LEYDSGHE COURANT. 1847. WOENSDAG, 8 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BU 8 TEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 7 December. Gisteren is bier, zoo veel het ongunstige weder gedoogde, de heugelijke ver jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, door het uitsteken van vlaggen enz. gevierd. Bij het Depót der 5de Afdeeling is te dier gelegenheid, in tegen woordigheid van verscheidene aanzienlijke Ingezeteneneen Militair Feest ge houden, waarbij aan de kweekelingen der onderscheidene scholen, velerlei uitmuntende proeven in het schermen, zingen, reciteren, enz. hebben gege ven, en aan dezen als aan hunne Onderwijzers prijzen werden uitgereikt. Bij het 3de Bat. 8sle Regement, beeft mede een Militair Feest plaats gehad, dat door vele voorname genoodigden werd bijgewoondwaarbij ook prijzen aan Onderwijzers en Leerlingen zijn uitgereikt en onderscheidene oefeningen verrigt. Wij vernemen met opregt leedwezen, dat onze voornaamste industriëlen, de Heeren C. de Bruyn en Zoon, Suikerralïinadeurszich almede wegens den druk der tijden genoodzaakt hebben gezien surséance van betaling te vragen." Tevens is het ons echter aangenaam er te kunnen bijvoegen, dat naar het algemeene gevoelen, het actief verre het passief overtreft, en dat alzoo alle uitzigt bestaat, dat dit belangrijke etablissement zijne werkzaamheden zal kunnen voortzetten. Hbl 's GRAVENHAGE 6 December. 'S Bij Koninklijk besluit van den 21sten November jl. is aan Mr. J. P. C. Lampsins, voormalig Regter in de Arrondissements-Regtbank te Hoorn, een pensioen verleend, ten bedrage van ƒ506 'sjaars, en zulks op grond van art. 5 in verband met art. 43 der wet van den 9den Mei 1846. Eene Buitengewone Staats-Courant van heden vermeldt de volgende benoemingen Tot Staatsraden in buitengewone dienst: F. van den OudermeulenPre sident van de Nederlandsche Handelmaatschappij, en G. Iloltius, Inspecteur- Generaal van de registratie en loterijentot buitengewoon Gezant en gevol- magtigd Minister bij de hoven van Spanje en Portugalbuiten bezwaar van 's Rijks schatkist, den Baron Sirtema van Grovenstins, thans Minister-resident bij gezegde hoven tol Referendaris bij het Departement voor de zaken van de Roomsch-Katholijke Eeredienst, Jhr. L. J. II. Ridder van der Schueren, Commies bij dat Departementzulks buiten bezwaar van den lande. Voorts 15 Luitenants ter zee 2de klasse tot Luitenants ter zee lslc klasse, en 23 Adelborsten der lste klasse tot Luitenants ter zee 2de klasse. Tot Comman deurs der orde van den Nederlandschen LeeuwA. A. Baron Bentinckbui tengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister bij het Hof te Brussel; A. W. J. J. Baron van Hugenpoth van Aerdt, Minister van Staat, lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalG. C. C. J. Baron van Lijnden van Sandenburg, lid van het Collegie van Gedeputeerde Staten van Utrecht; A. Muller, Secre taris-Generaal bij het Departement van Justitie; Mr. A. R. de Wendt, Pre sident der Algemeene Rekenkamer, thans Ridders dier orde. En tot Ridders zijn benoemd 121 personen van verschillende rangen en standenzoo krijgs lieden als geestelijken, geleerder.ambtenaren en particulieren. Onder deze benoemden hebben wij, wat onze stad betreft, die van den Hoogleeraar C. Pruys van der Hoeven te vermelden. Heden wordt de 55ste verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Ko- loing met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Het klokkenspel deed zich bij afwisseling gedurende den geheelen dag hooren. Van vele openbare en bijzondere gebouwen wapperden 's Lands vlaggen. Ten Hove is in de Gothische zaal een déjeuner-dinatoir gehouden. Heden middag is er groot diner bij Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zakendat door het Corps Diplo matiek wordt bijgewoond. De groote parade heeft door het ongunstig weder geen voortgang gehad. Dit weder heeft ook de uitwerking der fraaije verlichting van vele open bare en bijzondere gebouwen grootendeels doen mislukkenwelke anders vooral die met gaz, uitstekend zou geweest zijn. De gala-voorstelling in den Franschen schouwburg was allerprachtigst, en het herhaalde hartelijk gejuich van het publiek bij de komst des Konings en zijn gezin zette deze toch op zich zelvcn zoo weinig beteekenenden luister, eene waarde bij, die geen uiter lijke glans kan verleenen. Wij vernemen dat bet dezer dagen II. M. behaagd heeft, aan de Vrou- wenvereeniging van liefdadigheid te Woerdenweder als vroeger, 50 te verstrekken. De Arr.-Regtbank te dezer stede heeft heden C. P. Verploegh schuldig verklaard aan opligting, en hem te dier zake veroordeeling tot eene gevan genisstraf van drie jaren, eene geldboete van ƒ600, en ontzetting van de burgerregten voor den tijd van 10 jaren. ZWOLLE3 December. Door de benoeming van Dr. van Baumhauer, tot Hoogleeraar in de Ge neeskunde te Utrecht, is de betrekking van Geneesheer aan het krankzinni gen gesticht te Deventer vacant. Aan die betrekking is een vast inkomen van 900 'sjaars verbonden, terwijl het vooruitzigt bestaat dat het tot ƒ1,600 zal worden verhoogd. Zelfs zoude deze jaarwedde tot 2,200 kun nen klimmen als dit gesticht te Deventer tot een gemeenschappelijk krank zinnigen gesticht voor de provinciën Overijssel en Vriesland wordt verordend. ALGIERS, 23 November. De troepen des Keizers van Marokko hebben eenen aanval gedaan tegen Abd-el-Kaderdie 5 uren gaans van> Medillah met 1,500 man infanterie en 500 rniters gekampeerd ligt. Generaal Lamoricière was met eene afdeeling Fransche troepen van Oran op marsch gegaanom de verrigtingen van het Marokkaansche leger te ondersteunen, of ten minste den Emir te vervolgen, in het geval dat deze door de Marokkanen gedwongen mogt worden, op het aan Frankrijk onderworpene grondgebied te wijken. I&UÜIi AKS. PETERSBURG, 25 November. Eergisteren vertoonden zich de eerste ijssehollen op de Newain de nabij heid van deze staddoch onmiddelijk in zoodanige menigtedat de brug moest afgebroken worden. De thermometer daalde tot 7° Reaumur. Later heeft een storm uit het W. Z. W'« het ijs daar hooger op reeds vast zat en beweging gebragt en is een groot aantal met granen en zaad gela- dene barken gezonken. ITAME. ROME, 20 November. Het antwoord, van de nieuw ingestelden Staatsraad op de aanspraak des Pausen, luidt als volgt: De leden van den Staatsraad begrijpen, dat hunne eerste verpligting, die tevens hunne vurigste begeerte is. daarin bestaat, om voor den troon van Uwe Heiligheid de dankbetuigingen neder te leggen van de provinciënwaar uit zij geroepen zijn, en de eenstemmige verzekering van hunne gehechtheid, hunne dankbaarheid en van het vertrouwen dat uwe onderdanen stellen in den verheven geest en de grootmoedige inborst van Uwe II. Te midden der eerbewijzingendie gij uit alle deelen der Christenheid, uit alle oorden der wereld ontvangt, zullen die van uwe onderdanen wel eene bron van vreugde en voldoening voor U uitmaken. Van het aanvaarden der Pauselijke regering af, heeft Uwe H. ondernomen om den voortgang in beschaving, waardoor deze eeuw zich kenmerkt, met de grondbeginselen der KathoJijkc godsdienst in overeenstemming te brengen; merkwaardige overeenstemming die van den eenen kant aan de Kerk eene groote onafhankelijkheid verzekert en aan het geloof nieuwe overwinningen belooften die van de andere zijde aan de volken kracht en heil verleent en deze schoone streken tot een nieuw leven roept. De instelling van den Staatsraad is de gewigtigste der weldadenwelke Uwe II. aan haar volk heeft geschonken. Daardoor toch hebt gij de leeken eindelijk deel gegeven aan bet openbaar bestuur, en daarbij een van die krach tige waarborgen gevoegd waardoor de wezenlijke grondslagen der Pauselijke Regering op geenerlei wijze in gevaar worden gebragt. Opgetogen over het vertrouwen, waarmede gij ons hebt vereerd, zullen wij trachten dat vertrou wen op eene waardige wijze te beantwoorden. Terwijl wij geen oogenblik zullen ophouden om met al onze krachten mede te werken tot de moeijelijke

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1