LEYDSGHE SCHOUWBURG. ZWITSERLAND. BERN3 December. In de zitting van gisteren heeft de Landdag eene voordragt van de Com missie van zevenen aangenomen, van den navolgenden inhoud: 1°. De zeven kantons van het afzonderlijk verbond zullen alle kosten moe ten dragendie bet eedgenootschap ten gevolge van hunne wederspannigheid gemaakt heeft, blijvende het hun echter voorbehouden die kosten op de schuldigen te verhalen 2°. zij zijn voor deze kosten hoofdelijk aansprakelijk en moeten die, overeenkomstig de schaal der geldelijke bijdragen van de kantons aan de eedgenootschappelijke kasonderling verdeelen 3°. vóór den 20slcn December aanstaande moeten er een millioen Zwitsersche franken vol daan worden 4°. het overige gedeelte der door den Landdag te bepalen kosten moet eveneens in klinkende munt of in solide elleeten voldaan worden; 5°. de militaire bezetting der gemelde kantons zal voortduren tot dat deze verpligtingen vervuld zijn6°. die kantons zullen ook vergoeding moeten geven voor de schade, welke hunne troepen door plundering en verwoesting veroorzaakt hebben; 7°. de Landdag behoudt zich voor, nadere besluiten te nemen ten aanzien van Nenchatel en Appenzell i/R, welke kantons hun con tingent voor het eedgenootschappelijk leger geweigerd hebben te leveren. Volgens herigten worden de kosten van den veldtogt tegen het afzonderlijk verbond van den 25sten October tot den -3<len December op 3,163,000 Zwit sersche franken begroot, en zullen zij bij het einde der militaire bezetting van de zeven kantons tot 5,011,000 fr. gestegen zijn. De Generaal Dufour is onopgemerkt alhier binnengekomen. De Regering schijnt niets van zijne komst geweten te hebben. Alles was te twee ure nog op de heen in de stadom hem met zijnen staf te zien binnenkomendoch ook de staf was reeds in stilte aangekomen en alle mogelijkheid tot openlijk vertoon weggenomen. De voorloopige Regering van Lucern heeft aan den Bisschop van Bazel verzocht, dat deze de geestelijkheid Ie Lucern zou vermanen, om zich niet met de aanslaande staalkundige verkiezingen te bemoeijen, maar zoo veel mo gelijk vrede en eendragt te bevorderen. De bezetting der stad bestaat nog slechts uit twee bataillons; tot dat de liquidatie zal geschied zijn, blijft het kanton met 8000 man bezet. De vestingwerken buiten Lucern opgeworpenworden door de boeren der nabijliggcnde gemeenten, onder militair opzigt, geslecht. De Pauselijke Nuntius is te Lucern teruggekeerd. Van Winhell is hij geëscorteerd door de officieren van het 4de bataillon reserve van Bernonder aanvoering van den Majoor JCarlen. Katholieke en Protestantsche geestelijken waren in de beste verstandhouding met elkander. Ook zegt men dat de Nuntius aan den Majoor Karlen zijnen hartelijken dank heeft betuigd, en aan den bediende van dien Officier eene medaille ten geschenke heeft gegeven, met het horstbeeld van Zwingli, en welke ten tijde der hervorming werd geslagen. Een Zwitsersch dagblad nit kanton Waadtland bevat eene lijst der be zittingen van de Jesuiten in het kanton Freiburg. De waarde wordt geraamd op twee millioen, zonder de gelden te rekenen, die op goede hypotheken zijn gegeven. Te Bazel heeft men voorgesteld, om den Generaal Dufour een landgoed als nationaal geschenk aan te bieden. De Colonel Maillardoz gewezen Bevelhebber van Freiburgheeft zich bij een brief uit Besangon geschreven, verantwoord, wegens het vragen van zijn ontslag, kort voor het beslissend oogenblik. Hij zegt daartoe gedrongen te zijn geweest, wegens zijn verschil met een raadslid van groolen invloed, die van oordeel was: dat inenschelijke hulpmiddelen in den thans ondernomen krijg ontoereikende waren, en ook niet behoefden te worden aangewend, daar men eerlang een wonder zoude zien gebeuren. Daarop hebben langdurige on derhandelingen tusschen de Afgevaardigden der Regeriug en den Colonel plaats gehaden heeft hij zijn ontslag teruggenomen. Hij verklaart vervolgens dat hij in de linie van verdediging heeft medegestredenin persoon het ge ringe aantal reserve-troepen aangevoerden steeds in het hevigste van het vuur gestaan, vergezeld door zijne beide Adjudanten. Ten slotte verklaart hij, dat, nadat de landstorm de vlugt had geno men, en hij daardoor werd overvleugeld, hij last harl gegeven, om de verla tene positien weder te bezetten, maar op dat oogenblik bevel heeft bekomen om de vijandelijkheden te staken; en dat alstoen eene kapitulalie is geslo ten aan welke hij geen deel heeft gehad. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 November. Woensdag 11. is de Keizerlijke Academie geopend. Hare twee klassen, die van geschiedenis en oude letterkundeen die van de wis- en natuurkundige wetenschappen, zullen hare zittingen houden, de eerste, Donderdag, de andere, Zaturdag. De tweede Zaturdag zal er vereenigde zitting zijn. Al de zittingen zullen geheim zijnmaar de verslagen er van zullen worden gedrukt en uit gegeven. De Sultan Abdul-Medjid heeft Dr. Adolf Spilzner, van hier, tot de Israëlitische godsdienst behoorende, tot Lijfarts gekozen. De Regering heeft vervolging gelast tegen de Aartsbisschop van Gratz in Styrie, Baron von Jangler, wiens verregaande onverdraagzaamheid, sedert lang de bevolking dier stad heeft verbitterd. Men houdt hem voor de eerste oor zaak van het oproer dat den 10den dezer uitbrak. Hij staat aan het hoofd der talrijke Jesuiten in Styrië. PRUISSEN. BERLIJN5 December. Gisteren is de oproeping van de Stenden tot een' vereenigden Landdag tegen den IT'-10" Januarij 1848 in Berlijn bekend gemaakt. De Koning heeft het besluit den 3den December te Charlottenburg geteekend. Daarin wordt gezegd, dat het doel der bijeenkomst is het ontwerp van een nieuw straf wetboek te beoordeelen. Tot Maarschalk is benoemd de Prins van Solms, en tot Vice-Maarschalk de Overste van Rochow. Den 29stcn December zullen de Stenden te Berlijn tot de voorloopige werkzaamheden bijeenkomen. WEZEL, 5 December. De Heer van der Trappenalhierheeft een geheim middel tegen de aard appelziekte ontdekt, dat hij slechts voor eene som van 20,000 th., naar men zegt, openbaar wil maken. Naar men verder verneemt, moet de Heer van der Trappen zijn grond met haringpekel gemest en op die wijze het gunstige resultaat hebben verkregendat hij zegt erlangd te hebben. Naar men weet is zout en vooral zeezout een bekend bemestingsmiddeldat reeds dikwerf be wezen werd hoogst nuttig te zijn. HERTOGDOM ANHALT-KÖTHEN. Alhier is door aanplakking bekend gemaakt dat het Köthenschc gebied onder het bestuur van Dessau is gebragt. Het Vorstendom Anhalt werd na het uitsterven der vierde linie van het Huis Zerbst, onder de drie nog overgeblevene liniën van Dessau, Köthen en Bernburg verdeeld. Het ligt aan de beide oevers der Elbe, en bevat ongeveer 150,000 zielen. Dat van Anhalt-Dessau bevat 63,000 inwoners op 17 mijlen, van welke de hoofdstad Dessau er 10,600 telt. Het gebied van Anhalt-Köthen bevat 39,000 inwoners op 15 mijlen van welke de hoofdstad Köthen er 6,000 bevat. Dat van Anhalt-Bcrnburg ligt aan het Hartzgebergteis 16 mijlen groot en heeft 46,000 inwoners. De Hertog van Bernbnrg heeft, daar hij geene afstammelingen heeft, van zijne aanspraak op Köthen afstand gedaan. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbendendat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen de Aanvullings-Kohieren voor de Belasting op het personeel en Patenten, dienst 1847 en 1848, welke op den dezer maand zijn executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger zijn verzonden. DU RIEU. Leyden9 December 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKAPEMIE-NIE U WS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 9den December de Heep C. E. van der Hoeven, van Breda, in de Regten, met Theses. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 8 December. Door den brecden Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier zijn gisteren, ter vervulling van eene Predikantsplaats, ver oorzaakt door het bedanken van Ds. J. J. van Oosterzee, de vroeger opge maakte drietallen, als: van Heeren Predikanten en Ouderlingen: DD. Swalue, Theol. Doet. te Goes; Veder, Theol. Doet. te Dordrecht, en Tichler, Theol. Doet. te Leyden; en van Heeren Diakenen: DD. Molster te Utrecht; Hase- broek te Bredaen Pijzei te Dordrechtgevormd tot een zestalen daaruit opgemaakt het volgende drietal: DD. Veder, Swalue en Tichler,-waaruit vervolgens beroepen is Ds. W. R. Veder, Theol. Doet. te Dordrecht. 203de KOMKLIJKE EEDERLAMSCHË LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 7de Trekking. Geene. 8ste N». 11450 een prijs van 1000. ADVERTENTIE N. De Familie BIERHAUS betuigt langs dezen weg haren dank, voor de deelneming bij haar verlies ontvangen. Onder Directie van den Heer A. PETERS op Maandag 13 December 1§4Ï, Jfodn Wouters». Drama in 5 Bedrijven, door den Ileer II. J. Schimmei, versierd met hiertoe opzettelijk vervaardigde Costumes. Nooit alhier vertoond. Iletzejve is met uitbundigen lof den 7den dezer te 's Hage opgevoerd. Om de uitgebreidheid geen Nastuk. Aanvang ten ZES ure. jp® Wordt verlangd TWEE MUB5KE»fl» GUUDENS, op Eerste Hypotheek, op solide panden binnen deze Stad. Adres aan het Bureau dezer Courant.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3