BUITEJNLAJNDSCHE BERlGTEi\. z we d e ar. ƒ58,409 worden gesteld, ongerekend nog datgene, 'twelk, na liet dekken van de onvoorziene uitgaven, zal overblijven. Met dat jaar is dus door de baten in de lasten voorzienniettegenstaande de uitgaven nog met een ge deelte der kosten voor bet herstel der munt zijn verhoogd. Over 1846 is de administratie genoegzaam gevorderd, om zich van het voldoende der middelen overtuigd te kunnen houden. Alleen de munluitga- ven hebben de verwachte voorziening vereischt, en deze vastgesteld zijnde, is de dienst verzekerd. Al werd ook geheel het bedrag der begrooting uitge geven ('twelk het geval niet zal zijn), dan zoude aan de middelen slechts ƒ41,939 ontbreken: een te kort, 'twelk ruim door het overschot van ƒ58,409 van het vorige jaar zoude worden gedekt. Wat betreft de geldelijke administratie over 1847, mag men thans reeds het vertrouwen voeden, dat in weerwil der bezwaren en verhoogingen, die de dienst heeft moeten ondergaandaarin door de bekende en te verkrijgen op brengsten zal kunnen worden voorzien, en dat alleen de uitgaven voor het herstel van het muntwezen wettelijke bepaling zullen vorderen - iets, 't welk te verwachten wasen waartoe de middelen voorhanden zijn in het fondsvoortspruitende uit de koopprijzen der domeinen. De uitgaven voor 1848 en 1849 zijn zoodanig voorgedragen, dat de lasten door de geraamde baten zullen kunnen worden gedekt. Heden avond is er in bet Paleis in het Noordeinde, ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag, een luisterrijk bal gehouden. IIH. MM. de Koning en Koningin en HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen van het Koninklijke Huis waren op dit bal tegenwoordig. De leden van het Corps Diplomatique, de Ministers, vele voorname Lands, Provinciale en Stedelijke, Burgerlijke en Militaire Overheden en eene zeer talrijke en aanzienlijke schare waren op dit bal genoodigd en woonde hetzelve bij. Het bal was zeer levendig en schit terend. Zoowel de ingang van hetoudeals inzonderheid de tegenover staande zijde van het nieuwe paleis, waren prachtig met gaz verlicht. Alle de bogen van het Gothische deel van het paleis waren geheel smaakvol ge ïllumineerd. Boven de boog, waarvoor het ruiterstandbeeld van Willem den Eerste peplaalst is, prijkte de Konings-kroon. Inderdaad bragt deze illumi natie, vooral van verre gezien, een heerlijk effect te weeg. Eene tallooze menigte was op de been tot het aanschouwen van deze verlichting. Ook was heden avond een tempel op de Plaats, van stadswege wederom geïllumi neerd. Daar die verlichting plaats vond tegenover 's Konings paleis in het Voorboutleverde ook dit een zeer schoon gezigt op en bragt niet weinig bij tot vermeerdering der algemeene gepaste vrolijkheid van den avond. Naar men verneemt heeft het bezigtigen van Kruseinan's beroemde Schilderij, voorstellende Johannes den Hooperten voordeele der armen, de aanzienlijke som van ƒ1,112.25 opgebragt, en is alzoo dit nieuwe werk des beroemden meesters, door 4,449 personen in oogenschouw genomen. ROTTERDAM, 8 December. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, aan het bestuur der met Konink lijke goedkeuring hier gevestigde Rederijkerskamer b Liefde hoven al!" eene som van ƒ100 te doen toekomen, als een blijk zijner belangstelling in de jongstgehoudene feestelijke bijeenkomst der leden van genoemde Kamer, waarbij de verjaring van Z. M. plegtig werd herdacht. De eerste factor had de door hem gehoudene dichtmatige toespraak aan Z. M. doen toekomen vergezeld van een door de beide factors opgesteld verslag van bovengenoemde feestviering. (IV. Ii. Cour.) AMSTERDAM, 7 December. In de op beden ter eerste kamer der Arrondissem.-Regtbank alhier gchou dene comparitie in zake de Heeren C. de Bruyn en Zonen heeft geen der in groole getale opgckomene crediteuren zich tegen de gevraagde provisionele surséance van betaling verzetwelke dan ook door de Regtbank verleend is. Op de aan crediteuren overlegde balansen is het actief en passief der firma als volgt uitgetrokken Actief. Passief. Suikerraffinaderij, enz2,957,979-67J 2,284,792.00^ Gaz-fabriek- 893,654.14i - 482,328.57J Weshalve het batig saldo der beide ondernemingen geraamd wordt op-1,084,513.24 ƒ3,851,633.82 ƒ3,851,633.82 Wijders is uit de balans gebleken, dat van de onlangs ter beurze aange bodene negotiatie op de gaz-fabriekgroot ƒ600,000slechts ƒ205,000 zijn geplaatst. AmstCour.) De Arrondissements-Regtbank, heeft op de conforme conclusien van het Openbaar Ministerieen na onderzoek der overgelegde bescheiden de provi sionele surséance toegestaan, en zijn de Heeren Schuurman, (Directeur der Nederl. Handel-Maatschappij), Mr. B. Donker Curtius, W. Hulshoff, J. Bras kamp, P. van Vlissingen en C. D. van der Vliet gecommitteerd, om met de Heeren C. de Bruyn en Zonen het bewind te voeren. De geblekene staat der zaken geeft reden te vertrouwen dat deze tijdelijke maatregel het bestaan verzekeren zal van Etablissementen, welker instandhouding voor dit Rijk en voor deze stad van het hoogste belang is, en dit vertrouwen wordt versterkt door de blijken van belangstelling, welke deze zaak allerwege heeft opgewekt en waarvan ook de vermelde bijeenkomst de meest sprekende blijken beeft gedragen. Ilandelshl KAMPEN, 6 December. Onlangs 'is er op den Zonnenberg, (een verheven akker onder de buurschap Apcrloo bij Oldebroek) gevonden, een graauw steenen beeldje in bas relief gewerkt, omgeven door een langwerpig vierkanten rand van byzantynseh lof werk en op den linker bovenhoek met de letters IA en in den benedenhoek met eene X voorzien; het is hoog 5 duim 4 strepen NI. en 3 duim breed; de zool is van een gat voorzien om op eene pen geplaatst te kunnen worden. De figuur, verbeeldende een naakten jongeling met een sterrenkrans bo ven de kruinen hel hoofd met stralen omgevendraagt op de regterhand een vogel en op den linkerarm eene paauw met een half-maantje op den kop; tegen de regterzijde van den binnenrand bevond zich eene wereldkloot. GRONINGEN, 6 December. Hoewel de voortzetting der metselwerken aan ons nieuw Akademiegebouw onlangs gedurende den wintertijd is gestaakt, zoo gaan nogtans de overige werkzaamheden geregeld hunnen gang, en vinden vele arbeidslieden, vooral timmerlieden en steenhouwersdaaraan bij voortduring werk. Een gedeelte dakwerk is reeds dezer dagen voltooid. De aanvoer van bouw materialen gaat gedurig voort, en onder de reeds aangevoerde voorwerpen verdienen opmerking de alhier 11. Donderdag ontscheepte vier stukken Gilde- huizersteen, hebbende ieder eene lengte van 1 el, 90 duimen, eene breedte van 1 el60 duimen en eene hoogte van 1 elwegende ieder afzonderlijk ruim 15,000 halve Ned. komende van Gildehuis, Graafschap Bentheim, bestemd voor de kapiteelen op de kolommen van dit gebouw. Naar men verneemt zullen er nog 44 dergelijke stukken worden aangevoerdwelke te zamen 6 kolommen zullen vormen, welke dit kolossale gebouw zullen ver sieren. TILBURG, 7 December. Gisteren avond werd door het Muziekgezelschap de Nieuwe Harmonie eene serenade gebragt aan den tot Ridder van den Nederl. Leeuw benoemden Predikant Dr. Schotel. Dit Muziekgezelschap wordt geheel bestuurd door R. Katholieken terwijl van hetzelve geen enkel lid met den eerst sedert een jaar alhier wonenden Predikant, van nabij bekend was. N.R.C MAASTRICHT, 6 December. Mgr. Vrancken zal den 14den dezer naar Oost-Indië vertrekken, en verge zeld worden door de Heeren Claesseus en Leinen Priesters van het Vicariaat ven Limburg, en waarschijnlijk nog door een derden geestelijke, van het Vicariaat van 's Hertogenbosch. STOKHOLM, 24 November. Gisteren heeft alhier de opening van den Rijksdag met de gebrnikelijke plegtigheden plaats gehad. De Koning heeft bij die gelegenheid eene rede uitgesprokenin welke de volgende zinsneden voorkomen »De reeds lang erkende behoefte aan verbeteringen in verschillende takken der administratie is voor mij een voorwerp van gestadige zorg geweest. »Gij hebt reeds de algemeene beginselen van een nieuw, meer met de zeden en behoeften van het tegenwoordig tijdperk overeenkomstig straf wetboek goedgekeurd. Do krachtige daarin voorkomende bepalingenwelke evenwel op de beginselen van eene verlichte menscblievendheid gegrond zijn zullen op nieuw aan uwe beraadslagingen onderworpen worden. »Ten einde aan uwe op den laatsten Rijksdag te kennen gegeven verlangens te voldoenheb ik eene Commissie benoemdbelast met het behandelen der onderscheidene vraagstukken die op de volksvertegenwoordiging betrekking hebben. De arbeid dier Commissie en de door haar verzamelde statistieke opgaven zullen aan u medegedeeld worden. uln het vorige jaar iieb ik nieuwe verordeningen voor den handel en de nijverheid doen uitvaardigen. Een vrijer veld is daarbij aan de kunde en bekwaamheid in elk vak geopend, terwijl zij aan elk in het bijzondere gemak kelijker middelen om in zijn onderhoud te voorzienverzekeren. sik ga voort mijne bijzondere zorgen te wijden aan de vereenvoudiging der belastingen en van de openbare comptabiliteit. b Algemeen werd de behoefte aan een meer verspreid onderwijs en aan de verbetering der lagere scholen erkenden ontwerpen zijn dien ten gevolge gemaakt, welker verwezenlijking van de fondsen die gij daarvoor zult willen bestemmen, afhangen zal. sTen gevolge van het door u te kennen gegeven verlangen, is ook eene veroidening betrekkelijk het onderhoud der behoeftigen uitgevaardigd." ITALIË, ROME, 25 November. Gisteren had de installatie van den Gemeenteraad plaats. De honderd Raden, op het kapitool vereenigd hebben de drie Candidaten benoemd, uit welke de Senator moet benoemd worden. Zij zijn: de Prins Tomaso Corsiui, die de meeste stemmen op zich verecnigde, de Prins M. Ant. Borghesi en Poria Pamphili. Voor het vertrek der Raden naar het Quirinaalheeft de Paus tot hen eene welsprekende aanspraak gehoudenwaarin de meest vrij zinnige grondbeginselen doorstraalden. De Kardinaal Altieri deed mede eene aanspraak, die met de woorden eindigde: Rome was, is en zal zijn, welk slot door daverende toejuichingen begroet werd. De benoeming van sommige Raden heeft veel misnoegen onder de bevolking te weeg gebragt, die het vooral kwalijk neemt dat Ciceroacchio over het hoofd gezien is. De Paus heelt de verkiezing van Corsini onmiddelijk goedgekeurd.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2