederentrein komende van Huil naar Wakefield, kwam op het station van Burton aantoen de posttreinvan York naar Londen, inet zulk eene hevigheid tegen den anderen aanstootte, dat twee wagens, waarin zich drie berstenkoopers bevonden, verpletterd werden. Twee dier kooplieden zijn dadelijk gedood; de derde heeft wonden bekomen, die aan zijn leven doen wanhopen. De beroemde Engelsche Bibliograaf, Th. Frognall Dibdin, is den 18tIen November 11. alhier, in 72-jarigen ouderdom, overleden. Hij had zich een' grooten roem verworvendoor de uitgave van verschillende prachtwerken over hihliographie, waaronder de beschrijving der vermaarde Bibliotheek vari lord Spencer, wiens Bibliothecaris hij was, zijn Bibliographical Decame ron, zijn Bibliogiaphical tour in France and Germanyeene eerste plaats bekleeden en de meeste openlijke bibliotheken tot sieraad verstrekken. De uitgaven van het laatstgenoemde werk alleen had 80,000 gekost. De hongersnood begint zich weer in Ierland te openbaren in de wes telijke en noordelijke streken zouden verscheiden personen van honger omge komen zijn. Men berigt uit Stockholm, dat de groote scheikundige Berzelins ge vaarlijk krank lag. FRIlMRUi. PARIJS, 19 December. Z. M. heeft bevolen dat er te Algiers een kantoor van de Fransche Bank zal worden opgerigtwelker werkzaamheden dezelfde zullen zijn als die van de Bank van Frankrijk; hel kapitaal is bepaald op 10 millioen fr. Uit bescheiden, in het pensionaat der Jesuiten te Freiburg gevonden, zon gebleken zijn, dat de officiële belofte der Fransche Rogering, den 611011 Julij 1845, tot opheffing der Jezniten-orde in Frankrijk gedaan, eene loutere begoocheling geweest is, en dat nog heden, alleen in het departement waar van Lyon de hoofdplaats is, dertien huizen dier Orde, met hunne noviciaten, seminariën enz., bestaan. Een scheikundige heeft het middel uitgevonden, om geweven of ongewe- ven zijde zoo te vergulden, dat men zou wanen getrokken gouddraden ge weven te zien, terwijl intusschen de zijde al hare buigzaamheid behoudt. AEiA® EMIE-NSEIIWS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOÜL. Den 21steu December J. 11. de Laat de Kanter, van Amsterdam, in de Regten, met Theses. KERKNIEUWS. VL1SS1NGEN, 17 December. De breede Kerkeraad der Nederduitsche Her vormde Gemeente heeft, uit het te voren geformeerde viertal tot herder en leeraar beroependen Wel-Eerw. Zeer Gel. fleer J. J. van Toorenhergen Predikant te Elspeet. SMIS fiSES&ldT, KENNISGEVING. .JF'atti&nule-vlliiïtie* BURGEMEESTER in WETHOUDERS der Stad Leiden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militievan den 8sten Jannarij 1817, waar bij aan de manschappen, dienende bij de Nationale-Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijving, eene der vrijstellingen mogten hebben bekomen die bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedruktzij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker conligent zij zijn uitgemarclieerd Roepen hij deze op, zoodanige hij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vader, of hunne moe der, weduwe zijnde, of door regterlijke echtscheiding hunner ouders, of door overlijden van een of meer broeders, voorgevallen na hunne inlij ving zijn geworden Eenige wettige zonen, tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderluoze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5tlen Januarij 1848, schriftelijke aanvrage om ontslagmet opgave der redenen in te leveren op de Secretarie dezer

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3