LEYDSCHE Ue Cmrant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOEJNSDAGj 22 DECEMBER. uit id at ur dag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B INNENL AN DSC IIE BE BIG TEN. LEYDKN, 21 December. Gisteren avond werd alhier in de St. Pieterskerk bet 50-jarig feest gevierd van het beslaan van bet Zendelinggenootschap. De lloogleeraar van Oordt sprak voor eene schare zoo talrijk, dat er nog vele plaatsen te kort kwa men, eene rede uit in welke de spreker, met terugzigt op hel algeloopen tijdvak, het ontstaan en den voortgang des genootscbaps schetste, waarna hij vervolgens een blik op de toekomst wierp cn op de bemoediging wees die in de geschiedenis van het verledcne voor volgende tijden gelegen was. Na van de oprigting door v. d. Kemp te Rotterdam te hebben gewaagd herinnerde de spreker dat alhier de Predikant S. Heringa den eersten steen van het genootschap had gelegden sprak met groote hartelijkheid den waardigen 82-jarigen grijsaard J. van DisselOnderwijzer in de godsdienst alhier, aan, als den eenig overgeblevene der oprigters die het feest heleeide en nog mogt bijwonen. De Hoogleeraar wees in den aanvang zijner rede op de verpligting die uit velerlei oogpunten op de Nederlandsche Christenen rust, om de Heidenen in de Overzeesche bezittingen bekend te maken met de weldaaddie voor ruim 12 eeuwen hunne heidensche voorvaderen ontvingen. De ledenaar maakte zijne hoorders opmerkzaamhoe de voorname tegenwerping van velendat er nog zoo veel in ons eigen land ter bevordering van 't Christendom te doen is, geen reden geeft om den werkkring der Christelijke liefde, die de gehecle aarde omvat, zoo te beperken; hoe het gebleken is, dat het genootschap niet alleen geen schade aan de uitbreiding des Christendoms in ons midden heeft gedaan, maar daaraan bevorderlijk is geweest, en uit hetzelve de kiem ont staan is van velerlei heilrijke inrigting tot onderwijs van minvermogenden onkundigen en verwaarloosden, welke inrigtingen thans meer en meer zich uitbreiden en rijke vrucht dragen. De belangrijke en met veel vuur nitgesprokene rede werd afgewisseld zoo door vierstemmig koorgezang der weezen, als door dat der gemeente, en wij mogen vertrouwen dat deze feestviering velen zal bewegen tot belangstelling in, en deelneming aan een genootschap, hetwelk reeds zooveel vermogt ter verspreiding van het Christendom, en voor welks bemoeijingen zulk een ontzaggelijk wijd veld in onze O. I. bezittingen openstaatdat wel rijke vracht belooft, maar daartoe ook op onbekrompene bereidvaardigheid rekent van ben die de zpgeningen des Christendoms van hunne jeugd af, in ruime mate mogten genieten. Uit Amsterdam schrijft men nog bet volgendeMen verneemt dat er door den geachtcn oudsten leeraar bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente Ds. Abr. Doijcr, bij de voormiddag-predikatie van Zondag, na gewagmaking hij den aanvang zijner kerkelijke rede, dat reeds vóór 50 jaren bij de Doops gezinden elders buitenslands de zendelingzaak bevorderd was, aan het slot daarvan aan de gemeente bekend is gemaaktdat er thans zich ook binnen deze stad bij de leden dezer gemeente een bestuur gevormd badomals zustervereeniging van het Nederlandsche Zendelinggenootschap, ook een Doops gezind genootschap ten zelfde einde in werking te brengen, hetzelve aan de algemeene cn bijzondere belangstelling van Doopsgezinden aanbevelende. De berigten die van onderscheidene plaatsen zijn ontvangen, betreffende de bedwelmende werking der chloroforme hebben, gelijk te verwachten was, in hooge mate de aandacht getrokken van de leden der Fransche Akademie van Wetenschappen te Parijs. Men heeft in die vergadering algemeen begre pen dat die stof in vele gevallen met vrucht, ter vervanging der thans, tot bedwelming van personen bij pijnlijke heelkundige operatiën allerwegen in zwang zijnde zwavel-aether-dampenkonde worden aangewend. Er bestaan verschillende wijzen ter bereiding der chloroforme; als de gemakkelijkste wordt de navolgende bereiding opgegeven: men distilleert eerst alcohol met vloeibare kalk-chlorure, en hetgeen men dan verkrijgt wordt met zwavelzuur vermengdtot opneming der waterdeelendaarna ten tweeden male gedistel- leerd en ten slotte gerectificeerd met calcium-chlornre. Het is intusschen eene waarheiddat de chloroforme van den aether niet alleen verschilt in smaak, reuk, meerdere zwaarte en mindere neiging tot vervlugtiging, welke laatste omstandigheid te meer verwondering schijnt te 'baren, uithoofde de bedwelmende werking op menschen cn dieren aanmer kelijk sneller, krachtiger en tevens langduriger is dan die van den aether, maar ook in de eerste en voornaamste plaats in zamenstelling. De naam duidt reeds aan dat chloroforme voor een gedeelte chlore bevat, doch die grondstof is daarin niet dadelijk merkbaar en de gewone scheikundige reagen- ten of middelen van onderzoek zijn onvoldoende bevonden, om het aanwezen dier stof aan te duiden. Verbrandt echter de chloroforme, dan eerst bespeurt men de scherpe en voor de gezondheid zoo hoogst nadeelige chloor-dampen. Daar nu de ademhaling, wat de afscheiding betreft der bestariddeelcnwaar uit de lucht, die men inademt, bestaat, als in vel opzigten gelijk staande met hetgeen bij de verbranding gebeurt, kan wore' aangemerkt, zoo is het allezins mogelijk, dat, bij de inademing der chloroforme dampendeze Iaat- sten in de longen worden gedecomponeerd en dat de chloordampen vrij wor den. Men heeft te regt aangemerkt dat deze omstandigheid wel waardig was om naauwkeurig te worden onderzocht, cn dat het in elk geval noodzakelijk was, om hun, die cloroforme op menschen toepasten, met nadruk onder het oog Ie brengen, dat zij met eene stof omgingen, welke, ten gevolge van de schadelijke bestanddeelen welke zij bevat, geenszins bij alle personen, van welk gestel ookmet een even gunstigen uitslag konde worden aan gewend. HaarlCour.) Uit Ulrechl wordt van den 19l,en gemeld: In den loop dezer week is iri het stads Ziekenhuis alhier, door den Heer A. C. van WoerdenChirurgijn en Vroedmcesterde uitwerking der Chloro- lorme beproefd. Men zag door eenige droppelen op eenen doek te doen en te laten opsnuiven, binnen 3 seconden eene geheele verdooving en gevoelloosheid te weeg brengen. Hare meer eenvoudige aanwending en snelle werking schijnt die der zwavel-acther te overtreffen. 'sGRAVENHAGE, 21 December. H. K. H. de Prinses Albert van Pruissen heeft voor eene loterijten behoeve der algemeene armen te Maassluis25 gegeven. Op aanstaanden Donderdag den 23sten December zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën geen plaats hebben. Alle pinken van Scheveningen ter steurharingvisscherij uitgerust, zijn behouden teruggekeerd. De vangst heeft 6,950,000 stuks bedragen. De eerlijkheid van eenen onbemidfielden Israëliet, stempelsnijder van beroep, heeft, naar men uit Amsterdam berigt, dezer dagen aldaar in han den der Justitie geleverd den besteller van twee in staal te graveren vorrneu voor Nederlandsche vijf en twintig cents-stukken. ROTTERDAM, 20 December. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben berigt, dat eerlang door den Stedelijken raad zal worden overgegaan tot de benoeming van eenen Ge neesheer voor het nieuwe Gast- of Ziekenhuis, weshalve een ieder, die, ten gevolge der kennisgeving van 16 Mei 1845, alreeds voor die betrekking re quest beeft ingediendwordt uitgenoodigd ombinnen den tijd van vier wekenmet vrachtvrije brievenaan Burgemeester en Wethouders op te geven of zij blijven verlangen alsnog in aanmerking te komenzullende ook gedurende dien tijd, en dus tot en met den 14llen Januarij 1848, worden aangenomen de op zegel geschreven requesten van die gcnccsheerenwelke mede naar de gemelde betrekking wenschen te dingen en daartoe nog geen reqnest hebben ingedienden dus van de bepalingen op welke de benoeming zal geschieden, tot en met den gemelden dag, met nitzondering van de Zon en Feestdagen, dagelijks, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, tor stedelijke secretarie nog zal kunnen worden kennis genomen. AMSTERDAM, 20 December. Door het stedelijk bestuur is de verordening uitgevaardigd dat op Zatur- dag den lstcn Januarij 1848 de burgerij zal hebben mede te werken tot we ring van al wat tot storing van den godsdienstigen ernst zou kunnen aanlei- ding geven, met bepaling dat tot 's voormiddags half 12 ure de nieuwjaars dag als biddag zal worden beschouwd. Van 13 tot 18 December zijn hier geboren 138 kinderen, en overleden 232 personen. In den nacht van gisteren is de korenmolen, aan de Kostverlorcn- Wetering buiten de Willemspoort, benevens een woonhuis, afgebrand. Heden namiddag, ten één ure, heeft de Hooggel. Heer Matlhes opentlijk zijn Hoogleeraarsambt aanvaard, door het uitspreken van eene redevoering in de groote gehoorzaal der Doorluchtige Scholealhier, in welke in de

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1