Het Mexicaansche Congres was den 5,ien October te Querctaro vergaderd geweest, maar het aantal leden had ontbroken. Men hield den vrede nog zeer ver wijderd de stemming der Mexicaansche bevolking bleef zeer vijandigvooral in het binnenland. De meeste Mexicaansche Generaals hadden zich naar Cuernavaca begeven, eene stad 17 mijlen ten zuiden van Mexico, op den weg naar Acapnlco gelegen. Het besluit, waarbij Pena y Pena tot President was benoemdwas ingetrokkenen Santa Anna herkozen. Generaal Paredes hield zich op te Tulancingo, waar hij trachtte om eene nieuwe monarchie in Mexico te vestigenen waar hij aanvankelijk eenigen bijval scheen te vin den. Generaal Valencia bevond zich rustig op zijn buitenverblijf, terwijl de Generaal Bravo op zijn woord van eer beloofd had de hoofdstad niet te zullen verlaten. Volgens berigten uit Guatemala had de Amcrikaansche Generaal Lane die plaats zoo onverwachts aangevallen, dat Santa Anna, die zich aldaar be vond ter naauwernood had kunnen ontsnappen. De laatstedoor den Gene raal Regis met 1,500 man versterktwas door den Generaal Lane wederom verslagen. Generaal Rea had Puebla met eene sterke magt verlaten, met het doel om de Amerikanen, welke, onder Generaal Lane, ter versterking van het leger van den Generaal Scott naar de hoofdstad opruktenden weg af te snijden. ETALIE, ROME, 17 November. De Staatsraad heeft zich in sectiën verdeeld en eene commissie benoemd tot het opstellen van een adres aan den Paus. Deze commissie heeft zich dadelijk met hare taak bezig gehouden en het door haar opgesteld adres is den vol genden dag door den Raad goedgekeurd. In dit adres wordt eene ophelde ring verlangd aangaande de regtendie de Raad zal bezitten. De bepaling welke de Paus in zijne aanspraak gegeven heeft van de magt der Consulta schijnt niet duidelijk genoeg te zijn. De Secretaris van Staat, Ferretti, heeft zelf de orde van het feest bij de installatie der Consulta bestuurd; vooral heeft hij getracht de vaandeldragers van andere Staten, welke aan den optogt wilden deel nemen, van dit voorne men af te doen zien, hetgeen zij dan ook gedaan hebben. De burgerwacht, welke 2,000 geheel uitgeruste manschappen telde en 8 bataillons nog zonder uniformstond geschaard op het plein van het Va- tikaan. Des avonds heeft een zeer groote optogt van burgers zich naar de woningen der Gezanten van Sardinië en Toscane en naar het verblijf van Lord Minto be geven. Deze laatste is op het balkon verschenen en heeft even als de verga derde menigte, de kreet van: leve de Italiaansche onafhankelijkheid! aange heven. In den Schouwburg van Apollo was des avonds de keur der bevolking van Rome tegenwoordig, en werden op kosten van den Markies Torlonia ver- verschingen toegediend. De liberalen zijn met den aanspraak van den Paus geenszins ingenomen. Zij verzekeren, dat de Paus in dat opzigt aan de vorderingen der groote mo gendheden en inzonderheid van de Oostenrijksche Regeringheeft gehoor zaamd inet aan de Staatsraden te verkondigendat hij nimmer zoude toe geven aan bet verlangen om onbereikbare nieuwigheden in te voerenof iets af te staan van het oppergezag, 'twelk hem als het hoofd der kerk toekomt. Zij voegen er bij dat de liberale partij in de Romeinsche Staten zich hooge- lijk over deze aanspraak beklaagten dat de leden van den Staatsraad op deze wijze onderrigtdat zij alleen als raadgevers zullen optredenen geens zins als vertegenwoordigers des volksmet cenig wetgevend gezag bekleed de eerste gelegenheid de beste zullen waarnemenom zich krachtdadig daar tegen te verzetten. Van de zijde der geestelijkheid wordt beweerddat de Paus, de opperheerschappij der Kerk met het gezag over het burgerlijk be stuur in zijn persoon vereenigende, ook in het burgerlijke geen ander gezag nevens het zijne kan, noch mag dnlden. De Raadsvergadering in het Vatikaan is, na eenige woorden tot inlei ding door den Hertog Torlonia met de volgende aanspraak geopend «Geëerde Raadsleden, uit de verschillende provinciën van den Staat afge vaardigd onder Voorzitterschap van een zoo uitstekend personaadje en eenen zoo wijzen Kerkvoogd geplaatst in den Raad van den onsterfelijken Pius IX, natuurlijke tolken van de wenschen des volks bij zijnen Souverein geroepen om uwe meening te uiten over nuttige hervormingen en wijze wetten kunt gij dit land door allerlei vooruitgang in het burgerlijk beheer doen bloeijen. Aan zoo uitgestrekt een werk heeft de groote Paus die ons regeert de eerste hand gelegd toen hij vol ijver en moedzoo vele en zoo gewigtige hervor mingen heeft volbragt, de grondslagen voor eenige gelegd en, toen Hij U heeft uitgenoodigd Hem uwe raadgevingen omtrent de staatszaken aan te bieden heeft hij ons tevens een vasten waarborg willen geven, en groote verwachtingen bij ons opgewekt. Deze verwachtingen zijn nog versterkt, toen men wist dat bij u, met de waardigheid en het gewigt van uwe zendingde adeldom der gevoelens de edelmoedigheid van uwe zielen en eene bijzondere liefde voor burgerlij ken vooruitgang in overeenstemming was. Gaat danedele heeren gaat dan voor de eerste maal zitting nemen in eene zoo edele vergadering, draagt zorg voor de algemeene belangen met die wijsheid, die u kenmerkt; gaat; dat de wenschen van 3 millioen burgers u vergezellen en u aansporen om hel groote werk te volbrengen door Pius IX begonnende burgerlijke her nieuwing van dit edele deel van ons dierbaar Italië. Leve Pius IXleve de Staatsraad I" De Kardinaal Antonnelli heeft deze aanspraak op de bevalligste wijze beant woord; en de Vergadering heeft zich dadelijk in afdeelingen verdeeld, volgens het motu proprio. Eenige leden wcnschtcn dat op de aanspraak van den Paus zou geantwoord wordendoor eene soort van adres op de wijze van de Consti- tionnele Staten. Er is besloten dat men aan de voeten van den II. Vader slechts de dankbetuigingen der Afgevaardigdon zou brengen. Des avonds was de gcheele stad verlicht. Uit Napels wordt van den IS"16" gemeld, dat er eene verandering in het Ministerie had plaats gehad, van welke men zich veel goeds belooft. SARDINIË. GENUA22 November. Zondag 11. verliet de Koning zijn kasteel om de mis te gaan bijwoneneene groote menigte volks volgde men doch toen hij den weg naar der Jesuitcn insloeg, verlieten zij hem allen, en bij de kerk gekomen, was Z. M. met zijn gevolg alleen. Onze Aartsbisschop de Kardinaal Tadini een der meest ijverige steun pilaren van de Jesuiten is heden morgen overleden. ZWITSERLAND. Lucern de hoofdstad van het afzonderlijk verbond heeft zich na vruchte- loozen tegenstand in de nabijheid der stad, op genade of ongenade aan het eedgenootschappelijk leger moeten overgeven. Eerst had de Regering der stad nog nadat de eedgenooten de brug bij Gilsikon hadden vermeesterd, een wa penstilstand van 48 uren laten verzoekendoch de Generaal Dufour heeft doen antwoorden dat het te laat wasechter schijnt hij beloofd te hebben dat men de stad met verschooning zou behandelen. Staande den aanval van den Generaal Dufour op de brug bij Gilsikon zon deze nog door een renbode van Frankrijk zijn opgezocht en uitgenoodigd om de vijandelijkheden te staken; doch geantwoord hebben dat hij zijne bevelen van den Landdag ontving en op geene aanzoeken van vreemde Mogendheden acht kon slaan. Voorts meldde mendat de Regering van Lucern en de krijgsmagt ziel» over het meer naar de nog onbezette kantons hadden begeven. Deze kantons zullen echter waarschijnlijk nu ook spoedig overgaan; althans was er reeds be- rigt, dat de Colonel Keller den 24 het kanton Schwyz was binnengerukt en tot Lachen voortgerukten dal het district Marck zich al had onderworpen terwijl uit Bellinzona kanton Tessinovermeld wordt onder dagteekening van 22 November, dat de troepen van Uri en Wallis die reeds verre waren door gedrongen op grond der ongunstige berigtenmet overhaasting waren te ruggetrokken. Er loopt een geruchtdat de Generaal van het leger van het afzonderlijk verbondde Salis-Soglioeen zware wonde aan het achterhoofd heeft bekomen en krijgsgevangen is geraakt. In het klooster Murc liggen 74 gewondenhet getal der dooden dat echter gering zou zijnwordt niet op gegeven, De Bevelhebber en later de Bisschop van Freiburg hebben vergeefs verzocht dat het besluit ter verwijdering der nonnen uit het kanton mogt worden ingetrokken. O0STEIRIJK. Te Gratz hebben dezer dagen onlusten plaats gehad, omdat de geestelijk heid de kerkelijke begrafenis en lijkdienst van een burger weigerde. De bevolking heeft daarop een' veldprediker bewogen om de dienst te verrigten en onder het geroep van: weg met de Jesuiten!, de glazen van het Aarts bisschoppelijke palcis ingeworpen. ENGELAND. LONDEN, 27 November. De Universiteiten van Oxford en Cambridge hebben bij het Lagerhuis ver- loogen ingediend tegen de toelating van Israëliten als Parlementsleden. Ook zijn verzoeken in dien zin van eenige bijzondere personen ingekomen. De Minister Russell heeft aan de Afgevaardigden uit den Ierschen Raad de verzekering gegeven, dat er niet alleen maatregelen zullen genomen wor den om de misdaden in Ierland te beteugelenmaar ook om verbetering in den toestand der bevolking te brengen. Er zijn wederom verscheiden faillisementenook in Schotland bekend geworden onder anderen van den Graaf Elingtondie al zijne bezittingen aan zijne schuldcischers afstaatmaar waarvoor zij hem jaarlijks 500 zul len uitkeeren. FHAMSIJH. PARIJS, 28 November. De Kamers zijn tegen den 28sten December bijeengeroepen. Het Journal de Toulouse van den 18den dezer deelt het volgende ver haal mede: Op het oogenblik dat de diligence van Marseille aan het bureau der onderneming binnen eerstgenoemde stad ophield, en talrijke reizigers, waaronder vele vrouwen en kinderen uit het rijtuig stapten en zich bezig hielden rriet het bijeenzamelen hunner bagage, deed zich plotseling eene angst kreet hoorendie door vele andere gevolgd werd. Iedereen vluglteverliet zijne bagage, en snelde zoo spoedig mogelijk naar de uitgangen van de bin nenplaats, welke ongelukkigerwijze alle gesloten waren. Tot zelfs de paar den verbraken van schrik hunne leidsels en dreigden de vlugtende reizigers te vertrappen. Maar dit gevaar was het grootste niet aller oogen waren met eene ver schrikkelijke angst gevestigd op een monster van onbekenden vorm, met overeindstaande haren en bloedige, vlammende oogen, dat zich met woedende sprongen onder de menigte wierp, onder het uiten van vreemde, wilde krec- ten, die zelfs den onverschrokkenste van vrees deden sidderen. De conducteur, die te vergeefs eenige uitleggingen wilde geven, vermeer derde nog de algemeene ontsteltenis. Zij die het digtste bij hem waren ver-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2